הסוד של Airbnb: לעשות הכל כמו אובר - אבל הפוך

התנהלות יעילה ומשמעת פיננסית הזניקו את Airbnb להצלחה ומבדלות אותה משאר חדי-הקרן ■ בחברה פונים לנישות עסקיות מגוונות יותר שירחיבו את קהל הלקוחות, אך עדיין ניצבים לפניה כמה מכשולים - תחרות גוברת, רגולציה וביטחון המשתמשים באתר

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפליקציית Airbnb. מושכת לא רק צעירים
אפליקציית Airbnb. מושכת לא רק צעיריםצילום: JOHN MACDOUGALL/אי־אף־פי
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

עד לאחרונה סבלו רבים מהמנהלים הבכירים ב–Airbnb מתסמונת הידועה בשם "קנאת אובר" - כך הודה אחד המשקיעים הגדולים בחברה להזמנת לינות בבתים של אנשים פרטיים. ההשוואה בין Airbnb לפלטפורמת שיתוף הנסיעות אובר מתבקשת למדי: השתיים מציעות שירות בעל אופי דומה, והן דומות במהפכה הדיגיטלית שחוללו כל אחת בתחומה, וכך גם בהתייחסות של ענף ההשקעות כלפיהן כאל חד-קרן - חברת טכנולוגיה פרטית ששווייה מוערך במיליארדי דולרים.

שתי החברות ערכו בשנים האחרונות גיוסים באותו זמן, אך אובר, חברת הטכנולוגיה הפרטית בעלת השווי הגבוה בארה"ב, כמעט 70 מיליארד דולר, קיבלה יותר כסף ויותר תשומת לב. Airbnb עדיין במקום השני, עם שווי של כ-30 מיליארד דולר. לנוכח שורת השערוריות שפקדו את אובר באחרונה, ובהן האשמות בגניבת קניין רוחני, עזיבות של בכירים וחרם צרכנים, הקנאה במסדרונות Airbnb התפוגגה.

הצלחת החברה תורמת גם היא להיחלשות הקנאה. ב-2016 הוזמנו דרך אתר החברה 80 מיליון לינות, כפליים לעומת 2015. כעת היא מתכננת להתרחב לנישות נוספות, כמו פתרונות לינה לאנשי עסקים וסיורים בערים. המטרה הסופית של Airbnb היא להתפתח מפלטפורמת לינה לחברת נסיעות גדולה, שתשיג נתח גדול מהוצאות התיירים. התחזיות מראות כי היא עשויה להגיע להכנסות של 8.5 מיליארד דולר עד 2020. ייתכן כי Airbnb גם תצא להנפקה, אך עדיין עומדים לפניה מכשולים כמו רגולציה, דאגה לביטחון האורחים ותחרות מצד יריבות כמו פרייסליין, חברת הזמנת חופשות מקוונת יעילה מאוד.

בתחילת הדרך היו מייסדי Airbnb זרים בענף המלונאות והמסחר. לבריאן צ'סקי, המנכ"ל בן ה-35, לא היו ניסיון עסקי או ידע טכני. הוא ואחד המייסדים האחרים, ג'ו גביה, למדו בבית הספר לעיצוב ברוד איילנד, וחברו למתכנת נייתן בלצ'רזיק בהשקת השירות שנקרא AirBed and Breakfast. הם היו כל כך חסרי ידע בהשקעות, עד שכשיועץ הציע להם בשלב מוקדם לגייס כסף מאנג'לים (אנשי עסקים הפועלים כמשקיעים פרטיים), צ'סקי חשב שאנשים בעמק הסיליקון מאמינים בייצורים שמימיים.

בריאן צ'סקי, מנכ"ל Airbnbצילום: בלומברג

Airbnb וגם אובר מפעילות פלטפורמות ללא בעלות על חדרים ומכוניות; שתיהן נוטלות נתח מכל עסקה - Airbnb גובה מהאורחים 6%–12% מדמי השכירות, ומהמארחים כ–3% מסך ההכנסות באתר. אחד הדברים החשובים במודל של Airbnb הוא שהמודעות שמתפרסמות באתר שלה כמעט שלא מופיעות באתרים מתחרים, משום שהמארחים בדרך כלל נאמנים לה, בעוד אובר נמצאת בתחרות עזה מול מתחרותיה על לקוחות ונהגים, ונאלצת לסבסד נסיעות כדי להימנע מאובדן נתח שוק. ל–Airbnb אין צורך לשלם כדי לשמר את המארחים והמשתמשים.

תשומת הלב שמקדישה Airbnb להוצאות, בצורה לא אופיינית לחברות כמוה, משתלמת אף היא. ב-2015 היא מינתה לסמנכ"ל כספים את לורנס טוסי, שמילא תפקיד זה בחברת ההשקעה הפרטית בלקסטון, והוא נחשב "מבוגר אחראי". לפי דיווחים, החברה הגיעה לרווחיות לראשונה במחצית 2016, ותהיה רווחית גם השנה. היא גייסה 3 מיליארד דולר והוציאה רק 300 מיליון דולר. אובר, לעומת זאת, הפסידה 2.8 מיליארד דולר ב–2015 לבדה.

מייסדי Airbnb הבינו מוקדם את החשיבות של תרבות ארגונית חזקה. עד 2013 המייסדים ריאיינו בעצמם כל מועמד, וכיום כל מגויס צריך לעבור ראיון "ערכי ליבה", שבו הוא נשפט לא לפי קורות החיים, אלא על פי התאמה לחברה. זה הבטיח שלאנשים תהיה דבקות במטרה, גם אם האידיאלים של החברה נשמעים נאיביים. כשנשאל אם Airbnb היא חברת טכנולוגיה או נסיעות, השיב מנהל המוצר שלה, ולאד לוקטב, באופן זהיר: "אנחנו חברה של קהילה".

על הכוונת: אנשי עסקים ותיירים אמידים

חדר באקווריום בסין שמוצע להשכרה ב–Airbnb. "חברה של קהילה"צילום: CHARLES PLATIAU/רויטרס

בהתחשב בתוצאות הפיננסיות, צ'סקי אומר כי החברה "לא תצטרך לגייס עוד כסף לעולם". אלא שגיוסו של טוסי והמשמעת הפיננסית שעליה שומרת החברה מעידים על רצון בהנפקה, אולי ב–2018. אם זה יקרה, Airbnb תהיה תחת זכוכית מגדלת.

משקיעים אומרים כי אף שבתחילה האתר משך צעירים בעלי מודעות לחיסכון, שחיפשו חוויית תיירות אותנטית, הצמיחה של החברה תלויה בהרחבת בסיס המשתמשים. אנשי עסקים הם אחד היעדים להתרחבות הזאת. Airbnb הקלה על חברות לשכן עובדים בנסיעות עסקים בדירות במקום במלונות. היא חתמה על הסכמי שותפות עם חברות כמו יונדאי ודומינו'ס פיצה, ועובדים של 250 אלף חברות בעולם כיום לנים באופן קבוע בדירות שמוצעות ב-Airbnb.

החברה גם רוצה לפנות למטיילים אמידים. בפברואר היא רכשה את אתר דירות הנופש Luxury Rental ב-300 מיליון דולר. בכך נוספו להיצע של Airbnb דירות יוקרה, שרבות מהן מושכרות באלפי דולרים ללילה. ואולם כדי למשוך יותר קהל, השירות זקוק להיצע גדול יותר של דירות חדשות בטווח מחירים בינוני.

התחרות בין Airbnb לבתי המלון תחריף בוודאי. ניתוח של מורגן סטנלי צופה כי מספר הלילות המושכרים ב-Airbnb יגיע ל-6% ממספר הלינות בבתי המלון בארה"ב ובאירופה עד 2018, לעומת 4% ב-2016. בינתיים, ההשפעה העיקרית על השוק היתה בכך שבתי המלון נמנעו מהעלאות מחירים.

לוביסטים של תעשיית המלונאות החריפו את האתגר העיקרי של Airbnb - רגולציה. ההתנגדות לחברה בערים גדולות רבות עזה, במיוחד במקומות שבהם היצע הדיור בר ההשגה מוגבל.

חלק מהערים שדווקא היו יכולות לספק לחברה רווחים גדולים, כמו ברלין, ברצלונה וניו יורק, חוקקו חוקים שמקשים להשכיר דירות לטווח קצר. ניו יורק, השוק השלישי בגודלו של Airbnb, אסרה השכרה של דירות לטווח קצר בבנייני דירות לפחות מ–30 יום, אלא אם המארח נוכח בהן. ברלין הטילה גם היא איסור, ודורשת שכל מי שרוצה להשכיר יותר ממחצית הדירה שלו לטווח קצר ישיג היתר. בעיר נקבעו קנסות כבדים על הפרת החוק.

לי גלאגר, מחבר הספר "The Airbnb Story" (הסיפור של Airbnb), אומר כי החברה מנסה גישה פייסנית יותר. באמסטרדם ובלונדון היא הסכימה לשתף פעולה ולהבטיח שהדירות יעמדו בחוק המקומי מבחינת ימי ההשכרה. ואולם משקיעים רבים חוששים כי חוקים מגבילים יותר יפגעו בחברה.

סיכון נוסף נוגע לביטחון. הפלטפורמה מצליחה משום שאנשים מאמינים כי התמונות וחוות הדעת שמופיעות לצד הדירות המושכרות יסייעו לנפות מתחזים. החברה סבלה ממשבר ב–2011, כשאורחים הרסו דירה של מארחת והיא כתבה על כך בבלוג. תגובת החברה היתה הצעת ביטוח למארחים של עד מיליון דולר בפיצויי נזיקין. ברקע קיים עדיין החשש גם מפריצה דרמטית למערכות האתר, שעלולה להרתיע מארחים ומשתמשים.

האיום השלישי הוא התחרות הגוברת. Airbnb לא היתה החברה הראשונה שהציעה אלטרנטיבה לבתי מלון, אבל היא הראשונה שנהפכה להצלחה עולמית. בשווקים רבים, כולל סין ואירופה, היא מתחרה בחברות מקומיות ובינלאומיות. ב-2015 קנתה אקספדיה, המפעילה אתר נסיעות, את HomeAway, מתחרה של Airbnb, ב-3.9 מיליארד דולר.

צילום: Kai Pfaffenbach / Reuters

ארוחות מיוחדות, סיורים ותוכניות כושר

המתחרה הגדולה ביותר של Airbnb היא פרייסליין, שבבעלותה אתר בוקינג, ונחשבת לאחת מחברות האינטרנט בעלות הניהול הטוב בעולם. פרייסליין מציעה יותר ויותר אלטרנטיבות לינה, אך צ'סקי מתעקש כי "אין הרבה חפיפה בין מה שהם מציעים למה שאנחנו מציעים", משום שפרייסליין עובדת בעיקר עם נכסים ש"נראים יותר כמו בתי מלון". לאורך זמן, זה צפוי להשתנות. פרייסליין מתוחכמת מכדי לתת ל-Airbnb לנצח אותה בקטגוריה כלשהי בלי לנסות להתחרות בה.

לתעשיית הנסיעות יש הרבה הכנסות לחלוק. תיירים בכל העולם מוציאים 700 מיליארד דולר בשנה על לינה, לפי חברת המחקר יורומוניטור. ככל שההכנסות בעולם גדלות והמשפחות קטנות, אנשים נוסעים יותר. הרבה אנשים מוכנים לוותר על המותרות שמציעים בתי המלון, כמו חדרי כושר ופקידי קבלה, כדי להרגיש בבית.

השאיפות של Airbnb גדולות יותר. החברה הקימה מעבדת חדשנות ועיצוב בשם סמארה, כדי לפתח סוגים חדשים של חוויית נסיעות. בסתיו 2016 היא התחילה למכור "חוויות" - כמו ארוחות מיוחדות, סיורים ותוכניות כושר.

היו שמועות שלפיהן Airbnb תיכנס לתחום הטיסות - אלא שמציאת טיסות מוזלות עבור נוסעים היא עסק קשה ולא רווחי במיוחד. זה לא המודל ש-Airbnb רוצה לאמץ בכל מקרה, אומר בלצ'רזיק, שמסרב לספק עוד פרטים על גישת החברה לתחום הטיסות.

ייתכן שהרעיון הטוב ביותר של Airbnb הוא הפעילות המקורית שלה. ברדיפה אחר חלום חדש לפני שהיא ממצה את הראשון, Airbnb בכל זאת דומה לחברותיה בעמק הסיליקון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"