התקף חרדה למשקיעים לקראת סופה של "שנת הביטקוין"

עולם הקריפטו המשיך השבוע להיות זירת התרחשויות לוהטת. בורסה אחת שפשטה את הרגל, אחרת שקרסה מעודף משתמשים, וצניחה תוך-יומית של 30% הבהירו יותר מתמיד שלמשקיעים לא הולך להיות רגע דל בתחום הזה

קורין דגני
קורין דגני
בניין קורס
צילום: dreamstime
קורין דגני
קורין דגני

אין ספק ש-2017 תיזכר כשנת הפריצה של מטבעות הקריפטו – המטבעות הדיגיטליים המוצפנים והמבוזרים – ובראשם הביטקוין, שהפך לאחד המותגים החזקים בעולם. אבל לקראת סופה של "שנת הביטקוין", נראה כי המטבע החליט לגרום למשקיעים התקף חרדה, ולו רק כדי להזכיר להם שבעולם שלו הכל יכול לקרות, ואסור לנוח על זרי הדפנה.

ונראה כי המשקיעים הפנימו את חוקי המשחק. ביום שישי הביטקוין צנח בכ-30%, לפני שהתחיל במחיקת ההפסדים – לאחר שרק ביום שני הגיע לשיא חדש, וכמעט שהצליח לחצות את רף 20 אלף הדולר. רק כמעט. נכון לכתיבת שורות אלה, המטבע מתאושש יפה ונסחר סביב 15,000 דולר.

הסיבות לצניחה הגדולה של המטבע אינן ברורות לחלוטין. עם זאת, כמה אירועים משמעותיים שקרו השבוע הדגישו את הבעיות של תחום הקריפטו. חלק מהמשקיעים והמאמינים האדוקים מתייחסים אל הבעיות האלה כאל חבלי הלידה של התחום, וסביר להניח כי במידה זו או אחרת הם צודקים. אבל כאשר האופטימיות הגלובלית סביב הצלחת המטבעות הקריפטוגרפיים מתחילה להיסדק, הבעיות האלה פוגעות באמינות התחום כולו.

ביום שלישי הודיעה יפיאן (Yapian), החברה שבבעלותה בורסת הקריפטו הדרום קוריאנית יוביט (Youbit), כי החברה פושטת רגל בעקבות מתקפת האקרים על הבורסה, שגרמה לה לאבד כ-17% מהנכסים שלה. הבורסה לא ציינה כמה מטבעות נגנבו ממנה, אבל זה לא היה שוד הסייבר הראשון שהצליח בבורסה הזו: באפריל דיווחה יוביט על גניבה של 4,000 מטבעות ביטקוין. החשודה המיידית בפריצה האחרונה לבורסה היא ממשלת צפון קוריאה, שלפי דיווחים עומדת מאחורי התקפות סייבר ואוגרת ביטקוין.

בדרום קוריאה מטבעות הקריפטו הם יותר מתחביב של ספקולנטים קטנים או משקיעים כבדים: יש בה את אחת הבורסות הפעילות ביותר בעולם בתחום, Bithumb, ולפי הערכות המסחר במטבע בדרום קוריאה ויפן בלבד מגיע ליותר מ-50% מהמסחר הגלובלי בביטקוין. באחרונה הזהיר נגיד הבנק המרכזי של דרום קוריאה את הציבור מפני מה שכינה "התלהבות לא רציונלית" ממסחר במטבע, ובעקבות ישיבת חירום של ממשלת דרום קוריאה נשקלים צעדים כדי לרסן את טירוף הקריפטו, כמו איסור על קטינים לפתוח חשבונות למסחר במטבעות.

ברגע שבורסת קריפטו נשדדת על ידי האקרים וקורסת זה פוגע קשות באמון שהמשקיעים נותנים בביטקוין – שהצלחתו נזקפת לזכות טכנולוגיה מורכבת שתפקידה לוודא כי המסחר בו מתנהל בצורה שקופה ומאובטחת, הבלוקצ'יין. לפי נתונים של מורגן סטנלי, נכסים בסכום כולל של 630 מיליון דולר נגנבו עד כה בפריצות הגדולות לבורסות הקריפטו, ולא אותרו עד היום (לא כולל סכום הפריצה האחרונה ליוביט).

בנוסף, הנהירה למסחר בביטקוין גורמת לעומס על המערכות, שגם כך סובלות מקשיים טכניים. בורסת קוינבייס האמריקאית, ככל הנראה הבורסה הפופולרית ביותר בארה"ב למסחר במטבעות קריפטו, נאלצה להפסיק את הפעילות שלה כמה פעמים בזמן האחרון בעקבות העומס, ואף חוקרת חשד לסחר במידע פנים בשעות שלפני השקת המסחר בביטקוין קאש (אחד המטבעות שהתפצלו מהביטקוין). גם ביום שישי קוינבייס הפסיקה את המסחר במטבע לשעתיים, בעוד מחירו של הביטקוין ממשיך לצנוח.

כרגע נראה כי המשקיעים בתחום ימשיכו להתמודד בזמן הקרוב עם קשיים טכניים, שיברון לב ורגעי אופוריה, וכי למרות הדרמות של הימים האחרונים - תומכיו האדוקים של המטבע ממשיכים להוביל בנקודות על הקריפטו-סקפטיים, גם אם המרוץ הופך להיות צמוד יותר.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה