קשרים לפשע מאורגן ומימון רוסי: עסקי טראמפ תחת צל תביעה בארה"ב

תביעה נגד חברת הנדל"ן האמריקאית ביירוק, שהשתתפה במימון ובבעלות על מלון טראמפ סוהו ופרויקטים אחרים של נשיא ארה"ב הנוכחי, טוענת כי ראשיה הפעילו ארגון פשע בשיתוף המאפיה האמריקאית והרוסית

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דונלד טראמפ ופליקס סאטר
דונלד טראמפ ופליקס סאטרצילום: רויטרס
דפנה מאור
דפנה מאור

בכירים לשעבר בחברת הנדל"ן האמריקאית ביירוק גרופ LLC, שלה יש קשרים לנשיא טראמפ, הגישו זה מכבר תביעה הטוענת כי החברה עברה על חוק הפשע המאורגן בארה"ב (RICO) והונתה משקיעים. החודש ג'ודי קריס ומייקל אג'קם, התובעים, הגישו מכתב לשופטת בבית המשפט הפדרלי בניו יורק הדורש כי לציבור תהיה גישה מלאה לתצהירים שהגישה קריס. בפרשייה זו מעורב גם טראמפ והארגון שלו, שקיבל מימון והיה שותף בפרויקט מלון בסוהו בניו יורק ביחד עם ביירוק ובכיריה.

קריס, מנהל הפיננסים של החברה ואג'קם, ספק שירותים שלה, מתנגדים לצו איפול שביקשה ביירוק שבו ביקשה למחוק חלקים מתצהירים ומכתב התביעה. קריס ואג'קם טענו בתביעתם כי ביירוק הוא ארגון פשע מאורגן לכל דבר. מנהלי ביירוק, בראשם פיליפ סאטר, שותף בחברה שהורשע בעבר בהונאת מניות ביחד עם אנשי מאפיה ידועים ופושעים רוסיים, ותאופיק עריף שותפו, תכננו את העסק כארגון פשע שנועד להונות את המשקיעים, נאמר בכתב התביעה. במכתבם החדש טוענים התובעים כי סאטר, הבעלים השותף של ביירוק, ועורכי דינו, משקרים לבית המשפט בדרשם להתייחס לתביעה כאל סכסוך עסקי גרידא.

"ביירוק אמנם מנהלת עסקי נדלן כשרים, אבל רוב זמן קיומה היא היתה באופן מהותי וחשאי ארגון המופעל על ידי המאפיה ונמצא בבעלותה. עריף, סאטר, ושוורץ הפעילו את החברה במשך שנים באמצעות פשעים מתמשכים ושזורים זה בזה, כולל הונאות בדואר, באמצעים אלקטרונים והונאה בנקאית; הונאת מס; הלבנת כספים; קנונייה; שוחד; סחיטה; ומעילה. רוב הכסף שלקחו מביירוק – 8 מיליון לסאטר, 4 מיליון לשוורץ ו-15 מיליון דולר לעריף – הגיע מפשע ולא מעסקים לגיטימיים", נאמר בכתב התביעה.

בכתב התביעה נאמר: "דוגמה מוחשית לפשעיהם היא טראמפ סוהו, מגדל בגובה 150 מטרים בפינת רחובות ואריק וספרינג, שם הוא עומד כמונומנט לשחיתות, הלבנת כספים והעלמת מס.... עריף, סטאר ושוורץ ארגנו הלבנה והעלמת הכנסות של 250 מיליון דולר מרווחי ביירוק מפרויקט טראמפ סוהו באמצעות יישות כוזבת שהקימו בדלאוור שהעבירה את הכסף לאיסלנד (ולאחר מכן לרוסיה, לפי דיווחים), כדי לחמוק מתשלום מס של 100 מיליון דולר בארה"ב.

"10 סנט מכל דולר במכירות הדירות במגדל הועברו, ללא מס, אל מחוץ לארץ, באמצעות 'המכבסה' בדלאוור, באופן המעיד כי מדובר במושחתים מקצועיים ששמו את חובתם ללקוחות העוסקים בפשע מאורגן לפני אתיקה, כבוד והחוק.

התביעה נגד ביירוק הוגשה ב-2010. לפי הנאמר בכתב התביעה, סאטר והבעלים השני, עריף, שיתפו פעולה בפרויקט של המלון של טראמפ תוך שהם מסתירים כי סאטר הורשע בעבירות פשע מאורגן וגניבה".

מלון דירות טראמפ סוהוצילום: רויטרס

קריס ואג'קם מאשימים את סאטר, עריף ואחרים בביירוק בהונאתם שלהם בגיוסם לחברה בתמורה לנתחי בעלות, ולאחר מכן בביצוע שורה של פשעים ותשלומים לא חוקיים.

במכתב החדש שהוגש ב-1 בפברואר נאמר כי החלקים שמבקשת ביירוק למחוק מהתצהיר יטעו את הציבור. במאי פסקה השופטת לורנה שופילד כי בכוונתה להסיר איפול מעל חלקים התלונה מ-2010 שביירוק הסתירה. כמו כן ביטלה השופטת צו שמונע פרסום אימילים הקשורים לפרשייה שמסבכים חברות עורכי דין, בהם ניקסון פיבודי ורוברטס אנד הולנד, לצד טראמפ סוהו, בקנונייה לביצוע פשע מאורגן.

סאטר נולד ברוסיה והיגר לארה"ב. הוא ישב בכלא שנה לאחר שדקר אדם בכוס שבורה בקטטה בבר, והורשע בפשע מאורגן כשביצע מזימת הרצת מניות בשיתוף המאפיה המקומית, אולם לא ריצה עונש מאסר על כך כי שימש כמודיע ממשלתי. בהיותו על דוכן העדים תחת שבועה העיד סאטר כי הוא מייצג את טראמפ ברוסיה. הוא הציג את עצמו כיועץ בכיר של טראמפ ואמר כי יש לו משרד בטראמפ טאואר בניו יורק.

הכתב החוקר ריצ'רד בהר מ"פורבס" חשף באוקטובר 2016 שרשרת אימיילים ותצהירים בשבועה שמראים כי לסאטר היו קשרים הדוקים לטראמפ, הארגון שלו וילדיו, יותר מכפי שנודע בעבר.

עם זאת, כתב התביעה מציין בנוגע לטראמפ: "אין ראיה כי טראמפ השתתף בכל אלה, או ידע על הפשע המאורגן שביצעו. כל טענה אחרת תהיה בלתי הוגנת".

השופטת שונפילד פירסמה בדצמבר 2016 צו וחוות דעת בה פירטה את השתלשלות הארועים: ב-2003 עריף וסאטר הוצגו בפני טראמפ על ידי סוכן חכירה של טראמפ טאואר, שם היו לביירוק משרדים. ביירוק הציעה לארגון של טראמפ להשתתף בפיתוח פרויקטים בשם קאמלבק, מרימרק ואושן קלאב שישווקו תחת מותג טראמפ. ב-2005 חברה ביירוק לטראמפ ולארגון ספיר לפתח את מלון הדירות טראמפ סוהו.

לפי טענת כתב התביעה המתוקן, כתבה השופטת, עריף וסאטר הסתירו את הבעיות המשפטיות של סאטר ואת ההתנהלות הפושעת בחברה. טראמפ עצמו העיד בתצהיר ב-2007 במקרה אינו קשור כי עקיף הבטיח לו שסאטר איננו שותף בביירוק. באותה שנה פירסם "ניו יורק טיימס" מאמר על הרשעתו בל סאטר בפשע מאורגן – מאמר שגרם למבוכה ונזק לארגון טראמפ וארגון ספיר. . השופטת ציינה כי לפי כתב התביעה, ארגון טראמפ לעולם לא היה מסכים לחבור לביירוק בפרויקטים שביצע עימם אילו ידע את העובדות.

ב-2010 נתבעו טראמפ וילדיו על ידי קונים של דירות במגדל טראמפ סוהו, שהאשימו אותו בהונאה בניפוח מספרי מכירות כדי לשכנע אותם לקנות יחידות ולנפח את מצבו הפיננסי של הפרויקט. 15 תובעים הגישו את התביעה ארבעה חודשים לאחר שהמגדל בן 46 הקומות נפתח. מחיר היחידות הקטנות ביותר במגדל התחיל ב-1.2 מיליון דולר. ב-2011 יישב טראמפ את התביעה בפשרה, והחזיר 90% מהפקדון שגבה מהקונים, סך 3.2 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"