איטליה עברה לחשבונות פנסיה בניהול אישי - וההנפקות בבורסה פורחות

חשבונות הפנסיה החדשים של ממשלת איטליה, שכוללים תנאי מס מועדפים, זוכים להצלחה גדולה, ו-11 מיליארד יורו צפויים לזרום אליהם השנה ■ מאחר שנקבע כי 70% מההון חייבים להיות מושקעים בחברות איטלקיות - כספים רבים מופנים להשקעות

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
בורסת מילאנו. שיא הנפקות מאז בועת הדוט.קום
בורסת מילאנו. שיא הנפקות מאז בועת הדוט.קוםצילום: בלומברג
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

איטליה לא נשמעת כמו מקום שייהנה מגל הנפקות חדשות בשוק המניות. היא מלאה בחברת קטנות ובינוניות בבעלות משפחתית, הנשענות על מימון מהבנקים; והבנקים ידועים לשמצה בחובות הבעייתיים שעדיין מכבידים על מאזניהם.

ואולם בבורסת המניות של מילאנו נרשמו כבר 33 הנפקות מניות מתחילת 2017, 24 מהן בהנפקה מלאה ראשונה לציבור (IPO). מספר ההנפקות עד כה משתווה למספרן בשנות השגשוג הקודמות, 2007 ו–2015. מאחר שהנפקות נוספות צפויות עד ינואר, הבורסה צפויה להגיע למספר הגבוה ביותר של הנפקות מאז שיא בועת הדוט.קום בשנת 2000.

ממשלת איטליה תרמה רבות לזינוק הזה, כשהשיקה בפברואר חשבונות פנסיה חדשים בניהול אישי (PIR), שאליהם נלווים תנאי מס מועדפים. החשבונות זכו להצלחה גדולה מהמצופה — מנהלי נכסים צברו 7.5 מיליארד יורו (8.3 מיליארד דולר) בחשבונות PIR בשלושת הרבעונים הראשונים של 2017. אקוויטה SIM, בנק בוטיק איטלקי להשקעות, צופה כי בסך הכל יזרמו לחשבונות כאלה השנה 11 מיליארד יורו.

הממשלה קבעה כי 70% מהכספים האלה חייבים להיות מושקעים בחברות באיטליה, ולפחות 30% מכך בחברות קטנות ובינוניות. כך נוצר מאגר חדש וגדול של הון להשקעות. מאז דצמבר 2016 עלו מחירי המניות של חברות בינוניות באיטליה ב–39%, לעומת עלייה של 21% בשוק ההון האיטלקי כולו.

פיננסיירים ומומחים רבים באיטליה רואים בגל ההנפקות חלק ממגמה, ולא תופעה חד פעמית או מקרית. סטפנו קסלי מאוניברסיטת בוקוני אומר כי לפני 20 שנה, יזמים ראו הנפקה כטרחה וכעניין יקר מדי. הוא מייחס את השינוי בעיקר למאמצים של הבורסה האיטלקית לחנך את הקהל, במיוחד באמצעות תוכנית ELITE המכשירה חברות בממשל תאגידי ובגיוס הון. התוכנית, שנפתחה לפני חמש שנים, מונה כיום 400 חברות איטלקיות כחברות בה. היא אמנם לא הניבה הנפקות רבות כפי שקיוותה הבורסה, אבל סייעה להעלות את המודעות לאמצעי מימון אחרים, כמו השקעה פרטית.

באופן לא מקרי, גם עסקות הרכישה של חברות להשקעות פרטיות זינקו באיטליה. שווי העסקות האלה שולש מ–1.7 מיליארד יורו ב–2012 לשיא של 5.8 מיליארד יורו ב–2016. מנהלי השקעה פרטית תופשים את איטליה כמקום שיש לו הרבה מה להציע, ובעיקר מבחינת חברות קטנות ובינוניות.

85% מכל החברות באיטליה ו–60% מהחברות הבורסאיות הן בבעלות משפחתית. סטפנו בונטמפלי מחברת רנסנס פרטנרס, קרן השקעה פרטית איטלקית ששייכת לחברת ניהול הקרנות האמריקאית נויברגר ברמן, אומר כי אחרי המשבר הכלכלי הבינו משקיעים חכמים שכדי לשרוד הם צריכים להתרחב ולהפוך את עסקיהם לבינלאומיים. זאת, בעוד שלרבות מהחברות יש מנהלים מזדקנים, והשקעות חיצוניות מסייעות לעתים קרובות משום שהן מכינות את החברה לדור ההמשך בניהול.

המגמה החדשה הפכה הנפקות ראשונות לאפשרות אטרקטיבית יותר גם עבור משקיעים בחברות השקעה פרטית. הם אפילו יכולים להרוויח באופן ישיר מ–PIR, משום שהנחיות שפורסמו באחרונה הבהירו כי החוק מאפשר להשקיע נכסי PIR בקרנות כאלה.

האם ההון יתחיל לזרום לנדל"ן?

ההצלחה של חשבונות PIR נתנה דחיפה לתופעה נוספת — חברות רכישה למטרה מיוחדת (SPAC). שבע חברות כאלה כבר הונפקו מתחילת 2017, לעומת עשר בכל ארבע השנים הקודמות יחד. חברות כאלה מתחילות בגיוס מזומנים, ואז מחפשות חברות פרטיות לרכישה. רובן בשווי של 100–150 מיליון יורו, אם כי הקטנה ביותר שהונפקה השנה היתה בשווי של 65 מיליון יורו. רבות מהן מנוהלות על ידי מנהלים ותיקים מתחום בנקאות ההשקעות וההשקעה הפרטית.

ה–SPAC של חברת אקוויטה, למשל, היא מיזם משותף לה ולחברת השקעה פרטית מקומית. המנכ"ל, אנדראה ויסמארה, אומר כי המבנה של חברות כאלה מאפשר מעורבות אקטיבית בסגנון השקעה פרטית בחברות שנרכשות. אבל בונטמפלי סבור כי בעלי מניות בחברות SPAC הם בדרך כלל פסיביים למדי, וקרן השקעה פרטית רגילה יודעת בדרך כלל לנווט טוב יותר חברה דרך תקופת המעבר עד להפיכתה לציבורית.

עדיין לא ידוע עד כמה החברות האלה וחשבונות הפנסיה החדשים ישנו את הנוף התאגידי של איטליה. אפילו אם ההון ימשיך לזרום לחשבונות PIR, ייתכן שהקרנות ישנו את המיקוד לכיוון נדל"ן. התקציב שהוגש לפרלמנט ב–31 באוקטובר מאפשר לקרנות PIR להשקיע בנדל"ן, בניגוד לעבר.

בנוסף, הבחירות שיתקיימו באיטליה באביב 2018 עלולות להאט או אפילו לבטל את הרפורמות הידידותיות למשקיעים שאושרו בשנים האחרונות. אבל לעת עתה, זהו תחום שבו שינויים במדיניות דווקא הועילו: החשיבות של שוקי ההון בכלכלה האיטלקית עלתה. אקוויטה, למשל, מאמינה גדולה בשינוי הזה. ההנפקה האחרונה שבוצעה בבורסת מילאנו, ב–23 בנובמבר, היתה שלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"