מדוע החד-קרן נראה שמן מכפי שהוא באמת?

65 מתוך 135 חברות שנחשבות לחד־קרן אינן זכאיות למעמד הזה — ושוויין האמיתי נמוך ממיליארד דולר

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חד קרן
חד קרן
דפנה מאור
דפנה מאור

הכלכלנים ויל גורנל ואיליה סטרבולייב פיתחו מודל להערכת שווי של חברות הממומנות בהון סיכון, ויישמו אותו על 135 חברות חד־קרן אמריקאיות — חברות פרטיות שהערכת השווי המדווחת שלהן היא יותר ממיליארד דולר.

רוב חברות החד־קרן הוקמו בקליפורניה, וגילן הממוצע הוא עשר שנים. הן גייסו בשבעה סבבי גיוס בממוצע, והגיוס האחרון שלהן היה של 250 מיליון דולר בממוצע, ושווי של 3.5 מיליארד דולר "אחרי הכסף". מתוך 135 החברות, 91 עדיין פרטיות (נכון לתחילת אוגוסט), 12 נמכרו, 30 הונפקו לציבור ושתיים נסגרו (אחת מהן היא חברת הרכב החשמלי הישראלית בטר פלייס).

החישובים של שווי החברות במחקר הסתמכו על מסמכים משפטיים — החוזים שחתמו חברות החד־קרן עם המשקיעים שלהן. את החישובים הללו השוו החוקרים לשווי המדווח של החברות, שעליו אנחנו קוראים בדרך כלל בעיתונים. השווי המדווח הוא שווי שנקרא "אחרי הכסף" – כמה שווה החברה אחרי סבב ההשקעה האחרון שלה, שבו, מן הסתם, הונפקו מניות חדשות למשקיעים הטריים. המחקר מצא פער מעורר השתאות – הערכת השווי המדווחת היתה גבוהה בממוצע ב-50% מהשווי ההוגן, לפי המודל של החוקרים. 15 מהחברות הללו הציגו הערכת שווי הגבוהה ב-100% מהערך ההוגן.

מהי הסיבה לפער הגדול? גורנל וסטרבולייב מסבירים כי הערכות השווי המדווחות על ידי החברות מניחות שכל המניות שהחברה הנפיקה שוות למניות הבכורה החדשות ביותר שהחברה הנפיקה — כלומר, אם נכנסו עכשיו משקיעים חדשים שהחברה חפצה ביקרם, והם קיבלו תנאים טובים, שמעניקים למניות שלהם ערך רב, כל בעלי המניות, כולל עובדי החברה, יניחו שגם המניות שלהם שוות כך. אולם בפועל, מניות שונות הן בעלות ערך שונה. רוב החברות הללו מעניקות למשקיעים מסוימים הגנות. למשל, תשואה מובטחת בהנפקה ראשונה (14%), או החזרת כסף מובטחת בתשואה מסוימת במקרה של ירידה במניה בהנפקה (24%) או מתן בכורה על פני שאר המשקיעים (32%).

כאמור, המניות הרגילות שהחברות מנפיקות אינן נהנות מהגנות אלו, ולפיכך הערכת השווי שלהן, לפי החוקרים, מנופחת ב-58% מהערך האמיתי שלהן. בשורה התחתונה, ולאחר התאמות לאינפלציה, גילה המחקר כי 65 מתוך 135 חברות שנחשבות לחד־קרן אינן זכאיות למעמד הזה — ושוויין האמיתי נמוך ממיליארד דולר.

נראה כי בקרב חברות בעלות הערכת שווי גדולה במיוחד, הפער בין השווי המוצהר לשווי ההוגן נמוך יחסית — ראו למשל את אובר ו־Airbnb — אולם יש גם חברות גדולות עם סטיות רציניות, כמו ספייס־אקס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון