ביטקוין - מטבע לגיטימי או כלי מפוקפק לפושעים?

ערכו של המטבע הווירטואלי עלה משמעותית במהלך השנה האחרונה ■ עם זאת, תנודתיות יתר ושימוש בו לרעה על ידי האקרים, כפי שקרה במתקפת הסייבר ביום שישי, עדיין מרתיעים רבים מלהשתמש בו ■ מה זה בעצם ביטקוין, מי עומד מאחוריו ואיך קונים אותו? ■ שאלות ותשובות

יוסף חרש
יוסף חרש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שגרירות הביטקוין בתל אביב. כ-150 עסקים בישראל מוכנים לקבל ביטקוין כאמצעי תשלום, ובהם מוסך וגן ילדים
שגרירות הביטקוין בתל אביב. כ-150 עסקים בישראל מוכנים לקבל ביטקוין כאמצעי תשלום, ובהם מוסך וגן ילדיםצילום: שגרירות הביטקוין
יוסף חרש
יוסף חרש

הביטקוין שבר שיא: ביום חמישי מחירו היה יותר מ-1,800 דולר ליחידה, ומאז הוא נסחר ברמות אלה. המטבע הווירטואלי, שהומצא ב–2008 על ידי אדם בשם סאטושי נקאמוטו (ככל הנראה שם בדוי), שהיה אנונימי עד אז, הפך מסחורה שבעבר נחשבה למפוקפקת ונתפשה ככזו שמשרתת בעיקר האקרים ומלביני כספים — למוצר פיננסי לגיטימי ולאמצעי תשלום מקובל בעסקים רבים בעולם.

עם זאת, הביטקוין עדיין מתמודד עם בעיות רבות — כמו תנודתיות יתר ושימוש לרעה על ידי האקרים, כפי שקרה במתקפת הסייבר ביום שישי האחרון. האקרים דרשו את הכופר במטבע הווירטואלי בשל יתרונותיו: יכולת העברת כספים מהירה, העובדה שאינו נתון לפיקוח של בנקים מרכזיים, והאנונימיות של מבצעי העסקות בביטקוין.

"ככל שהזמן עובר יש הבנה שהביטקוין יציב", אומר גורם בכיר בשוק ההון. "כמו כל מוצר פיננסי אחר שנמצא בשוק זמן רב, הביטקוין הגיע לשלב בוגר במחזור החיים שלו, והוא כבר לא כל כך נישתי. הרבה ארגונים בעולם רואים בו מטבע לגיטימי".

אחד הגורמים שהופכים את הביטקוין לאטרקטיבי הוא העובדה שמדובר במשאב מוגבל. קיימים רק 21 מיליון מטבעות ביטקוין, כאשר כיום נמצאים בשימוש כ–16.3 מיליון, וההערכות הן כי הפקת (כריית) כל מטבעות הביטקוין תסתיים במאה ה–22, כך שהמטבע הווירטואלי אינו הולך להיעלם בזמן הקרוב. בנוסף, בשונה ממטבע רגיל, הביטקוין יכול להתחלק עד שמונה ספרות אחרי הנקודה העשרונית, כלומר עד 0.00000001, דבר שיוצר כמות עצומה של "שברירי ביטקוין" (אבק ביטקוין) שניתן לסחור בהם.

מהו בעצם המטבע, איך קונים אותו ומה ניתן לקנות איתו? ריכזנו תשובות לשאלות מרכזיות בנוגע למטבע הווירטואלי.

מה זה ביטקוין?

ביטקוין הוא מטבע וירטואלי, קריפטוגרפי (מוצפן) ומבוזר. כלומר, הוא קיים רק ברשת האינטרנט ואינו קשור לשום ממשלה או בנק מרכזי, ובכך אינו נתון לשליטה או לבקרה של גורמים ממשלתיים בעולם. הוא מבוסס על טכנולוגיית הצפנה מתוחכמת שנקראת בלוקצ'יין, אשר נועדה לאמת אותו ולהגן עליו. הוא נוצר ומתקיים בין כל המשתתפים ברשת ביטקוין. הביטקוין אינו מוחשי — אין שום קובץ שניתן להצביע עליו ולומר, זהו ביטקוין. העדות היחידה לקיומו של המטבע היא החתימה הדיגיטלית הייחודית לכל עסקה שנעשית במטבע.

איך קונים ביטקוין?

הדרך הפשוטה ביותר לקנות ביטקוין היא בזירות מסחר. אדם שמעוניין לרכוש את המטבע הווירטואלי יכול לשלם לזירת המסחר, שהיא למעשה מתווך בין הרוכשים למוכרים. בישראל ניתן לרכוש ביטקוין דרך האתרים Bits of Gold ו–Bit2C. בעולם קיימות זירות מסחר רבות, והבולטות בהן הן Kraken ,Coinbase ו–Gemini בארה"ב; Bitfinex בהונג קונג; Bitstamp ו–BTC–e באירופה; Bitflyer ביפן ו–BTCC בסין.

"זה פשוט מאוד", אומר יובל רואש, מנכ"ל חברת ביטס אוף גולד (Bits of Gold), שמספקת שירותי המרת מטבע לביטקוין ופועלת מאז 2013. "נכנסים לאתר, נרשמים — ואז ניתן לקנות ביטקוין בהעברה בנקאית, באשראי או במזומן. הרכישה במזומן נעשית דרך רשת העברת הכספים GMT, שעמה אנו עובדים. הלקוח יכול לפתוח הזמנה באתר, ללכת לכל אחד מהסניפים של החברה ולהפקיד כסף. דרך נוספת היא באמצעות כספומט הביטקוין שנמצא בשגרירות הביטקוין ברחוב אחוזת בית בתל אביב. תוך שלוש דקות אתה מקבל ביטקוין".

לאחר שהזירה רכשה את הביטקוין עבור הלקוח, ניתן לשמור את המטבע באמצעות זירת המסחר על הבלוקצ'יין ולפתוח ארנק דיגיטלי.

מה זה ארנק דיגיטלי?

ארנק דיגיטלי הוא סוג של תיקייה שניתן להחזיק על גבי המחשב האישי באמצעות תוכנה, או בסמארטפון באמצעות אפליקציה, ובה מאוחסן המידע על עסקות הביטקוין של הלקוח. המסחר בביטקוין מתרחש בין הארנקים — כלומר, המטבע עובר בין הארנקים הדיגיטליים.

"הארנק לא באמת נמצא באפליקציה או בתוכנה שהורדת למחשב האישי, הוא רק מאפשר לך גישה למידע שנמצא על רשת הביטקוין ששמה בלוקצ'יין", אומר רואש. מי שחושש כי המידע ייגנב ממחשבו האישי או מהסמארטפון יכול להשתמש בארנק נייר — פיסת נייר שעליה רשום מפתח ההצפנה הפרטי וקוד QR למידע של הלקוח ברשת הבלוקצ'יין. ישנם גם ארנקי חומרה — מכשירים קטנים עם חיבור USB, שחלקם מזכירים דיסק און קי. שני הסוגים הבולטים הם טרזור (TREZOR) ולדג'ר (Ledger).

כיצד מתייחסים הרגולטורים בעולם לביטקוין?

המדיניות של הרגולטורים בעולם כלפי הביטקוין שונה ממדינה למדינה, אולם ניתן לראות כיום יותר פתיחות של ממשלות לנושא. "המקום המתקדם ביותר בתחום הרגולציה הוא שווייץ. הרגולציה שם מקלה מאוד על רישום חברות שמתעסקות במטבעות וירטואליים", אומר גורם בכיר בשוק ההון. שתי המדינות שבהן חלו לאחרונה התפתחויות ברגולציה על הביטקוין הן יפן ואוסטרליה. יפן התירה שימוש במטבע הווירטאלי כאמצעי תשלום לגיטימי ב–1 באפריל השנה. בהצעת תקציב המדינה של אוסטרליה ל–2017–2018 מופיע סעיף שלפיו המדינה תבטל את המיסוי הכפול על מטבעות דיגיטליים ב–1 ביולי 2017, וכך יתאפשר שימוש לגיטימי בביטקוין. עד עתה אוסטרליה הטילה מיסוי על רכישת מטבע וירטואלי ומס קנייה על השימוש בו.

בישראל, כמו בישראל, הדברים מתנהלים באיטיות. "הרגולציה בישראל מפגרת מאוד ביחס לעולם. הבנקים מקשים על חברות שמעניקות שירותי מטבע לתת שירותים במטבעות וירטואליים. הם לא רואים את זה בעין יפה, ויודעים שזה מסכן אותם. המטרה של המטבעות הווירטואליים היתה לפעול ללא גורם מרכזי, שלא תהיה תלות בבנק ובעמלות גבוהות", אומר הגורם בשוק ההון.

"הרגולציה היא אחד הדברים שהיו חשובים לנו כבר מתחילת הפעילות", אומר רואש. "מההתחלה ראינו את הבעייתיות שיש בביטקוין מבחינת המאפיינים האנונימיים שלו. חתרנו לקבל תעודת נותן שירותי מטבע — וגם קיבלנו אותה באוגוסט 2013.

"מדי שנה אנחנו מדווחים לרגולטור על העסקות. אנחנו עושים רגולציה עצמית, כלומר — כל מי שקונה ביטקוין מעל סכום מסוים צריך להזדהות. זה קצת חריג בשוק הביטקוין, אבל אנחנו מנסים לשתף פעולה עם הרגולטור ולהשתלב בעולם הפיננסים. כמו כן, כל מי שרוכש ביטקוין ביותר מ–50 אלף שקל חייב להגיע למשרדי החברה ולמלא טפסים של הרשות לאיסור הלבנת הון".

איך מחשבים את הערך של הביטקוין?

"המחיר נקבע לפי ביקוש והיצע", אומר הגורם בשוק ההון. "יש כמה בורסות מרכזיות בעולם שבהן אנשים קונים ומוכרים ביטקוין, והמחיר נגזר מהמסחר בשוק החופשי. זה עדיין לא דולר או יורו, יש תנודתיות רבה במסחר היומי, עד 20%".

למה המחיר זינק לרמות כאלו בשבועות האחרונים?

הסיבה העיקרית היא יפן. הכלכלה השלישית בגודלה בעולם העבירה חוק חדש שמכפיף את זירות המסחר בביטקוין ובמטבעות וירטואליים נוספים לחוקים למניעת הלבנת הון, וכך הפך הביטקוין לאמצעי תשלום לגיטימי במדינה. כמו כן, במסגרת החוק, הביטקוין פטור ממס קנייה, מה שגרם למשקיעים רבים ביפן ובעולם להשקיע בביטקוין בזירות המסחר היפניות.

"חוויית הקנייה בביטקוין ביפן מדהימה. היפנים מאוד מסודרים ומסתגלים מהר לשינויים", אומר רואש. "אחד העובדים בשגרירות ביטקוין הישראלית סיפר שכשביקר ביפן הוא נכנס לסניף של רשת שיווק, שבוע לאחר שהביטקוין נכנס שם לשימוש, ולא היה עובד אחד שלא ידע איך משתמשים במטבע הדיגיטלי. כל מהלך כזה של מדינה, שמבינה שהביטקוין הוא כלי פיננסי לכל דבר, הוא התקדמות עצומה בתחום".

אירוע נוסף שגרם לעלייה במחיר המטבע הווירטואלי היא הודעת רשות ניירות ערך האמריקאית כי היא תבחן מחדש את אפשרות הנפקת קרן סל (ETF) עוקבת ביטקוין. לאחר שבמארס היא דחתה את הבקשה של האחים ווינקלבוס — הביטקוין ירד ב–18%. האחים ווינקלבוס — בעלי קרן ההשקעות ווינקלבוס קפיטל, שהתפרסמו בעקבות הסכסוך המשפטי עם מארק צוקרברג, לאחר שטענו כי גנב מהם את הרעיון לרשת החברתית — מעוניינים להנפיק קרן סל עוקבת ביטקוין, בשם "ווינקלבוס ביטקוין". האחים ווינקולבוס מתכננים להנפיק 10 מיליון מניות לפי שווי כולל של 100 מיליון דולר בבורסת Bats, שנרכשה לפני כמה חודשים על ידי בורסת האופציות בשיקגו (CBOE).

סיבה נוספת לזינוק במטבע בחודש האחרון הוא שהאנשים רואים בו מקלט. "הרבה מאוד גופים מוסדיים בעולם, אנשים עשירים או חברות, משקיעים בביטקוין. הם רואים בו אלטרנטיבה בדומה לזהב", אומר הגורם בשוק ההון. "בכל פעם שהיואן ירד אנשים עברו לביטקוין", מוסיף רואש. "לדוגמה בברקזיט, עוד בשלב הסקרים שבישרו על היפרדות של בריטניה מאירופה, אנשים עברו לביטקוין".

כספומט למטבע ביטקויןצילום: בלומברג

מה היא כרייה?

הפקה של מטבעות ביטקוין חדשים מכונה כרייה. הפעולה הזאת אינה מבוצעת על ידי אדם פרטי או זירת מסחר לביטקוין — אלא על ידי רשת מחשבים. בהתאם למנגנון הפעולה של ביטקוין, מטבעות חדשים הם צורת התשלום למתכנתים שמתעדים את עסקות הביטקוין. תיעוד העסקות נעשה בטכנולוגיית הבלוקצ'יין. ברשת זו נשמרים רק מפתחות ההצפנה של המשתמשים והחתימות הדיגיטליות של העסקות — הרשת לא שומרת שמות או פרטים מזהים.

מרק סמרגון, מייסד שותף והאחראי על טכנולוגיית הבלוקצ׳יין בחברת הסטארט־אפ הישראלית קולו, שמיישמת את הטכנולוגיה עבור יצירה של מטבעות מקומיים, מסביר כי כרייה היא פתרון של בעיה מתמטית וקבלת ביטקוינים בתמורה. "בכל עשר דקות בממוצע מיוצר בלוק חדש ברשת הבלוקצ׳יין, המתעד את כל העסקות שבוצעו במטבע במהלך עשר הדקות האחרונות. כל בלוק מחובר לבלוקים שלפניו, כך שאי־אפשר לשנות כלום או לבצע מניפולציה במידע הזה״, הוא אומר. ״על פי הגדרת מייסד הביטקוין, סטושי נקאמוטו, בכל עשר דקות בממוצע מיוצרים כ–12.5 ביטקוינים בלבד בעולם, ומי שמצליח לבצע את החישוב באופן המהיר ביותר מקבל את הביטקוינים. הכמות יורדת בהדרגה עד שיווצרו 21 מיליון מטבעות — והייצור החדש ייפסק".

סמרגון מוסיף כי ״אופן הכרייה הוא מבוזר. אם לפני שמונה שנים כל אחד היה מסוגל לכרות ממחשב בבית, היום כרייה מצריכה כוח עיבוד עצום והיא הפכה לעסק ריכוזי שמרבית פעילותו נעשית בחוות מחשוב בסין, בעיקר משום שהחשמל זול והחומרה מיוצרת שם. היום הכרייה של המטבע צורכת חשמל בהיקף של מדינה קטנה״, הוא אומר.

לדבריו, אותן חוות מחשוב נדרשות בתיעוד של כל העותקים של המסחר שהתבצע בביטקוין מיומו הראשון, ולכן כוח החישוב הנדרש עולה בהדרגה. ״כל המנגנון הזה נוצר כדי למנוע השתלטות של אדם או מדינה על הרשת. אין מישהו אחד ששולט בזה. המערכת היא מבוזרת, החוקים נקבעו מראש ונדרשת הסכמה בין כל המשתתפים על מנת לשנותם". כמו כן, מלבד עבודת הכרייה, ישנה קהילה שתורמת לקוד הביטקוין. לדברי סמרגון, ״קהילת הקוד הפתוח מונה מאות אנשים ומוציאה עדכונים באופן שוטף״.

הפוטנציאל של טכנולוגיית הבלוקצ'יין מעורר עניין במגזרים עסקיים רבים. הבנקים הגדולים בעולם, למשל, מתעניינים ביכולת של הטכנולוגיה לתעד עסקות באופן מהיר ובטוח. ״עד היום מעולם לא נפרצה הרשת. דרוש כוח מחשוב מטורף כדי לפרוץ את שרשרת הבלוקים. למעשה, לא רק שהפרוטוקול מעולם נפרץ — הרשת גם מגלה שרידות יוצאת דופן ממתקפות. כמו כן, העובדה שהקוד פתוח ופרוטוקולי אבטחה מופצים ביעילות בתעשייה מורידה את מקרי הפריצות לבורסות ביטקוין שדווחו בשנים קודמות. המבנה המבוזר של ביטקוין הוכיח את עצמו כבטוח, ומצליח לשמור על שווי שוק של מיליארדים לאורך שנים. נבנה פה משהו באמת מרשים שמהווה השראה לתעשייה שלמה של מטבעות אלטרנטיביים״, טוען סמרגון.

מהו מחזור המסחר היומי בביטקוין?

מרק סמרגון, מייסד שותף של הסטארט-אפ קולוצילום: ניקי טרוק

מחזור המסחר היומי בביטקוין מגיע למאות מיליוני דולרים. מספר העסקות היומי בביטקוין בשלושת החודשים האחרונים נע בין 211 אלף ל–365 אלף. שווי השוק של ביטקוין זינק ביום חמישי — אז פרץ המטבע הווירטואלי את מחסום ה–1,700 דולר — ל–29.5 מיליארד דולר. לפי אתר CoinMarketCap, מחזור המסחר באותו יום הגיע ל–900 מיליון דולר.

"יש עלייה משמעותית בפעילות בחברה שלנו בשבועיים האחרונים, לפחות פי שניים לעומת החודש הקודם, וגם אפריל לא היה חודש חלש. עשרות לקוחות חדשים מצטרפים אלינו כל יום", אומר רואש.

מי רוכש ביטקוין?

צעירים ומביני דבר או שניים בהיי־טק — זה הפרופיל הכללי של משתמשי ביטקוין לפי סקר שערך המגזין המקצועי לביטקוין CoinDesk ב–2015 בקרב 3,515 משתמשים. 60% מהמשתמשים הם מתחת לגיל 35, והפרופיל הסוציו־אקונומי שלהם מפתיע מעט — ההכנסה של כ–20% מהמשתמשים נמוכה מ–25 אלף דולר לשנה. כ–49% מהם מגיעים מארה"ב ו–33% מאירופה.

למשתמשי ביטקוין יצא שם רע בעבר בעקבות ניצול לרעה של הפלטפורמה על ידי סוחרי סמים והאקרים. ב–2013 סגרו הרשויות בארה"ב את אתר סילק רואד (Silk Road), ששימש למסחר בלתי חוקי בסמים ובמסמכים מזויפים, שאותם ניתן היה לרכוש בביטקוין. הרשויות בארה"ב כינו את האתר "השוק הפלילי הנרחב והמתוחכם ביותר באינטרנט". בעקבות הפרשה צלל ערך המטבע באותה שנה ב–20%.

רואש מחלק את רוכשי הביטקוין בארץ לשלוש קבוצות עיקריות. "יש אנשים שקנו ביטקוין בתחילת הדרך, לאחר שנחשפו לטכנולוגיה והבינו את הפוטנציאל. היו חבר'ה צעירים בשנות ה–30 לחייהם שהגיעו ואמרו לי: 'למדתי על הביטקוין לפני שבועיים ואני לא מפסיק לשמוע על זה — אני רוצה לקנות'.

"יש לקוחות שמגיעים בשביל השקעה נטו. אפשר לראות שהם הגיעו מעולם ההשקעות ומנסים ליישם רעיונות בהתאם: להבין איך הביטקוין עובד, ומתי צריך לקנות ולמכור. סוג שלישי הם לקוחות מזדמנים. אנשים שעוברים פה בשגרירות או שזקוקים לביטקוין כדי לרכוש מוצר מסוים — כמו שטחי פרסום באינטרנט.

"הסוג האחרון הן חברות. בשנה האחרונה התחלנו לעבוד עם ארבע חברות שהתחילו לרכוש מאיתנו ביטקוין — כמו חברות פרסום שקונות שטחי פרסום במדיה מספקים בעולם. אחד היתרונות של הביטקוין הוא שניתן להעביר כסף בעולם באופן מיידי ולא ניתן לבטל את העסקה. לספקים שלהם בעולם חשוב לקבל כסף באופן מיידי. חברות אלו קונות את הביטקוין כדי להשתמש בו בדיוק כמו כסף".

יובל רואש, מנכ"ל חברת ביטס אוף גולד: "זה קצת חריג, אבל אנחנו מנסים לשתף פעולה עם הרגולטור ולהשתלב בעולם הפיננסים"צילום: אייל טואג

מה השימוש הצרכני לביטקוין?

חברות רבות מקבלות כיום תשלום באמצעות המטבע הווירטואלי. 260 אלף חנויות ביפן מקבלות את המטבע כאמצעי תשלום. בין החברות שמקבלות תשלום בביטקוין ניתן למצוא את מיקרוסופט, חברת התיירות אקספדיה, וירג'ין גלקטיק (שבבעלות המיליארדר ריצ'רד ברנסון), פלטפורמת הבלוגים וורדפרס, ויקיפדיה, טסלה ובלומברג. בישראל יש כ–150 עסקים שמוכנים לקבל ביטקוין כאמצעי תשלום, ובהם אפילו מוסך וגן ילדים.

האם יש עוד מטבעות וירטואליים בעולם?

קיימים בעולם מאות סוגים של מטבעות וירטואליים, ושווי השוק שלהם נע בין 0 ל–29.5 מיליארד דולר — שווי השוק של ביטקוין. שוויו של האתריום (Ethereum), שהוא המטבע השני בגודלו מבחינת שווי שוק — כ–8 מיליארד דולר — זינק בחודשים האחרונים ביותר מ–350%. האתריום מתקדם יותר מהביטקוין בכך שהוא מאפשר הפקת חוזה חכם. לדוגמה, חברה שרוצה לגייס כסף יכולה להפיק חוזה חכם באתריום, שבו מפורטים תנאי העסקה בינה לבין המשקיעים. המשקיעים מקבלים את כספם באופן אוטומוטי במטבעות אתריום או ביטקוין ברגע שמתקיימים תנאי החוזה. ישנם גם מטבעות נוספים כמו הריפל (Ripple) והלייטקוין (Litecoin), שגם צוברים תאוצה בעקבות התחזקות הביטקוין.

"אחת הבורסות המרכזיות למטבעות וירטואליים בדרום קוריאה הכניסה למסחר בשבועות האחרונים את הלייטקוין, הרבה מאוד כסף נכנס לשם", אומר הגורם בשוק ההון. "אדם שנכנס לתחום הזה נשאר בו. גם אם הוא מוכר את הביטקוין, הוא עובר לאתריום או ללייטקוין ולא יוצא החוצה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים