הודו הכריזה על רפורמת המס הגדולה ב-70 שנה - העסקים והצרכנים מבולבלים

מס הסחורות והשירותים החדש מאחד לראשונה את כל האוכלוסיה תחת שוק אחד וצפוי להגדיל את הכנסות הממשלה בטווח הארוך; ביום הראשון להשקתו חנויות רבות היו סגורות וצרכנים נשארו בבית

לוגו בלומברג
בלומברג
ידיים מונפות אל על במחול המוני
צילום: אי־פי
לוגו בלומברג
בלומברג

ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, השיק בסוף השבוע את רפורמת המס הגדולה ביותר ב-70 שנות עצמאותה של המדינה, אשר עסקים במדינה חוששים כי תפגע בהם.

מס הסחורות והשירותים החדש (GST), שנכנס לתוקף ב-1 ביולי, מאחד לראשונה 29 מדינות ו-1.28 מיליארד אנשים תחת שוק אחד. הוא צפוי להרחיב את בסיס המס הצר של הודו ולהגדיל את הכנסות הממשלה, ונחשב לרפורמה הכלכלית החשובה ביותר עד כה בשלוש שנותיו של מודי כראש ממשלה. הממשלה צופה כי מבנה המס המאוחד ישפר את קלות עשיית העסקים בהודו ויעודד השקעות זרות.

"המס מסמל את האינטגרציה הכלכלית של הודו", אמר מודי בנאום בפרלמנט. "ישנם 500 מסים שונים ואנחנו נפטרים מהם. מגנגנגר עד איטנגר, מלה ועד לקשדוויפ, זו אומה אחת, מס אחד". נשיא הודו, פרנב מוקהרג'י, דיבר בצורה זהירה יותר. "המס החדש הוא חידוש, אין ספק", אמר בפרלמנט. "כששינוי בסדר גודל כזה מתרחש, לא משנה כמה הוא חיובי, צפויים בעיות וקשיים בשלבים הראשונים".

בעלי עסקים בהודו בינתיים מבולבלים מהמבנה המורכב של המס, שכולל ארבע מדרגות מ-5% ועד 28% והרבה פטורים. קשה לדעת כיצד הוא ישפיע על הכלכלה בת 2 טריליון הדולר של הודו, לפני שתתחיל ליהנות מיתרונותיו. "אנחנו לא מוכנים", אמר לבלומברג קיי. אי. רגונטאן, נשיא התאחדות היצרנים של הודו. "אנחנו צופים כאוס אדיר".

לקראת השקת המס פרצו הפגנות ומחאות בכל רחבי הודו. במדינות טאמיל נאדו, גוג'ראט ורג'סטן שבתו מאות אלפי עובדי טקסטיל, בעוד שהאיגוד המייצג את עובדי תעשיית הדשנים והזרעים ארגן מחאה במדינת פנג'אב. חברות גדולות מסוימות דאגו מראש לתגבר את כוח האדם לקראת הרפורמה, אך אחרות חוששות כי אלפי הספקים הקטנים שלהן יתקשו להירשם באינטרנט ולמלא אחר הדרישות.

מהעסקים הקטנים ועד לבנק המרכזי, כולם מודאגים לגבי ההסתגלות של הכלכלה ההודית – שרובה לא פורמלית – לרפורמה. פחות מ-1% מהאוכלוסיה בהודו משלמת מס הכנסה, וכמעט 90% מהעובדים מועסקים בכלכלה הלא פורמלית, שאינה ממוסה. רבים מהם יצטרכו לשלם מסים לראשונה.

בינתיים, ביום הראשון ליישום המס, חנויות רבות היו סגורות וצרכנים נשארו בבתים, מחשש לשינויים במחירים ואי ודאות לגבי האופן שבו המערכת החדשה תעבוד. "החנות ריקה היום", אמר מוכר בחנות תבלינים סיטונית בדלהי. "הלקוחות שלנו חוששים שהמשטרה תציק להם".

על אף האי ודאות הראשונית, הכלכלה ההודית צפויה להרוויח מההתייעלות והגידול בהכנסות הממשלה, אשר יעודדו את הצמיחה, נכתב בדו"ח של חברת קוטאק אינסטיטושונל אקוויטיז. "עלינו להיות זהירים לגבי הצמיחה הכלכלית ברבעון או שני הרבעונים הבאים", נכתב בדו"ח. "ההשפעה של המס החדש על מדד המחירים לצרכן תהיה נייטראלית או מעט דיסאינפלציונית. אנחנו מעריכים שהאינפלציה תהיה נמוכה יותר או סביב 2% בממוצע בשל המס".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?