"תפוח אדמה לוהט": אנליסטים מעריכים שהראלי במחיר הנפט לקראת סיום

מחיר הנפט ירד לפני יומיים ב-2% בתגובה לתחזית פושרת שפירסמה סוכנות האנרגיה הבינלאומית ■ גם S&P לא צופה עליות במחירי הנפט והגז הטבעי בשנה הקרובה, ומודה כי הרבה תלוי בהחלטה של מדינות אופ"ק בסוף החודש - אם להמשיך לרסן את יצוא הנפט

רונית דומקה
רונית דומקה
שדה נפט בבצרה, עיראק. היבוא של נפט עיראקי לארה"ב גדל ב–40% בשנה האחרונה
שדה נפט בבצרה, עיראקצילום: Essam Al Sudani/רויטרס
רונית דומקה
רונית דומקה

עד לפני כמה ימים היה נראה שמחירי הנפט שועטים מעלה, והם אף הגיעו בשבוע שעבר לשיא של שנתיים וחצי, לאחר שהמלאי העולמי הצטמצם ועל רקע אירועים כמו גל המעצרים בסעודיה והמתיחות בינה לאיראן. מחיר הנפט מסוג ברנט, שנסחר בלונדון, זינק ביותר מ–120% מאז השפל בשנה שעברה, ליותר מ–60 דולר לחבית, ונפט מסוג טקסס מתוק התייקר בכ–50% ל–56 דולר לחבית.

ביום שלישי סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) קילקלה את החגיגה כשהורידה את תחזית הביקוש העולמי לנפט — היצע הנפט בעולם, לפי הסוכנות, ימשיך להיות גבוה בהרבה מהביקוש. התחזית הורידה את מחירי הנפט ביום שלישי ב–2%, וקטעה ראלי של יותר מ–30% במחירים מאז יוני.

בתחזית העדכנית הפחיתה סוכנות האנרגיה את הצמיחה בביקוש לנפט ב–100 אלף חביות ביום השנה ובשנה הבאה, והיא צופה כי הביקוש העולמי היומי לנפט יעלה ב–1.5 מיליון חביות ב–2017 וב–1.3 מיליון חביות ב–2018. "בפני השוק יעמוד אתגר קשה ברבעון הראשון של 2018, היות שההיצע צפוי לעלות על הביקוש ב–600 אלף חביות ביום, וברבעון השני יהיה עודף קטן יותר — של 200 אלף חביות ביום", נכתב בתחזית.

מתקרבים לשיא

משקיעים רבים עדיין צופים עלייה במחירי הנפט וקרנות גידור צברו באחרונה פוזיציות לונג קנו מניות — אבל אנליסטים מעדיפים לשמור על זהירות. "זה תפוח אדמה לוהט — ככל שנשארים שם יותר זמן, כך נפגעים יותר", אמר אריק בלכונס, אנליסט תעודות סל בבלומברג אינטליג'נס, בראיון לבלומברג. גם פרנסיסקו בלנץ', ראש חטיבת מחקר סחורות בבנק אוף אמריקה מריל לינץ', הזהיר כי מחיר הנפט מתקרב לשיא, שאחריו יתחיל לרדת.

בסוכנות דירוג האשראי S&P משדרים אופטימיות זהירה בנוגע לשוק האנרגיה. בתחזית האחרונה שהוציאה לתעשיית הנפט והגז, האנליסטים של S&P מעריכים כי מחירי הנפט הגולמי יישארו כמעט בלא שינוי בהמשך השנה וב–2018 (סביב 50 דולר לחבית), ויעלו מעט ב–2019 ואחריה (ל–55 דולר לחבית).

אחד הגורמים העיקריים שישפיעו על מחירי הנפט בשנה הקרובה יהיה הצעדים של אופ"ק — ארגון יצואניות הנפט. קריסת מחירי הנפט מאז 2014 הביאה את מדינות אופ"ק, בהובלת סעודיה — ובשיתוף עם יצואניות נפט נוספות כמו רוסיה — להקטין את תפוקת הנפט שלהן ב–1.8 מיליון חביות ביום, מה שאכן לחץ את המחירים כלפי מעלה.

שרי אופ"ק ייפגשו ב–30 בנובמבר כדי להחליט אם להאריך את התוקף של הקטנת התפוקה אל מעבר למארס 2018. סעודיה ורוסיה, שהובילו את המהלך, רמזו כי הן תומכות בהארכת הקיצוצים. מזכ"ל אופ"ק, מוחמד ברקינדו, אמר כי ריסון התפוקה הוא האפשרות היחידה שקיימת כיום לצמצום המלאי העודף.

"אנחנו סבורים שהקטנת התפוקה תוארך או תסתיים בהדרגה משום שהמלאי לא הגיע עדיין ליעד וביטול קיצוצי התפוקה האלה עלול להוביל לירידה מהירה וחדה במחירי הנפט", נכתב בתחזית של S&P. באופ"ק, אגב, לא מסכימים עם התחזית של IEA — ודווקא העלו השבוע באופן חד את תחזית הביקוש לנפט בשנה הבאה, לקראת פגישת השרים.

ההנפקה הסעודית

עוד ציינו ב–S&P כי לסעודים יהיה תמריץ להשאיר את התפוקה נמוכה כדי לשמור על מחירי נפט גבוהים, שיתמכו בהנפקתה של סעודי ארמקו — חברת הנפט הממשלתית — בשנה הבאה. הנפקת ארמקו, חברת האנרגיה הגדולה בעולם, מתוכננת להתבצע במחצית השנייה של 2018 ובסעודיה בונים על כך שהיא תממן את תוכנית הרפורמות השאפתנית של יורש העצר מוחמד בן סלמאן, שנועדה לגמול את הממלכה מהתלות שלה בנפט.

למרות תקוותיהן של בורסות במערב כי ההנפקה תתקיים אצלן — נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אף קרא לסעודים להנפיק בבורסת ניו יורק — מנכ"ל ארמקו, אמין נאסר, אמר כי החברה תונפק בבורסה הסעודית.

גורם חשוב נוסף שמשפיע על שוק הנפט הגלובלי הוא תעשיית פצלי השמן בארה"ב, שהיתה במידה רבה אחראית על הגידול בתפוקה שהביא לנפילה במחיר הנפט ב–80% משיאו ב–2008 ועד השפל ב–2016. אף שתעשיית הפצלים חוותה האטה בתקופה האחרונה, היא עדיין תורמת רבות לעלייה בתפוקה של ארה"ב.

תפוקת הנפט בארה"ב עלתה ביותר מ–14% מאז אמצע 2016, לשיא של 9.62 מיליון חביות ביום, לפי דו"ח שפירסמה השבוע סוכנות המידע האמריקאית לשוק האנרגיה. ממשלת ארה"ב הודיעה ביום שני האחרון כי תפוקת הנפט מפצלי שמן בדצמבר צפויה לעלות זה החודש ה–12 ברציפות — הפעם, ב–80 אלף חביות ביום.

כחלק מהאסטרטגיה שלה לתמיכה במחירי הנפט, סעודיה עשתה מאמצים להקטין את ההיצע של ארה"ב, ולכן ארמקו צימצמה בחודשים האחרונים את היצוא שלה לארה"ב, עד שהגיע לשפל של 30 שנה באוקטובר. ארה"ב קנתה רק 525 אלף חביות ביום של נפט סעודי באוקטובר — הרמה הנמוכה ביותר מאז מאי 1987, וכשליש מ–1.5 מיליון חביות ביום לפני עשור.

בינתיים, עיראק משלימה את הביקוש של ארה"ב; היבוא של נפט עיראקי לארה"ב גדל ב–41% בשנה האחרונה.

ב–S&P צופים כי מספר האסדות בארה"ב ימשיך לרדת. "אנחנו מאמינים ששוק הקידוחים הימיים הגיע לתחתית ולא יתאושש בזמן הקרוב — משום שמחירי הנפט עדיין נמוכים מדי ויש יותר מדי אסדות בשוק".

האג"ח פוקעות

באשר לתעשיית האנרגיה כולה, ב–S&P מעריכים כי מצבה טוב, לאחר שחברות רבות הפחיתו חובות דרך מכירת נכסים או הנפקת מניות, וצופים גידול בהשקעות — אבל גם בפעילות המיזוגים והרכישות. עם זאת, סוכנות האנרגיה מזהירה כי לחברות בתעשייה יש אג"ח בסכומים אדירים שיפקעו בשנתיים הקרובות, וכי כל ירידה משמעותית במחירים תוביל לחדלות פירעון ופשיטות רגל.

להערכת S&P, גם בשוק הגז הטבעי צפויה יציבות — ברמת מחירים של סביב 3 דולרים ל-BTU (יחידת חום) בשלוש השנים הקרובות. "יש שפע של היצע גז טבעי בארה"ב, במיוחד בצפון־מזרח, שם פצלי השמן ממשיכים לענות על רוב הביקוש העולה לגז הטבעי", נכתב בתחזית. "העלייה האיטית בביקוש לגז טבעי בטווח הארוך תונע בעיקר ממעבר משירותים מבוססי פחם לגז טבעי, עלייה בשימוש בגז הטבעי הנוזלי ויצוא למקסיקו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"