הקדוש ממשרד המנכ"ל לא סוגד לבעלי המניות

יוניליוור, תאגיד המזון הרב־לאומי, הוא הניסוי הגדול ביותר בעולם התאגידים בעשיית מעשים טובים ■ המנכ"ל ההולנדי פול פולמן מאמין ששכר הוגן לעובדים מטיב עם החברה ושמכירת מוצרי ניקיון יכולה לשפר את העולם ■ הצעת רכש של קראפט־היינץ העמידה את רעיונותיו למבחן

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
מנכ"ל יוניליוור, פול פולמן
מנכ"ל יוניליוור, פול פולמןצילום: בלומברג
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

פול פולמן הוא מנכ"ל יוניליוור, החברה השביעית בשווייה באירופה — 176 מיליארד דולר — אך הוא לא בוס אופייני. ההולנדי, שבעבר שקל להיות כומר, מאמין שמכירת שמפו בכל העולם יכולה להיות מטרה נעלה ומתעב את הדוקטרינה האנגלוסקסית המקדשת את בעלי המניות, שסבורים כי מטרתו של המנכ"ל היא להפוך אותם לעשירים יותר.

במקום זאת, פולמן מטיף לכך שחברות צריכות להיות מנוהלות על בסיס של גישה בת קיימא — באמצעות הגדלת השקעות, תשלום שכר הוגן לעובדים וייצור מוצרים בריאים הגורמים נזק מועט ככל האפשר לסביבה. לטענתו, גישה זו מסייעת לרווחי החברה בטווח הארוך. ההתנגשות בין האינטרס של בעלי המניות לבין הציבור, הוא אומר, אינה מחויבת המציאות.

רעיונותיו של פולמן הועמדו למבחן בפברואר 2017, כשיוניליוור קיבלה הצעת רכש מקראפט־היינץ, יצרנית מוצרי הצריכה הענקית הנשלטת על ידי וורן באפט ו–G3 קפיטל. קראפט־היינץ ידועה כמי שלוקחת תאגידים רב לאומיים ומקצצת בעלויותיהם. אם פולמן רואה ביוניליוור אזרח תאגידי טוב, את קראפט־היינץ הוא רואה כאמריקאי כועס שאין לו שום עניין באיכות הסביבה, שיש לו חובות כבדים, אפס צמיחה, ואובססיה לקיצוץ עלויות שרק פוגעת בו עצמו.

הצעת הרכש של קראפט נכשלה מכיוון שבאפט קיבל רגליים קרות, אך העימות בין שתי האידיאולוגיות האלה לא הסתיים. עם זאת, נראה כי יוניליוור בכל זאת אימצה חלק מהטקטיקות של 3G. באפריל החברה הבטיחה להעלות את הרווח התפעולי ב–3.6% עד 2020, לבצע רכישה חוזרת של מניות ולצאת ממגזרים עם ביצועים חלשים. השקעותיה במותגים, מפעלים וציוד צפויות להיות אפסיים השנה, לאחר שעלו בשנים הקודמות.

לאחר שהסתיימה תקופת צינון שדורש החוק הבריטי לרכישות ומיזוגים, קראפט יכולה כעת להגיש הצעת רכש חדשה ליוניליוור. בהשראת 3G, שתי קרנות גידור אקטיביסטיות נוספות אורבות למתחרות של יוניליוור — נסטלה ודנונה, וחברות אחרות ממגזר זה החלו לקצץ בעלויות. פולמן יפרוש כנראה בעוד שנתיים והוא מעוניין שיורשו בתפקיד יהיה אדם מתוך החברה — מה שמעלה את השאלה אם חזונו קוהרנטי ואם הוא ישרוד.

יש שני מבחנים חשובים: אם יוניליוור באמת היתה מוסרית בזמן שייצרה ערך כה גבוה לבעליה, ואם חברה כזו יכולה להתקיים? נתחיל בשאלת המוסר. מאז 2009, כשפולמן נכנס לתפקידו, ירדו פליטות המזהמים, השימוש במים וכמויות הפסולת שהחברה מייצרת ב–43%, 38% ו–96% בהתאמה ליחידת ייצור. ההשקעות — כולל הוצאות הון, מחקר, מיתוג ושיווק — עלו מ–18% ל–20% מהמכירות; תשלומי המסים עלו מ–25% ל–30% מהרווחים.

מטה יוניליוור בהולנדצילום: בלומברג

עובדים לא פוטרו, אך השכר ירד

עד כאן הכל טוב. ואולם פולמן לא היה נחמד כל כך לעובדים כפי שהייתם מצפים. מספר העובדים נותר 170 אלף, אך השכר כחלק מתפוקת החברה או הערך המוסף הגולמי ירד מ–46% ל–39%. לשם השוואה, קראפט קיצצה 20% מכוח העבודה שלה מאז 2013. השכר לעובדי יוניליוור, במונחים דולריים, לא עלה אף שהמנהלים הבכירים קיבלו תוספת שכר של 24% בממוצע. פולמן קיבל שכר של 9 מיליון דולר בשנה שעברה, שליש יותר מקודמו בתפקיד, אך פחות ממקביליו האמריקאים.

על פי גישתו של פולמן, שמירה על חברה בת קיימא טובה לבעלי המניות, משום שהשקעות יוצרות צמיחה. צרכנים, עובדים ורגולטורים נמשכים לחברות שמציגות התנהלות טובה. מבחינת בעלי המניות, הסימן הברור ביותר להצלחת יוניליוור הוא חלקה בשוק הגלובלי, שעלה מ–16% ל–18% מאז 2008, לפי חברת הברוקרים אליאנס ברנסטין. זוהי צמיחה מרשימה בהתחשב בכך שחברות מקומיות משתלטות על נתחים של חברות בינלאומיות בשווקים המתעוררים, שבהם יוניליוור מבצעת כשני שליש ממכירותיה.

עם זאת, חולשה במטבע פגעה בחברה. תזרים המזומנים למניה עלה ב–65% במונחים דולריים — ביצועים ממוצעים יחסית לסל של עשר חברות שמתחרות ביוניליוור. התשואה הכוללת (עליית המניה ודיווידנדים) הגיעה ל–138% ב–2008–2016 בדולרים, מתחת לממוצע של מתחרותיה, אף שלא נמוך בהרבה. פולמן מפריז, אם כך, בשבחים שהוא מחלק לחברה שלו, אך באופן כללי, החברה מתנהלת בצורה סבירה ומספקת תוצאות טובות לבעליה.

מה לגבי השאלה השנייה — האם חברה שכזו יכולה לשרוד עם בסיס מפוצל של בעלי מניות, שכמה מהם אף מעוניינים ברווח מהיר? השתלטות על חברה מתרחשת כשהחברה מנוהלת בצורה גרועה או כשמיזוג של שתי חברות יניב תשואה משמעותית. ואולם יוניליוור מנוהלת בצורה טובה, ואת השינויים האפשריים שקראפט עשויה לעשות — הגדלת החוב וקיצוץ בעלויות — היא יכולה לעשות בעצמה.

קראפט היא חברה שמסתמכת על רכישות וקיצוץ עלויות כדי להסוות צמיחה נמוכה. מכירותיה ירדו בתשעת הרבעונים האחרונים. אסטרטגיות שמסתמכות על בליעת חברות נרכשות בדרך כלל אינן טובות למשקיעים. עם זאת, משמעותו של חוב זול הוא שבזמן שחברות אלה מרוויחות הן יכולות לפעול בהיקף רחב מבעבר — אם קראפט היתה מתמזגת עם יוניליוור, היתה נוצרת חברה בעלת חוב של 120 מיליארד דולר.

מנהלים רבים, כולל פולמן, מאמינים שחברות נורמליות צריכות לקבל הגנות מחברות משתלטות. בריטניה יכולה לשנות את חוקי המיזוגים והרכישות כך שיגנו על החברות המהוות יעד להשתלטות. יותר מדינות יכולות לשנות את מדיניותן התקציבית ולהפסיק לתת הקלות מס לחברות ממונפות שמשתלטות על חברות מקומיות, או שהם יכולים לחקות את החוק הקיים בצרפת, המגביל את זכויות ההצבעה של משקיעים.

הקהילה נגד בעלי המניות

ההתנגשות בין יוניליוור לקראפט מלמדת כי עדיין לא הוכרעה השאלה אם נקודת המבט של הקפיטליזם מכוונת לטווח קצר מדי, שאינה מאפשרת לחברות לפעול בצורה יצירתית. התוצאה, עד עתה, מעידה כי השווקים עובדים. מניות יוניליוור נסחרות לפי הערכת שווי נמוכה מדי. חלק מהשינויים שעשתה יוניליוור היו מתוכננים מראש, כמו הכרזתו של פולמן על יעד הגדלת הרווחיות ב–3.2% עד 2020. הצעת הרכש של קראפט הכריחה את החברה לחדד את האסטרטגיה שלה, וכתוצאה מכך התשואה הכוללת של יוניליוור היא כעת בין הגבוהות ביותר מהחברות המקבילות במגזר.

ואולם הרבה עשוי לקרות ב–24 החודשים הקרובים. קראפט יכולה להגיש הצעת רכש חדשה ומשקיעים אקטיביסטים עשויים לתקוף את יוניליוור. יורשו של פולמן עשוי להפנות עורף לחזונו. פולמן הוא לא ממש קדוש, אך המורשת שישאיר היא הפיכתה של אחת החברות הגדולות באירופה למקרה מבחן בשאלה עד כמה צריכה חברה להרחיק לכת עבור בעלי המניות שלה. אם יוניליוור לא תוכל להמשיך לשמור מעט על האינטרס הציבורי — אף חברה אחרת לא תוכל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?