ראש ממשלת הונגריה מציג: כך בניתי את רשימת העשירים במדינה

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, פועל ליצור בהונגריה בורגנות לאומית - חבורה נאמנה של יזמים פטריוטים שעושים את כספם מזכייה בחוזים ממשלתיים הממומנים על ידי האיחוד האירופי ■ לדברי מבקריו של אורבן, "השחיתות היתה בעבר חוסר תפקוד, היום היא חלק מהמערכת"

פייננשל טיימס
פייננשל טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ויקטור אורבן
ויקטור אורבןצילום: Kacper Pempel/רויטרס
פייננשל טיימס
פייננשל טיימס

מול החווה הצנועה של ויקטור אורבן בכפר פלצ'וט, שבו בילה חלק מילדותו, עומד מקדש המוקדש לתשוקה של ראש הממשלה ההונגרי: כדורגל. אצטדיון פנצ'ו ארנה, עם הגג המשופע וקורות העץ שמזכירים איורים מהפולקלור ההונגרי, מכיל 3,800 מושבים. אוכלוסיית פלצ'וט, הממוקמת 45 ק"מ ממערב לבודפשט, מונה קצת יותר מ–1,600 איש.

כשהדרך מסתיימת, מתחילה מסילת רכבת שעליה נוסעת לאטה שלוש פעמים ביום רכבת תיירים אדומה. זו עושה את דרכה לכפר קטן אף יותר שבו התגורר אורבן עד גיל 10. הרכבת הפסיקה לפעול בשנות ה–70, אך פעילותה התחדשה בשנה שעברה בהשקעה של 2 מיליון יורו. ברוב הזמן הרכבת ריקה.

המסילה והאצטדיון הוקעו על ידי מבקרי אורבן כ"רהבתניים". ואולם יש להם משהו נוסף במשותף. שניהם נבנו, בחלקם, על ידי לורינץ מסארוש, ראש העיר של פלצ'וט וחבר ילדות של ראש הממשלה. עד לא מזמן מסארוש עבד כטכנאי גז. לאחר שזכה בחוזים ממשלתיים הוא זינק למקום החמישי ברשימת ההונגרים העשירים ביותר של 2017, שחיבר האתר Napi.hu. בשנה אחת גדל הונו של מסארוש מ–23 מיליארד פורינט (87.6 מיליון דולר) ל–120 מיליארד פורינט.

כשנשאל על ידי עיתונאים איך הגדיל את עסקיו בקצב מהיר יותר מפייסבוק, מסארוש ענה: "אולי אני חכם יותר ממארק צוקרברג".

מסארוש הוא רק אחד מבין כמה אנשי עסקים — כולם בעלי קשרים קרובים לאורבן ולמפלגת האזרחים ההונגרית פידס (Fidesz), שהונם הרקיע שחקים מאז עלתה המפלגה לשלטון ב–2010. העולם התמקד בעיקר באופן שבו ממשלת הונגריה ביטלה את מערכת הבלמים והאיזונים על הדמוקרטיה, יצרה את "הדמוקרטיה הלא־ליברלית", כפי שמכנה אותה אורבן, ואימצה אידיאולוגיה שמרנית לאומנית המתנגדת להגירה. בזמן שפידס המשיכה לחזק את שליטתה, קבוצה של אנשי עסקים עשירים החלה להתגבש סביבה וסביב ראש הממשלה, ויצרה בפועל מעגל של אוליגרכים נאמנים.

פעילים נגד שחיתות, בנקאים ופוליטיקאים מהאופוזיציה אומרים כי הונגריה אימצה משטר קפיטליזם של מקורבים, המבוסס על קשרי הון־שלטון. לטענתם, צורת שלטון זאת מזכירה מודלים שקיימים ברפובליקות סובייטיות לשעבר במזרח אירופה, שבהן הצלחה בעסקים משולבת בכוח פוליטי. הטייקונים, חביבי ממשלת הונגריה, אולי שווים רק מאות מיליוני דולרים — בהשוואה לאוליגרכים הרוסים שהונם מוערך במיליארדי דולרים — אך לדברי המבקרים, זהו מבנה כלכלי שנהפך בהדרגה לגרסה מיניאטורית של שלטון פוטין ברוסיה.

ההבדל הוא שהונגריה בנתה את המערכת הזאת בתוך האיחוד האירופי — באופן חלקי בעזרת מימון מהאיחוד — האליטה החדשה השיגה את הצלחתה בעיקר באמצעות חוזים ממשלתיים, שכ–60% מהם ממומנים על ידי האיחוד.

"מאז 2010, פידס והאוליגרכים המקורבים לה השתלטו על המדינה", אמר יוזף פטר מרטין, מנכ"ל טרנספרנסי אינטרנשיונל בבודפשט. "הדבר המדאיג ביותר כיום בהונגריה הוא המקורביזם".

עד לפני כמה שנים, מרבית ההונגרים הכירו רק אוליגרך אחד: לאיוש שימיצ'קה. שימיצ'קה למד בבית הספר עם אורבן, שירת עמו בצבא וחלק עמו את ספסל הלימודים באוניברסיטה. בשנות ה–80 סייע שימיצ'קה לאורבן להקים את פידס ולפתח אותה מתנועת נוער התומכת בדמוקרטיה למפלגה שכיום שולטת בהונגריה.

מתחילת שנות ה–90, שימיצ'קה השתמש בכסף של המפלגה כדי ליצור מיזמים עסקיים שיממנו אותה. הוא בנה אימפריית תקשורת נאמנה, והודות לחוזים ממשלתיים, הקים גם אימפריית קבלנות ובנייה. ואולם ב–2015, לאחר ששני הגברים הסתכסכו — סכסוך שחלקו נגרם עקב ניסיונות של אורבן לקצץ את כנפיו של חברו — שימיצ'קה נדחף מחוץ לעסקי התקשורת והפסיק לזכות בחוזים. בעקבות זאת, נפתחו הזדמנויות חדשות בפני אנשי עסקים חדשים — ונאמנים.

פעילי מפלגת האופוזיציה יוביק, וממשיכי דרכם, מפגינים בבודפשט נגד שלטונו של ויקטור אורבן, בדצמברצילום: BERNADETT SZABO/רויטרס

"אורבן כנראה אינו רוצה עוד שימיצ'קה, בעל כוח שווה לו", אמר אנדראש פתו, עורך האתר החוקר Direkt36. "לכן, מה שאנו עדים לו כיום הוא כמה שימיצ'קאים קטנים".

קטנים? לא כל כך. אמנם הדרג העליון של עשירי הונגריה עדיין נשלט על ידי אנשי עסקים שצצו בשנות ה–90, אך ביניהם אפשר לראות כמה כוכבים חדשים. במקום ה–14 ברשימת עשירי הונגריה נמצא אנדי ואיינה, הונגרי־אמריקאי שחלק מהונו הגיע מעבודתו כמפיק הוליוודי של סרטים כמו "רמבו" ו"זיכרון גורלי". בשנות ה–90, כשהיה חבר פרלמנט צעיר מטעם פידס, נסע אורבן לארה"ב והתגורר אצל ואיינה. ב–2011, ואיינה מונה על ידי אורבן למפקח על הסרטים, ולאחר שחזר להתגורר בהונגריה, החליף ואיינה את שימיצ'קה כאיל תקשורת מוביל התומך בפידס.

במקום ה–23 נמצא אישטוון גרנצ'י, חבר נוסף של אורבן והבעלים של מועדון הכדורגל וידאוטון. הונו מוערך כיום ב–80 מיליון יורו — פי שלושה משהיה ב–2010, כשעלה אורבן לשלטון. אף שסר חנו של שימיצ'קה, הוא מדורג במקום ה–11 ברשימת עשירי הונגריה, והונו מוערך ב–256 מיליון יורו. רשימת עשירי הונגריה של "פורבס הונגריה" דירגה בנובמבר את כל הארבעה בין 21 העשירים במדינה.

הפרלמנט ההונגרי, הנשלט ברובו על ידי פידס, יחד עם מוסדות המדינה, שרבים מהם נשלטים על ידי המפלגה, מיטיבים עם אנשי העסקים, הנהנים מתמיכה באופנים שונים — מהטיה של תקציבי פרסום גדולים לכיוונם ועד לקבלת רישיונות לעסקים. מחקר שערכו השנה שני אקדמאים הונגרים מצא כי חברות בבעלות ממשלתית שולטות על 26% מעסקי הפרסום המודפס, על 15% מהפרסום המקוון ועל 7% מהפרסום בטלוויזיה.

ואולם הטייקונים התומכים בפידס גרפו רווחים גבוהים בהרבה מהרווחים שנבעו כתוצאה מקבלת חוזים ממשלתיים, שברוב המקרים זוכים למימון חלקי על ידי האיחוד האירופי. המרכז לחקר שחיתות בבודפשט (CRCB), ארגון לא־ממשלתי, ניתח את כל חוזי הרכש הציבוריים ב–2010–2016. ממצאי המחקר העלו כי ארבעה אנשי עסקים המקורבים לפידס — שימיצ'קה, מסארוש, גרנצ'י ואישטוון טיבורץ, חתנו של ראש הממשלה — זכו יחדיו ב–5% מכלל החוזים, בשווי 1.88 מיליארד יורו. ב–2013, זכו הארבעה ב–12% מכלל החוזים. החברות של שימיצ'קה לבדן זכו ב–11%.

"הם גונבים, לכן המשכורות נמוכות". שלט שתלו פעילי אופוזיציה נגד אורבן ומסארוש, בודפשטצילום: Pablo Gorondi/אי־פי

הארבעה גם נתקלו בפחות תחרות במכרזים, מה שמרמז על כך שהמתחרים נמנעים מלהשתתף במכרזים האלה משום שהם מניחים שהמקורבים למפלגה יזכו בהם ממילא. טרנספרנסי אינטרנשיונל העריך ב–2015 כי החוזים הציבוריים בהונגריה תומחרו במחיר הגבוה בממוצע ב–25% ממחיר השוק. "אורבן הוא בחור חכם", אמר אישטוון יאנוש טות, מנכ"ל CRCB. "הוא משתמש במימון אירופי כדי לבנות את משטר המקורבים הזה".

לדברי זולטן קובאץ', דובר ממשלת הונגריה, "לממשלה יש חוק הקובע — במסגרת המגבלות של האיחוד — כי יש לסייע לחברות הונגריות להצליח". קובאץ' טען כי כל החוזים ניתנים על בסיס מקצועי, ו"זה פשוט לא נכון שהיה מספר לא שווה של חוזים שניתנו" לאנשי העסקים האלה.

שימיצ'קה, מסארוש, גרנצ'י, טיבורץ וואיינה לא הגיבו לשאלות של "פייננשל טיימס". בראיון ב–2014, מסארוש הודה ל"אלוהים, למזל ולוויקטור אורבן" על הצלחותיו. "ואולם", הוא הוסיף, "מעולם לא מעלתי. השגתי את כל מה שיש לי בעזרת עבודה קשה וחוכמה".

"אליטה של מעמד הביניים"

למרות הרקע הצנוע של משפחת אורבן בפלצ'וט, הכפר שבו אביו עבד כפועל ומהנדס חקלאי, היו לה כמה הצלחות עסקיות. במהלך הכהונה הראשונה של אורבן כראש ממשלה ב–1999, פרצה שערורייה לאחר שחברה הקשורה לפידס ולשימיצ'קה עזרה לאביו של אורבן, גיזה, להשתלט על מכרה שהופרט. בשנים האחרונות דווח כי חברות ששייכות לאביו של אורבן ולשני אחיו מספקות חומרי בנייה למיזמים לאומיים. כשנשאל אורבן על ידי עיתונאי לגבי הדיווח, הוא רמז כי מאחר שאביו אינו קבלן אלא ספק עקיף, אין במקרים המדוברים שום ניגוד עניינים.

גם טיבורץ, שהתחתן ב–2013 עם בתו של אורבן, רהל, הוא איש עסקים מתחיל שעתידו מובטח. חברה שהיתה בשליטתו זכתה ב–2014 וב–2015 בחוזים ממשלתיים במימון האיחוד בשווי 65 מיליון יורו, להתקנת נורות לד בערים שבהן שולטת מפלגת פידס. אולאף (European Anti-Fraud Office) אישר ל"פייננשל טיימס" כי הוא חוקר את החוזים האלה. "פורבס הונגריה" העריך ב–2015 כי ההון של משפחת אורבן, לא כולל הונו של טיבורץ, הוא 22 מיליון יורו.

אנדראש לנצי, רקטור אוניברסיטת קורווינוש בבודפשט, הנחשב תומך בלתי־רשמי של פידס, אמר ל"פייננשל טיימס" כי "בוודאי שיש אוליגרכים הונגרים". לדבריו, "להיות אוליגרך זה מה שהממשלה רוצה. אף שאורבן מעולם לא אמר את זה, הוא מעודד או מאפשר לכמה יזמים הונגרים להתעשר מאוד כדי ליצור את האליטה של מעמד הביניים ההונגרי".

לדבריו, מנהיגי המפלגה מדברים על הצורך לייצר בורגנות לאומית, או "חבורת יזמים פטריוטים", כלשונו. לנצי טוען כי מה שהמפלגה עושה כדי לקדם את החזון שלה הוא לא פחות מושחת מחזון ההלאמה בתקופת הקומוניסטים, או מחזון ההפרטה של שנות ה–90.

לדברי בנקאי הונגרי בכיר, שביקש להישאר בעילום שם, היזמים הפטריוטים אינם מייצרים עסקים חדשניים. "המעמד הקפיטליסטי השולט כיום עושה את כספו מהממשלה. התחרות על החוזים אינה הוגנת, פתוחה או שקופה".

מנכ"ל טרנספרנסי אינטרנשיונל בבודפשט הוסיף כי שוחד ושחיתות אמנם היו בעיות גדולות לפני 2010, בשמונה השנים שבהן שלטה ממשלה סוציאליסטית בהונגריה, אך הונגרים רבים אינם מודעים עד כמה חמורה הבעיה כיום. לדבריו, "השחיתות לפני 2010 היתה חוסר תפקוד של המערכת. כיום, היא חלק מהמערכת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי