טראמפ ניצח - רפורמת המס ההיסטורית אושרה

בית הנבחרים והסנאט אישרו את תוכנית המס שתוריד את מס החברות ומסים על עשירים, אולם כמה חריגות מחוקי התקציב ידרשו תיקונים והצבעה חוזרת בבית הנבחרים

דפנה מאור
דפנה מאור
הרפובליקאים בסנאט, מיץ' מקונל, מנהיג הרוב, וסנאטורים אחרים במעמד ההצבעה על חוק המס של טראמפ
מיץ' מקונל, מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, וסנאטורים רפובליקאיםצילום: ניו יורק טיימס
דפנה מאור
דפנה מאור

בית הנבחרים האמריקאי והסנאט אישרו ביום רביעי לפנות בוקר את תוכנית המס מרחיקת הלכת של הנשיא טראמפ. לאחר אישור בבית הנבחרים, התברר כי כמה סעיפים מינוריים מפרים את חוקי התקציב, ולכן שונו לפני ההצבעה בסנאט. עתה יחזור החוק להצבעה נוספת בבית הנבחרים, לפני חתימתו על ידי הנשיא בהמשך השבוע.

חוק המס החדש יכלול הפחתות מס בסך 1.5 טריליון דולר, ויוריד את מס החברות בארה"ב מ–35% ל–21%. על פי ניתוח שערכו גופים בלתי־מפלגתיים, מבנה המס החדש יגרום להגדלת הגירעון התקציבי של ארה"ב, יעניק הטבות עצומות לתאגידים ולעשירים, ובטווח הבינוני והארוך יגדיל את נטל המס של מעמד הביניים והמעמד הנמוך. הטבות המס לאינדיבידואלים – אחת ההבטחות לעזור למעמד הביניים בארה"ב שנתן טראמפ – יהיו זמניות בלבד.

קרדיט: טוויטר

בית הנבחרים הצביע ברוב של 227 ל-203 בעד הצעת החוק. הסנאט אישר את הרפורמה ברוב של 51 ל-48, לאחר תיקונים מינוריים שנעשו כדי לא להפר את חוק התקציב. במסגרת השינויים גם הוחלף שם החוק ל-Tax Cuts and Jobs Act. אף דמוקרט לא הצביע בעד החוק, שנכתב על ידי הרפובליקאים, ולכן, לפי פרשנים, היה קיצוני יותר מאשר אילו היה דיון חוצה קוים מפלגתיים אודותיו. הקווים הברורים בנוגע לתמיכה בו עשויים דווקא להכשיל אותו בעתיד אם הקונגרס יעבור לשליטת הדמוקרטים. הדמוקרטים טענו כי החוק מיטיב עם העשירים, ופוגע בטווח הבינוני והארוך בשכבות החלשות ובשכבות הביניים.

קרדיט: יוטיוב

עיקרי רפורמת המס

■ הפחתת מס החברות מ–35% ל–21% — המטרה העיקרית היא להחזיר רווחים של חברות אמריקאיות ואת הפעילות שלהן לגבולות ארה"ב, מכיוון שארה"ב אינה תחרותית במובן זה. מס החברות הממוצע ב–OECD הוא 24.66%.

■ העלאת המס על רווחים שצברו חברות אמריקאיות בחו"ל - מ–10% ל–15.5% - ועל נכסים לא נזילים מ–5% ל–10% - כדי לממן באופן חלקי את הפחתות המס.זהו מס חד פעמי, שיחול גם על תושבי ישראל בעלי אזרחות אמריקאית שהם בעלי שליטה (לבד או עם תושבי ארה"ב אחרים) בחברות זרות, לרבות ישראליות

■ הורדת מדרגת מס הכנסה הגבוהה ביותר מ-39.6% ל-37% - אולם הורדת המס האישי יתבטלו ב-2025 בגלל חוקי התקציב

■ הירושות הפטורות ממס יוכפלו ל-22 מיליון דולר לזוגות נשואים

■ הגבלת ניכויים על מסים שמשלמים אזרחים לרשויות המקומיות ולמדינות ל-10,000 דולר בלבד. בארה"ב משלמים האזרחים מסים לממשל הפדרלי, לממשל המדינה שלהם, וכן למחוז ולמועצה המקומית. כיום הם מורשים לנכות את המסים שהם משלמים מקומית מהמס הפדרלי. זהו אחד הסעיפים המהותיים ביותר ברפורמה, שכן הוא מגביל את יכולתן של מדינות להטיל מסים משלהן ולממן את המדיניות שלהן. סעיף זה גורם לכך שחשבון המס של השכבות הבינוניות והנמוכות יגדל בטווח הבינוני והארוך.

■ מתן ניכוי נוסף לחברות ארנק — חברות שאינן משלמות מס חברות, אלא מחלקות את הרווחים לבעלים שלהן, שמשלמים רק מס הכנסה. יותר מחצי מההכנסה העסקית בארה"ב מגיעה לחברות ארנק מסוג זה — ויותר מחצי מהכנסה זאת זורמת למאיון העליון.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?