מנכ"לים שחושבים שהם אלוהים? למשקיעים יש תוכנית להפיל אותם מהאולימפוס

התביעה של קרן ההון סיכון בנצ'מרק נגד מנכ"ל אובר לשעבר טראוויס קלאניק מסמנת את הרגע בו המשקיעים החליטו להביא לקץ עידן המייסדים הכל יכולים בעולם ההיי-טק ■ בינתיים כבר התארגנה קבוצת משקיעים שתומכת בקלאניק

סוכנויות הידיעות
טראוויס קלאניק, מייסד ומנכ"ל אובר לשעבר
טראוויס קלאניק, מייסד ומנכ"ל אובר לשעברצילום: בלומברג
סוכנויות הידיעות

התביעה של בנצ'מרק קפיטל - קרן הון סיכון ותיקה ואחת המשקיעות הראשונות באובר – נגד מייסד ומנכ"ל אובר לשעבר טראוויס קלאניק בטענה שהוא לכאורה הונה את המשקיעים ומינה לדירקטוריון אנשים שנאמנים לו שלחה מסר חזק לכל עמק הסיליקון – התקופה של היחס הנחמד למייסד סטארט אפ הגיעה לסיומה.

קרנות ההון סיכון העניקו לקלאניק ולמייסדי חברות אחרות בתחילת דרכם שליטה והשפעה אדירה על החברות שהקימו. המבקרים טענו כי זה הוביל לגישה החופשית בדרך ניהול החברות – הם חילקו לעצמם ולחבריהם מניות וסביבת העבודה שניהלו היתה רעילה.

ביל גרלי מקרן הון הסיכון בנצ'מרק. היה חבר קרוב של קלאניקצילום: בלומברג

במרכז התביעה של בנצ'מרק עומדת ההחלטה היוצאת דופן של קרנות ההון סיכון להעניק לקלאניק זכות למינוי שלושה דירקטורים בדירקטוריון, מתוך שמונה מושבים, וכך למעשה להשפיע על הדירקטוריון כרצונו גם לאחר שאולץ לפרוש מתפקיד מנכ"ל אובר ביוני. בנצ'מרק טוענת כי קלאניק שיכנע את המשקיעים לאשר את המהלכים הללו תוך כדי שהוא מסתיר טעויות ניהוליות קשות שלו בניהול החברה.

קלאניק נאלץ לפרוש מתפקיד מנכ"ל אובר ביוני לאחר שורה של שערוריות מהן סבלה החברה, בין היתר שערוריית הטרדות מיניות, סכסוך עם נהגי החברה וביקורת גוברת מצד המשקיעים על התרבות הארגונית בחברה.

ביום שישי, יום לאחר שהוגשה התביעה נגד קלאניק, שלחו שלושה משקיעים שונים מכתב לדירקטוריון אובר, לבעלי המניות ולבנצ'מרק וטענו כי התביעה של בנצ'מרק נועדה "להחזיק את החברה בת ערובה" וביקשו מבנצ'מרק לפרוש מדירקטוריון אובר.

המשקיעים ששלחו את המכתב הם: שרווין פשיבר משפרה קפיטל; רון ברקל מיוקיפיה קומפניז ואדם ליבר ממווריקס. חברי דירקטוריון באובר, שאינם כוללים את נציגי קלאניק או בנצ'מרק, אמרו כי הם "מאוכזבים מכך שחילוקי דעות בין בעלי מניות הגיעו לתביעה משפטית".

שרווין פישאוור משפרה קפיטלצילום: בלומברג

קלאניק אינו המייסד היחיד שעליו נטען כי ניצל את האמון שנתנו בו המשקיעים. דוגמאות אחרות למייסדים כאלו כוללים את חוסיין רחמן מייסד ג'ובון (Jawbone) ואוריון הינדאווי הישראלי מייסד חברת אבטחת הסייבר טאניום. שני המייסדים קיבלו אוטונומיה נרחבת או שליטה בדירקטוריון ואז איכזבו בדרך בה הנהיגו את החברות.

רחמאן הוביל את ג'ובון לפשיטת רגל והינדאווי נאלץ להתנצל בפני עובדים ועובדים לשעבר של החברה על התנהגותו הפוגענית שגרמה בין היתר לטאלנטים לעזוב את טאניום.

בשנות ה-90 החלפת המייסד או המנכ"ל על ידי קרנות הון סיכון לא היתה אירוע חריג. אם המשקיעים חשבו שהחברה זקוקה למנהיג עם יותר ניסיון הם החליפו את המייסד. מגמה זו פחתה עם השנים אך חזרה בשנים האחרונות.

אחת הסיבות שקרנות ההון סיכון סובלות את התנהגותם של מנכ"לים, כמו מנהלי אובר וסנאפ, היא שהכסף הרב שזורם להיי טק מאפשר למייסדי הסטראט אפים המבטיחים לחפש השקעות בכל מקום. בשנה שעברה קרנות הון סיכון גייסו 41.6 מיליארד דולר, הסכום הגדול ביותר מאז ימי בועת הדוט.קום, לפי ארגון קרנות ההון סיכון בארה"ב.

אולם, חברות ההון סיכון החלו להתעורר. חברות פרטיות שנמצאות בשלב בוגר יותר יוצרות סדרות של מניות בעלות זכויות הצבעה שונות. בעבר המייסד והנהלה קיבלו 43% מהמניות בעלות זכויות ההצבעה העודפות וכיום המספר ירד ל-27%.

קרנות ההון סיכון נמנעו מהתערבות בדרך ניהול החברות של המנכ"לים והמייסדים מחשש שאלו ילכו לחפש השקעות במקום אחר. אולם התאוריה הזאת לא באמת עובדת במציאות, אומר קאבל דסאי, משקיע אנג'ל בחברות כמו Optimizely ו-The RealReal. "המוניטין של בנצ'מרק נבנו במשך עשורים, ויזמים אחרים שלקחו כסף מקרן ההון סיכון הם ההוכחה לכך שהחברה אינה נוהגת לתבוע את היזמים שלה", הוא אומר. "אל תדאגו, בנצ'מרק תשרוד", אומר דסאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן