אחרי הברקזיט: האיחוד האירופי מתכנן לקבל לשירותיו את אירלנד המאוחדת

בפסגה שתיערך מחר בבריסל צפויים מנהיגי האיחוד האירופי להכיר באפשרות של איחוד בין צפון אירלנד ואירלנד למדינה אחת אחרי הברקזיט

פייננשל טיימס
פייננשל טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת יוניוניסטים סמוך לבניין עיריית בלפסט, השבוע
הפגנת יוניוניסטים סמוך לבניין עיריית בלפסט, השבועצילום: רויטרס
פייננשל טיימס
פייננשל טיימס

מנהיגי אירופה צפויים להכיר באפשרות של "איחוד אירלנד" כמדינה אחת בתוך האיחוד האירופי. בכך תוכל צפון אירלנד להשתלב בצורה חלקה באיחוד האירופי אחרי עזיבתה של בריטניה את האיחוד - אם תיערך על כך הצבעה בצפון אירלנד.

אפשרות זו מגבירה את החשש בבריטניה כי הברקזיט יזרז את פירוק הממלכה המאוחדת. המונח בריטניה כולל את האיחוד בין אנגליה, סקוטלנד וויילס, בעוד המונח הממלכה המאוחדת כולל בתוכו גם את צפון אירלנד וטריטוריות נוספות מחוץ לאי הבריטי. מחר (שבת) תיערך בבריסל פסגה של 27 המדינות שיישארו באיחוד האירופי אחרי הברקזיט, שבו הן יתבקשו להזכיר את נושא איחוד אירלנד במסגרת הקווים הכלליים למשא ומתן על הברקזיט בין בריטניה לאיחוד.

צעד כזה יאפשר לצפון אירלנד להשתמש בדוגמה של איחוד גרמניה מ-1990 ויעמיד למבחן את התנאים שנקבעו בהסכם יום השישי הטוב שנחתם ב-1998, והביא לסיום עשורים של אלימות בצפון אירלנד. במסגרת הסכם יום שיש הטוב נקבע כי ניתן לקבוע משאל עם על איחוד אירלנד אם נראה שיש סיבה להאמין שרוב התושבים בצפון אירלנד יהיו בעד האיחוד.

בריטניה ואירלנד התחייבו לקיום הסכם יום שישי הטוב כערבות. אבל העיסוק הגובר באפשרות של איחוד אירלנד מחזק את החששות של גורמים בבריטניה, המאמינים שהברקזיט יוביל להאצת פירוק הממלכה המאוחדת.

ניקולה סטרג'ון, השרה הראשונה של סקוטלנד (תפקיד המקביל לראש ממשלת סקוטלנד), כבר קראה לקיום משאל עם נוסף על עצמאות סקוטלנד בתוך שנתיים, לקראת היציאה המתוכננת של בריטניה מהאיחוד האירופי.

מקור בממשלת בריטניה התייחס ביום חמישי בערב לנושא ואמר: "המעמד החוקתי של צפון אירלנד כחלק מהממלכה המאוחדת מבוסס באופן מוצק וברור על הרצון החופשי שניתן לעם. ממשלת בריטניה מקיימת בעקביות את עיקרון ההסכמה בנוגע לעתידה של צפון אירלנד. ברור שרוב העם בצפון אירלנד ממשיך לתמוך בנחישות בהסדר הפוליטי הקיים, כולל מעמדה הנוכחי של צפון אירלנד בתוך הממלכה המאוחדת".

פסגת מנהיגי 27 מדינות האיחוד האירופי מחר בבריסל נועדה לאשר באופן רשמי את הקווים המנחים של האיחוד האירופי לקראת המשא ומתן של האיחוד עם בריטניה על הברקזיט. המשא ומתן עשוי להתחיל מנקודת פתיחה קשה, כשמנהיגי האיחוד מציגים חזית אחידה בנושאים כמו גיברלטר, צפון אירלנד, והזכויות של מהגרים ממדינות האיחוד האירופי.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הזהירה ביום חמישי את בריטניה שלא לפתח אשליות לגבי הנחישות של האיחוד האירופי. "אני חייבת להיות ברורה מאוד בגלל שאני מרגישה, לצערי, שיש עדיין אנשים בבריטניה עם אשליות", אמרה מרקל בנאום בבונדסטג. "אבל זה יהיה בזבוז זמן", הוסיפה.

לא התקבלה החלטה סופית בנוגע לנוסח המדויק בנושא איחוד אירלנד. הנושא ייכלל במסגרת הנספחים לוועידה, מכיוון שמדובר בהבהרה של החוק הקיים ולא בנושא שבו ידון האיחוד האירופי מול בריטניה במסגרת המשא ומתן. ואולם בכירים באיחוד האירופי אמרו כי יכול להיות שבסופו של דבר לא ייכלל כל אזכור לסוגיה, בשל הרגישות הקשורה לשאיפות העצמאות של סקוטלנד וקטלוניה בספרד.

שגרירי 27 המדינות לאיחוד שמעו לראשונה על הרצון להזכיר את איחוד אירלנד בפגישה שנערכה ביום רביעי, אבל דונלד טוסק, נשיא המועצה האירופית, לא פירסם את נוסח ההצעה שהועלתה על ידי אירלנד.

אנדה קיני, ראש ממשלת אירלנד, מקדם את ההצעה לאזכור של איחוד אירלנד באמנה הסופית שתיחתם עם היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי. תומכי האיחוד בין צפון אירלנד לאירלנד אומרים שאזכור הנושא משקף את הסכם יום שישי הטוב, שנחתם הרבה לפני שמישהו חזה את הברקזיט. אזכור הנושא ישדר מסר לפוליטיקאים באי – דווקא בתקופה רגישה בבריטניה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"