לקראת החלטת הריבית בארה"ב: חוסר הוודאות רק גובר

נתוני האינפלציה המאכזבים שפורסמו היום לא ישנו ככל הנראה את ההחלטה להעלות היום את הריבית, אבל המשקיעים חוששים שזו הפעם האחרונה שבה הריבית תעלה השנה

ישראל פישר
ישראל פישר
ישראל פישר
ישראל פישר

היום תסתיים ישיבת ועדת השוק הפתוח (FOMC) שבסיומה יפרסם הבנק הפדרלי את החלטת הריבית שלו. בעוד מרבית הכלכלנים צופים שהבנק הפדרלי יעלה היום את הריבית ב-0.25% ל-1%-1.25%, נתוני האינפלציה שפורסמו אתמול והיום עשויים לגרום לחלק ממקבלי ההחלטות לשקול בשנית את ההחלטה, או לפחות להוריד את תחזית הריבית שלהם לקראת סוף השנה, מה שמסמל אפשרות כי הריבית לא תעלה פעם נוספת ב-2017.

מיד אחרי פרסום החלטת הריבית תערוך יו"ר הבנק, ג'נט ילן, מסיבת עיתונאים שבה היא צפויה להצביע על המדיניות העתידית של הבנק. המשקיעים מצפים כי הבנק יתחיל בקרוב לצמצם את דף המאזנים שלו שמגיע ל-4.5 טריליון דולר בעקבות רכישת האג"ח המסיבית בתקופת ההרחבה הכמותית. ילן עשויה בדבריה לשפוך אור על מועד הצמצום והיקפו, וכל תוכל לרמוז על מועד העלאת הריבית בפעם הבאה.

צילום: בלומברג

הבנק המרכזי בוחן שני מדדים חשובים בבואו לקבל את החלטת הריבית: מצב התעסוקה והאינפלציה. בעוד שיעור האבטלה בארה"ב הגיע במאי ל-4.3% - שפל של 16 שנה, הגידול במספר המשרות במשק האמריקאי היה מאכזב וכלכלנים מעריכים כי שיעור האבטלה המקיף, שכולל גם עובדים שהתייאשו מחיפוש עבודה, עדיין גבוה מ-8%.

בתחילת החודש פורסם דו"ח התעסוקה שהצביע על תוספת של 138 משרות בלבד לשוק העבודה בארה"ב – נתון נמוך בהרבה מתחזיות לתוספת של 185 אלף משרות.

שכר העבודה השעתי הממוצע טיפס במאי ב-0.2% לעומת החודש הקודם וב-2.5% לעומת מאי 2016. כלכלנים צפו עלייה שנתית של 2.6%. קצב עליית השכר השעתי עודנו נמוך מרמה של 3.5% בה היה לפני עשור, לפני המשבר הכלכלי העולמי.

האינפלציה משמשת מדד חשוב עבור הבנק הפדרלי שכן היא מעידה על גידול בביקוש ועל התעוררות צרכנית, אבל מדד המחירים לצרכן שפורסם היום בארה"ב הצביע על נתונים מאכזבים. לפי הנתונים, המדד ירד בחודש שעבר ב-0.1% בשקלול עונתי. אנליסטים צפו כי לא יהיה שינוי במדד. האינפלציה השנתית הואטה ל-1.9% במאי. מחירי האנרגיה ירדו באופן חד במאי, בעקבות ירידת מחירי הנפט. מחירי הגז צנחו ב-6.4%. מחירי המזון, לעומת זאת, עלו זה החודש החמישי ברציפות במאי. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי האנרגיה והמזון ומשמש כמדד המועדף על הבנק הפדרלי, עלה ב-0.1%.

אתמול פורסם בארה"ב מדד המחירים ליצרן (PPI) שבו לא נרשם שינוי במדד במאי לאור הירידה במחירי האנרגיה, אך במגזרים אחרים נרשמו עליות מחירים – מה שעשוי למשוך יותר את תשומת הלב של מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי. באפריל עלה מדד המחירים ליצרן ב-0.5%.

מחירים של מוצרי ליבה עלו ב-12 החודשים האחרונים ב-2.1%, ללא שינוי מאפריל. מחירי סחורות מיוצרות למחצה עלו ב-0.1% בחודש הקודם, ואולם מחירים של חומרי גלם ירדו ב-3%. ואולם הלחצים האינפלציוניים גבוהים לעומת השנה שעברה, מה שעשוי להוביל להעלאת ריבית מחר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר