הסוללה שתשנה את העולם

סוללות הליתיום־יון קיימות כבר 26 שנה ■ לצד השימוש שלהן במחשבים ובטלפונים - כעת הן מותקנות גם במכוניות חשמליות והביקוש להן עולה בחדות ■ אבל עתידן מזהיר אף יותר, עם יישומים של אחסון מאסיבי שיסייע לתמוך ברשתות חשמל

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
UK NISSAN
צילום: בלומברג
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

בנקודה כלשהי בקווי הייצור הפתלתלים והארוכים של מפעל ניסאן בסנדרלנד, עובד מתקין של מכלי דלק בשלדות של אינסוף מכוניות מסוג ניסאן קשקאי — "הקרוסאובר האורבני", רכב פנאי־שטח שמהווה את עיקר הייצור במפעל.

אבל לפעמים משהו אחר עובר בקו הייצור הזה: רכב חשמלי שנקרא ליף (Leaf). מתקין מכלי הדלק משנה את קצב העבודה שלו כדי להרכיב סוללות ליתיום־יון לרצפת המכונית. התנועות שלו מתוזמנות כל כך טוב עם הידיים הרובוטיות שנעות לצדו, שהוא גורם למעבר בין שני סוגי המכוניות להיראות חלק לגמרי.

עד לא מזמן, מעבר כזה לא היה עולה על הדעת. מנוע בעירה פנימית היה הדרך העיקרית להנעת כלי רכב ביבשה ובים במהלך רוב המאה הקודמת. אף שליף הוא הרכב החשמלי הנמכר ביותר בעולם, המפעל בסנדלרנד — שהוא מפעל המכוניות הגדול ביותר בבריטניה — ייצר רק 17.5 אלף כאלה בשנה שעברה. לשם השוואה, הוא ייצר 310 אלף מכוניות קשקאי; והקשקאי, בניגוד לליף, הוא רווחי. עד כה, ניסאן הפסידה כסף על כל מכונית ליף שייצרה.

ב–2016 נמכרו 750 אלף מכוניות חשמליות ברחבי העולם — פחות מ–1% מסך המכוניות שנמכרו. ב–2011, מנהל רנו וניסאן קרלוס גון טען כי שתי החברות שלו לבדן ימכרו מספר כפול של מכוניות חשמליות עד 2016, אבל תחזיתו התגלתה כפזיזה, אחת מני רבות. גון טעה אמנם לגבי התזמון, אבל האמונה כי המכונית החשמלית הולכת להיות הצלחה עסקית גדולה, משותפת לאנשים רבים.

מכוניות חשמליות כיעד לאומי

כלי רכב חשמליים המיועדים לשוק הרחב, עם טווח נסיעה קרוב לזה שמציעה מכונית עם מכל דלק מלא — כמו מודל 3 של טסלה או שברולט בולט של ג'נרל מוטורס — הגיעו באחרונה לשווקים; דגם ליף מחודש ייחשף לציבור החודש. היכולת לייצר מכוניות כאלה באותם קווי ייצור של מכוניות רגילות, כמו בסנדרלנד, עוזרת להן להתפשט יותר בקלות בתעשייה, ככל שהייצור מתקדם.

אנליסטים מעריכים כי בתוך כמה שנים הוצאות הנהיגה במכונית חשמלית יהיו כמו אלה של מכונית רגילה, מה שיוביל לזינוק במכירות המכונית החשמלית בשנות ה–20 ולהובלת השוק על ידן בשנות ה–30 של המאה ה–21.

סין, שבה נרכשו כמחצית מהמכוניות החשמליות ב–2016, מעוניינת לראות 2 מיליון מכוניות חשמליות והיברידיות על כבישיה עד 2020, ו–7 מיליון בתוך עשור. חברת הייעוץ בלומברג ניו אנרג'י פייננס (BNEF), מציינת כי התחזיות של חברות הנפט כוללות הרבה יותר כלי רכב חשמליים מכפי שכללו בעבר; אופ"ק מצפה כי 266 מיליון כלי רכב חשמליים יהיו פעילים עד 2040; צרפת ובריטניה הכריזו כי עד שנה זו כלי רכב עם מנוע בעירה פנימית יוצאו מחוץ לחוק.

עצם העובדה שצעד כזה יעלה על הדעת כבר תורם לקידום עסקי הסוללות מסוג ליתיום־יון, ולאמונה שהם הולכים לגדול בצורה משמעותית. הסוללות הראשונות מסוג זה נמכרו לפני 26 שנה, במצלמת הווידיאו של סוני CCD–1TR. המוצר היה להיט, והסוללות אפילו יותר — הן התפשטו למחשבים, טלפונים, כלים אלחוטיים, סיגריות אלקטרוניות ועוד.

עקרונות התפעול הבסיסיים של סוללות הליתיום־יון פשוטים להבנה. כאשר הסוללה נטענת, המתח החשמלי מניע יונים של ליתיום לקוטב (אלקטרודה) החיובי העשוי מגרפיט; כשהיא נמצאת בשימוש, היונים עוברים בכיוון ההפוך דרך חומר אלקטרוליטי לקוטב השלילי העשוי מתרכובות ליתיום ומתכות אחרות.

מנגד, העקרונות הבסיסיים של המודל העסקי של הסוללות עמומים הרבה יותר, בגלל גישה כמעט פרנואידית הדוגלת בסודיות בקרב היצרניות, ובגלל הכלכלה הסבוכה של הקונגלומרטים האסיאתיים המובילים את השוק.

סוללות ליתיום־יון המותאמות למכונית טויוטהצילום: בלומברג

חברות הסוללות משלשות את הייצור

ככל שהעולם התמכר ליותר ויותר גאדג'טים, כך הוא נזקק ליותר סוללות ליתיום־יון. בשנה שעברה יוצרו סוללות ליתיום־יון עם נפח אחסון של 45 ג'יגה־ואט לשעה (GWh — גוט"ש), לשימוש רק במוצרי צריכה אלקטרוניים. כדי לשים זאת בפרופורציות, אם כל הסוללות האלה היו מוטענות, הן היו יכולות לספק אנרגיה לבריטניה כולה — שלה צריכת חשמל ממוצעת של 34 גוט"ש — למשך שעה ו–20 דקות.

במקביל, ב–2016 הגיע ייצור סוללות ליתיום־יון עבור מכוניות חשמליות למחצית מהתפוקה הזאת: 25 גוט"ש. סם ג'אפה מחברת הייעוץ קיירן ERA צופה כי כבר ב–2018 הביקוש לסוללות עבור מכוניות יעבור את זה של מוצרי הצריכה האלקטרוניים — ויסמן רגע של שינוי כיוון בתעשייה.

התרחבות התעשייה כבר בדרך. חמש היצרניות המובילות — פנסוניק היפנית, LG–Chem וסמסונג SDI הדרום קוריאנית, ושתי החברות הסיניות BYD ו–CATL — מרחיבות את ההשקעות שלהן במטרה לשלש את כושר הייצור עד 2020.

מפעל ג'יגה־פקטורי הענקי שטסלה בנתה עם פנסוניק בנוואדה, בהשקעה של 5 מיליארד דולר, כבר מייצר ככל הנראה 4 גוט"ש לשנה, וטסלה אומרת כי ב–2018 הוא ייצר 35 גוט"ש. לפני ארבע שנים בלבד, הספק זה היה מספיק לכל היישומים בעולם כולו.

הסוללות לא מיועדות רק למכוניות

לאחר ששמע על הפסקות החשמל בדרום אוסטרליה, אילון מאסק, מייסד טסלה, צייץ במארס לראש ממשלת אוסטרליה כי עד סוף השנה טסלה תוכל לייצר מספיק נפח אחסון כדי לדאוג לכך שרשת החשמל לא תיפול שוב לעולם. בימים אלה עובדים בג'יגה־פקטורי על דחיסת 129 מגה־ואט לשעה למתקן שמטרתו לעמוד בהבטחה של הבוס.

כשהמתקן ימוקם בצדו השני של האוקיינוס השקט, הוא יהיה הגדול בעולם מסוגו המשולב ברשת החשמל. אבל הרבה נוספים נמצאים בדרך. ערכות של סוללות ליתיום־יון בקנה מידה תעשייתי, כמו אלה הנמצאות במכוניות, שמחוברות יחד ומכווננות באופן כזה שיאפשר טעינה ופריקה מהירות יותר — נהפכות פופולריות יותר ויותר בקרב מפעילי רשתות המעוניינים לשפר את מערכות אספקת החשמל, העובדות לסירוגין, כמו אלה המשתמשות באנרגיית רוח או שמש.

האי־ודאות בנוגע לצמיחת השימוש במכוניות חשמליות היא אחד הדברים שהופכים את האחסון הנייח של אנרגיה לחלופה מושכת עבור יצרניות הסוללות. המתקנים לאחסון נראים משעממים למראה, כמו חניון קרוואנים מלא במצברי רכב. ואולם הם שקטים ומוקמים במהירות רבה יותר מטורבינת גז טבעי שמשמשת לייצור חשמל.

מערכות קטנות יותר של סוללות נרכשות על ידי צרכנים שרוצים עצמאות מרשת החשמל, או שרוצים לאחסן את החשמל שהם מייצרים כדי למכור אותו לרשת בזמן המשתלם ביותר ביום או בלילה. יש החוששים מבטיחותן של הסוללות, כמו מחלקת כיבוי האש של העיר ניו יורק. זיכרון הסוללות המתפוצצות של גלקסי נוט 7 של סמסונג מחזק את החשש, אך חומרים חדשים וציפוי קרמי לקטבי הסוללה יגבירו את הבטיחות של סוללות לרכב.

כך, סוללות הליתיום־יון נהפכות לחלק אינטגרלי מהעתיד, שבו פליטות הפחמן יהיו מופחתות, והן יהפכו את עסקי הסוללות מצליחים יותר מתמיד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה