הסוף למכוניות כפי שהכרנו: בריטניה תאסור מכוניות בנזין ודיזל מ-2040

תוכנית שאפתנית של ממשלת בריטניה להפחתת זיהום אוויר שגורם לתמותה רבה במדינה מתפרסמת היום; מבקרים: התוכנית לא מספיקה, צריך לפעול במהירות להוריד את מנועי הדיזל מהכביש

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוטובוס חשמלי בלונדון
אוטובוס חשמלי בלונדוןצילום: רויטרס
לוגו גרדיאן
גרדיאן

בריטניה מתכננת לאסור מכירה של מכוניות ומסחריות דיזל ובנזין החל מ-2040 במאמץ לשפר את איכות האוויר שלה. החשש מעליית רמות תחמוצות חנקן המסכן את בריאות הציבור, ויישור קו עם החלטה דומה עם צרפת הוביל להחלטה. תוכנית האוויר הנקי שהממשלה מתכננת נתונה זה מכבר בקרב משפטי בבריטניה.

הממשלה הזהירה כי המהלך, שיכלול גם כלי רכב היברידיים, שבהם גם מנוע חשמלי וגם מנוע דלק פחמני, היא חיונית בשל ההשפעה הקשה שיש לאיכות האוויר הגרועה על בריאות הציבור. שרי הממשלה מאמינים כי זהו הסיכון הגדול ביותר לבריאות הציבור בבריטניה, והמחיר באובדן פריון עבודה הוא 2.7 מיליארד ליש"ט בשנה. לפי הערכות מתים 40 אלף אנשים מזיהום אוויר בשנה בטרם עת.

אחת ההצעות היתה להטיל מסים על כלי רכב שייכנסו לאזורי אוויר נקי (CAZ) מוכרזים. אולם הממשלה רוצה להמנע מהטלת מסים ככל האפשר. "אנחנו מספקים למועצות מקומיות מימון חדש להאיץ פיתוח של תוכניות מקומיות, כחלק מתוכנית של 3 מיליארד דולר לנקות את האוויר סביב הכבישים".

טיוטה מוקדמת של התוכנית תוארה על ידי עורכי דין מתחום איכות הסביבה כחלשה מהדרוש. שר הסביבה, מייקל גאב, מקווה שהתוכנית החדשה שלו, שהתפרסמה ביום רביעי, תתקבל בצורה טובה יותר, לאחר חודשים של קרבות משפטיים. שופט פסק כי התוכנית המקורית של הממשלה היתה גרועה ולא חוקית. ההצעה היתה עמומה ולא מפורטת, וכללה בעיקר הכרזת אזורים של אוויר נקי.

פרטים שראה "גרדיאן" מהתוכנית החדשה מראים התמקדות ניכרת בצעדים לשיפור איכות האוויר באזורים שהזיהום בהם גבוה מהתקן האירופי, ובמתן סמכויות נרחבות ותקציבים לרשויות המקומיות. אלה כוללים שיפוץ אוטובוסים ותחבורה ציבורית, שינוי תוואי כבישים, כיכרות ופסי האטה.

תכנות מחדש של רמזורים ייכלל גם בתוכניות המקומיות. המועצות המקומיות יקבלו 255 מיליון ליש"ט כדי להאיץ את השינויים. אזורים בעלי זיהום גבוה יידרשו להציג תוכניות מתאר עד מרץ 2018, ולסיימן עד סוף 2018. ככל הנראה תיכלל תוכנית לגריטת כלי רכב ישנים.

לונדון תציג מס זיהום, T-charge, שיוטל על 10,000 כלי רכב הישנים והמזהמים ביותר. הקנס יהיה 10 ליש"ט ליום בימי חול. ככל הנראה רשויות מקומיות לא יאולצו להטיל מס דומה.

קרדיט: יו-טיוב

גולת הכותרת של התוכנית היא לאסור כליל על מכירת כלי רכב המונעים במנוע בעירה פנימית – בנזין ודיזל, עד 2040, כפי שפועל לעשות נשיא צרפת עמנואל מקרון.

פרופסור דיוויד ביילי, מומחה לתעשיית הרכב באוניברסיטת אסטון, אמר: "לוח הזמנים מספיק ארוך כדי שאפשר יהיה לקחת אותו ברצינות. אם זה ייאכף זה יהיה איתות ברור מאוד ליצרנים ולצרכנים לגבי הכיוון של כלי רכב ורבים יאיצו את המעבר לכלי רכב חשמליים".

התוכנית למלחמה בזיהום האוויר בבריטניה כוללת השקעה של מיליארד ליש"ט בכלי רכב מעוטי פליטות, כולל 100 מיליון ליש"ט בתשתית הטענה חשמלית. 290 מיליון ליש"ט יוקצבו לקרן השקעות לאומית שתבצע התאמה של כלי רכב קיימים, ותשקיע במוניות לא מזהמות. 1.2 מיליארד דולר יושקעו בשלטון המקומי לעודד רכיבה על אופנים והליכה.

זיהום האוויר בלונדוןצילום: רויטרס

ראש עיריית לונדון סאדיק קאן קרא להטיל מגבלות מחמירות כדי לבלום את זיהום האוויר, שגורם למותם של 9,000 אנשים בבירה מדי שנה. מקור בעיריית לונדון הביע ספקות לגבי תוכנית הממשלה, ואמר כי יש צורך דחוף בתוכנית לגריטת מכוניות דיזל.

עריבה חמיד, מנהלת קמפיין אוויר נקי בגרינפיס, אמרה: "בית המשפט קבע באופן ברור כי הממשלה חייבית להפחית את זיהום האוויר הרעיל בבריטניה בזמן הקצר ביותר האפשרי, והתוכנית הזו רחוקה מזה מרחק רב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב