סין משקיעה מיליארדים בדרך להשתלטות על הבינה המלאכותית

סין שואפת ליצור תעשיית בינה מלאכותית של 150 מיליארד דולר עד 2030 - כדי לעקוף את ארה"ב ואירופה במרוץ החימוש העתידי ■ "יש לסין ארגז חול גדול שבו היא יכולה לשחק עם הרבה צעצועים והרבה אנשים טובים"

פייננשל טיימס
לואיז לוקאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ועידת וואווי בשנחאי, בספטמבר. "סין משקיעה מיליארדים, ארה"ב - מיליונים"
צילום: בלומברג
פייננשל טיימס
לואיז לוקאס

אם מתייחסים לפיתוח של בינה מלאכותית כאל מרוץ חימוש, אז סין רוצה להפוך למעצמת הבינה המלאכותית העולמית הבלתי־מעורערת. תקציב הקרן הלאומית למדע בארה"ב (NSF) לא צמח השנה, אך בסין הבטיחו "להשתמש במרץ בהון ממשלתי וחברתי", כדי שתוכל לשלוט בתחום.

חברות אמריקאיות וסיניות שופכות כסף וכישרונות לבינה מלאכותית, אבל התוכנית של בייג'ין להשקעה בבינה מלאכותית — יצירת תעשייה של 150 מיליארד דולר עד 2030 — מדגישה את הרצון הסיני לנצח את ארה"ב.

אף שניסתה והנהיגה מדיניות תעשייתית תומכת, סין לא הצליחה להפוך למובילה עולמית בתחום השבבים במוליכים למחצה או בתעשיית הרכב. ואולם מעטים מפקפקים ביכולותיה של בייג'ין בתחום הבינה המלאכותית — היכולת של מכונות לחקות חשיבה אנושית ולבצע משימות מורכבות, כמו התאמת פרסום אישי או משחק בגו.

"2030 הוא יעד פסימי מדי", אמר קאי־פו לי, שעבד שנים רבות במחלקות המחקר של מיקרוסופט וגוגל, ומנהל כיום בבייג'ין קרן הון סיכון משלו בשם סינוויישן וונצ'רס. הוא מונה את היתרונות של סין: מספר גדול של אנשים; דאטה; כישרונות; ואפילו עליונות במספר שורות הקוד שנכתבות.

"מעבדת ענק ליישומי בינה מלאכותית"

730 מיליון סינים מחוברים לאינטרנט — כפול מאוכלוסיית ארה"ב. "השימוש במובייל בסין מוביל בשנות אור על פני כל מקום אחר", אמר מקור בשוק הטכנולוגיה, "ולכן סין היא מעבדת ענק ליישומי בינה מלאכותית. אנחנו רואים שינוי בהתנהגות הצרכנים בסין בכל יום".

בנוסף, הנתונים (דאטה) הם בהיקף עצום — הם משמשים כנוזל החיים של יישומי בינה מלאכותית כמו מכוניות ללא נהג ואתרי סחר אלקטרוני שמציגים ללקוחות רשימה של מוצרים שיתאימו להם. חוקי הגנת הפרטיות נרפים וסין מתחילה לאסוף מידע על אזרחיה מהרגע שבו הם נולדים. גם ענקיות הטכנולוגיה באידו, עליבאבא וטנסנט (שמכונות BAT) יודעות מה קונים הלקוחות, לאן הם נוסעים ועם מי הם מצ'וטטים.

"בכל הקשור לנתונים ממשלתיים, ארה"ב לא מתקרבת לנתונים שאוספת סין על אזרחיה", אמר ג'יימס לואיס, עמית מחקר בכיר במרכז לאסטרטגיה וללימודים בינלאומיים. "יש להם ארגז חול גדול שבו הם יכולים לשחק עם הרבה צעצועים והרבה אנשים טובים".

גם פנקס הצ'קים של סין מאפיל על זה של ארה"ב, שבה דווקא מקצצים בתקציב. לואיס מוסיף: "הסינים משקיעים מיליארדים, אנחנו (ארה"ב) מוציאים מיליונים. קשה לראות איך ננצח אם יחס ההשקעה שלהם לעומת שלנו הוא 1,000:1. אנחנו לא יכולים לנצח עם כל כך מעט תחמושת. גם אם היחס היה חצי, הוא עדיין היה 500:1".

קיימות הערכות שגם היעילות הסינית בתחום משתפרת. "האופן שבו הממשלה מזרימה כסף נהפך לחכם יותר ויותר", אמר מינג ליי, ממייסדי באידו ומנהל שותף של המרכז לחדשנות בינה מלאכותית באוניברסיטת בייג'ין. "פעם הם פשוט חילקו כסף לפרויקטים גדולים או לאוניברסיטאות. אבל עכשיו גדלה הסבירות שהם ייתנו כסף לחברה פרטית פעילה באמת שיכולה לייצר מוצרים ושירותים".

בינתיים, האמריקאים מתמודדים עם קיצוצים במחקר וחוששים מהאפשרות שסין תפתח פער בתחום טכנולוגי עם השלכות ויישומים צבאיים ואזרחיים. בייג'ין בעצמה ציינה את ההתקדמות כמטרה במסמך ממשלתי שפורסם עם יעדי תוכנית הבינה המלאכותית: "סין חייבת להפוך את פיתוח הבינה המלאכותית לתוכנית אסטרטגית לאומית. סין חייבת לתפוס יוזמה אסטרטגית במצב החדש של תחרות בינלאומית בפיתוח בינה מלאכותית, כדי ליצור יתרון תחרותי חדש, להרחיב את הפיתוח של מרחב חדש ולהגן תוך כדי על הביטחון הלאומי".

אלזה קניה, אנליסטית שמתמקדת בצבא הסיני ובטכנולוגיות מתפתחות, אמרה: "צבא סין רוצה למנף את התקדמות המגזר הפרטי בבינה מלאכותית, ומפתח באופן יזום יכולות בינה מלאכותית בתעשייה הצבאית ובמוסדות המחקר הצבאיים".

50 אלף עובדים בלבד

ואולם יש גם קולות שמזלזלים בעוצמתה של סין ואומרים שהמדינה מפגרת מדי מבחינה טכנולוגית ומבחינת כישרונות. סקר שנערך באחרונה בלינקדאין הראה שבסין יש רק 50 אלף עובדים בתחומים שקשורים לבינה מלאכותית — הרבה מתחת לארה"ב, שבה עובדים 850 אלף אנשים בתחום. מספר העובדים הסינים בתחום הוא כשליש מהמספר בבריטניה ובהודו.

ממשלת סין והמגזר הפרטי במדינה רוצים להדביק את הפער באמצעות סכומי כסף מפתים שמוצעים לכישרונות מחוץ למדינה, ובעיקר לסינים שעזבו את המדינה לצורך לימודים והשתקעו במדינת היעד לצורך עבודה. הדוגמה הבולטת ביותר היא של טי לו, בכיר במיקרוסופט שחזר לבאידו הסינית. אך לא ברור עדיין אם גניבת הכישרונות תסייע לסין להצטרף לקהילה הבינלאומית באמצעות פיתוח בינה מלאכותית, במקום שתרדוף אחרי המדינות במרוץ חימוש.

המהנדסים הסינים מבינים במהירות את האופי השיתופי של המחקר. רבים מהם עובדים על פלטפורמות פתוחות — כל כך פתוחות שבאידו טוענת שהקוד שפירסמה באחרונה מאפשר לאדם אחד להרכיב מכונית עם יכולות אוטונומיות (מוגבלות) בשלושה ימים בלבד.

הסכנה היא שסין, באמצעות שלוש חברות הטכנולוגיה הגדולות שלה, ויחד עם גוגל, פייסבוק, מיקרוספט ואמזון — ישלטו במפתחות למה שנראה במהפכה התעשייתית הבאה. לי תוהה: "האם שבע הענקיות ישתפו פעולה וייצרו מערכת שתאגור עוד ועוד מידע — ותשאיר פירורים לאחרים? אני לא חושב שזה יקרה, אבל זה אפשרי".

סין שולטת במחקר האקדמי של בינה מלאכותית

מספר המחקרים האקדמיים שפורסמו בסין בנושא הבינה המלאכותית עלה ב-2016 בראשונה על המספר הכולל של מחקרים אקדמיים בנושא שפורסמו בכל 28 מדינות האיחוד האירופי.

הנתונים ממחישים עד כמה רצינית סין בניסיון שלה להפוך למובילה עולמית במחי קר ובביצוע יישומי של בינה מלאכותית עד 2030, כפי שהוגדר במסמך מדיניות רשמי של הממשלה.

סין מעוניינת לעקוף את ארה"ב ואת אירופה בשימוש בטכנולוגיה כדי לשפר את היעילות הכלכלית וכן את הביטחון הלאומי. ניתוח של "פייננשל טיימס", המבוסס על נתוני SciVal ו– Scopus, מאגרי המידע הגדולים בעולם של פרסום מאמרים אקדמיים, הכוללים יותר מ– 5,000 הוצאות לאור, מראה כי ב– 2016 עלתה התפוקה של מאמרים סיניים בנושא בינה מלאכותית ב– 20% לעומת 2015 , בעוד מספר המאמרים שפורסמו באירופה ובארה"ב ירד. ב– 2016 פורסמו בסין 4,724 מאמרים בנושא, ובאיחוד האירופי 3,932 מאמרים בלבד.

ואולם קיימת עדיין שאלת איכות המי חקר. אף שסין מובילה מבחינה מחקרית של בינה מלאכותית, היא מפגרת מאחורי האיחוד האירופי במונחי מחקרים שהופיעו בין 5% של המחקרים המצוטטים ביותר — אבל במדד הזה הצליחה סין לעקוף את ארה"ב ב– 2016.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"