מבריק, מסתורי, קר: האיש העשיר בעולם נחשף

ג'ף בזוס, מייסד ומנכ"ל ענקית הקמעונות והאיש העשיר בעולם, טיפח במשך שנים מוניטין של טייקון עסקי חסר מעצורים. הקריאות הגוברות נגד הבריונות העסקית של אמזון ומתקפת הציוצים של טראמפ מאלצות אותו להציג תדמית חדשה

ניו יורק טיימס
ניק וינגפילד ונלי בואלס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ף בזוס באפטר פארטי של טקס גלובוס הזהב
ג'ף בזוס באפטר פארטי של טקס גלובוס הזהבצילום: Alberto E. Rodriguez/אי־אף
ניו יורק טיימס
ניק וינגפילד ונלי בואלס

ג'ף בזוס, מייסד ומנכ"ל ענקית הקמעונות אמזון, לא יורד מאור הזרקורים בזמן האחרון: בדצמבר הוא צעד על השטיח האדום בוושינגטון עם מריל סטריפ וטום הנקס בהקרנת הסרט "העיתון"; בסוף השבוע שעבר הוא בילה עם האלי ברי, כריס המסוורת' ושחקנים הוליוודים נוספים באפטר פארטי של טקס פרסי גלובוס הזהב; וביום שישי שעבר הודיעו בזוס ואשתו מקנזי על תרומה של 33 מיליון דולר לעמותה שמספקת מלגות לימודים ל"חולמים" — כינוי למהגרים צעירים שהגיעו לארה"ב כילדים באופן בלתי חוקי — לאחר שבאוקטובר קיבל פרס על תרומתו לקמפיין לשוויון בנישואים.

ג'ניפר קאסט, בכירה באמזון שפנתה אליו בנוגע לתרומה זו, אמרה באותו אירוע כי היה קריטי לעמותה לקבל את הכסף בפומבי מבזוס, ולא באופן אנונימי. "כך העולם יידע כי ג'ף תומך בשוויון בנישואים".

בכל המקרים מדובר בחריגה מדרכו של בזוס. בזמן שעיצב את אמזון לכדי אחת החברות בעלות הערך הרב בעולם, טיפח בזוס מוניטין של טייקון עסקי מבריק אך מסתורי וקר. הוא העדיף להסתתר בעיר סיאטל, ביתה של אמזון, משום שחשב כי עדיף לעסקיה הצומחים של החברה שהוא יימנע מהירתמות למטרות צדקה באופן פומבי ומהתחככות בחוג הנוצץ.

ואולם בזוס, שבגילו הנוכחי, 54, הוא האיש העשיר בעולם עם שווי של יותר מ–100 מיליארד דולר, כבר אינו יכול ליהנות ממתת האנונימיות. אמזון, שכיום שווייה מסתכם ביותר מ–600 מיליארד דולר, נהפכה לפנים של ה"ביג־טק" — חברות הטכנולוגיה העצומות בגודלן, לצד אפל, גוגל ופייסבוק, שעומדות בימים אלה בפני תגובת נגד: אמזון נתונה תחת זכוכית מגדלת של מבקרים שטוענים כי היא משפיעה לרעה על התעסוקה והתחרות בארה"ב. בזוס נהפך לשנוא נפשו של הנשיא דונלד טראמפ, שחוזר ומסמן אותו ואת אמזון כיעד ללעגו בטוויטר.

"אנשים מתחילים לפחד מאמזון", אמר סטיב קייס, מייסד שותף של אמריקה אונליין, שהקים באחרונה קרן השקעות המתמקדת בחברות סטארט־אפ בתחומים מוזנחים יחסית, ובזוס משקיע גם בה. "אם ג'ף ימשיך להתבודד בסיאטל, הוא יצטרך להתמודד עם הרבה יותר ביקורת. אפילו רק מסיבות הגנתיות, הוא צריך לשחק עכשיו התקפי".

תיק ההשקעות של בזוס מעמיד אותו קרוב יותר למרכז תשומת הלב: באוקטובר 2013 הוא קנה את "וושינגטון פוסט" ב–250 מיליון דולר, והתניע בכך תחייה מחודשת לעיתון; וב–2016 קנה בית בוושינגטון הבירה ב–23 מיליון דולר — מהיקרים בעיר, ושיפץ אותו כדי שישמש אתר אירוח למסיבות של פוליטיקאים. שכניו הקרובים כוללים את הנשיא לשעבר ברק אובמה ומשפחתו, ובתו של הנשיא טראמפ, איוונקה, ובעלה ג'ארד קושנר.

ג'ף בזוס. איש בשווי של 100 מיליארד דולרצילום: KYLE JOHNSON / NYT

סטארט־אפ החלל שלו, בלו אוריג'ין, מעניק לו במה נוספת. החברה מנסה להושיע את כדור הארץ באמצעות העברת תעשיות מזהמות כבדות אל מחוץ לאטמוספירה.

"שמו מוזכר בתודה בגלובוס הזהב, ובציוצים הנסערים של טראמפ — אפילו לסטיב ג'ובס לא היתה הכרה כזו בתרבות הפופ", אמרה מרגרט או'מרה, פרופסור להיסטוריה באוניברסיטת וושינגטון, שאוצרת תצוגה במוזיאון בסיאטל שלו תורם בזוס. לדברי דוברת אמזון, דרו הרדנר, "ג'ף אוהב את מה שהוא עושה באמזון, בלו אוריג'ין ו'וושינגטון פוסט', ונהנה לשתף את התלהבותו בפומבי כשהוא עובד עם הצוותים לבנות ולהמציא".

ואולם ראיונות עם יותר מ–30 אנשים שמכירים את בזוס, שרובם ביקשו לא להזדהות כדי להגן על יחסיהם עמו, חשפו כי בזוס מודע היטב להתנגדות הגוברת לאמזון וכי חשיפתו הציבורית גורמת לו אי־נוחות. בזוס, אמרו המקורבים, מבין כי ייתכן שאמזון תהיה נתונה תחת פיקוח ממשלתי רב יותר. המנכ"ל אף ייעץ לבכיריו להתנהל באופן שיאפשר להם לעבור כל מבחן משפטי או רגולטורי.

וורן באפטצילום: Carlos Barria/רויטרס

המשקיע המיליארדר וורן באפט, שמכיר את בזוס עוד משנות ה–90, אמר כי הלקח של מיקרוסופט, שבעשור ההוא הוגשה נגדה תביעת הגבלים עסקיים היסטורית על ידי הממשל, ודאי נצרב היטב בתודעתו של בזוס. מיקרוסופט, שבאותה עת היתה חברת הטכנולוגיה המובילה בעולם — ובפער גדול — איבדה את ההובלה בעקבות התביעה, שפתחה הזדמנות בלתי צפויה למתחרותיה. "כשאתה משבש את מקור פרנסתם של אנשים אחרים, אתה צפוי להיות נתון לביקורת", אמר באפט.

כמה ממכריו של בזוס אמרו כי החשיפה הציבורית הטרייה שלו נובעת ממניעים עסקיים. אחרים אומרים שזו תוצאה של צמיחה אישית. כולם טענו כי ברור שבזוס ואמזון מנסים לשבור את התדמית הטכנולוגית של החברה כדי להראות לעולם צדדים אחרים בהם.

התחבא בהצלחה

בזוס תמיד נהנה לשחק את תפקיד איש המכירות של אמזון, במיוחד כשחשב שלקוחות החברה ירוויחו מכך, אמרו אנשים שעבדו אתו. הוא מסכים להתראיין ונואם באירועים כאשר, למשל, החברה משיקה מוצר חדש כמו הקורא האלקטרוני קינדל או העוזר הקולי אקו, שאותו צריך להסביר לעולם.

ואולם במשך כמעט שני עשורים עמד בזוס בתוקף על כך שהחברה צריכה להתרחק מאור הזרקורים הפוליטי ולא לעורר גלים בקהילות מקומיות. פעילות הלוביזם שלה היתה מינימלית. אפילו כשקיבל את תואר איש השנה של מגזין "טיים" ב–1999, הוא ניסה להימנע מביטויים פוליטיים. הוא אפילו חמק מהזדמנויות צילום עם פוליטיקאים, שמקובלות מאוד בקרב מנכ"לים במגזר העסקי.

לעמידה מחוץ לאור הזרקורים היו יתרונות עסקיים. בזוס היה מנהל קרן גידור בניו יורק שנדבק בקדחת הדוט.קום בשלב מוקדם. ב–1994 נכנס עם אשתו למכונית והחל לנסוע בחיפוש אחר מקום להקים בו עסק למכירת ספרים באינטרנט. הוא הקים את אמזון באותה שנה בסיאטל, בין היתר, בשל המהנדסים הרבים שגרו בה, בזכות מיקרוסופט.

דונלד טראמפ. "בזוס דופק את הציבור"צילום: Manuel Balce Ceneta/אי־פי

המשמעות של הקמת הסטארט־אפ במדינת וושינגטון היתה שאמזון לא תצטרך לגבות מהצרכנים מס קנייה במדינות אחרות — בעיקר אלה המאוכלסות ביותר — קליפורניה, טקסס וניו יורק. בארה"ב קמעונאים נדרשים לגבות מס קנייה במדינות שבהן יש להם נוכחות פיזית. מאותה סיבה, למשך זמן מה החברה לא דנה בפומבי במיקום מחסניה, ועובדי אמזון בסיאטל, שתיכננו נסיעת עבודה מחוץ למדינה, נדרשו להגיש לוח זמנים מדויק כדי להימנע מהטלת מס קנייה על החברה. המאמצים האלה העניקו לחברה יתרון תמחורי נוסף מול קמעוניות גדולות כמו בארנס אנד נובל, ולמרות גדודי הלקוחות ההולכים וגדלים, אמזון נשארה אלמונית בפוליטיקה.

ואולם עד סוף 2012 החברה גדלה כל כך, שהעסיקה 88 אלף עובדים והכנסותיה הגיעו ל–61 מיליארד דולר בשנה. היא יצרה תחומי עסקים ענקיים כמו מועדון הלקוחות שלה אמזון פריים וחטיבת מחשוב הענן המצליחה שלה, אמזון ווב סרוויסס (AWS). באותה שנה ספגה החברה ביקורת מראשי העיר סיאטל ומהעיתונות על כך שהיא מנותקת מחיי האזרחים בארה"ב, בניגוד לענקיות מקומיות כמו בואינג וסטארבקס.

ליטרת הבשר של המשקיעים

למשקיעים נתן בזוס את המידה הנחוצה של ההצצה לעסקי אמזון, כדי להשיג את אמונם ולא לחשוף את עצמו בפני המתחרות. עד היום לא חושפת אמזון כמה מכשירי קינדל ואקו ומוצרים אחרים היא מוכרת, ובמשך שנים סירבה לחשוף פרטים פיננסיים על AWS, הרווחית להפליא.

ג'ף בזוסצילום: Bloomberg

למרות מיעוט המידע, בעשור האחרון הזניקו המשקיעים את מנייתה ביותר מ–1,100%, וסגדו לצמיחתה. נקודת המפנה הגיעה לבזוס ב–2011, כשאמזון התעמתה פומבית עם מושלים של מדינות בארה"ב.

באותה עת החלו המחוקקים לרדוף אחר קמעוניות האינטרנט במטרה לגבות מס קנייה. בקליפורניה, יצאה אמזון בקמפיין לביטולו של חוק חדש האוכף מס על קניות באינטרנט. ואולם בזוס נסוג מהקמפיין לאחר שהתחוור כי תדמיתה של אמזון תיפגע, אמר מקורב לחברה.

במקום זאת החלה אמזון לכרות בריתות שלום. ב–2011 היא חתמה על הסכם עם קליפורניה שלפיו תגבה מס קנייה במדינה, ולאחר מכן חתמה על הסכמים נוספים, שבמסגרתם החלה אמזון לבנות מחסנים ברחבי ארה"ב, שאיפשרו לה לשלוח הזמנות במהירות רבה יותר והניחו לפוליטיקאים מקומיים להתגאות ביצירת אלפי משרות.

פתאום החברה, שבעבר סירבה לאשר את מספר העובדים שהיא מעסיקה במטה שלה בסיאטל, לא יכלה להפסיק לדבר על כמה משרות היא יוצרת. כיום יש לה 542 אלף עובדים. בה בעת עמדו בזוס והחברה בפני נרטיב נגדי שהפיצו מבקרים, ולפיו החברה מתנהגת בבריונות והורגת את התעסוקה. גלים של סגירת חנויות של קמעוניות רגילות כמו בארנס אנד נובל ומייסי'ס הגבירו את הרעש סביב הרס המשרות. "צריך לעצור את אמזון", היתה כותרתו של מאמר במגזין "ניו ריפבליק" ב–2014 על כוח השוק המתעצם של החברה.

באותה שנה פרץ קרב מכוער בין אמזון למוציאה לאור האצ'ט על ספרים אלקטרוניים. הקרב ביסס את המוניטין של אמזון כבריונית עסקית. בנקודה מסוימת האטה אמזון את זמני המסירה של כותרים של המו"לית ונקטה צעדים אחרים במטרה להקשות על הזמנתם. לאחר יישוב הסכסוך אמר בזוס כי אמזון פשוט מנהלת משא ומתן קשוח בשם לקוחותיה. "קשה מאוד לחברות הוותיקות לקבל שינוי שפוגע במעמדן האיתן", אמר על המו"לים.

ג'ף בזוס בתחילת דרכוצילום: Chris Carroll / Corbis via Getty

מכה נוספת לתדמית החברה ניחתה ב–2015, כש"ניו יורק טיימס" פירסם תחקיר מפורט על תרבות העבודה באמזון, שתוארה כבלתי סלחנית. "המאמר לא מתאר את האמזון שאני מכיר או עובדי אמזון האכפתיים שעמם אני עובד מדי יום", כתב בזוס באימייל ששלח לעובדי החברה לאחר פרסום המאמר. לפי שני אנשים העובדים בצמוד לבזוס, לאחר פרסום המאמר ב"טיימס" ולאחר המחלוקת עם האצ'ט החל המנכ"ל להתמקד בטיפול במוניטין התאגידי.

עד סוף 2015, כמה חודשים לאחר שהכריז על הקמפיין שלו לנשיאות, החל טראמפ לשגר מטחים נגד בזוס, בתזמון מתואם לסיקור השלילי שקיבל טראמפ מ"וושינגטון פוסט". "'וושינגטון פוסט' מפסיד כסף (ניכוי מס) ומעניק לבעלים ג'ף בזוס את הכוח לדפוק את הציבור באמצעות המס הנמוך על אמזון!", הוא צייץ בדצמבר 2016. בזוס הגיב בהצעה לשגר את הנשיא לעתיד של ארה"ב לחלל בטיל של בלו אוריג'ין.

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזוןצילום: בלומברג

תשומת הלב בוושינגטון החלה לגבור ביוני 2017, כשאמזון הכריזה שהיא רוכשת את רשת המרכולים הול פודס. אף שאמזון נשארה שחקנית נישה בעסקי קמעונות המזון, העסקה הבהירה את עוצמת כוחה של החברה ועוררה בקרב כמה מחוקקים שאלות לגביו.

"רכישת הול פודס היתה הרגע שבו אנשים פקחו את העיניים וזיהו שאמזון היא כוח חשוב בכלכלה", אמרה סטייסי מיטשל, מנהלת שותפה של המכון להסתמכות עצמית מקומית בארה"ב, עמותה הפועלת למען עסקים מקומיים שפירסמה דו"ח ביקורתי על השפעתה של אמזון על תעסוקה וקהילות בארה"ב.

מר בזוס הולך לוושינגטון - האחרת

אנשים שמכירים את בזוס זמן רב אומרים כי יש מאמץ מתוזמר שלו ושל אמזון לחשוף יותר את אישיותו. בשלהי 2015 הוא נהפך למשתמש פעיל בטוויטר, העלה תמונה של עצמו נועל את מגפי הקאובוי האהובים עליו וצירף סרטון שלו עומד על טורבינת רוח בטקסס. באירוע שנערך בנובמבר האחרון בלוס אנג'לס, שבו השתתף עם אחיו, אמר בזוס במסגרת מצגות שהציגו מנהיגים מתחום העסקים והבידור, כי משרת החלומות שלו היא להיות ברמן, בין היתר, כי הוא אוהב לדבר עם אנשים. "אני מכין אחלה קוקטיילים", אמר.

אם יש תמונה אחת שלוכדת את בזוס יותר מכל ברגע זה, היא זו שבה שרירי הזרוע שלו מתבלטים משרוולי חולצת הפולו הקצרה בכנס עסקי באיידהו מיולי האחרון. "בזוס המסוקס" נהפך למם אינטרנטי בן רגע. בציוץ אחד הושוותה דמותו הרופסת משלהי שנות ה–90 (עם הכיתוב "אני מוכר ספרים") — לגרסה השרירית העדכנית (עם הכיתוב "אני מוכר מה שבא לי").

מקורביו של בזוס חושפים פרטים מחייו הפרטיים. בשגרה היומיומית שלו הוא לרוב יוצא מאחוזתו השוכנת על שפת אגם במדינת וושינגטון, אל הבניין הנוצץ בן 37 הקומות של אמזון בסיאטל. בימי רביעי הוא יוצא דרומה לפארק תעשייה בפרבר קנט, שם מורכבים טילים עבור בלו אוריג'ין.

כל שבועיים הוא עורך שיחות ועידה עם ראשי "וושינגטון פוסט", ופעמיים בשנה הם מגיעים לביקור בביתו. הוא מתקשר עם בכירי העיתון ברשימת אימייל שהוא מכנה "פנקייקס גרופ" — על שם ארוחת הפנקייקים שהכין להם מהספר "חדוות הבישול" בביקורם הראשון אצלו. "זה לא היה כמו ביקור בבית של מיליארדר שבו יש יותר משרתים מאורחים", אמר שיילש פראקש, סמנכ"ל המידע של העיתון. "הוא ניסה להוריד את הכלב מהספה".

לפני שנתיים מינה בזוס את ג'ף וילקי לטפל בעסקי הצרכנות באמזון ואת אנדי ג'אסי לתחום מחשוב הענן. זה שיחרר אותו להקדיש יותר זמן ל"פוסט" ולבלו אוריג'ין, אף שהוא עדיין מעורב מאוד בניהול אמזון, שבה הוא מקדיש את זמנו למיזמים שיבשילו עוד שנתיים עד ארבע שנים.

ג'ף בזוס על רקע קפסולה של בלו אוריג'ין, חברת החלל הפרטית שלוצילום: בלומברג

בזוס מנצל את הפרסום לטובת החברה. בספטמבר האחרון ניהל את החיפוש הראוותני של אמזון אחר אתר למטה שני של החברה. במהלך הקרנבל הזה הבליטה אמזון את העובדה שהיא הולכת לגייס 50 אלף עובדים — ועוררה מרוץ בקרב עשרות ערים ועיירות שביקשו להיות מועמדות לכבוד.

כל זאת מצביע על כך שבעתיד בזוס יהיה מוכר יותר במסדרונות השלטון. בזוס מבקר בבירה וושינגטון עשר פעמים בשנה, לצורכי השתתפות בפורומים ב"פוסט", שיחות עם מהנדסים וארוחות עם עיתונאים.

בביתו בבירה — שהוא שילוב של שני נכסים שהיו פעם מוזיאון הטקסטיל של העיר — בשכונה קלורמה, סמוך לשורת השגרירויות בשדרת מסצ'וסטס, בזוס מתכנן לארח ארוחות ערב בנוסח סלון ספרותי, בהשראת ארוחות הערב המהוללות של קתרין גרהאם, המו"לית לשעבר של ה"פוסט", לבעלי השפעה משתי המפלגות. בזוס ידוע כמי שמבקש מאורחיו לבחור נושא אחד לארוחת הערב כדי שהקבוצה לא תתפצל לדיונים נפרדים. "זה בית גדול מאוד", אמר מרטין ברון, עורך בפועל של ה"פוסט". "אני מקווה שיעשה לנו מסיבה שם".

סאלי קווין, כותבת ותיקה ב"פוסט", אמרה כי אינה יודעת על תוכניותיו של בזוס לביתו. היא שיבחה את הרעיון של קירוב בין אורחים מרחבי הקשת הפוליטית. "אף אחד לא עושה דבר כזה כעת בוושינגטון", אמרה קווין, שנתקלה בבזוס באחרונה בהקרנה של "העיתון". "זה כמו בזמנים עברו. אני חושבת שג'ף הוא האיש היחיד שיכול לעשות זאת", אמרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה