הבנק הפדרלי יעלה היום ריבית – המשקיעים כבר מסתכלים קדימה

היום צפוי הבנק הפדרלי להעלות ריבית לטווח של בין 1.25%-1.5% - העלאה שלישית מאז תחילת השנה; לאחר הודעת הריבית תקיים ג'נט ילן את מסיבת העיתונאים האחרונה שלה כנגידה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'נט ילן
צילום: אי־פי
לוגו בלומברג
בלומברג

המשקיעים כבר מחכים לראות מה יהיה הכיוון שבו ילך הבנק הפדרלי ב-2018 תחת הנגיד הבא ג'רום פאואל, אך היום תהיה להם הזדמנות אחרונה לשמוע מה חושבת ג'נט ילן על הכלכלה האמריקאית. אם הכל ילך כמתוכנן, תשתמש ילן במסיבת העיתונאים הרשמית האחרונה שלה כנגידת הבנק הפדרלי כדי להסביר את הסיבות להעלאה שלישית של הריבית השנה.

ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), שאחראית על קביעת המדיניות המוניטרית, צפויה להודיע על העלאת הריבית בארה"ב ב-0.25% לטווח של בין 1.25% ל-1.5%. תהיה זו העלאת הריבית החמישית של ילן, מאז שהעלתה לראשונה את הריבית מרמה אפסית בדצמבר 2015. ואולם לשווקים חשוב לא פחות הצפי להעלאות הריבית ב-2018, 2019 ומעבר להן. חלק מהחברים בוועדה עשויים להעלות את התחזיות לאור התחזקות הכלכלה האמריקאית ורפורמת המיסוי שצפויה להיות מאושרת בקונגרס.

פאואל יחליף את ילן כשתסיים את תפקידה ב-3 בפברואר, בהנחה שמינויו יקבל אישור רשמי מהסנאט. ליילן נשארה עוד ישיבה אחת אחרונה של ועדת השוק הפתוח בסוף החודש, אך אחריה לא תיערך מסיבת עיתונאים.

בספטמבר צפו בכירי הבנק הפדרלי שלוש העלאות ריבית ב-2018 ושתיים נוספות ב-2019, שלאחריהן תייצב הריבית ברמה של 2.75%, לפי ההערכה החציונית. התחזיות האלה לא צפויות להשתנות, אך ישנו סיכוי שיעלו.

כלכלת ארה"ב מתחממת, והצמיחה צפויה להגיע ברבעון הרביעי ל-2.9%, לפי תחזית הבנק הפדרלי של אטלנטה, לאחר שני רבעונים של צמיחה גבוהה מ-3%. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ והרפובליקאים בקונגרס צפויים בינתיים להביא לאישור קיצוצים במס החברות שעשויים לעודד את הצמיחה.

פאואל אמר בשימוע שנערך לו בסנאט בחודש שעבר כי הצמיחה בכלכלת ארה"ב ב-2018 צפויה להיות סביב 2.5%. הבנק הפדרלי צפוי להעלות היום את תחזית הצמיחה מהתחזית של 2.1% שפרסם בספטמבר. התחזיות לשיעור האבטלה ל-2018 ו-2019 צפויות לרדת, לאחר שבנובמבר נרשמה אבטלה של 4.1%. בספטמבר העריך הבנק הפדרלי כי האבטלה בארה"ב בטווח הארוך תהיה 4.6%, וגם את התחזית הזו הוא צפוי להוריד.

עם זאת, יש הטוענים כי יש לשמור על זהירות משום שהידוק חד מדי של המדיניות המוניטרית יעלה את הריביות בטווח הקצר אל מעל לריביות ארוכות הטווח, מה שמכונה עקום תשואות הפוך (inverted yield curve). התחזיות של הבנק הפדרלי מספטמבר רמזו על עקום הפוך עד סוף 2018, מה שבעבר נחשב ל"איתות דובי", כפי שהזהיר נשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס, ג'יימס בולארד.

נשיא הבנק הפדרלי של מיניאפוליס, ניל קשקארי, ונשיא הבנק הפדרלי של שיקגו צ'רלס אוונס צפויים להתנגד להעלאת ריבית. קשקארי אמר בחודש שעבר כי "אין סיבה ללחוץ על הבלמים" כשהאינפלציה יורדת. אוונס אמר החודש כי "הנתונים לא מעידים באופן מוחלט על כך שצריך להמשיך בהעלאות ריבית".

המדד המועדף של הבנק הפדרלי לאינפלציה היה נמוך מהיעד של 2% במשך רוב חמש השנים האחרונות. היום דיווח הממשל האמריקאי כי מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה ב-0.4% בנובמבר, מה שבוודאי ייתפש על ידי הבנק הפדרלי כ"הוכחה נוספת לכך שתקופת האינפלציה הרכה הסתיימה", כתבו הכלכלנים קארל ריקדונה וילנה שוליטייבה מבלומברג אינטליג'נס.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"