כך לוקחים קונצרן ענק ומפרקים לו את הצורה

מנכ"ל GE חשף הפסדים מזעזעים ולא צפויים בגלל פוליסות ביטוח ישנות; הוא ייאלץ להמשיך בדרכו של קודמו ולמכור נתחים נתחים מאחת החברות המפוארות של אמריקה

פייננשל טיימס
אד קרוקס וקאט ראטר פולי
ג'נרל אלקטריק
צילום: רויטרס
פייננשל טיימס
אד קרוקס וקאט ראטר פולי

ג'נרל אלקטריק בוחנת פיצול נוסף של חלקים מעסקיה, כך אמר מנכ"ל החברה ביום שלישי. בכך נסוגה החברה עוד יותר ממודל הקונצרן שאותו בנה המנכ"ל המהולל שלה בעבר, ג'ק ולש.

ג'ון פלאנרי, המנכ"ל מאז שלהי אוגוסט, אמר לאנליסטים בשיחת ועידה כי החברה בוחנת את האפשרויות עבור חטיבות ציוד ייצור החשמל, התעופה והבריאות שלה. "התוצאה עשויה להיות אחת מצירופים רבים, כולל חברות שנסחרות בנפרד עבור כל אחת מחטיבותינו".

ספין אוף (הפרדה של חטיבות לחברות עצמאיות) חלקי או מוחלט הוא צעד נוסף בפיצולו של הקונצרן העצום שנבנה תחת ולש, שניהל את GE מ-1981 ל-2001 והרחיב את תחומי פעילותה לשירותים פיננסיים ומדיה ובידור.

אתמול נודע כי GE התחייבה לשלם בשבע השנים הבאות 15 מיליארד דולר כנגד חבויות ביטוח מעסקים שאותם מכרה לפני יותר מעשור. היקף ההפרשות הנחוצות זעזע את המשקיעים. החברה תדווח על תוצאות הרבעון הרביעי של 2017 בשבוע הבא – והן יכללו הפרשה של 9.5 מיליארד דולר לפני מס ו-6.2 מיליארד דולר לאחר מס בשל ההוצאות האמורות.

החברה מכרה את עסקי הביטוח הללו בין 2004-2006 אולם נותר לה תיק נגרר של פוליסות, בעיקר פוליסות סיעוד ארוכות טווח. בחינת ההתחייבויות הנותרות החלה בשנה שעברה וזיהתה תשלומים נוספים של 3 מיליארד דולר בחודש הבא ו-2 מיליארד דולר כל שנה עד 2024.

זוהי מכה נוספת לחברה שסבלה מקשיים כתוצאה מנסיגה בכמה משוקי המפתח שלה, כולל ציוד לייצור חשמל ושירותי שדה נפט. החברה הקטינה את הדיבידנד שלה בשנה שעברה, בפעם השנייה בלבד מ-1938.

פלאנרי נאבק להבריא את GE, ומתאר את ההפרשות לביטוח כ"מאכזבות מאוד בתקופה שבה אנו צועדים קדימה כחברה".

מניות החברה ירדו ב-2.9% ביום שלישי בעקבות החדשות, והשלימו נפילה של 42% בשנה האחרונה.

המטרה של ארגון מחדש נוסף, אמר פלאנרי, נועדת להעניק לשלוש חטיבות הליבה התפעוליות שלה – ציוד חשמל, תעופה ובריאות "את הגמישות הנחוצה להשיא את הפוטנציאל העסקי" תוך שמירה על "חיוניות תפעולית". הוא אמר: "אני מאמין כי יכולים להיות מבנים שונים שיכולים להשיג את היעדים האלה ואותם צריך לבחון".

צעדים דומים שעשתה GE בעבר כללו את סינכרוני פייננשל, חטיבת האשראי הצרכני שהופרדה חלקית ולאחר מכן בשלמותה. בייקר יוז, קבוצת שירותי שדות הנפט, הופרדה בחלקה, ו-GE מחזיקה בה עדיין 62.5%. פלאנרי אמר כי החברה תעדכן את הציבור בתוכניתה באביב.

פיצול נוסף של קבוצת GE יהווה המשך למהלכיו של המנכ"ל הקודם ג'ף אימלט , שהסיג את החברה מתחומים כמו ביטוח, פלסטיק ובידור, וב-2015 הוציא לדרך את מכירת רובה של חטיבת השירותים הפיננסיים, שהיתה בתקופות מסוימות מקור ליותר מחצי רווחי החברה.

פלאנרי כבר הכריז מכירתה המתוכננת של חטיבת התחבורה של GE, המייצרת קטרי דיזל, וקארנט, חטיבת ניהול תאורה ואנרגיה. כדי לשלם על התחייבויות הביטוח, יימכרו גם נכסים של חטיבת הפיננסים GE קפיטל. החברה מתעתדת להקטין את הנכסים מ-76 מיליארד דולר נכון לסוף 2017 ל-60 מיליארד דולר עד סוף 2019. החטיבה לא תשלם דיבידנד לחברה האם "בעתיד הנראה לעין", לדברי החברה.

הקשיים שהתעוררו בנוגע לביטוח מקורם בתקופת ג'ק ולש, שהוביל את GE הרחק מעבר לשורשיה התעשייתיים בסדרה שאפתנית של עסקות, בהן קנה גם חברות ביטוח בשנות ה-80 וה-90. אימלט מכר את העסקים הללו, וגייס 13 מיליארד דולר במזומן תוך שהוא גורע סיכון ביטוחי בשווי 130 מיליארד דולר מהמאזן. אולם לשם כך נדרשה GE לשמור על התחייבויות בפוליסות ארוכות טווח, ועלותן התגלתה כגבוהה מהחזוי.

כמו חברות רבות אחרות בתחום הביטוח לטווח ארוך, כמו ביטוח סיעודי ופנסיוני, GE סובלת מהתארכות תוחלת החיים במהלך העשורים האחרונים – שהקפיצה את העלויות. הריבית הנמוכה פגעה בהכנסות מהשקעת הפרמיות.

עוד חשפה GE את הפגיעה ברווחי הרבעון בגלל שינוי חוקי המס. כמו חברות אחרות, הורדת שיעור מס חברות ומסים אחרים דווקא עולה לה בטווח הקצר, מאחר שכעת הפסדים שהיתה אמורה לקזז מהעבר ולקבל עליהם זיכוי במס, יזכו אותה בפחות (כי המס קטן). בנוסף תידרש לשלם מס חד פעמי על רווחיה בחו"ל. לפיכך תצטרך לרשום הפרשה של 3.4 מילאירד דולר ברבעון הרביעי. ההשפעה נטו במזומן בשנים הקרובות, לדברי סמנכ"לית התפעול ג'יימי מילר, תהיה קטנה. שיעור המס האפקטיבי של החברה יהיה בסביבות 20-25% בטווח הארוך.

פירוקו של קונצרן

מנכ"ל: ג'ף אימלט 2001-2017

ביטוח – נמכר 2004-2006

פלסטיק- נמכר 2007

בידור (NBC) - נמכר 2013

אשראי צרכני (סינכרוני) – החטיבה הופרדה במלואה ב-2015

שירותי שדות נפט (בייקר יוז) - נמכרו 38% ב-2016

שירותים פיננסיים – רוב החטיבה נמכר 2015

מנכ"ל: פלאנרי 2017-

תחבורה (יצור קטרים) - מתוכננת להימכר

ניהול תאורה ואנרגיה – מתוכננת להימכר

GE קפיטל - מכירת נכסים 2017-2019

ציוד ייצור חשמל – ייתכן שתופרד

תעופה– ייתכן שתופרד

בריאות– ייתכן שתופרד

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"