כלות בנות 11: לא תאמינו איפה

ברוב המדינות בארה"ב אין גיל מינימום לנישואים, ילדות בנות 11 מחותנות על ידי משפחותיהן ומאות אלפי קטינים נישאים בשנה; פעמים רבות משמש הנוהג להסתיר מקרי אונס בקהילות דתיות – והמחוקקים מסרבים להעלות את גיל הנישואים המינימלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילדה כאובה
תצלום אילוסטרציה

כשהיתה בת 11, נכנסה שרי ג'ונסון להיריון לאחר שחבר בכנסייה בקהילתה אנס אותה. רשויות הרווחה חקרו את המקרה, ומשפחתה ומנהיגי הכנסייה החליטו לפתור את הבעיה ולהמנע ממשפט פלילי באמצעות ארגון חתונה. "אמי שאלה אותי אם ברצוני להתחתן, ואמרתי, 'אני לא יודעת מה זה להתחתן, מה אני צריכה לעשות'?" אומרת ג'ונסון, שנים רבות אחרי כן.

במשרד הפנים בטמפה, פלורידה, פקיד הממשלה סרב לחתן ילדה בת 11, למרות שזה חוקי בפלורידה, ולכן מסיבת החתונה נדדה למחוז הסמוך, שם הוציא להם הפקיד רישיון נישואים. הרישיון, כפי שנבדק על ידיי, נושא את תאריך הלידה שלה.

באופן לא מפתיע, הזיווג לא עלה יפה. מחקר מראה כי שני שליש מנישואיהן של ילדות קטינות מתפרקים. ג'ונסון המשיכה ללמוד בבי"ס יסודי, וכיום היא עומדת בראש קמפיין בעד חוק שיגביל נישואי קטינים, במסגרת תנועה ארצית המנסה להביא סוף לנישואי ילדים בארה"ב. בפלורידה ילדים בני 16 ופחות מכך נישאים מדי כמה ימים עד עצם היום הזה

יותר מ-167 אלף אנשים מתחת לגיל 17 נישאו ב-38 מדינות בשנים 2000-2010, לפי מחקר שערך הארגון Unchained at Last במסדי נתוני רישום רשיונות נישואין. ילדות בנות 12 באלסקה, לואיזיאנה ודרום קרולינה נמצאות ברשימה הזו, וכמוהן גם שלל בנות 14 ומטה, כפי שסווג ברישום.

מירשם האוכלוסין בארה"ב דיווח כי לפחות 57,800 אמריקאים בגיל 17-15 דיווחו שנישאו ב-2014.

צילום: Tahiri Justice Center

המדינות שבהן מתרחשת תופעה זו הן בעיקר ארקנסו, איידהו וקנטקי. מספר הילדים הנישאים הולך ויורד, אבל בכל מדינה בארה"ב עדיין מותר לילדות קטינות להינשא, בד"כ בהסכמת הוריה, שופט או שניהם. 27 מדינות לא קבעו בכלל גיל מינימום, לפי נתוני מיזם הנישואים הכפויים.

ברוב המקרים מדובר בילדות שנישאות לגברים מבוגרים, באופן שהיה מפר את חוקי האונס הסטוטוריים, אלמלא הנישואים.

צילום: נתוני המדינות, ארה"ב

בניו המפשייר החלה ילדה בת 13 מהצופים בקמפיין משלה נגד נישואים בגיל 13, וקיבלה חסות ממחוקק במדינה להיאבק להעלאת גיל הנישואים ל-18 במדינה נישאו זמן קצר לפני כן שתי בנות 15 וילדה בת 13. אולם המחוקקים סרבו להירתם למאבק. אחד מהם, דיויד בייטס, אמר בלעג – "רוצים לבטל חוק שקיים יותר ממאה שנים, שעבד בלי שום בעיות, רק בגלל שילדה מהצופים עושה איזה פרויקט". אסיפת המחוקקים הצביעה נגדו. לילדות בנות 13 מהצופים מותר להינשא במדינה, אבל מוטב שלא יאמרו את דעתן.

בניו ג'רזי בית המחוקקים הצביע בעד חוק שיהפוך את המדינה לראשונה שתאסור על נישואים מתחת לגיל 18, אולם המושל כריס כריסטי הטיל וטו על החוק החודש. בניו יורק מציע המושל אנדרו קואומו להעלות את הגיל ל-17 מ-14.

המתנגדים להעלאת גיל הנישואים חוששים כי זה יוביל ליחסים שמחוץ למסגרת הנישואים, ועימם לידת ילדים לזוגות לא נישואים.

בעולם כולו נישאות ילדות בנות פחות מ-15 מדי שבע שניות, לפי הערכת ארגון Save the Children. הסיבות לנישואים המוקדמים – גם באפריקה, גם באסיה וגם בארה"ב הן דתיות או תרבותיות.

ג'ונסון, שנישאה בגיל 11, נאבקת לקבוע גיל מינימום בפלורידה – שם אין בכלל רצפה לגיל נישואים. משפחתה, היא מספרת, היתה שייכת לכנסייה פנטקוסטלית שמרנית, ובנות אחרות בנות גילה נישאו תכופות. לעתים, היא אומרת, זה נועד להסתיר מקרי אונס שביצעו חברי קהילה מבוגרים יותר. לדבריה, נאנסה על ידי כומר וחבר קהילה, וילדה בגיל 10 (תעודת הלידה מאשרת את דבריה). השופט רצה להפסיק את חקירת האונס ואמר לה, "מה שאנחנו רוצים זה שתתחתני".

"החיים שלי היו איומים", היא מספרת. היא נכנסה להיריון וילדה תשע פעמים – בזמן שבעלה נטש אותה לתקופות ממושכות. היא נאלצה להפסיק ללמוד תדירות, ולא יכלה לעבוד כי היתה ילדה, לא יכלה לנהוג או לחתום על חוזה שכירות. "למה להרשות למישהו צעיר כל כך להנשא"? היא אומרת.

יש מקרים שבהם שופטים ופקידים ברשות המקומית מתערבים לטובת הילדים. אחרים לא ממש מתעניינים.

לינדסי דואט, יועצת בבית ספר בטקסס, אולצה להינשא בגיל 17 לאחר שנאנסה על ידי גבר צעיר שמשפחתה הנוצרית המסורתית אימצה. הוא ביקש מהוריה להתחתן איתה, ואימה בכתה מאושר. דואט הרגישה חסרת אונים מול הלחץ שהפעילו הוריה – ורק לאחר שמונה שנים נמלטה ממסגרת נישואים שבה סבלה מאלימות, לדבריה. בעלה איים עליה פעם אחת עם מסור שרשר, ורק כשהלכה ללמוד בקולג' והצטיינה בלימודים הצליחה להמלט ממנו.

ארה"ב גינתה נישואי ילדים במדינות אחרות בשל היותם "פגיעה בזכויות אדם שגורמת לקשיים כלכליים", כפי שנכתב במסמך של משרד החוץ שפורסם בשנה שעברה. אולי כדאי להתחיל להקשיב לעצמנו. מחוקקים במדינות בארה"ב צריכים להבין שנישואי ילדים הורסים את החברה בניג'ר ובאפגניסטן – אבל גם בניו יורק ובפלורידה. הגיע הזמן לסיים את המנהג הזה.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי