כך תכננה ענקית הסיגריות לשחק בממשלות העולם כדי שלא יאבקו בעישון

מסמכים שהגיעו לידי רויטרס מפרטים תוכנית של פיליפ מוריס להיאבק בניסיונות העולמיים למאבק בעישון תוך כדי "השתלבות במשחק הפוליטי" ופעילות לובי ענפה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חפיסות סיגריות מלבורו
צילום: בלומברג
לוגו גרדיאן
גרדיאן

פיליפ מוריס, התאגיד הרב-לאומי שידוע בעיקר בגלל מותג הסיגריות מלבורו, פיתח אסטרטגיה תאגידית שאמורה לפגוע באמנה העולמית למאבק בעישון וברגולציה על תעשיית הטבק, כך מגלים מסמכים שהודלפו.

מצגת שהוכנה והוצגה ב-2014 תחת הכותרת "יחסים, גישות ונושאים תאגידיים" מפרטת תוכנית למאבק בניסיון לסמן בהבלטה נזקי עישון על חפיסות הסיגריות – כפי שקידם ארגון הבריאות העולמי של האו"ם באמנה בינלאומית. בשבוע שעבר נחשף ב"גרדיאן" כי חברות הסיגריות הבינלאומיות ניסו להיאבק בדרישה לסמן את חפיסות הסיגריות בבתי המשפט בכמה מדינות.

במסמך מפורטת רשימה של "כלים למניעת תוכנית סימון האריזות", ובהם טענה שסימון האריזות תהיה לא חוקתית ותפר את הסכמי הסחר והפרה של זכויות יוצרים. בתחקיר של "גרדיאן" נחשפו מכתבים ומסמכי בתי משפט שנשלחו לשמונה ממשלות באפריקה מטעם חברות טבק בינלאומיות שבהם השתמשו בחלק מהטיעונים או בכל הטיעונים שהיו ברשימה במצגת.

במצגת של פיליפ מוריס מוצע לנקות באסטרטגיה שתטיל "חסמים אפשריים" לעיכוב התוכנית, ובנוסף נטען בה שהחברה צריכה "לקחת שליטה על הדיווחים בתקשורת".

המצגת היא חלק מהדלפת מסמכים לרויטרס, ובה הובהרה גם העמדה של פיליפ מוריס בנושאי מיסוי סיגריות: אסור שהונשא יגיע לסמכויותיהם של משרדי הבריאות ויש לשמור עליו תחת הסמכות של משרדי האוצר במקומות שבהם פועלת החברה. "יש להבטיח שנושא מיסוי הטבק ימשיך להיות מנוהל על ידי משרדי האוצר", נכתב.

תעשיית הטבק חוששת שמשרדי הבריאות יעלו את המס על הטבק תחת לחץ של ארגון הבריאות העולמי וארגונים לקידום בריאות הציבור. בעבר כבר הוכח שהעלאת המס על סיגריות צימצם את העישון. ואולם אם משרדי האוצר יצטרכו להכריע בעניין, הם עשויים לחשוש מירידה במכירות הסיגריות – ולכן מאובדן רווחים.

במצגת מפורט גם החשש של פיליפ מוריס מהאפשרות של הסכמות משותפות של כמה מדינות להעלות את המסים ביחד כדי למנוע הברחות של סיגריות. חברות הסיגריות בעצמן אומרות שהעלאת מסים במדינה אחת עלול לגרום לגידול בהברחות בה, ולכן נטען במסמך כי יש להילחם גם ביוזמות "להעלאת מסים אזורית".

העובדים של פיליפ מוריס "חייבים לשחק את המשחק הפוליטי", ולהרחיק את העיסוק בטבק ממשרדי הבריאות, ולמצוא בעלי ברית שאי אפשר יהיה להתעלם מהם. "צריך לאפשר כיסוי פוליטי וניצחונות פוליטיים". עוד נכתב במסמך כי הצבת "חסמים חשוב כמו מציאת פתרונות".

המסמך מפרט גם את ההתנגדות של חברת הטבק למסגרת העבודה שהציב ארגון הבריאות העולמי למלחמה בעישון, שבמסגרתה נחתמה אמנה עולמית שבה נאמר שיש לסמן את חפיסות הסיגריות ולהעלות מסים. אף שגורמים מטעם פיליפ מוריס לא הורשו להשתתף בוועידה שבה השתתפו שרים וגורמים רשמיים מכל העולם, החברה השקיעה רבות בלובינג לפני הוועידה ובמהלכה.

במהלך ועידה של ארגון הבריאות העולמית בנושא שנערכה במוסקווה ב-2014, הקימה פיליפ מוריס "חדר תיאום" ממש מחוץ לוועידה. בסוף הוועידה שנערכה ב-18 באוקטובר 2014, שלח כריס קודרמן, בכיר בפיליפ מוריס שהיה אחראי על הנושא, מייל ל-33 העובדים במקום שבו הוא בירך אותם על הצלחתם בהחלשה או בביטול צעדים שהיו אמורים להטיל מגבלות חמורות יותר על תעשיית הטבק ולהוריד את מכירות הסיגריות.

קודרמן כתב שהחברה הצליחה בסך הכל "להשיג את יעדי הסחר שלה ולהימנע מהכרה של העדפת הבריאות על פני הסחר והימנעות מהכרזה של הסיכומים בוועידה כמחייבים עולמית". לפי המייל, ההישגים של קודלמן וצוותו הם פרי מאמץ של עבודה שנמשכה שנתיים.

בפיליפ מוריס אומרים שאין שום פסול במעורבות של בכיריה עם גורמים רשמיים בממשלות. "כחברה שפועלת בתעשייה מפוקחת מאוד, דיונים מול ממשלות הם חלק מהעבודה היומיומית שלנו", אמר טוני סניידר, סגן נשיא בפיליפ מוריס לענייני תקשורת. "העובדה שרויטרס השיגה מיילים פנימיים שבהם מתקיימים דיונים על המעורבות שלנו עם ממשלות לא הופך את זה למעשה פסול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"