המשקיעים הזרים חוזרים להודו

השקעה של הודו בסך 33 מיליארד דולר באיזון נכסי הבנקים הממשלתיים, לצד שיפור הכלכלה, ובעקבות כך ברווחי החברות — צפויים למשוך בחזרה לתת־היבשת משקיעים מרחבי העולם ■ תהליכים אלה עשויים להאריך ולהעצים את הראלי בשוק המניות המקומי

עובדים במפעל
עובדים במפעלצילום: בלומברג

מתחילת 2017 הניב המדד העיקרי של הודו, Sensex, תשואה של 24%, אך באוגוסט וספטמבר חלו בו ירידות על רקע המשיכות של המשקיעים הזרים והיחלשות המטבע. באוקטובר חזר המדד לעלות, והוא בדרכו לאחד הביצועים הטובים בשווקים המתפתחים העיקריים. בהתאם לעליות, עלה גם מכפיל הרווח של החברות ההודיות הכלולות במדד, וכיום הודו יקרה יחסית למדינות האחרות באסיה ויחסית לממוצע ההיסטורי. האם המכפילים הגבוהים מוצדקים מבחינת הסיכוי להמשך העליות החזקות בשוק המניות?

ב–2014 נבחר בהודו ראש ממשלה חדש, נרנדרה מודי. הוא זכה לפופולריות רבה, על רקע התקווה לשינוי והבטחותיו להיאבק בשחיתות, לגרום לתוספת משרות במשק ולסייע לעניים. כעת, שלוש שנים לאחר היבחרו, מודי עדיין פופולרי מאוד: הוא כריזמטי ונתפש כנקי משחיתות, מה שמבדיל אותו מחלק גדול מהמערכת הפוליטית בהודו, הנגועה בשערוריות חוזרות ונשנות. אך שיעורי התמיכה בממשלתו של מודי יורדים בשל האטה כלכלית, חוסר שיפור בשוק העבודה ורפורמות ענק שבוצעו באופן חפוז.

רפורמות אלה, שהחריפו את ההאטה בצמיחה בטווח הקצר, הן דה־מוניטיזציה, שיושמה בנובמבר 2016, ורפורמת מס מקיפה שיושמה ביולי האחרון. הדה־מוניטיזציה לוותה בצעדים שנועדו להפחית את השימוש במזומן באמצעות תשלומים דיגיטליים והוצאה מכלל שימוש של שטרות 500 ו–2,000 רופי והחלפתם בשטרות חדשים. המהלך נועד להפחית את זיוף הכספים, לגרום לאנשים להפקיד את כספם בבנקים, ובכך לגלות חלקים גדולים מהכלכלה האפורה ולהגביר תקבולים ממסים.

רפורמה מסוג זה היתה נחוצה בהודו, שבה היקף הכלכלה הבלתי־רשמית הוא 25%–50% מהתמ"ג, בעוד רק 2% מהאוכלוסייה שילמו מס הכנסה. הבעיה היא שהשטרות שהוחלפו היו 85% מסך הכסף המזומן במדינה, שבה 90% מהעסקות התבצעו במזומן, והדבר שיבש את החיים הכלכליים במשך חודשים.

הרפורמה השנייה שיישמה ממשלת מודי היתה נחוצה זמן רב: החלפתו של מבוך מערכות המיסוי הפדרליות והמדיניות במערכת מס אחידה לכל 29 המדינות של הודו, שתהפוך אותה למשק אחד באופן רשמי. המעבר צפוי להקטין משמעותית את נטל המיסוי הכפול או המשולש, את הביורוקרטיה ואת הפריצות לשחיתות ושוחד — ולהקל על עשיית עסקים ולהפחית את המחירים לצרכן.

שתי הרפורמות הן חיוניות לפורמליזציה של הכלכלה ולשיפור היצרנות וציות המס — כלומר, למעבר לכלכלה המודרנית. אך הרפורמה יושמה באופן לא מחושב מספיק, והובילה לבלבול עצום של עסקים קטנים בתקופה שבה הם כבר נאלצו להתמודדו עם ירידה במכירות בשל חולשת הביקוש (בשל הדה־מוניטיזציה).

ברפורמות כה גדולות, בעיות ושיבושים שחלים בטווח הקצר הם בלתי־נמנעים, שכן הכלכלה מתאימה את עצמה למשטר החדש, אך יישום מחושב והדרגתי יותר היה יכול להפחית את הפגיעה במשק. לפי הערכות, רוב ההשלכות של הדה־מוניטיזציה כבר "עוכלו" על ידי הכלכלה ההודית, וההשלכות של רפורמת המס עוד יורגשו במשך שלושה־ארבעה רבעונים.

פועלות קוטפות אפונה באמריטסרצילום: בלומברג

הממשלה יוזמת השקעות בתשתיות

יחסית למרבית המדינות המתפתחות, נתוני העומק של הודו טובים: היא נהנית מיציבות פוליטית, מאינפלציה נמוכה, מיציבות מטבע, מגירעון נמוך בחשבון השוטף ומעתודות מט"ח גבוהות מאוד. כמו כן, הממשלה שומרת על זהירות פיסקלית, שמחזקת את מעמדה של הודו בשווקים בינלאומיים. ואולם כלכלת הודו נמצאת בהאטה. ברבעון הראשון של השנה הפיסקלית 2017–2018 (המתחילה ב–1 באפריל), צמחה כלכלת הודו ב–5.7% בחישוב שנתי, לעומת השיא של 9.2% ברבעון האחרון של 2016–2017.

הבנק המרכזי של הודו הוריד את תחזית הצמיחה בשנה הפיסקלית הנוכחית מ–7.3% ל–6.7%. ההאטה הכלכלית התחילה עוד לפני עלייתו מודי לשלטון, אך היא הוסוותה תקופה מסוימת באמצעות זרמי עתק של כסף שנהר מהמערב לכל השווקים המתפתחים והודות לירידה החדה במחירי הנפט. הודו מייבאת 80% מהנפט שהיא צורכת, כך שנפילת המחירים לפחות מ–50 דולר לחבית גרמה לצמצום הגירעון בחשבון השוטף, האטה את האינפלציה, סייעה בהקטנת הגירעון התקציבי והאיצה את הצמיחה.

פועלים במפעל בדים בטירופורצילום: בלומברג

אך הבעיות שגרמו להאטה חזרו לפני השטח. הגורמים העיקריים שמאטים את קטר הצמיחה בהודו זה כשש שנים הם הירידה בהשקעות וביצוא התעשייתי כשיעור מהכלכלה. היצוא נפגע מהתחזקות הרופי ב–2014–2017, ההשקעה ירדה בעיקר בשל ריביות ריאליות גבוהות מדי, וכן בשל הבעיות של מערכת הבנקאות, שמונעות מהודו להגדיל את האשראי.

מרבית הבנקים בהודו נמצאים בידי הממשלה. הם סובלים מחובות כבדים ומשיעורים גבוהים של חובות רעים. בסוף אוקטובר הודיעה הממשלה על תוכנית דו־שנתית בסך 33 מיליארד דולר להיוון מחדש של הבנקים הממשלתיים, כדי שהמערכת הפיננסית תחזור לתמוך בהשקעה הפרטית הדועכת. מרבית הכספים להיוון מחדש של הבנקים צפויים להגיע ממכירת אג"ח שיונפקו לשם כך, מה שימנע את הרחבתו של הגירעון בתקציב.

התוכנית הנוספת להאצת הצמיחה היא סלילת כבישים חדשים באורך של 84 אלף ק"מ בחמש השנים הבאות, בהשקעה של 108 מיליארד דולר. חלק מהתוכנית תמומן בהנפקת אג"ח ממשלתיות, והשאר בהשקעה פרטית שתוחזר מאגרות על הכבישים. ההשקעה בתשתיות בסדר גודל זה צפויה להוסיף מאות אלפי משרות. יוזמות אחרות של הממשלה, כמו דיור בר השגה ותוכניות מימון ליזמים קטנים, יסייעו גם הן בשיפור שוק העבודה.

הזרים עדיין נזהרים

משקי הבית בהודו חוסכים 400 מיליארד דולר בשנה. עד לא מזמן הופנו חסכונות אלה להשקעה בנדל"ן, לרכישת זהב ככלי חיסכון או שהופקדו בבנקים בריבית קבועה. באחרונה הנדל"ן מאבד את עניין המשקיעים בשל היצע יתר, הזהב לא הניב תשואה משמעותית כבר ארבע שנים והריביות על הפיקדונות יורדות בעקבות זרם חסר תקדים של כספים לפיקדונות בבנקים, כתוצאה מהדה־מוניטיזציה.

כל אלה יוצרים דחף חזק להשקיע בשוק המניות, מה גם שבאחרונה פותח בהודו מערך של "תוכניות השקעה שיטתיות", שבהן חלק מהמשכורת עובר באופן אוטומטי בכל חודש לקרן נאמנות על פי בחירה אישית. כעת, רק 3% מהחסכונות של משקי בית מושקע במניות, בעוד בשיא ב–2008 הושקעו בהן 13% מהחסכונות. כלומר, להשקעה מקומית בשוק ההון יש עוד לאן לגדול, אך גם בשיעור הנוכחי היא רשת ביטחון לשוק בתקופות שבהן הזרים מושכים את כספיהם, כפי שהיה ביולי־ספטמבר.

ברבעון השלישי הקטינו המשקיעים הזרים את אחזקותיהם בשוק ההודי ב–3 מיליארד דולר, ובאוקטובר במיליארד דולר נוספים. הם עשו זאת על רקע העלייה במכפילי הרווח של החברות הנסחרות, עלייה בלתי מספקת ברווחי החברות וההאטה בצמיחה הכלכלית.

באותה תקופה המשקיעים המוסדיים המקומיים הגדילו את האחזקות בשוק המניות ל–10.8%, שיא של 25 שנה (הזרים מחזיקים ב–20%). לפי התחזית, תוכנית ההיוון מחדש של הבנקים, לצד השיפור בכלכלה ובעקבות כך ברווחים, ימשכו בחזרה את המשקיעים הזרים ברבעונים הבאים, מה שעשוי להאריך ולהעצים את הראלי במניות ההודיות.

מכפיל הרווח העתידי של מדד Sansex הוא 18, לעומת 12.8 במדד MSCI שווקים מתעוררים. הרווחים המאכזבים של החברות במדד ברבעונים האחרונים הוסיפו לבעיית היוקר היחסי של המניות בהודו. ואולם ברבעון שהסתיים בספטמבר חל שיפור מסוים במכירות וברווחים, כך שייתכן שהפגיעה של הדה־מוניטיזציה ורפורמת המס מתחילה להתפוגג. התחזית היא שהרווחים יתאוששו עם הביקוש המקומי והגלובלי ברבעונים הבאים.

פועלים במפעל מזגנים בנימראנהצילום: בלומברג

התחזית אופטימית

תמיכת הממשלה ברפורמות והזהירות הפיסקלית שלה צפויות לתמוך בהאצת הצמיחה, שתגדיל את רווחי החברות בהודו ותחזיר את המשקיעים הזרים לשוק המניות שלה. השיפור בכלכלה הגלובלית ובסחר הבינלאומי תומך בתחזית אופטימית לגבי הרבעונים הבאים. זעזוע חיצוני משמעותי — כמו מלחמה של ארה"ב עם קוריאה הצפונית או הידוק חד של המדיניות המוניטרית של הבנק הפדרלי של ארה"ב — עלול לזעזע את השווקים, אך ללא שינוי דרמטי כלשהו בזירה הבינלאומית, התחזית לגבי כלכלת הודו ושוקי המניות שלה היא חיובית.

ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל; ויימן היא אנליסטית מאקרו לשווקים גלובליים. אין לראות במאמר המלצה או שיווק של ניירות ערך. ייתכן שלטנדם קפיטל קיים עניין בניירות הערך המוזכרים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"