מארק קרני: יש "בעיות מהותיות" בהנפקת מטבע קריפטו על ידי הבנק המרכזי

נגיד הבנק המרכזי של בריטניה אמר לפרלמנט כי טכנולוגיית הבלוקצ'יין תשפר את ביצוע העסקות בין גופים פיננסיים – אבל מטבע קריפטו שיונפק לשימוש ציבורי עלול לגרום אי-יציבות פיננסית

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנגיד הבריטי, מארק קרני
הנגיד הבריטי, מארק קרניצילום: בלומברג
לוגו רויטרס
רויטרס

נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, מארק קרני, חושב כי יש "בעיות מהותיות" ברעיון של מטבע דיגיטלי המונפק על ידי בנק מרכזי ונועד לשימושו של הציבור. עלייתו של הביטקוין ומטבעות קריפטו אחרים גרמו לכלכלנים לחזות כי הטכנולוגיה הזו תהיה יום אחד בשימוש של כלכלות שלמות, וכי מטבעות דיגיטליים יונפקו על ידי בנקים מרכזיים.

קרני אמר למחוקקים בריטים בפרלמנט ביום רביעי כי טכנולוגיית הבלוקצ'יין שנמצאת בשימוש מטבעות הקריפטו תוכל לשפר את האופן שבו מתבצעות עסקות בין גופים פיננסיים. עם זאת, יכולה להיווצר אי-יציבות פיננסית אם מטבע קריפטו יעבור לשימוש הציבור כולו, לדבריו.

בנקים מרכזיים כבר משתמשים בכסף אלקטרוני – רק חלק קטן מהנכסים שלהם כיום מגובה בזהב – אבל החליפין בו מתבצע באופן ריכוזי, בחשבונות של הבנק המרכזי.

מטבעות קריפטו מאפשרים להעביר תשלומים באופן ישיר ללא מתווך מרכזי, באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ'יין שיוצרת פלטפורמה מבוזרת ששומרת את כל היסטוריית העסקות ומאשרת אותן בתוך דקות ספורות.

ללא צורך במתווך מרכזי שיפשט את ביצוע העסקות ויעקב אחריהן, צרכנים שיחזיקו במטבע קריפטו בהנפקת הבנק המרכזי יוכלו לפתוח חשבונות בכל בנק, כולל בבנק המרכזי. "אפשר יהיה ליצור מצב שבו בנק יוכל לפעול באופן מיידי. אז ברגע שיעלו חששות לגביו, אנשים יוכלו לשים את החשבונות שלהם בבנק המרכזי", אמר קרני.

אבל זה עלול לגרום לבנק המרכזי לצבור נפח אדיר של פיקדונות, שאותם הוא יצטרך להשקיע בנכסים שונים. "לבנק המרכזי יש כישורים רבים, אבל הקצאה של אשראי לרוחב הכלכלה כולה היא אינה רעיון טוב", אמר קרני. "כך שיש בעיות בסיסיות במימוש המודל הזה עד לצרכן הפרטי, אלא אם כן אתה מגביל את הסכום שאדם רשאי להחזיק".

בספטמבר, הבנק להסדרי סליקה (BIS) אמר כי מוקדם מדי להחליט אם בנקים מרכזיים צריכים להנפיק מטבעות קריפטו משלהם. הוא הגיע למסקנה כי הוויתור על המתווך מאפשר את האנונימיות שכיום כסף מזומן מאפשר, אבל אם זה לא נחשב למשהו חשוב, אמר הבנק, לא ברור מהם היתרונות שמטבע כזה יעניק.

הכלכלן הראשי של הבנק המרכזי של אנגליה, אנדי הלדיין, הציע ב-2015 להפסיק את השימוש בכסף מזומן ולהנפיק מטבע דיגיטלי בבעלות המדינה כאמצעי להעניק יותר עוצמה לבנק המרכזי, שהוריד באותה תקופה את הריבית במטרה לדחוף קדימה את הכלכלה.

בדברים שנשא קרני ביום רביעי הוא חזר על עמדת הבנק המרכזי כי תנודות חדות במחיר הביטקוין אינן מהוות איום על היציבות הפיננסית העולמית. באותו יום הביטקוין צנח ב-10% למחיר של 15,800 דולר. ביום שישי הביטקוין צנח ב-30%, והיום (שבת) הוא כבר התאושש לרמה של 15,400 אלף דולר.

"נכון להיום, אנחנו לא רואים את זה כגורם לאי-יציבות פיננסית", אמר קרני בהתייחסו לשווי השוק של ביטקוין ומטבעות קריפטו אחרים, שהגיע למחצית משווי השוק של אפל. "אז זה משמעותי... אבל זה יותר כמו סיכון מנייתי שמתפשט באופן שווה ברחבי העולם".

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי