הכלכלה הסינית שומרת על יציבות עם צמיחה של 6.8% - אבל החובות תופחים

התמ"ג של סין המשיך לצמוח בקצב מהיר ברבעון השלישי הודות לגידול בהלוואות הבנקאיות, הוצאות של הממשלה ועליה בייצוא

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשים חולפות על פני שלט תעמולה של שי ג'ינפינג בבייג'ין, אתמול
נשים חולפות על פני שלט תעמולה של שי ג'ינפינג בבייג'ין, אתמולצילום: GREG BAKER/אי־אף־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כלכלת סין המשיכה לצמוח ברבעון השלישי בקצב יציב, הודות לגידול בהלוואות של בנקים ממשלתיים, הוצאות גדולות של הממשלה ועליה בייצוא. לשכת הסטטיסטיקה הסינית דיווחה היום כי התמ"ג של סין צמח ב-6.8% ברבעון השלישי של השנה, בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה. הצמיחה, שהיתה בהתאם לתחזיות אנליסטים, הואטה מעט לאחר צמיחה של 6.9% ברבעון השני. הנתונים החיוביים מתפרסמים על רקע קונגרס המפלגה הקומוניסטית, שנערך פעם בחמש שנים, ואשר נפתח השבוע.

ישנם כלכלנים שמטילים ספק באמינותם של נתוני התמ"ג שמפרסמת סין, במיוחד לאור העובדה שהם מצביעים על צמיחה בקצב פחות או יותר קבוע בכל הרבעונים האחרונים. עם זאת, גם נתונים מקרו כלכליים אחרים, כמו המכירות הקמעוניות, מכירות הבתים ונתוני הסחר, מראים כי הכלכלה הסינית צומחת במהירות.

בכירים בסין אומרים כי הם עושים מאמצים גדולים לרסן את החובות התופחים של המדינה, אך הרבעון השלישי אינו דוגמה טובה לכך. האשראי והיצע הכסף גדלו בקצב מהיר יותר מהתמ"ג עצמו באוגוסט ובספטמבר, לפי הנתונים הסינים.

החוב של סין זינק בעשור האחרון, לאחר שהממשלה עודדה בנקים לתת הלוואות כדי להניע את הצמיחה. זה הוביל לחששות ליציבות המערכת הפיננסית. בכמה מהרבעונים האחרונים חלה האטה בהצטברות החובות בסין, אך ישנם מומחים מערבים שעדיין ספקנים באשר למאמצי הממשלה לרסן את החובות. "אף שמדיניות הממשלה הצליחה להאט את קצב הצטברות החובות, סין צריכה עדיין לייצב את החוב, והיא רחוקה עדיין מהפחתת מינוף", אמר אנדרו פנל, מנהל תחום אג"ח ממשלתיות בחברת דירוג האשראי פיץ', ל"ניו יורק טיימס".

בכינוס המפלגה הקומוניסטית אתמול אמר נשיא סין שי ג'ינפינג: "נדל"ן הוא למגורים, לא לפעילות ספקולטיבית". רבים בסין לא מסכימים עמו. הזינוק במחירי הבתים בערים כמו בייג'ין ושנחאי העלה חששות מכך שהדיור בסין אינו בר השגה ומנפילות פתאומיות של מחירים. כחלק ממאמציה לרסן את מחירי הבתים, עשתה הממשלה בחודשים האחרונים צעדים להגבלת המימון לרכישת דירות בערים הגדולות.

נדל"ן אינו הבעיה היחידה. סין רואה חשיבות רבה בבניה של כבישים, גשרים ותשתיות אחרות, וחלק גדול מהפרויקטים האלה ממומנים מחובות של הרשויות המקומיות.

בצל החובות התופחים, סין תמיד יכולה להודות לעולם על תרומתו לצמיחה שלה ברבעון השלישי. הייצוא שלה המשיך לצמוח בקצב בריא, לאחר שההתאוששות בכלכלה העולמית שיפרה את הביקוש לסחורות הסיניות. סין מנסה כעת לעבור לייצור של מוצרים בעלי ערך גבוה יותר, מה שיסייע לה לפתח את הכלכלה ולטפח דור חדש של עובדים מתוחכמים יותר ובעלי מומחיות טכנולוגית.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי