המשקיע הגדול בעולם לתאגידים: קחו אחריות חברתית – או שלא נשקיע בכם

"כדי לשגשג לאורך זמן, חברה צריכה לא רק להניב ביצועים פיננסיים - אלא גם לתרום לחברה שבה היא פועלת", כתב לורנס פינק, מנכ"ל חברת ההשקעות בלקרוק, במכתב יוצא דופן למנהלי החברות הציבוריות הגדולות בעולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לארי פינק, מייסד ומנכ"ל בלאקרוק
לארי פינק, מייסד ומנכ"ל בלאקרוקצילום: Bloomberg

המנכ"לים של החברות הציבוריות הגדולות בעולם קיבלו ביום שלישי מכתב מאחד המשקיעים המשפיעים ביותר בעולם. ומה שנכתב בו צפוי לעורר דיונים סוערים בדרגים הגבוהים של חברות ברחבי העולם לגבי אחריות חברתית.

לורנס פינק, המייסד והמנכ"ל של חברת ההשקעות בלקרוק , הודיע לבכירי עולם העסקים כי החברות שלהם צריכות לעשות יותר מאשר רק להניב רווחים – עליהן לתרום לחברה שבה הן פועלות, אם הן רוצות לזכות בתמיכתה של בלקרוק. פינק יכול להרשות לעצמו להציב דרישה כזאת: החברה שלו מנהלת השקעות בשווי של יותר מ-6 טריליון דולר בתוכניות פנסיה, תעודות סל וקרנות נאמנות - מה שמקנה לה את תואר המשקיעה הגדולה בעולם, והשפעה רבה מאוד על מינויים והדחות של דירקטורים.

"החברה דורשת שחברות, הן בורסאיות והן פרטיות, ישרתו ייעוד חברתי", כתב פינק במכתב. "כדי לשגשג לאורך זמן, כל חברה צריכה לא רק להניב ביצועים פיננסיים - אלא גם לתרום לחברה שבה היא פועלת".

המכתב של פינק עשוי להיות קו פרשת מים בוול סטריט, כזה שמעלה כל מיני שאלות בנוגע לטבעו של הקפיטליזם. "זה צעד ענקי מבחינת המוסדות הגדולים שמשקיעים את כספם של אחרים", אמר ג'פרי זוננפלד, דיקן עמית בבית הספר למינהל עסקים של ייל ומומחה לממשל תאגידי. "מעולם לא ראיתי משהו כזה".

פינק כתב כי הוא רואה "ממשלת רבות שלא מצליחות להתכונן לעתיד בסוגיות רבות - מפנסיה ותשתיות ועד לאוטומציה והכשרה מחדש של עובדים". הוא הוסיף כי "כתוצאה מכך, החברה פונה יותר ויותר למגזר הפרטי ומבקשת שחברות יגיבו לאתגרים חברתיים גדולים יותר".

זוהי טענה שנשמעת יותר ויותר בקהילה העסקית. כך למשל, בשנה שעברה מנכ"לים רבים בארה"ב נקטו עמדה בסוגיות של מדיניות הגירה, יחסים בין-גזעיים וזכויות הקהילה הגאה.

אבל כשהמשקיע הגדול בעולם אומר זאת בקול – ומכריז שבכוונתו לדרוש מחברות לקחת אחריות – זאת דוגמה חיה להתפתחות של ארה"ב התאגידית. פינק כתב כי הוא מגייס עובדים שיסייעו לו לפקח על היענותן החברות לדרישתו.

הוא מנמק את הצעד שלו, בין השאר, בכך שהאווירה בארה"ב בנוגע לאחריות חברתית השתנתה. לדבריו, חברה עסקית שאינה מעורבת בקהילה ובלי תחושת ייעוד, "תאבד בסופו של דבר את הרישיון לפעול מצד בעלי המניות".

הדברים של פינק מציבים אותו במידה מסוימת מול רבות מהחברות שבהן הוא מושקע, שמאמינות כי החובה היחידה שלהן היא כלפי בעלי המניות - טיעון שבו תמכו כלכלנים ידועים כמו מילטון פרידמן. "מה המשמעות כשאומרים של'עסק' יש אחריות? רק לאנשים יכולה להיות אחריות", כתב פרידמן ב-1970 ב"ניו יורק טיימס". "אנשי עסקים שמדברים כך הם בובות של כוחות אינטלקטואלים, שפגעו בבסיסה של החברה החופשית בעשורים האחרונים".

עד לא מזמן, חברות כמו בלקרוק היו משקיעות פסיביות ולא הפעילו לחץ על מנהלי החברות שבהן השקיעו. למעשה, פינק עצמו גינה בעבר בעלי מניות אקטיביסטים כממוקדים מדי בטווח הקצר. "אם תשאלו אותי אם אקטיביזם פוגע ביצירת משרות, התשובה היא כן", אמר לי ב-2014.

ואולם בשנתיים האחרונות שינה פינק את דעתו. בשנה שעברה, למשל, תמכה בלקרוק בהצעה של בעלי מניות באקסון מוביל להגביר את שקיפות החברה בתחום איכות הסביבה. היא גם התחילה לצדד בבעלי מניות אקטיביסטים במאבקים מול חברות.

עכשיו גם משקיעים אקטיביסטים מתחילים לנקוט עמדות חברתיות. ג'אנה פרטנרס וקרן הפנסיה של מורי מדינת קליפורניה כתבו באחרונה מכתב לחברת אפל ובו דרשו ממנה לבדוק את ההשפעות הממכרות של מוצריה על ילדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר