הדיקטטורה שלכודה בין רוסיה לאיראן משלמת כעת את המחיר

טורקמניסטן נהנתה במשך השנים ממכירת גז טבעי לרוסיה ולאיראן וצמחה בקצב שנתי של 11% ■ ואולם מאז שנחתך מחיר הגז הכנסותיה מידלדלות, בזמן שהתושבים סובלים משיגעון הגדלות של נשיאה, גורבנגולי ברדימוחמדוב, שעתיד להיבחר שוב ברוב מוחלט בעוד עשרה ימים

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנשיא גורבנגולי ברדימוחמדוב (משמאל) ביום השבעתו ב–2007
הנשיא גורבנגולי ברדימוחמדוב (משמאל) ביום השבעתו ב–2007צילום: אי־פי
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

כשמחיר הגז הטבעי היה גבוה, טורקמניסטן גרפה 10 מיליארד דולר מיצוא בשנה — סכום נאה עבור מדינה בת 5 מיליון תושבים. רוב הכסף נותב לפרויקטים גרנדיוזיים של גורבנגולי ברדימוחמדוב, הנשיא הדיקטטור שמכנה עצמו ״מגן האומה״, או שחולק בין מקורביו. למרות זאת, הכלכלה צמחה בקצב שנתי של 11% ב–2010–2014, לפי נתונים רשמיים.

ואולם מאז נחתך מחיר הגז הטבעי בחצי, מה שגרר השלכות עגומות. ענף הגז אחראי לרבע מהתמ״ג ומחצית מהכנסות הממשלה בטורקמניסטן. מחיר הגז הנמוך פירושו שהכלכלה האטה בחדות, והתקציב עבר מיתרה של כמעט 10% ב–2012 לגירעון צפוי של 3% השנה. יתרות המט״ח המידלדלות של המדינה שוות כיום רק לתשעה חודשים של יבוא.

עבור אזרחים מן השורה, החיים נעשים קשים יותר. הממשלה העלתה את מחיר החשמל, הגז והמים המסובסדים. הפיחות של המנאט, המטבע המקומי, האיץ את האינפלציה הגבוהה ממילא, בעוד מחירי המזון קפצו ב–28% ב–2015 לבדה. בכמה מחוזות נוצר מחסור במוצרי יסוד כמו קמח, ומנהלים בחברות ממשלתיות, ששולטות בכלכלה, הורו על פיטורים המוניים. אפילו חוות חקלאיות נמצאות בשליטת הממשלה. לפי חברות אנליסטים זרות, כ–60% מהעובדים בטורקמניסטן הם מובטלים כיום. ועבור רבים מאלה שעדיין מחזיקים במשרות, השכר מתקבל באיחור של חודשים.

פיטורים בכירים בממשלה שבוצעו לאחרונה מצביעים על כך שהנשיא מנסה להסיט תסכול ציבורי גובר בשל מצבה המחמיר של הכלכלה. במקביל ממשיך ברדימוחמדוב לטפח את שיגעון הגדלות שלו: הוא הכניס לרשימת הקריאה הלאומית ספרים שלטענתו הוא חיבר, אחרי שהוציא ממנה ספר שפירסם קודמו בתפקיד. אף שתסיסה עממית אינה תרחיש סביר, משום שטורקמניסטן היא מדינת משטרה, ברדימוחמדוב מעוניין לשדר יציבות כלכלית לפני בחירות הראווה שיתקיימו בשבוע הבא, לפחות למראית עין. בבחירות הקודמות ב–2012 הוא התמודד מול שישה מועמדים אחרים, ועדיין הצליח לזכות ב–97% מהקולות.

הלקוחה היחידה של הגז הטורקמני היא סין

ייצוב הכלכלה יהיה משימה קשה. רוסיה, שבעבר ייבאה 40 מיליארד מ״ק של גז בשנה, ביטלה בינואר את כל הרכישות. ביטול הסנקציות הכלכליות של המערב על איראן, רוכשת חשובה נוספת של הגז הטורקמני, עשוי לאפשר לאיראן לפתח את מאגרי הגז, ולפיכך לייבא פחות. שכנות לא יציבות או לא ידידותיות חוסמות את רוב נתיבי היצוא של טורקמניסטן ומותירות את סין כלקוחה היחידה של הגז שלה. אלא שלא ידוע כמה כסף היא מרוויחה מהמכירות האלה: רוב הגז שהיא שולחת לסין משמש להחזר חובות של מיליארדי דולרים על הלוואות שקיבלה מאז 2009.

התשובה של ברדימוחמדוב היא לפתח ענף אחר — תיירות. בספטמבר נפתח בבירה אשגבאט שדה תעופה בצורה של מטוס פלקון. הקמתו מוערכת ב–2.4 מיליארד דולר, והוא הגדול במרכז אסיה, עם קיבולת של 17 מיליון נוסעים בשנה. הממשלה משקיעה גם 5 מיליארד דולר בקומפלקס ספורט משיש, שיארח את אליפות אמנויות הלחימה של אסיה ב–2018. מחוז אבאזה במערב הופך ל״לאס וגאס טורקמנית״, גדוש בבתי קזינו, לפי משרד החוץ.

מסגד בקיפצ'ק, טורקמניסטאןצילום: BURT HERMAN / AP/ ברט הרמ�

טורקמניסטן אינה מגנט תיירותי. מדיניות הוויזה שלה מגבילה במיוחד, ואלה שמצליחים להשיג ויזת תיירות מחויבים לשכור מדריך, שמשמש גם מודיע של הממשלה. אין בה יותר מדי אתרים אטרקטיביים כמו חופים זהובים או חיי לילה שוקקים. מנגד, אין בה מחסור בפילים לבנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם