עשירי סעודיה מפחדים שהם הבאים בתור: מפצלים נכסים בין חברות ומוכרים אחזקות

חברות משפחתיות ואנשי עסקים שלא נכללו בגל המעצרים של הממלכה מנהלים מגעים עם בנקים ופירמות עורכי דין שיסייעו להם להקשות על הרשויות להקפיא את נכסיהם

לוגו בלומברג
בלומברג

מבקרים במרכז המלך עבדול עזיז לתרבות מתחת לשלט של סעודי ארמקו, דהרן, סעודיה
Attendees huddle around a laptop computer as they sit below a Saudi Arabian Oil Co. (Aramco) sign, inside the King Abdulaziz Center for World Culture during a tour of the project in Dhahran, Saudi Arabia, on Friday, Nov. 25, 2016. When completed, the project designed for the Saudi Arabian Oil Co. (Aramco) will contain diverse cultural facilities, including an auditorium, cinema, library, exhibition hall, museum and archive.
Simon Dawson/Bloomberg
מבקרים במרכז המלך עבדול עזיז לתרבות מתחת לשלט של סעודי ארמקו, דהרן, סעודיהצילום: Simon Dawson/Bloomberg בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

עשירי סעודיה מנסים בימים אלה לארגן מחדש את עסקיהם כדי להגן על הנכסים למקרה שהרשויות ירחיבו את המאבק שלהן בשחיתות, כך אמרו לבלומברג מקורבים לעניין.

כמה חברות משפחתיות ואנשי עסקים שלא נכללו בינתיים בגל המעצרים בממלכה מנהלים מגעים עם בנקים מקומיים ופירמות עורכי דין בינלאומיות לגבי אפשרות לשנות את מבנה החברות. המטרה היא להקשות על הרשויות להחרים או להקפיא נכסים, לדברי המקורות. אחת האפשרויות היא לפצל את הנכסים בין כמה חברות אחזקות, אמר אחד המקורות. עם זאת, לא בטוח שתוכנית כזאת תצליח, משום שהממשלה עוקבת מקרוב אחר הפעילות העסקית בממלכה.

חלק מהמיליארדרים והמיליונרים מוכרים נכסים במדינות שכנות והופכים אותם למזומנים או לאחזקות נזילות בחו"ל כדי להימנע מכך שייעצרו, אמרו מקורות אחרים. עם זאת, רק מעטים מוציאים מזומנים מסעודיה, מחשש שימשכו תשומת לב לא רצויה.

עשירי סעודיה חוששים כיום כי גל המעצרים חסר התקדים, שרבים רואים כניסיון של יורש העצר מוחמד בן סלמאן להדק את אחיזתו בשלטון, יתרחב. עשרות שרים, נסיכים ומיליארדרים, כולל הנסיך אל-וליד בן טלאל, שלחברת האחזקות שלו נתחים בחברות כמו סיטיגרופ וטוויטר, נעצרו ומוחזקים עדיין במלונות יוקרה, בהם ריץ-קרלטון ריאד.

בין העצורים היו כמה מבני המשפחות העשירות ביותר בסעודיה, אשר במשך עשורים הרוויחו מקשרים הדוקים לשליטי הממלכה. הקשרים האלה סייעו להם לזכות בחוזים גדולים ובשותפויות עם חברות בינלאומיות שחיפשו דריסת רגל בכלכלה הגדולה ביותר בעולם הערבי. בסוף השבוע הוצעו לעצורים הסדרי פשרה כדי להימנע ממשפט. הסדרי פשרה כאלה עשויים להכניס לקופת הממלכה בין 50 מיליארד דולר ל-100 מיליארד דולר, אמר מקור סעודי בכיר לבלומברג.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?