מנכ"ל חברת הנפט הגדולה בעולם: "הביקוש גדל, הנפט יישאר עמנו עוד עשורים"

חברת הנפט המלכותית של סעודיה, סעודי ארמקו, היא ציר לרפורמה כלכלית שמתכננת הממלכה העשירה. לקראת הנפקתה לציבור בשנה הבאה, אומר אמין נאסר מנכ"ל החברה: "אנחנו מעוניינים ומתכננים להיות שחקנים גדולים בתחום האנרגיה המתחדשת"

סטנלי ריד
ניו יורק טיימס
סעודיה
מנכ"ל סעודי ארמקו, אמין נאסרצילום: FAYEZ NURELDINE/אי־אף־פי
סטנלי ריד
ניו יורק טיימס

סעודי ארמקו, חברת הנפט הלאומית של סעודיה, מתכוננת להנפקה לציבור בשנה הבאה. מנכ"ל החברה, אמין נאסר, עומד במרכז ההכנות להנפקה. הוא מנהל את ארמקו, שמייצרת יותר נפט מכל חברה אחרת בעולם, מאז 2015, ומפקח גם על שלל מיזמים משותפים והשקעות של החברה.

לצד ההנפקה הראשונה, ארמקו מהווה מפתח קריטי לניסיונות הסעודיים להורדת התפוקה בעולם, כדי לתמוך במחירי הנפט. מחיר הנפט מסוג ברנט, המשמש אמת המידה הבינלאומית, היה יותר מ-100 דולר לחבית ב-2014 לפני שנפל בחדות. הוא נסחר עתה בכ-60 דולר לחבית.

השיחה עם נאסר נערכה במהלך אירוע בחסות מיזם האקלים של חברות הנפט והגז, שותפות בין עשר חברות נפט בינלאומיות שמכוונת להפחית פליטות גזי חממה של התעשייה.

"אנחנו תמיד שם כשהשוק יירד"

צילום: HANDOUT/רויטרס

כיצד תסייע הפרטה, באמצעות ההנפקה לציבור, לסעודי ארמקו?

"הפרטה תשפר את הנראות הבינלאומית שלנו כחברה, את אסטרטגיית קבלת ההחלטות, את ההישגים שלנו, ואת הממשל התאגידי. אנחנו יודעים שיש לנו ממשל תאגידי מצוין. ואולם הרבה לא ידוע על סעודי ארמקו במונחים של ביצועים. לכן ניתן יהיה לחשוף נתונים רבים לאחר שנונפק לציבור.

"ראשית ייראו שהשקענו הרבה משאבים בטכנולוגיה כדי להוסיף ערך. בזמן שכולם מקצצים בהשקעות טכנולוגיות, אנחנו מגבירים אותן. יש לנו 11 מרכזי טכנולוגיה — שלושה בסעודיה ושמונה מחוץ לממלכה. שניים מהם מתמקדים בנוסחאות משופרות לזיקוק דלק, הפחתת טביעת הרגל הפחמנית, ויעילות גבוהה יותר במנועי מכוניות. אנו מקווים לשתף את כל המידע הזה עם המשקיעים שלנו, בנקודה מסוימת אחרי ההנפקה.

האם יש לך ספקות שההנפקה תתרחש?

"לא. ההנפקה תצא לפועל. יש לכך אישור מיורש העצר, הנסיך מוחמד בן סלמן, משר האנרגיה, משר האוצר ומכל בעלי העניין בממלכה. זה יקרה ב-2018".

צילום: HANDOUT/רויטרס

האם ארמקו עובדת על פיתוח של דלק מתחדש, כמו רוח ואנרגיה סולארית?

"כניסה לתחום האנרגיה המתחדשת היא רכיב חשוב באסטרטגיה שלנו. סעודיה רוצה להפיק 9.5–10 גיגה־ואט עד 2023. כך שאנחנו מעוניינים ומתכננים להיות שחקנים גדולים בתחום האנרגיה המתחדשת".

האם הלקוחות שלכם מרוצים מכך שאתם מגבילים את התפוקה כדי לכבד את ההסכמים שלכם עם אופ"ק ורוסיה?

"יש לנו מערכת יחסים לטווח ארוך עם לקוחותינו. הם מעריכים את האמינות והאיכות של מוצרינו, ואנו מוקירים את כל מערכות היחסים הללו. אנחנו תמיד שם כשהשוק יורד וכשאין מספיק משאבים, מכיוון שיש לנו כושר תפוקה עודף ותמיד עמדנו בהתחייבויותינו.

"החברה כפופה לדרישות התפוקה של חברות אופ"ק ומדינות שאינן חברות באופ"ק, ואנו עומדים בדרישות. הלקוחות והשותפים שלנו מבינים את הנושא ומכיוון שהיחסים אתם הם לטווח ארוך, זה לא משפיע על עסקות עמם. הם מעריכים את השותפות שיש להם אתנו".

צילום: HANDOUT/רויטרס

האם אתם מאבדים נתח שוק?

"כל דבר הוא זמני. אנחנו בשוק דינמי מאוד, ועד כה הדברים התנהלו בהצלחה. אנחנו עומדים בהתחייבויות שלנו בשווקים מסוימים, ולא היו בעיות עד כה".

האם אתם מרוצים מהתוצאות של ההחלטה לקצץ בתפוקה?

"המלאים יורדים, וזה נהדר. צריך לזכור שתוספת של 2 מיליון חביות היתה כל התפוקה הנוספת שנדרשה כדי להפיל את המחיר מ-100 דולר ל-40 דולר. לא נרצה שההפך יקרה.

צריך להבטיח שיש מספיק תפוקה, ושהמלאים מאוזנים בדרך שעומדת ביעדים של הצרכנים ושל היצרנים גם יחד. כך שהמלאים יורדים והמחירים עולים כתוצאה מהאיזון בין ביקוש והיצע".

האם יש חשש בסעודיה שאנרגיה מתחדשת תאיים על הנפט וערכו?

"אנחנו לא חושבים במונחים של נכסים מאוימים. אנחנו מאמינים שנפט יהיה בעל ערך גבוה יותר בעתיד, ופיתוח רציונלי של נכסי הנפט שלנו צריך להיעשות באופן סביר על פני זמן ממושך.

"כיום הביקוש הוא ל-98 מיליון חביות ליום. בשלוש השנים האחרונות, הביקוש גדל ב-5 מיליון חביות ליום וצריך להוסיף לזה ירידה של 5% בשדות קיימים. צריך להכניס עוד מלאי של נפט גולמי לשוק כדי לעמוד בירידה בהיצע הטבעי ובתוספת הביקוש העתידית. הנפט יישאר עמנו עוד עשורים. השינוי מתחולל, אבל יידרש זמן רב כדי שהוא ישפיע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"