בלאק פריידיי: הדרכים המתוחכמות של עליבאבא לגרום לנו לבזבז כמה שיותר

אירועי מכירות הענק הם מבצע מורכב עבור קמעונית מקוונת כמו עליבאבא ■ בחזית מאמצי המכירה והלוגיסטיקה עומדים בוטים מתוחכמים מאוד שיעשו הכל כדי שתהיו מרוצים - ותקנו שוב

ישראל פישר
ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדים בעליבאבא ביום הרווקים הסיני
עובדים בעליבאבא ביום הרווקים הסיניצילום: Aly Song/רויטרס
ישראל פישר
ישראל פישר

יום הרווקים הסיני נהפך בעשור האחרון לתירוץ נוסף לחגיגה צרכנית ולהוצאות כבדות. יום הקנית החל כיוזמה של ענקית הקמעונות הסינית עליבאבא , בניסיון להתחרות עם חגיגות הקניות של אתרי המכירות המערביים בתקופת החגים האמריקאית — כמו בלאק פריידיי.

במרוצת השנים הצטרפו לעליבאבא חברות נוספות שמציעות הנחות מיוחדות לכבוד יום הקניות. הצלחת יום הקניות מסמלת גם את התחזקותה של סין בשוק העולמי, שנהפכה בתוך רבע מאה מיצרנית של צעצועי פלסטיק זולים למוקד צרכני מרכזי גם בשווקים זרים. התחזקות הסחר המקוון רק סייעה לעליבאבא לרכוב על גל המכירות וקדחת ההוצאות בימי מכירות מרוכזים.

>> בלאק פריידיי וסייבר מאנדיי: כך תיהנו מהמבצעים - בלי לאבד את הראש

המספרים מאחורי יום הרווקים הסיני רק מוכיחים את המיתוג המוצלח של עליבאבא. שלוש דקות אחרי תחילתו הרשמית של יום הרווקים בחצות הלילה, מכרה החברה מוצרים בשווי של מיליארד וחצי דולר. בשעה הראשונה בלבד ביום הרווקים נמכרו מוצרים ב–8.6 מיליארד דולר. בשעה 13:00 שעון בייג'ין הצליחה עליבאבא לעקוף את השיא הקודם מ-2016, שהגיע ל–17.8 מיליארד דולר, ולמכור מוצרים ב–120.7 מיליארד יואן (18.2 מיליארד דולר).

יו"ר עליבאבא, ג'ק מא, והשחקנית ניקול קידמן באירוע הזנקת יום הרווקים לפני כשבועייםצילום: ALY SONG/רויטרס

מכירות יום הרווקים כולו הסתכמו ב–168.26 מיליארד יואן (25.38 מיליארד דולר), כך לפי הבלוג עליזילה, של חברת עליבאבא. יותר מ–90% מהעסקות נעשו דרך המובייל, כשרוכשים מ–192 מדינות מבצעים 256 אלף עסקות בשנייה.

האתר עבד - והמנכ"ל נשם לרווחה

יום הרווקים, טוויסט סיני ל"יום האהבה", הומצא על ידי סטודנטים סינים בשנות ה–90, לפי העיתון "פיפל'ס דיילי". כתיבה בכתב יד של התאריך 11.11, דומה ל"ענפים חשופים", הביטוי הסיני לרווקים ורווקות. עליבאבא התחילה לקדם את יום הרווקים ב–2009 כיום של קניות, ומתחרותיה מיד העתיקו אותה.

מאחורי קדחת הקניות הזאת עומדות לוגיסטיקה מורכבת וטכנולוגיה. המון טכנולוגיה. עליבאבא צריכה גם לשלוח את כל המוצרים שהיא מוכרת ללקוחות, ולפי הערכות החברה גייסה 600 אלף חנויות נוחות בסין לבדה כדי להפיץ את המוצרים. אבל זה לא מספיק. צריך לדעת לנהל מלאי במחסנים, לנהל קווי שילוח יעילים, ואפילו לדעת להציע ללקוחות את המוצר שנראה כמתאים ביותר עבורם — כל זה מושג באמצעות בינה מלאכותית.

מנכ"ל עליבאבא, דניאל זאנגצילום: CHINA STRINGER NETWORK/רוי�

עשר דקות אחרי שהתחילה קדחת הקניות יכול היה מנכ"ל עליבאבא, ז'אנג יונג, לנשום לרווחה. למרות שנרשם מספר שיא של כניסות לאתר, הוא עבד ללא תקלות. הדברים עבדו "חלק כמו משי", הוא אמר אז. מספר התקלות הטכניות בעיבוד התשלומים, אחת מנקודות התורפה של יום המכירות המיוחד בשנים קודמות, היה השנה נמוך במיוחד — עדות להכנות המיוחדות של עליבאבא ליום.

אחרי יום המכירות פירסמה עליבאבא הודעה שבה היא התגאתה במערכת הבינה המלאכותית (AI) שבה השתמשה כדי שיום הקניות יעבור ללא תקלות משמעותיות. "בגלל השימוש הנרחב בבינה מלאכותית, צוותי הטכנולוגיה של עליבאבא יכלו לשבת בנחת ולשתות תה", אמר חבר צוות יחסי הציבור של שירות הענן של עליבאבא לעיתון "גלובל טיימס" שיוצא לאור בסין.

רובוטים שמפקחים על רובוטים

אחד הרובוטים שהתגייסו למלאכה הוא לובאן, שהיה אחראי על יצירת 410 מיליון כרזות למוצרים באמצעות בינה מלאכותית. בעבר היו צריכים גרפיקאים לעצב לכל מוצר כרזה נפרדת, פעולה שאורכת זמן וגוזלת מהחברה משאבים בגלל השכר לעובדים.

עובדים בעליבאבא ביום הרווקים הסיניצילום: בלומברג

בוט (בינה מלאכותית) נוסף הוא עלי שיאומי, שאחראי לענות על שאלות הגולשים. הבוט הצליח להשיב השנה על 90% משאלות הגולשים ביום הקניות המיוחד. עליבאבא טוענת שהבוטים גם היו אחראיים לבחון את פעילות הבוטים האחרים, ולוודא שהם פועלים כראוי כדי שלא יהיו תקלות.

לקראת סוף אוקטובר התחילה עליבאבא לערוך מבחני עמידות ועומס למערכות שלה, בעזרת 200 מהנדסים. החברה רצתה לבחון אם המערכות יוכלו לתפקד בזמן אמת ואם החומרה של עליבאבא תוכל להתמודד עם שטף הלקוחות שיפקדו את האתר בו זמנית.

מהפכת הקניות המקוונות אילצה את עליבאבא לחשוף מחדש גם מידע על המשלוחים שלה. יותר מ–60% מהחבילות הנשלחות כיום בסין הן משלוחים של אתרי קניות, ולכן השימוש בבינה המלאכותית במשלוחים חיוני מאוד עבור החברה.

מכונות שמשתמשות במערכות בינה מלאכותית מצליחות לחשב בעצמן כיצד ניתן לארוז את המשלוח עם הקופסה הקטנה ביותר שאפשר, כדי שהשינוע יהיה יעיל ככל האפשר. השיטה החדשה הצליחה לחסוך לעליבאבא 5% מעלויות האריזה.

אם מתחשבים בעובדה שביום הרווקים האחרון בוצעו 812 מיליון הזמנות מקוונות, מדובר בסכום אדיר. השימוש במערכות הממוחשבות הצליח גם לצמצם את זמן המשלוח מתשעה ימים בממוצע ב–2013 לשלושה ימים בממוצע השנה.

ניתוח אשכולות ואריזות ממוחשבות: כך עובדת הבינה המלאכותית שפיתחה עליבאבא

עליבאבא מנהלת מכון למדעים וטכנולוגיית מידע, שמפתח עבור החברה טכנולוגיית בינה מלאכותית מהסוג שנקרא למידה עמוקה. הטכנולוגיה הזאת מסווגת על ידי החברה לארבעה תחומים עיקריים, חלקם נמצאים באינטראקציה עם הקונים עצמם, וחלקם עוסקים בצד הלוגיסטי של המערכת:

1. ראייה ממוחשבת — לחיפוש ויזואלי, סיווג מוצרים לפי התמונות שלהם תמונות ואחזור מידע מפלטפורמות צולבות.

2. אופטימיזציה קומבינטורית – מודלים ממוחשבים תלת־ממדיים לחישוב אריזות ועיצוב באנרים אוטומטי.

3. טכנולוגיית דיבור ו–NLP — עיבוד שפה טבעית — מודלים אקוסטיים, ניתוח תלות ובקרת איכות.

4. דחיסת מודלים כדי לפשט אותם ולייעל את תהליכי העבודה.

כדי שמיליארדי העסקות יתבצעו, משתמשת החברה בכלי בינה מלאכותית, כמו למשל שילוב של כלי תקשורת תוך ארגוניים עם צ'אטבוטים כדי לאסוף באופן אוטומטי תקלות ולדווח עליהן במערכת.

למידת מכונה מאפשרת למערכת לבצע משוב פנימי אוטומטי כדי לקצר את הזמן שנדרש לעובדים לטפל בתקלות, פנימיות וחיצוניות, כמו למשל באתרי שילוח סחורות. המחשבים אוספים גם פניות אודות תקלות ומעבדים אותן לפני שהן נשלחות לטיפול.

מערכות אוטומטיות סורקות את ההערות שכותבים הלקוחות באתרי החברה. באמצעות ניתוח אשכולות אלגוריתמים ובהתבסס על מערכת כללים עסקיים, מזהים המחשבים של עליבאבא בעיות בזמן אמת, ומוצאת פתרונות שניתן להכלילם.

אחת החוזקות המפתיעות היא יישום הבינה המלאכותית בתחום הלוגיסטיקה. מודלים תלת־ממדיים מבוססי בינה מלאכותית מחליטים כיצד לארוז חבילות למשלוח בקופסה הקטנה ביותר האפשרית. יישום הטכנולוגיה איפשר לעליבאבא לחסוך 5% מכלל עלויות האריזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?