עדכון גלובלי |

וול סטריט שוברת שיאים לקראת נאום טראמפ; S&P 500 סגר שבוע חמישי של עליות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

וול סטריט בשיא; S&P עלה שבוע חמישי ברציפות

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות קלות בדרכן לשבוע חיובי חמישי ברציפות, לקראת נאומו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בפני הקונגרס האמריקאי בשבוע הבא.

מדד דאו ג'ונס טיפס בפחות מ-0.1% ונסגר בשיא נומינלי זו יום המסחר ה-11 ברציפות - רצף השיאים הארוך ביותר מאז 1987. בסיכום שבועי עלה מדד מניות הבלו צ'יפ ב-1% בדרכו לשבוע שלישי ברציפות של עליות. מדד S&P 500 עלה ב-0.2% ונסגר בשיא נומינלי וטיפס ב-0.7% הסיכום שבועי - שבוע חמישי ברציפות של עליות. מדד נאסד"ק הוסיף 0.2% והצליח לחלץ עלייה שבועית של 0.1% - שבוע חיובי חמישי ברציפות.

הנשיא טראמפ עתיד ביום שלישי הקרוב לשאת נאום בפני ישיבה משותפת של שני בתי הקונגרס, במסגרתו הוא צפוי להציג את תוכניותיו לרפורמות במערכת המס ובשירותי הבריאות של ארה"ב והשקעות בתשתיות.

בחזית המקרו כלכלית: ביטחון הצרכנים בארה"ב של נסוג משיא של 13 שנים החודש והמכירות של בתים חדשים התאוששו בינואר, לפי נתוני שפורסמו היום.

מניית היולט פקארד אנטרפרייס נפלה ב-6.9% לאחר שחברת ה-IT דיווחה אמש על מכירות רבעוניות נמוכות מהצפוי וחתכה את תחזית הרווח השנתי.

מניית ג'י.סי פני צנחה ב-5.8% לאחר שרשת בתי הכלבו הודיעה היום כי תסגור 130-140 חנויות ושני מרכזי הפצה. החנויות שייסגרו מהוות 13%-14% מכלל חנויות החברה, אולם אחראיות על פחות מ-5% מהמכירות ועל תרומה אפסית לרווח הנקי.

הזהב עלה שבוע 4 ברציפות; הכסף ברצף החיובי הארוך מ-2006

מחיר הזהב השלים עלייה שבועית רביעית ברציפות ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה שלושה חודשים, על רקע היחלשות הדולר אשר הגבירה את הביקוש למתכת היקרה בתור השקעה חלופית.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,258.3 דולר לאונקייה, מחיר הסגירה הגבוה ביותר מאז ה-10 בנובמבר, לאחר עלייה של 0.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי עלה מחיר הזהב ב-1.6% - שבוע חיובי רביעי ברציפות.

החוזים על הזהב למסירה במארס נסגרו בניו יורק במחיר של 18.34 דולר לאונקייה, עלייה של 1.3%. בסיכום שבועי עלה מחיר הכסף ב-1.6% והשלים בכך שבוע תשיעי ברציפות של עליות - רצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז שנת 2006.

מטילי כסףצילום: בלומברג

בורסות אירופה מחקו את כל עליות השבוע

בורסות אירופה, אשר טיפסו השבוע לשיא של 14 חודשים, רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר זה ארבעה שבועות בדרכן לירידה שבועית, בעקבות המימושים בוול סטריט וחוסר ודאות סביב המדיניות הכלכלית המתוכננת של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.4% בדרכה לירידה שבועית של 0.8%, וקטעה בכך רצף של שלושה שבועות של עליות. פרנקפורט נסגרה בירידה של 1.2% לאחר שכבר נפלה בקרוב ל-2% במהלך יום המסחר; פריז איבדה 0.9%.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, אשר טיפס ביום שלישי לרמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2015, נסגר היום בירידה של 0.8% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז ה-30 בינואר - לאחר שבמהלך המסחר כבר נפל ב-1.4%. הירידה היום מחקה את כל עליות השבוע, והמדד האירופי איבד 0.1% בסיכום שבועי. היורו נסחר ביציבות מול הדולר בשער של 1.058 דולר ליורו.

מניית ויוונדי נפלה בקרוב ל-4% אחרי שהרשויות באיטליה הודיעה על פתיחת חקירה פלילית נגד יו"ר החברה. מניית רויאל בנק אוף סקוטלנד צנחה ב-4.5% אחרי שהבנק דיווח על הפסדים של 7 מיליארד ליש"ט ב-2016. מניית IAG, החברה האם של בריטיש איירווייס, המריאה ב-4.5% בעקבות דו"חות כספיים חזקים מהצפוי.

בצרפת פורסמו נתונים על עלייה בביטחון הצרכנים במדינה לשיא של יותר מתשע שנים. העלייה בביטחון הצרכנים בצרפת נרשמה בפברואר זה החודש השני ברציפות, על אף שבמדינה שורר חוסר ודאות סביב הבחירות לנשיאות שייערכו באפריל (הסיבוב הראשון) ובמאי (הסיבוב השני).

ירידה בבטחון הצרכנים בארה"ב; התאוששות במכירות הבתים

בטחון הצרכנים בארה"ב של נסוג משיא של 13 שנים החודש והמכירות של בתים חדשים התאוששו בינואר, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ירד החודש לרמה של 96.3 נקודות לעומת רמה של 98.5 נקודות בינואר, שהיתה רמתו הגבוהה ביותר זה 13 שנים. נתונים ראשוניים של פברואר שפורסמו מוקדם יותר החודש הצביעו על מדד נמוך יותר של 95.7 נקודות.

המכירות של בתים חדשים זינק בינואר ב-3.7% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 555 אלף יחידות, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות של 586 אלף בתים. לעומת ינואר 2016 עלו המכירות בחודש שעבר ב-5.5%.

המחיר החציוני של בתים שנמכרו בינואר היה 312,900 דולרים, ירידה של 1% לעומת דצמבר, אך עלייה של 7% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת.

ג'י.סי פני סוגרת 130 חנויות; המניה נופלת

רשת בתי הכלבו האמריקאית ג'י.סי פני הודיעה היום כי תסגור 130-140 חנויות ושני מרכזי הפצה. החנויות שייסגרו מהוות 13%-14% מכלל חנויות החברה, אולם אחראיות על פחות מ-5% מהמכירות ועל תרומה אפסית לרווח הנקי.

בה בעת, דיווחה החברה על רווח שנתי ראשון מאז 2010, אולם מניית ג'י.סי.פני יורדת ב-2.5% במסחר בוול סטריט ומשלימה בכך נפילה של 20% מתחילת השנה.

החברה צופה לרשום רווח לפני סעיפים חד פעמיים של 40-65 סנט למניה בשננה הנוכחית - לעומת תחזית האנליסטים לרווח של 56 סנט למניה.

סניף של ג'י.סי פני

RBS הפסיד 58 מיליארד ליש"ט מאז שחולץ ב-2008

רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) דיווח היום על הפסד של 7 מיליארד ליש"ט ב-2016, ואמר כי גם השנה הוא לא צפוי להיות רווחי. זו השנה התשיעית ברציפות שבה רושם הבנק, שהולאם במשבר הכלכלי, הפסד שנתי. ההפסדים של הבנק ב-2016 היו גבוהים משמעותית מההפסדים שרשם ב-2014 וב-2015. מאז שחולץ על ידי ממשלת בריטניה ב-2008, הפסיד RBS 58 מיליארד ליש"ט.

מנכ"ל הבנק, רוס מקאואן, ששכרו השנתי מגיע ל-3.5 מיליון ליש"ט, אמר כי ההפסד "לא צריך להפתיע", בהתחשב במשברים שעמם התמודד הבנק בשנה שעברה. ואולם גם הוא הגדיר את התוצאות "מאכזבות".

לפי הבנק, ההפסד נגרם בשל הוצאות חד-פעמיות של 10 מיליארד ליש"ט, כולל הפרשה של 5.9 מיליארד ליש"ט לכיסוי עלויות משפטיות וקנסות שעלולות הרשויות בארה"ב להשית על הבנק.

ירידות באסיה אחרי שטראמפ האשים שוב את סין במניפולציות מטבע

המסחר בבורסות אסיה התנהל בירידות שערים אחרי שהנשיא טראמפ תקף את שיטות מניפולציות המט"ח של סין ואחרי שנרשמה ירידה פתאומית במחירי הנחושת שפגעה במניות של היצרניות של המתכת.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ", אמר אתמול כי סין היא "אלופה" במניפולציות במט"ח ולא עושה כלום כדי לקדם את הביטחון בנושאי סחר בין שתי המדינות. ואולם דבריו של טראמפ לא השפיעו על היואן במידה רבה. הדולר עולה מול הין ב-0.1% ונסחר סביב שער של 112.7 ין לדולר.

טוקיו ירדה ב-0.45%; הונג קונג מאבדת 0.6%; שנחאי הוסיפה לערכה 0.1%; סידני נסוגה ב-0.8%; סיאול נחלשה ב-0.6%.

דיווח כי טראמפ ידחה ההשקעה בתשתיות הפיל את מניות המגזר

מניות מגזרי הבנייה וההנדסה צנחו היום במסחר בוול סטריט על רקע חששות כי התמקדות ממשל טראמפ ברפורמה במס ובביטול ברפורמת הבריאות אובמה-קייר, תגרום לדחיקתה לשוליים של תוכניתו של הנשיא לתמריצים בתחום התשתיות.

מניית יצרנית המיכון הכבד קטרפילר ירדה ב-2.7%; מניית חברת הבנייה אייג'יאון נפלה ב-3%; מניית חברות שירותי התשתיות AECOM צנחה ב-4.3%.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שוקל לדחות לשנת 2018 את תוכניתו להעביר בקונגרס חקיקה להשקעות ממשלתיות בתשתיות, על מנת שיוכל להתמקד בסוגיות מרכזיות אחרות בהן הרפורמה במס, ביטול אובמה-קייר, מינויים בבית המשפט העליון ותקרת החוב של הממשל, דיווח היום אתר החדשות Axios שהקימו מייסדי פוליטיקו, מייק אלן, ג'ים ואנדהיי ורוי שוורץ.

בולדוזרים של קטרפילר

דאו ג'ונס ברצף השיאים הארוך מ-1987; טסלה נפלה ב-6%

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת ומדד דאו ג'ונס המשיך ברצף השיאים הארוך ביותר זה 30 שנה, לאחר ששר האוצר האמריקאי העריך כי אישור הרפורמה במס בארה"ב יושלם עד הקיץ. מניות האנרגיה עלו לאחר שמחיר הנפט טיפס לשיא של 19 חודשים. מניות הטכנולוגיה והתשתיות הובילו את הירידות.

מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.2% ונסגר בשיא נומינלי זה יום המסחר ה-10 ברציפות - רצף השיאים היומי הארוך ביותר מאז 1987. ללא קשר לשיאים, מדד מניות הבלו צ'יפ גם עלה זה היום ה-10 ברציפות - רצף העליות היומי הארוך ביותר מאז מארס 2013.

מנגד, מדד נאסד"ק נסוג ב-0.4% והשלים ירידה דו-יומית ראשונה השנה; מדד S&P 500 נסגר בעלייה של פחות מ-0.1%.

שר האוצר של ארה"ב, סטיבן מנוצ'ין, אמר היום כי ממשל טראמפ יעביר את הרפורמה במס בקונגרס עד אוגוסט, והעריך כי העליות בשוק המניות בארה"ב והתחזקות הדולר מצביעים על כך שלמשקיעים יש "אמון רב בממשל טראמפ".

מניית טסלה נפלה ביותר מ-6% לאחר שיצרנית המכוניות החשמליות של היזם המיליארד אילון מאסק דיווחה אמש על הפסד רבעוני גבוה מהצפוי, אך עלתה על תחזיות האנליסטים בשורת ההכנסות. בעקבות נפילת המניה נחתך שווי השוק של טסלה בכמעט שלושה מיליארד דולר ל-41 מיליארד דולר.

מניית L ברנדס צללה בקרוב ל-16% - הנפילה היומית השנייה הכי חדה מאז הנפקת המניה בקיץ 1982 - לאחר שהחברה, שבבעלותה רשת חנויות ויקטוריה סיקרט, סיפקה אמש תחזית חלשה מהצפוי לשנה הנוכחית.

דוגמניות ויקטוריה סיקרט אחרי תצוגת האופנה השנתיתצילום: רויטרס

הזהב בשיא של 3 חודשים; הנפט בשיא של 19 חודשים

מחיר הנפט נסגר בשיא של 97 חודשים בעקבות גידול מתון מהצפוי במלאי הנפט הגולמי בארה"ב, ומחיר הזהב קפץ לשיא של שלושה חודשים לאחר שהיחלשות הדולר בעולם הגבירה את הביקוש למתכת היקרה בתור השקעה חלופית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 54.45 דולר לחבית - הסגירה הגבוהה ביותר מאז יולי 2015 - לאחר עלייה של 1.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק. מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-600 אלף חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. אנליסטים צפו זינוק חד יותר של 3.4 מיליון חביות.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,251.4 דולר לאונקייה - הסגירה הגבוהה ביותר מאז נובמבר - לאחר עלייה של 1.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

ביטקוין בשיא; קפץ ב-20% מתחילת השנה

ערך המטבע הדיגיטלי ביטקוין שובר שיאים ועולה זה היום העשירי ברציפות, על רקע ציפיות שרשות ני"ע בארה"ב (SEC) תאשר בקרוב לראשונה קרן סל סחירה (ETF) העוקבת אחר מחיר ביטקוין.

שווי ביטקוין קופץ כעת ב-3.4% לרמה של 1,160.5 דולרים, לפי נתוני קוינדסק, לאחר שמוקדם יותר היום כבר טיפס לשיא של 1,162.19 דולרים. המטבע הוירטואלי רשם את מחיר השיא הקודם של 1,161 דולרים בחמישי בינואר.

היום גם היום התשיעי ברציפות שבו ביטקוין נסחר מעל לשווי של 1,000 דולרים - התקופה הארוכה ביותר מעולם בה נסחר מעל לרמה זו.

ערך ביטקין קפץ ב-19.9% מתחילת 2017, לאחר זינוק של 120% בשנה שעברה. אנליסטים ייחסו בין השאר את הזינוק בערך המטבע הדיגיטלי לביקוש מוגבר לביטקוין מצד משקיעים סיניים, שחיפשו השקעה חלופית על רקע היחלשות המטבע הסיני, היואן.

ביטקויןצילום: REUTERS

סגירה שלילית באירופה; ברקליס נפל

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית על רקע ירידה חדה מהצפוי בבטחון הצרכנים בגרמניה - הכלכלה הגדולה ביותר ביבשת.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסגרו בירידה של 0.4%; פריז נסוגה ב-0.1%; מדריד טיפסה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.1% אולם עודנו קרוב לרמתו הגבוהה ביותר מאז שלהי 2015, ונמצא בדרכו לעלייה שבועית של 0.7%. היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.0584 דולר ליורו.

מניית ברקליס נסוגה ב-2.6% במסחר בלונדון לאחר שיו"ר הבנק הבריטי, ג'ון מקפרלן, הזהיר כי הבנק צפוי לספוג קנסות נוספים וגם יצטרך להתמודד עם השלכות פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי. הבנק דיווח היום כי רווחיו השנתיים כמעט שולשו בשנה שעברה ל-3.2 מיליארד ליש"ט.

מניית טלפוניקה טיפסה ב-1.8% במסחר בבורסת מדריד לאחר שחברת הטלקום הספרדית דיווחה על מעבר לרווחיות ברבעון הרביעי של 2016.

ברקליס כמעט שילש את הרווח

מניית בנק ברקליס עולה בבריטניה בכ-2% אחרי שהבנק דיווח היום (חמישי) שהוא כמעט שילש את הרווחים שלו. הרווח של הבנק לפני מס ב-2016 הגיע ל-3.2 מיליארד ליש"ט, לעומת 1.1 מיליארד ליש"ט ב-2015. חלק גדול מהזינוק ברווח נוסע מהעובדה שהבנק הקטין באופן משמעותי את ההפרשות שלו לכיסוי הוצאות משפטיות. הפרשות הבנק הגין חובות בסיכון גבוה עלו ב-35% ל-2.3 מיליארד ליש"ט. יו"ר הבנק הודה עם פרסום הדו"חות כי הבנק מתמודד עדיין עם אתגרים רבים וקנסות שייתכן שיושתו עליו.

מניית בנק לוידס הבריטי עולה בלונדון ב-1.5% אחרי שהבנק דיווח אתמול על הרווחים הגבוהים ביותר מאז המשבר הפיננסי – אז חולץ והולאם על ידי ממשלת בריטניה. הבנק דיווח על רווח לפני מס של 4.2 מיליארד ליש"ט ב-2016 – הרווח הגבוה ביותר זה עשור.

הצמיחה בגרמניה ב-2016 - הגבוהה מבין מדינות G7

קצב הצמיחה השנתי של כלכלת גרמניה היה 1.7% ברבעון הרביעי של השנה. מול הרבעון השלישי צמחה הכלכלה הגדולה ביותר בגוש היורו ב-0.4%. הנתונים מאשררים את הערכות הצמיחה שפורסמו בחודש שעבר. בכל 2016 צמחה גרמניה ב-1.9% - מה שאומר שהיא המדינה עם הצמיחה הגבוהה ביותר מבין מדינות G7.

עוד פורסם היום בגרמניה על ידי חברת GfK כי היא צופה שמדד אווירת הצרכנים החודשי שהיא מפרסמת יירד בחודשים הקרובים. "החלפת הממשל בארה"ב והעלייה היחסית בנרשמה באחרונה באינפלציה פוגעת במצב הרוח הטוב יחסית של הצרכנים בפברואר", אמרו ב-GfK.

בצרפת פורסם היום כי האופטימיות במגזר התעשייתי במדינה ממשיכה לצמוח. לפי נתוני סוכנות הסטטיסטיקה הלאומית, מדד ביטחון העסקים בתעשייה עלה בפברואר ל-107 נקודות – הרמה הגבוהה ביותר מאז יוני 2011. בחודש הקודם הגיע המדד ל-106 נקודות.

פיז'ו-סיטרואן דיווחה על זינוק של 79% ברווח

מניית PSA (פז'ו-סיטרואן) יורדת בפריז ב-1.15% אחרי שהחברה פירסמה את תוצאותיה לרבעון הרביעי שהצביעו על זינוק ברווח הנקי. בשנה שעברה הגיע הרווח הנקי של פז'ו ל-2.15 מיליארד יורו, זינוק של 79% לעומת 2015. החברה הודיעה שהיא תשלם דיווידנד של 0.48 יורו למניה. זו הפעם הראשונה שבה משלמת פז'ו דיווידנד אחרי שש שנים.

החברה דיווחה על ירידה שך 1.2% בהכנסות ל-54.03 מיליארד דולר, אך על עלייה חדה ברווח התפעולי ל-2.61 מיליארד דולר, לעומת 1.97 מיליארד דולר ב-2015.

החברה צופה כי שוקי הרכב המרכזיים שלה באירופה, דרום אמריקה וברוסיה ישמרו על יציבות, והיא צופה גידול של 5% במכירות בסין.

הירידות בדולר התמתנו; ירידות בבורסות אסיה

המסחר בבורסות אסיה התנהל בירידות קלות אחרי שהירידה שנרשמה בדולר עם פרסום הפרוטוקולים של הבנק הפדרלי בארה"ב התמתנה מעט. אתמול פורסם בארה"ב כי הבנק הפדרלי צופה העלאת ריבית "יחסית בקרוב", אבל אנליסטים חוששים כי חוסר הוודאות מפני המדיניות הכלכלית של ממשל טראמפ לא תאפשר העלאת ריבית כבר במארס.

טוקיו ירדה בפחות מ-0.1%; הונג קונג משילה מערכה 0.4%; שנחאי נחלשה ב-0.3%; סיאול נסגרה ללא שינוי ניכר אחרי שהבנק המרכזי במדינה הודיע, כצפוי, שהוא משאיר את הריבית ברמה של 1.25%; סידני השילה מערכה 0.35%. בשוק המט"ח, נחלש הדולר מול הין בפחות מ-0.1% ונסחר סביב שער של 113.21 ין לדולר; מול יורו נחלש הדולר בשיעור של 0.1% ונסחר סביב שער של 1.0548 דולר ליורו.

קרלוס גון עוזב את תפקיד מנכ"ל ניסאן אחרי 16 שנה

מניית יצרנית המכוניות ניסאן יורדת בטוקיו ב-0.7% אחרי שפורסם כי קרלוס גון יעזוב את תפקיד מנכ"ל החברה באפריל ויוחלף על ידי הירוטו סאיקאווה – שמונה באחרונה להיות מנכ"ל משותף של החברה. גון ימשיך להיות יו"ר החברה, וימשיך בתפקידו כמנכ"ל רנו ויו"ר מיצובישי.

גון הברזילאי נחשב לאדם שיצר את הברית בין רנו לניסאן כבר ב-1999, שבמסגרתה מחזיקה רנו ב-43.4% מניסאן, שמחזיקה בעצמה בכ-15% ממניות רנו. גון הצליח להבריא את שתי החברות ולבצר את מעמדן בשוק האירופי, היפני והאמריקאי. ואולם בשנים האחרונות גברו הקולות בניסאן שטענו כי החברה מאבדת את זהותה וכי עליה לשחק תפקיד משמעותי יותר בברית בין החברות. שלא כמו במקרים אחרים בעולם הרכב, רנו לא שולטת לחלוטין בניסאן (כפי שקורה עם פיאט-קרייזלר) והחברות אמרו שהן יבחנו דרכים להעמקת שיתוף הפעולה.

טסלה מדווחת על ירידה משמעותית בהפסדים

טסלה ניפצה את תחזיות האנליסטים. יצרננית המכוניות החשמליות, שבבעלות המיליארדר אילון מאסק, דיווחה על הפסד של 121.3 מיליון דולר, או 78 סנט למניה ברבעון הרביעי של 2016, לעומת תחזיות האנליסטים להפסד של 1.14 דולר למניה. ברבעון המקביל ב-2015 הפסידה טסלה 320.4 מיליון דולר. טסלה דיווחה על הכנסות של 2.28 מיליארד דולר ברבעון, לעומת תחזיות האנליסטים להכנסות של 2.13 מיליארד דולר. החברה מסרה כי מתכוונת להתחיל בייצור מכונית טסלה מודל 3 ביולי. מניית החברה עולה ב-2% לאחר המסחר.

דאו ג'ונס ננעל בשיא זה היום התשיעי ברציפות

בוורסות וול סטריט ננעלו בירידות קלות על רקע פרסום פרסום פרוטוקול הבנק הפדרלי. דאו ג'ונס עלה ב-0.1% לשיא נומינלי זה היום התשיעי ברציפות - רצף השיאים הארוך ביותר מאז 1987. S&P 500 ונאסד"ק ירדו ב-0.1%. הזהב עולה ב-0.2% ל-1,238 דולר לאונקיה. מניית דופון הצרפתית עלתה ב-3% על רקע הדיווחים כי הרגולטורים באירופה צפויים לאשר את מיזוגה עם דאו כמיקל האמריקאית

היום פורסם פרוטוקול ישיבת הריבית של הבנק הפדרלי. רוב בכירי הבנק הפדרלי תומכים בהלעאת הריבית בארה"ב "יחסית בקרוב", כך לי פרוטוקול ישיבית הריבית של הבנק הפדרלי שפורסם הערב. ואולם, בבנק הפדרלי מתלבטים מה לעשות בגלל אי הוודאות בנוגע למדיניות התקציבית של ממשל טראמפ והקונגרס שנמצא בשליטת הרפובליקאים.

רוב הבכירים אמרו כי "ייקח זמן" עד שהמדיניות התקציבית של טראמפ תהיה ברורה. רק שניים מתוך 17 הבכירים אמרו כי אי הוודאות של מדיניות טראמפ אינה צריכה להשפיע על ההחלטה להעלאות ריבית בקרוב.

רבים מבכירי הבנק מזהירים מפני העלאת ריבית "בציפייה לאישור הצעות מדיניות, שייתכן שלא יאושרו, או שייתכן שישפיעו על הלכלה בצורה שונה מהציפיות".

מנכ"ל פארמאונט התפטר - מנייית ויאקום ירדה ב-1%

חברת התקשורת הבינלאומית ויאקום הודיעה הערב כי יו"ר מנכ"ל החברה הבת, אולפני פארמאונט, בראד גריי התפטר. גריי יישאר בתפקידו עד שיימצא לו מחליף, כך מסרה החברה. "בראד פיקח על הפקת והפצת כמה מלהיטי פארמאונט ולאחרונה היה אחראי על ההשקה מחדש של חטיבת אולפני הטלוויזיה שלנו", אמר מנכ"ל ויאקום בוב באקיש.

ויאקום נמצאת בשליטת נשונל אמיוזמנטס, החברה של המיליארדר סאמנר רדסטון שהיא בעלת השליטה ב-CBS. מניית החברה ירדה לאחר ההודעה ב-1%, לאחר שב-12 החודשים האחרונים זינקה ב-20%.

S&P הורידה את דירוג האשראי של מייסיס לרמה אחת מעל "זבל"

S&P הורידה את דירוג האשראי של רשת בתי הכלבו הגדולה ביותר בארה"ב מייסיס ל-BBB-, רמה אחת מעל לדירוג "זבל", לאחר שהחברה הציגה תוצאות חלשות לרבעון הרביעי של 2016. "הורדת הדירוג משקפת את דעתנו על הביצועים התפעוליים החלשים של החברה על רקע האתגרים בענף כמו ירידה בתנועת הלקוחות והתגברות התחרות מצד המסחר המקוון", מסרה חברת דירוג האש. בנוסף, S&P העניקה לחברה אופק "שלילי", שמעיד כי היא עלולה להוריד את דירוג האשראי של מייסיס בעתיד הקרוב.

מייסיס דיווחה אתמול רווח רבעוני גבוה מהצפוי. מכירות החברה ברבעון הסתכמו ב-8.5 מיליארד דולר, ירידה של 4% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ופחות מתחזית האנליסטים להכנסות של 8.6 מיליארד דולר.

הזהב מזנק ב-0.3% לאחר פרסום פרוטוקול הפד; הנפט ירד ב-1.4%

מחיר הזהב בחוזים למסירה מיידית ב-17 לאפריל מזנק ב-0.3% ל-1,237 דולר לאונקייה. לאחר שבכירי הבנק הפדרלי הודיע כי הם תומכים בהעלאת ריבית "יחסית בקרוב".

מחירי הנפט ירדו היום על רקע הידיעות כי יצרניות הנפט שאינן חברות באופ"ק לא עמדו ביעד הקיצוץ בתפוקה במסגרת ההסכם עליו חתמו בדצמבר. נפט מסוג טקסס מתוק ירד ב-1.4% ל-53.3 דולר לחבית ומחיר נפט מסוג ברנט ירד ב-1.5% ל-55.7 דולר לחבית.

אופ"ק ורוסיה יצטרכו להאריך את ההסכם על קיצוץ התפוקה בנפט שמגן מפני ירידה במחיר, כך אמר מנכ"ל טוטאל פטריק פויאן בראיון לבלומברג. בנק ABN Amro הזהיר כי מחיר הנפט עלול לרדת ל-30 דולר לחבית אם הסכמי הקיצוץ לא יוארכו מעבר למחצית הראשונה של 2017.

שר הנפט של קטאר, שחברה באופ"ק, אמר כי ההיענות של מדינות שאינן חברות בארגון, כולל רוסיה ומקסיקו, עומדת על 50% מהרמות עליהן סוכם. אולם, הוא ציין כי ייתכן והערכותיו אינן מדויקות.

בורסות אירופה ננעלו בעליות; יוניליוור זינקה ב-6%

המסחר בבורסות אירופה ננעלו בעליות לאחר יום מסחר הפכפך על רקע פרסום נתוני האינפלציה ביבשת שתאמו את הציפיות המוקדמות של המשקיעים. לונדון התחזקה ב-0.4%; פרנקפורט עלתה 0.2%; פריז הוסיפה 0.1% לערכה; מילנו ירדה ב-0.8%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופיננעל ללא שינוי. בשוק המט"ח, בדולר מתחזק מול הליש"ט ב-0.2% ונסחר סביב שער של 1.2442 דולר לליש"ט; הדולר נחלש מול היורו ב-0.2% ונסחר סביב שער של 1.0561 דולר ליורו.

התשואה על אג"ח של ממשלת גרמניה ל-10 שנים יורדת ב-0.02% ל-0.275%. הירידה בתשואות על האג"ח נרשמת על רקע ההתחזקות בסקרים בצרפת של מועמדת הימין הקיצוני מארין לה-פן, שהכריזה על רצונה להוציא את צרפת מהאיחוד.

מניית יצרנית הכימיקלים הצרפתית דופון זינקה ב-4% לאחר דיווחים כי הרגולטורים באירופה יאשרו את מיזוגה עם דאו כמיקל המאריקאית.

מניית יוניליוור מזנקת בלונדון ב-2.8% אחרי שהחברה פירסמה היום שתי הודעות שגורמות למשקיעים בסיטי של לונדון להאמין שהתפוצצות עסקת הרכישה על ידי היינץ-קראפט עשתה לחברה טוב בשורה התחתונה.

בהודעה הראשונה שפירסמה היום יוניליוור אמרה כי "עורכת בחינה מקיפה של האפשרויות שעומדות לרשותה כדי להגדיל את הערך הזמין לבעלי המניות שלה". במלים אחרות, זה אומר שהחברה עשויה להכריז על ארגון מחדש ואפילו למכור חטיבות שאינן נמצאות בפעילות הליבה שלה. בהודעתה השנייה אמרה החברה כי היא צופה שהרווחיות שלה תעלה.

בעקבות בעיות בחטיבה הצבאית - איירבוס מדווחת על ירידה ברווחים

יצרנית המטוסים האירופית איירבוס דיווחה כי הרווח הנקי ב-2016 ירד ב-63% ל-995 מיליון יורו (1.05 מיליארד דולר) לעומת 2.7 מיליארד יורו ב-2015. רווחי החברה ברבעון האחרון ירדו בעקבות הפרשה של 1.2 מיליארד יורו שביצעה החברה בגלל עיכוב באספקת מטוס התובלה הצבאי A400M. מוקדם יותר ב-2016 הפרישה החברה מיליארד בגלל הוצאות בלתי צפויות.

מוקדם יותר היום פנו יו"ר החברה, דניס רנקו, ומנכ"ל החברה, טום אנדרס, לממשלות שרוכשות את מטוס התובלה הצבאי, ביניהם בריטניה, גרמניה וצרפת, בבקשה לביצוע שינויים בחוזים לפיתוח ובניית המטוס.

מכירות בתים קיימים בארה"ב בשיא של 10 שנים

מכירות בתים קיימים בארה"ב בינואר עלו לשיא מזה 10 שנים, סימן לכך הביקוש נותר יציב גם לנוכח ריבית המשכנתאות הגבוהה. מכירות הבתים הקיימים בינואר עלו בקצב שנתי של 5.69 מיליון בתים, עלייה של 3.3% לעומת דצמבר, אז נמכרו 5.51 מיליון בתים, ועלייה של 3.8% לעומת ינואר 2016.

כמות הבתים הזמינים למכירה בארה"ב ירדה ב-7.1%, לעומת ינאור 2016, למרות שמחירי הבתים עלו ב-7.1% מאז. מחיר המכירה הממוצע לבית עמד בינואר על 228,900 דולר.

בורסות אסיה נסגרו בעליות

העליות באסיה התחזקו לקראת סגירת המסחר: טוקיו מחקה את הירידות מהבוקר, על רקע עלייה בערכו של הין היפני מול הדולר, ושמרה על יציבות שערים; הונג קונג טיפסה ב-1%; שנחאי הוסיפה 0.25%, לאחר שגם היא מחקה את הירידות הקלות מהבוקר, סינגפור ניתרה ב-0.8%; מדד אסיה דאו התחזק ב-0.8%.

חברת ההנדסה השווייצית ABB אומרת הבוקר כי חשפה מעשה הונאה בחברת בת שלה בדרום קוריאה, שהוביל לגניבה של 100 מיליון דולר מהחברה.

"האחראי על הכספים בחברה הבת חשוד בזיוף מסמכים וקשירת קשר עם צד שלישי כדי לגנוב מהחברה", אמרה ABB בהצהרה שפירסמה.

עליות ברחבי בורסות אירופה

בורסות אירופה נפתחו במגמה חיובית, לאחר שבורסות אסיה נסגרו בעליות שערים: לונדון מוסיפה 0.3%; פרנקפורט עולה ב-0.3%; פריז מטפסת ב-0.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי מוסיף 0.4%.

כלכלת בריטניה צמחה ב-0.7% ברבעון האחרון של 2016, בניגוד לצפי קודם של עלייה של 0.6%. הסיבה לכך היא עלייה של 0.3% בתפוקה התעשייתית, בניגוד לתחזית כי התפוקה לא תצמח כלל. ברבעון הרביעי נרשמה הצמיחה הגבוהה היותר ב-2016. מצד שני - ההשקעות בבריטניה ירדו ב-1% ברבעון הרביעי.

מגמה חיובית באסיה

מגמה חיובית באסיה, עם ירידות קלות בטוקיו ושנחאי, לאחר שוול סטריט שוב רשמה שיאים חדשים אתמול בהובלת מניות הקמעוניות הגדולות.

טוקיו יורדת ב-0.1%, בעקבות העלייה בערכו של הין היפני; הונג קונג קופצת ב-0.9%, על רקע תקציב חדש וצפי לצמיחה; שנחאי מאבדת 0.1%; סינגפור מוסיפה 0.6%; מדד אסיה דאו מנתר ב-0.7%.

הדולר יורד מול המטבעות המרכזיים: המטבע האמריקאי יורד ב-0.2% מול הין, שנסחר ב-113.46 ין לדולר. הליש"ט עולה ב-0.2% מול הדולר ונסחרת ב-1.25 דולר לליש"ט.

נפט גולמי מסוג טקסס מתוק מוסיף 0.4% ונסחר ב-54.5 דולר לחבית.

וול סטריט בשיא; הקמעונאיות הובילו את העליות

בורסות וול סטריט פתחו את שבוע המסחר המקוצר במגמה חיובית בהובלת מניות הקמעונאות והמדדים המרכזיים חזרו לשבור שיאים, על רקע דו"חות כספיים טובים מהצפוי של וול-מארט והום דיפו.

מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.6% ונסגר בשיא נומינלי בדרכו ליום שמיני ברציפות של עליות. מדד נאסד"ק עלה ב-0.5% ונסגר אף הוא בשיא נומינלי. מדד S&P 500 הוסיף 0.6% ונסגר ברמתו הגבוהה מעולם. עבור מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 היתה זו סגירה חיובית תשיעית ב-10 ימי המסחר האחרונים. אתמול לא התקיים מסחר בוול סטריט לרגל חופשת יום הנשיאים.

מניית וול-מארט קפצה ב-3% לאחר שהקמעונאית הגדולה ביותר בעולם דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מהצפוי הודות לשיפור בעסקיה בארה"ב, והודיעה על הגדלת הדיווידנד למשקיעים.

מניית הום דיפו טיפסה ב-1.3% לאחר שדיווחה על רווח ומכירות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים. מניית מייסיס נסגרה ללא שינוי לאחר שרשת בתי הכלבו הגדולה ביותר בארה"ב דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מהצפוי למרות ירידה במכירות.

קופאיות בסניף רשת הום דיפו במסצ'וסטסצילום: בלומברג

אופ"ק מקצץ - הנפט עולה

מחיר הנפט הגולמי טיפס על רקע התגברות ההערכות כי קיצוץ התפוקה שעליו הסכימו מדינות אופ"ק ויצואניות נפט גדולות נוספות מצמצם את עודף ההיצע בשוקי הנפט העולמיים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 54.06 דולר לחבית, עלייה של 1.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מזכ"ל אופ"ק, מוחמד ברקינדו, העריך היום בכנס נפט בלונדון כי הקיצוץ בתפוקת יצואניות הנפט הגדולות בעולם מיושם בהצלחה בהתאם לתוכנית שמטרתם לצמצם את היצע הנפט הגולמי הגלובלי בכ-2%, או 1.8 מיליון חביות ביום. עוד הוסיף כי אין סיכון של ממש לכך שגידול בתפוקת הנפט מחולות זפת בארה"ב תפגע במגמת צמצום עודף ההיצע.

חביות נפט באיחוד האמירויותצילום: בלומברג

חוסר הודאות הסתיים: ורייזון רוכשת את יאהו במחיר מופחת

לאחר חודשים של חוסר ודאות לגבי עתיד העסקה, הסכימה חברת האינטרנט יאהו להוריד 350 מיליון דולר מהמחיר המקורי של 4.8 מיליארד דולר של מכירת עסקי הליבה שלה לידי חברת הטלקום ורייזון.

בכך הפכה יאהו לאחת החברות האמריקאיות הגדולות הראשונות שנאלצות להכניס שינויים בתנאי עסקה עקב מתקפות סייבר.

ורייזון תשלם כעת 4.48 מיליארד דולר, מסרה היום יאהו בהודעה ששמה קץ לחודשים של חוסר ודאות סביב עתיד העסקה שאליה הגיעו החברות ביולי 2016.

העסקה נקלעה לקשיים לאחר שיאהו חשפה פריצות ענק למסד הנתונים שלה שבמסגרתן נגנב מידע מלמעלה ממיליארד חשבונות משתמשים, היקף חסר תקדים שהפך את הפריצה למתקפת הסייבר הגדולה בהיסטוריה.

מניית יאהו מטפסת ב-0.8% במסחר בוול סטריט ומניית ורייזון מוסיפה 0.3%.

מנכ"לית יאהו מריסה מאיירצילום: אי־פי

פרנקפורט בשיא של 22 חודשים; HSBC בנפילה החדה מ-2009

בורסות אירופה נסגרו בשיא של יותר משנה על רקע המשך התאוששות מחירי הנפט ולאחר שהפעילות העסקית בגוש היורו צמחה בשיעור החד ביותר זה שש שנים. עם זאת, בורסת לונדון נסוגה לאחר שמניית HSBC רשמה את הנפילה היומית החדה ביותר מאז שנת 2009 בעקבות דו"חות כספיים מאכזבים.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.3%; פרנקפורט עלתה ב-1.2% ונסגרה ברמה הגבוהה מאז אפריל 2015; פריז טיפסה ב-0.5% - עלייה ראשונה זה ארבעה ימי מסחר. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.6% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז ראשית דצמבר 2015. היורו נחלש מול הדולר ב-0.7% לשער של 1.0543 דולר ליורו.

מניית HSBC צללה ב-6.5% במסחר בלונדון - הנפילה היומית החדה ביותר מאז מארס 2009 - לאחר שענק הבנקאות הבריטי דיווח היום על הפסד רבעוני של 4.23 מיליארד דולר, התרחבות לעומת הפסד של 1.33 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

מדד פעילות מגזרי השירותים והייצור בגוש היורו עלה בפברואר לרמה של 56 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז אפריל 2011 - לעומת 54.4 נקודות בינואר, מסר היום חברת המחקר מרקיט. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 54.3 נקודות. מדד מעל ל-50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות.

בצרפת פורסמו היום נתונים שהצביעו על התגברות האינפלציה בכלכלה השנייה בגודלה בגוש היורו - בשל העלייה שנרשמה באחרונה במחירי הנפט. מדד המחירים לצרכן בצרפת עלה בינואר ב-1.3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. ואולם המדד ירד ב-0.2% לעומת דצמבר 2015.

האטה בייצור ובשירותים בארה"ב החודש

האטה נרשמה החודש בצמיחת פעילות מגזרי הייצור והשירותים בארה"ב, לפי נתוני מקרו כלכליים ראשוניים שפורסמו היום.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור ירד בפברואר לרמה של 54.3 נקודות לעומת רמה של 55 נקודות, מסרה היום חברת המחקר מרקיט.

המדד המקביל של מגזר השירותים נסוג לרמה של 53.9 נקודות לעומת רמה של 55.6 נקודות בחודש הקודם, שהיתה רמתו הגבוהה ביותר זה 14 חודשים.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות משקף צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד מתחת לרמה זו מצביעה על התכווצות הפעילות.

מייסיס והום דיפו דיווחו על רווחים גבוהים מהצפוי

מלבד ענקית הקמעונאות וול-מארט שדיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים, סיפקו גם קמעונאיות אמריקאיות בולטות נוספות - בהן מייסיס והום דיפו - דו"חות כספיים חזקים מהצפוי.

מייסיס, רשת בתי הכלבו הגדולה ביותר בארה"ב, דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מהצפוי למרות ירידה במכירות. מניית מייסיס קופצת ב-3.4% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה מייסיס רווח של 2.02 דולר למניה ברבעון הרביעי של השנה - שישה סנט יותר מתחזיות האנליסטים. מכירות החברה ברבעון הסתכמו ב-8.5 מיליארד דולר, ירידה של 4% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ופחות מתחזית האנליסטים להכנסות של 8.6 מיליארד דולר.

הום דיפו, קמעונאית העשה-זאת-בעצמך הגדולה בעולם, דיווחה על רווח ומכירות גבוהים מתחזיות האנליסטים הודות לגאות בשוק הדיור בארה"ב, והודיעה על תוכנית לקנייה חוזרת של מניות בהיקף של 15 מיליארד דולר.

החברה גם סיפקה תחזית מכירות לשנת 2017 שעלתה על תחזיות האנליסטים. מניית הום דיפו עולה בקרוב ל-2% במסחר לפני הפתיחה.

וול-מארט הכתה התחזיות; הגדילה הדיווידנד

וול-מארט, הקמעונאית הגדולה ביותר בעולם, דיווחה היום על תוצאות כספיות רבעוניות שעלו על תחזיות האנליסטים הודות לשיפור בעסקיה בארה"ב, והודיעה על הגדלת הדיווידנד למשקיעים. מניית וול-מארט קופצת ב-2.4% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

החברה האמריקאית אמנם דיווחה על רבעון עשירי ברציפות של צמיחה במכירות חנויותיה הפתוחות לפחות שנה, אולם הכנסותיה הרבעוניות היו נמוכות מהצפוי בשל תנודות בשערי מט"ח וירידה במחירי המזון.

וול-מארט דיווחה על רווח של 3.76 מיליארד דולר, או רווח של 1.22 דולר למניה, ברבעון האחרון. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 1.3 דולר למניה - סנט אחד יותר מתחזיות האנליסטים.

בשורה העליונה רשמה ענקית הקמעונאות בתקופה המדווחת הכנסות של 130.94 מיליארד דולר - פחות מתחזית האנליסטים להכנסות של 131.22 מיליארד דולר. עם זאת, מכירות חנויותיה הפתוחות לפחות שנה צמחו ב-1.8% - מעל לתחזית האנליסטים לגידול של 1.3%.

במבט קדימה, צופה וול-מארט רווח שנתי של 4.2-4.4 דולר למניה, לעומת תחזית האנליסטים לרווח של 4.33 דולר למניה.

החברה הודיעה היום גם על הגדלת הדיווידנד השנתי למשקיעים ב-2% מ-2 דולרים ל-2.04 דולרים.

סניף וול-מארט בקנטאקיצילום: בלומברג

העודף התקציבי של בריטניה בשיא של 17 שנה

ממשלת בריטניה יודעת שלקראת היציאה המתוכננת שלה מהאיחוד האירופי, כדאי לה להתחיל לחסוך. נתונים שפורסמו היום בממלכה מצביעים על כך ששר האוצר, פיליפ האמונד, בהחלט מצליח במשימה. בינואר נרשם בבריטניה העודף התקציבי הגדול ביותר לחודש ינואר מאז 2000, על רקע גידול בהכנסות הממשלה.

לפי נתוני המשרד הלאומי לסטטיסטיקה, הכנסות המדינה בינואר היו גבוהות ב-9.6 מיליארד ליש"ט (11.68 מיליארד דולר) מההוצאות של הממשלה. העודף גם היה גדול יותר ב-0.3 מיליארד ליש"ט מהעודף במאזן התקציבי בינואר 2015. אבל למרות העודף הגדול ביותר זה 17 שנה, האנליסטים התאכזבו מעט מהנתונים וקיוו כי העודף התקציבי יגיע ל-13.9 מיליארד ליש"ט.

החברות האירופאיות צומחות בקצב המהיר ביותר בשש השנים האחרונות

מדד מנהלי הרכש שפורסם היום באירופה מצביעה על כך שהחברות ביבשת צומחות בקצב המהיר ביותר זה שש שנים. מהנתונים שפורסמו היום על ידי מרקיט, עולה כי מדד מנהלי הרכש (PMI) המשולב הגיע בפברואר ל-56 נקודות. מאז אפריל 2011 לא נרשמו נתונים כל כך טובים ביבשת. במדד זה, כל נתון מעל 50 נקודות מסמל התרחבות בפעילות, וכל שהנתון גבוה יותר – ההתרחבות גבוהה יותר. כלכלנים נוטים ליחס חשיבות למדד מנהלי הרכש, מכיוון שנמצא מתאם בינו לבין הצמיחה.

בתחומי השירותים, הגיע המדד ל-55.6 נקודות, לעומת 53.7 נקודות בינואר. מדד תפוקת הייצור הגיע לשיא של 70 חודשים – 57.2 נקודות, לעומת 56.1 נקודות בינואר. המדד שבוחן את הצמיחה במגזר הייצור הגיע גם לשיא של 70 חודשים – 55.5 נקודות. עוד טוענים במרקיט כי קצב יצירת מקומות העבודה בגוש היורו הגיע לרמה הגבוהה ביותר מאז אוגוסט 2007.

המשקיעים מצפים להעלאת ריבית בארה"ב והדולר מתחזק

המסחר בבורסות אסיה התנהל במגמה מעורבת והמשקיעים ממתינים לפתיחת השווקים בארה"ב כדי לקבל אינדיקציה אל הכיוון שאליו נושבת הרוח. בנוסף, הדולר מתחזק מול המטבעות הגדולים בעולם לאור ההערכה כי הבנק הפדרלי בארה"ב עשוי להעלות בקרוב את הריבית.

טוקיו עלתה ב-0.7%; הונג קונג ירדה ב-0.8%; שנחאי התחזקה ב-0.4%; סידני ירדה ב-0.1%; סיאול הוסיפה לערכה 0.9%. בשוק המט"ח, הדולר עולה ב-0.4% מול הין ונסחר סביב שער של 113.53 ין לדולר.

אחת מהסיבות להתחזקות הדולר היא הדברים שאמר נשיא הבנק הפדרלי של פילדלפיה, פטריק הרקר, שלפיהם העלאת ריבית אפשרית במארס. פגישת קבלת ההחלטות הבאה של ועדת השוק הפתוח (FOMC) של הבנק הפדרלי תיערך ב-14-15 במארס. עד אז יפורסם דו"ח התעסוקה של פברואר בארה"ב וכן הערכה נוספת של הצמיחה ברבעון הקודם במדינה. נתונים אלה, אם יהיו חזקים, עשויים לתמוך בהעלאת ריבית בארה"ב, אך ייתכן מאוד שבבנק הפדרלי יעדיפו להמתין לפגישתם בתחילת מאי כדי להעלות את הריבית, מכיוון שהמדיניות הכלכלית של הנשיא, דונלד טראמפ, אינה ברורה מספיק עדיין.

הבנק הגדול באירופה הפסיד 4.23 מיליארד דולר

בגזרת המיקרו, דיווח היום הבנק הבריטי HSBC על הפסד נקי של 4.23 מיליארד דולר ברבעון הרביעי. מדובר בגידול משמעותי לעומת הפסד של 1.33 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה. רווחי הבנק המותאמים לפני מס, לא כולל הוצאות חד-פעמיות הגיעו ל-2.62 מיליארד דולר – זינוק של 39% לעומת הרבעון המקביל. אבל הנתון נמוך בהרבה מתחזיות המשקיעים שציפו לרווח מותאם של 3.78 מיליארד דולר. בשקלול הוצאות חד פעמיות, הבנק רשם הפסד לפני מס של 3.4 מיליארד דולר.

עוד הודיע היום הבנק, אולי בניסיון למנוע ירידה במניות שלו, כי הוא מרחיב את תוכנית הרכישה מחדש של המניות של הבנק במיליארד דולר, והיא תסתכם עתה ב-3.5 מיליארד דולר. מנכ"ל הבנק, סטיוארט גוליבר, נאלץ להתמודד עם שחיקה מתמדת בהכנסות הבנק, והוביל תוכנית התייעלות שכללה קיצוץ של 5 מיליארד דולר בהוצאות.

הכנסות מותאמות ירדו ברבעון הרביעי ל-3% והסתכמו ב-11 מיליארד דולר, לעומת הערכות אנליסטים בסקר של בלומברג להכנסות של 12.4 מיליארד דולר. ההוצאות התפעוליות של הבנק עלו ב-3% ל-8.4 מיליארד דולר.

במקביל, דיווחה היום חברת הכרייה האוסטרלית על חזרה לרווח הראשונה של שנת הכספים של החברה. החברה דיווחה היום על רווח נקי של 3.2 מיליארד דולר במחצית הראשונה של שנת הכספים שהסתיימה בדצמבר, לעומת הפסד של 5.67 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

מגמה חיובית בנעילת אירופה: פרנקפורט עלתה 0.6%

המסחר בבורסות אירופה ננעל במגמה חיובית. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.2%; לונדון ננעלה ללא שינוי; פריז ירדה 0.05% ופרנקפורט טיפסה ב-0.6%.

מניית יוניליוור נפלה ב-5.1% לאחר שקראפט היינץ נסוגה מהצעתה לרכוש את החברה ב-143 מיליארד דולר - יומיים בלבד לאחר שההצעה פורסמה. זאת, בעקבות התנגדות עזה של יוניליוור לפתוח במגעים.

הליש"ט מטפסת ב-0.4% מול הדולר ל-1.2465. היורו נסחר ללא שינוי ברמה של 1.0623 יורו לדולר. מחירי הנפט עולים לאחר שסעודיה הציגה נתונים על ירידה ביצוא הנפט מהמדינה. מחיר נפט ממסוג טקס מתוק עולה ב-0.4% ל-53.7 ומחיר נפט מסוג ברנט עולה ב-0.5% ל-56 דולר לחבית.

הזמנות המפעלים בבריטניה עלו לשיא של שנתיים

הזמנות המפעלים בבריטניה עלו בינואר בקצב המהיר ביותר זה שנתיים, לפי נתוני הקונפדרציה לתעשייה בריטית. בדו"ח צוין כי ירידת הליש"ט ב-16% מאז ההצבעה על יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי השפיעה יותר על האינפלציה מאשר על היצוא. מדד ההזמנות מחו"ל נותר מתחת לאפס, בעוד ציפיות התעשיינים לעלייה במחירי המכירה עלו לרמה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2011.

ציפיות האינפלציה עלו בעיקר בקרב חברות ממגזר המזון והמשקאות, שמושפע במיוחד משינויים בשערי המט"ח. בנוסף, תנאי מזג אוויר קיצוניים במצרכים כמו חסה וקישואים. מדד ההזמנות במגזר הייצור עלה זה החודש הרביעי ברציפות ל-8 נקודות, הגבוה ביותר מאז פברואר 2015, כשחצי מתוך 18 התת מגזרים דיווחו על ביקושים גבוהים

בורסות אסיה ננעלו בעליות; שנחאי זינקה ב-1.2%

בורסות אסיה ננעלו בעליות שערים: טוקיו ננעלה ביציבות; סיאול עלתה ב-0.2%; שנחאי טיפסה ב-1.2%; הונג קונג עלתה ב-0.5%; סינגפור איבדה 0.4% וסידני ירדה ב-0.2%.

הין היפני נחלש ב-0.2% לעומת הדולר ונסחר בשער של 113.07 ין לדולר; המטבע נחלש בשיעור דומה מול היורו.

מחירי הנפט עולים ב-0.3%, כאשר מחיר נפט מסוג טקסס מתוק עולה ל-53.6 דולר לחבית ומחיר נפט מסוג ברנט עולה ל-55.9 דולר לחבית.

בורסות וול סטריט יהיו סגורות היום לרגל יום הנשיאים, לאחר שביום שישי נסגרו בשיאים נומינליים.

מדד המחירים לצרכן בגרמניה עלה ל-2.4% ב-12 החודשים האחרונים

מדד המחירים לצרכן בגרמניה עלה בינואר ב-0.7% לעומת חודש דצמבר 2016 ב-2.4% ב-12 החודשים האחרונים, לפי נתוני משרד הסטטיסטיקה של גרמניה. מדד המחירים לצרכן ב-12 החודשים האחרונים עלה לרמה הגבוהה ביותר מאז מארס 2012, אז עלה ל-2.6%. התוצאות עקפו את ציפיות האנליסטים לעלייה של 0.3% בשיעור חודשי ו-2.1% ב-12 החודשים האחרונים.

בניכוי מחירי האנרגיה, המדד עלה ב-0.6% בשיעור חודשי וב-1.8% בשיעור שנתי. מחירי האנרגיה הם הגורם המוביל בעליית המדד, כאשר בינואר עלו המחירים ב-1.1% לעומת דצמבר וב-4% בשיעור שנתי.

סופטבנק עולה ב-3% לאחר שהודיעה כי תוותר על השליטה בספרינט

מניית ענקית הטלקום היפנית סופטבנק עלתה ב-3% בטוקיו לאחר שהחברה הודיעה כי תוותר על השליטה בחברת הסלולר האמריקאית שבבעלותה - ספרינט - כדי לאפשר את מיזוגה עם טי מובייל - חברת הסלולר השלישית בגודלה בארה"ב.

סופטבנק צפויה להתחיל באפריל במשא ומתן על המיזוג עם החברה האם של טי מובייל - דויטשה טלקום. מסיושי סאן, מייסד סופטבנק, אמר כי העסקה תהפוך את החברה ל"ברקשייר האתוויי של ההיי טק". סופטבנק מחזיקה ביותר מ-80% מספרינט לאחר שרכשה נתח גדול ממנה ב-2013.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות