הייטק |

כל הסיבות לסרב לרילוקיישן: "הכל פה יקר, מאבד פרופורציות וכל יזם חושב שהוא פייסבוק"

יוקר המחיה, הסגידה לעושר והריקבון המוסרי גורמים ליותר ויותר עובדים בתעשיית הטכנולוגיה לעזוב את עמק הסיליקון ולחפש ערים אנושיות יותר

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
SALESFORCE TOWER
סן פרנסיסקוצילום: בלומברג
נדן פלדמן
נדן פלדמן

"קליפורניה מדהימה. יש בה הכל. בחורף אנחנו עושים סקי, בקיץ מטיילים. נאפה, סן דייגו ולוס אנג'לס נמצאות במרחק קצר ואם טסים קצת מגיעים ללאס וגאס, מקסיקו וקנדה. יש כסף בכל חור, ומי שרוצה לגייס הון לסטארטאפ ימצא המון אופציות. אבל אחרי כמה חודשים כאן, אתה מבין שכמעט כל שיחה שנייה היא על כסף. מכירה, קנייה, השקעות בנדל"ן ובמניות. יש תרבות של להוציא את העיניים. לא עם חליפות, אלא עם מכוניות טסלה, בתי יוקרה מטורפים וחופשות אקזוטיות.

"כל אחד חושב שהוא מומחה גדול. מישהו שהשקיע 100 אלף דולר חושב שהוא קרן הון סיכון, וכל יזם שהתחיל לעבוד על סטארטאפ חושב שהוא פייסבוק. הכל פה מאבד פרופורציות. גם הפקקים. בשנים האחרונות הכבישים פה פקוקים בלי סוף. איילון זה גן עדן לעומת מה שקורה בכביש 101 בבוקר ובערב. וזה עוד בלי לדבר על הפקקים בתוך סן פרנסיסקו. הכל יקר פה. ארוחה סבירה עולה 15־20 דולר ובחודש אני משלם 2,400 דולר על דירת חדר מצ'וקמקת בפרברי סן פרנסיסקו".

את המונולוג הזה נושא מתן, רווק בן 31 שעבר לעמק הסיליקון לפני כארבע שנים, אחרי שש שנים כמתכנת בממר"מ ועוד כמעט שלוש שנים כראש צוות פיתוח בחברת אבטחת המידע הישראלית סייבר ארק. בסך הכל, מתן מרוצה מהחיים, אבל שביעות הרצון שלו מגיעה עם כוכבית, שנדמה שהולכת וגדלה. עמק הסיליקון נחשב, ובצדק, אחד המקומות המבוקשים בעולם, אבל בשנים האחרונות נדמה שהחסרונות שלו – יוקר מחיה קיצוני, אובדן פרופורציות, פקקים מתארכים ותזזיתיות בלתי פוסקת – מרתיעים לא מעט אנשים שחיים באזור. רבים מהם כבר מחפשים חלופות.

מחקר שפורסם לאחרונה על ידי אתר indeed.com בדק כמה מחפשי עבודה במוקדי הטכנולוגיה בארצות הברית מחפשים משרות מחוץ לאזור שלהם. החוקרים השוו נתונים משישה מוקדים של תעשיית ההייטק: עמק הסיליקון, סיאטל, ניו יורק, לוס אנג'לס, בוסטון ואוסטין, בירת טקסס. במפתיע, השיעור הגבוה ביותר של אנשים שמתעניינים בעבודה במקום אחר, היה בעמק הסיליקון: 45% ממחפשי המשרות בסן פרנסיסקו וסן חוזה, "עיר הבירה של עמק הסיליקון", בדקו אופציות באזורים אחרים של ארצות הברית, לעומת 27% בלבד לפני כארבע שנים. בוסטון ואוסטין דורגו במקום השני עם 35%, וניו יורק במקום האחרון עם פחות מ־20% מהמחפשים. המגמה בעמק הסיליקון חזקה במיוחד בקרב עובדים בני 45־54 – כמחצית ממחפשי המשרות בגילים האלה שוקלים לעבור לאזורים אחרים.

נראה שיוקר המחיה הוא הגורם המשפיע ביותר על הרצון להגר לאזור אחר. במפתיע, השכר הריאלי בעמק הסיליקון אינו הגבוה ביותר מבין ששת מוקדי ההייטק של ארצות הברית. השכר השנתי הממוצע עבור משרה טכנולוגית בסן פרנסיסקו (בשקלול עלות המחיה) הוא 93,171 דולר ובסן חוזה 92,577, ושתיהן מדורגות אחרי סיאטל ואוסטין, שבהן השכר השנתי המקביל גבוה מ־97 אלף דולר.

חלק מהפיגור של עמק הסיליקון אחרי סיאטל ואוסטין נובע מכך שהאזור מושך אליו הרבה מהגרים, המוכנים להסתפק בשכר נמוך יותר. זה נכון לא רק למהגרים ממדינת עולם שלישי כמו הודו, שמייצאת עשרות אלפי עובדי הייטק לקליפורניה, אלא גם לעובדים שבאים ממדינות כמו ישראל, רוסיה וברזיל.

בתוך כך, מחירי הדיור הגואים בסן פרנסיסקו והסביבה נוגסים נתח גדול מההוצאה החודשית. מחיר דירת חדר נע סביב 3,000 דולר בסן פרנסיסקו ו־2,500 דולר בסן חוזה – פי שניים ויותר מהממוצע הארצי בארצות הברית (כ־1,200 דולר) וגבוה משמעותית מאשר בסיאטל ובאוסטין. מחירי השכירות בסן פרנסיסקו הוכפלו מאז 2010: דירת שני חדרים בעיר שהושכרה לפני שבע שנים ב־2,500 דולר, מושכרת כיום בכ־5,000 דולר. מעט מאוד עובדים בעמק הסיליקון זכו לתוספת שכר בשיעור דומה. יוקר הדיור משאיר הרבה פחות כסף פנוי בכיס.

המחירים בניו יורק, בלוס אנג'לס ובבוסטון קרובים יותר לרמות של סן פרנסיסקו, אבל בסיאטל ואוסטין הקטנות והמרוחקות ממרכזי הכובד של הכלכלה האמריקאית אפשר למצוא נכסים במחירים נמוכים משמעותית.

הן סיאטל הצפונית והן אוסטין הדרומית נהנות משגשוג של תעשיית ההייטק, אך מצליחות לשמור על אופי מקומי נינוח ואורח חיים פשוט יותר. סיאטל, ביתן של מפלצות ההייטק מיקרוסופט ואמזון, אמנם נחשבת עיר חובבת טכנולוגיה וכר פורה לניסויים של אמזון במוצרים חדשניים כמו משלוחי רחפנים, מוצרי סופרמרקט שמשלמים עבורם באינטרנט וחנויות ספרים פיזיות של ענקית הקמעונות. עם זאת האופי הכפרי שלה והטבע הליברלי־ביקורתי של רבים מתושביה כלפי תאגידים דורסניים מגנים עליה מפני תאוות ההתפשטות של אמזון.

אוסטין, שכבר הוכתרה כמעוז הסטארטאפים הלוהט ביותר מחוץ לעמק הסיליקון, זכתה בשנה האחרונה להשקעה גדולה של פייסבוק בעיר, שהרחיבה את פעילותה במקום פי ארבעה מאז 2011 עם בנייני משרדים חדשים. מוקד הפעילות של פייסבוק באוסטין הוא מרכז ניטור המידע, אחד מארבעה מרכזים הפועלים ברחבי העולם, שמטרתם לפקח על הררי המידע ברשת החברתית ולצנזר תכנים לא הולמים. גם לאמזון וגוגל משרדים בעיר, שזכתה בשנה שעברה בתואר העיר הטובה ביותר לעשות בה עסקים בארצות הברית, מבין 20 הערים הגדולות.

שתי הערים האלה, שקלטו בשנים האחרונות עשרות אלפי עובדי הייטק חדשים, מציעות לא רק שפע של הזדמנויות תעסוקה מתגמלות ויוקר מחיה נמוך יחסית לסן פרנסיסקו, אלא גם אווירה משוחררת יותר לעומת התובענות והתחרות של החוף המערבי. הן גם מטפחות תרבות מקומית ותיקה הרבה יותר מאורח החיים המשועבד לאופן ספייס של ענקיות טכנולוגיה שהוקמו בעידן האינטרנט, כמו גוגל, פייסבוק ואובר. סיאטל ידועה כמוקד עלייה לרגל של חובבי מוזיקת גראנג', שצמחה בעיר בשנות ה־90 והולידה הרכבים אגדיים כמו נירוונה ופרל ג'אם. מוזיקה היא שם נרדף לאוסטין, שמתהדרת בתואר "בירת המוזיקה החיה של העולם" עם יותר מ־100 מועדוני מוזיקה, כמה מהם הוקמו לפני עידן הרדיו.

התרבות השלטת בעמק הסיליקון מורכבת כיום מחומרים שונים לגמרי. נדמה שעם הכסף הגדול, התהילה, הסגידה לעושר והכוח העצום שמתרכז בידי מנהלי ההייטק, מתרבים הסממנים להשחתה ולריקבון מוסרי בתרבות התאגידית של עמק הסיליקון. "הראיות נערמות – עמק הסיליקון נמצא בתהליך הרס", היתה כותרת של מאמר נוקב במיוחד שפרסם באפריל ב"ביזנס אינסיידר" מאט סטולר, חוקר מדיניות שווקים במכון המחקר הפרוגרסיבי ניו־אמריקה.

מייסדת תראנוס אליזבת הולמס. "איך היא מסתובבת חופשית?"צילום: בלומברג

סטולר מתח ביקורת קשה על השינויים שהתרחשו בשנים האחרונות בעמק הסיליקון ועל תעשייה שאיבדה את הבלמים. "המונופולים כל כך חזקים שהם שולטים בחדירתה של טכנולוגיה חדשה, והמקומות היחידים שבהם נשאר להשקיע הן שאריות שנפלו מהשולחן. לפעמים השאריות האלה הן סנאפצ'ט, שהצליחה להישאר בחיים, אבל זה גם יכול להיות אתר התינוקות diapers.com, שנרכש על ידי אמזון באמצעות תמחור טורפני".

סטולר טוען כי השליטה הכמעט מוחלטת של ענקיות הטכנולוגיה – גוגל, פייסבוק, אמזון, מיקרוסופט וכעת גם אובר – בטכנולוגיות החדשות שייכנסו לחיינו, פירושה פחות ופחות חדשנות ופחות מקומות חדשים להשקיע בהם. "הרגע שבו מתרחש קיפאון בחדשנות וביצרנות מתרחש כעת, משום שעמק הסיליקון הפנה את גבו לשותף הפוליטי החשוב ביותר שלו: הגבלים עסקיים", כותב סטולר. "במקום זאת, הוא אימץ את האויב הגדול של החדשנות: מונופוליזם".

ערעור המידות הטובות, לשיטתו של סטולר, מביא גם לתרמיות ענק כמו תראנוס – חברת מעבדות הדם הביתיות של היזמת אליזבת הולמס, שהתבררה בשנה שעברה כתרמית לאחר שהמפתחת הוכתרה כיקירת עמק הסיליקון, עיטרה שערי מגזינים ונהפכה למיליארדרית. "איך האישה הזאת מסתובבת חופשית?", תוהה סטולר. "טעויות, אפילו גדולות מאוד, וטיפשיות מאוד, מתרחשות. הבעיה היא שבמידה גוברת, יש פחות ופחות דברים טובים שיאזנו את הדברים הרעים", כתב.

מנכ"ל אובר טראוויס קלניק. "תרבות רעילה"צילום: בלומברג

בשיחה עם מגזין TheMarker מוושינגטון, סטולר יוצא גם נגד ההתנהלות הדורסנית של אובר, ענקית שירותי הנסיעות, שמתמודדת עם שורה ארוכה של פרשות שמטילות צל כבד על החברה – מתביעות משפטיות במדינות רבות בארצות הברית ובחו"ל, התעלמות גסה מרגולציה, חשד לגניבת סודות טכנולוגיים מגוגל בפרויקט הרכב האוטונומי, הטרדות מיניות בחברה והתנהגות בריונית מצד המנכ"ל טראוויס קלאניק, שגררה כאוס ניהולי ואת התפטרותו במארס של הנשיא ג'ף ג'ונס.

"המודל העסקי של אובר מבוסס על השגת עוצמה בשוק ועל התעלמות גסה מרגולציה מקומית. בזכות זה החברה הזאת גייסה מיליארדי דולרים. כמובן שהתרבות הזאת רעילה. אפילו השם – Uber – משקף את זה ('עליונות', נ.פ)", אומר סטולר על החברה, בעלת שווי שוק מוערך של יותר מ־70 מיליארד דולר.

מאט סטולר. "הרגע שבו מתרחש קיפאון בחדשנות וביצרנות מתרחש כעת"צילום: מאט סטולר

אובר כנראה תשלם מחיר מסוים על הבריונות שלה, אבל נראה שחברת הענק הזאת, שכבר נהפכה לחלק בלתי נפרד מהיומיום האמריקאי, הטביעה חותם עסקי עמוק מספיק כדי להתגבר על המשברים. אם אובר היא אכן הפנים החדשות והגסות של עמק הסיליקון, לא מן הנמנע שהמוניות שלה יסיעו בשנים הקרובות יותר ויותר עובדי הייטק בדרכם לשדה התעופה של סן פרנסיסקו, עם כרטיס טיסה בכיוון אחד. סיאטל ואוסטין מחכות להם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו