פרשת נתניהו והמיליארדר פאקר: משטרת אוסטרליה בודקת חשד לעבירות שוחד

פאקר, שהידק קשרים עם ראש הממשלה מאז 2014, חשוד שהעניק מתנות יקרות ערך לבנו יאיר נתניהו, ובהן טיסות חינם במטוסו הפרטי ומימון אירוח בבית מלון בניו יורק; העונש על עבירת שוחד באוסטרליה - עד עשר שנות מאסר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'יימס פאקר עם שרה נתניהו
ג'יימס פאקר עם שרה נתניהו צילום: אי-אף-פי

המשטרה הפדרלית באוסטרליה עוקבת אחר המידע שנחשף נגד איל ההימורים האוסטרלי ג׳יימס פאקר, בחשד שהעניק מתנות יקרות ערך ליאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, ובהן טיסות חינם במטוסו הפרטי, מימון אירוח בבית מלון בניו יורק ושהייה בדירת היוקרה שלו בתל אביב. כך דווח בשבוע שעבר בעיתון ״דה אוסטרליאן״.

דובר מטעם משטרת אוסטרליה מסר לעיתון כי המשטרה ״מודעת למידע בנוגע לחשדות, אך לא תחשוף את מי היא חוקרת או לא חוקרת״.

המשטרה הפדרלית באוסטרליה אחראית בין היתר על חקירות בחשד לתשלומים או מתנות מצד אנשי עסקים למנהיגים זרים ומשפחותיהם. הרשעה בעבירת שוחד של משרת ציבור עשויה להביא לעונש מאסר של עד 10 שנים וקנס של עד 1.7 מיליון דולר.

עם זאת, עד כה לא הוגשו אישומים נגד פאקר והוא הכחיש כל דבר עבירה בקשריו עם יאיר נתניהו ומשפחת נתניהו. דובר מטעם פאקר סירב להגיב לידיעה בעיתון האוסטרלי.

פאקר מעוניין לקבל אזרחות ישראלית, שתעניק לו פטור מתשלום מסים על נכסים שהוא מחזיק מחוץ למדינה במשך עשר שנים. לפי פרסומים בערוץ 10, במהלך 2016 נפגש עורך דינו של פאקר, יעקב ויינרוט, עם שר הפנים, אריה דרעי, וביקש בשמו מעמד של תושבות קבע בישראל. זאת, בהתאם לסמכותו של השר להעניק מעמד שכזה. וינרוט שימש בעבר פרקליטו של נתניהו. ממסמכים שחברת האחזקות של פאקר הגישה בהונג קונג ניתן ללמוד כי ב-18 החודשים האחרונים פאקר דיווח לרשויות כי הוא מתגורר בדירה במלון רויאל ביץ' בתל אביב.

לפי חשיפת רביב דרוקר בערוץ 10, בסוף ספטמבר אשתקד הצטרף הבן יאיר לנסיעת בנימין נתניהו לעצרת האו"ם בניו יורק. על פי הדיווח, הוא השתכן במלון יוקרה בעיר, שהוא גם מלונו הקבוע של פאקר, במערכת החדרים ששכר המיליארדר האוסטרלי. על פי תחקירו של דרוקר, פאקר גם היה מעורב במידה מסויימת בנאומו של נתניהו באו"ם: במכתב שכתב לחברו, העיד פאקר כי עבר יחד עם נתניהו על הנאום ואף קיבל ממנו עותק. על פי המכתב, נתניהו גם הבטיח לו שיצורף לפמלייה וישב ליד שרה נתניהו. בתמונות מעצרת האו"ם אכן נראה פאקר ביציע האורחים לצד שרה ויאיר נתניהו.

במקרים אחרים, הוטס יאיר לחופשות במטוסו הפרטי של פאקר. בחלק מהחופשות מימן המיליארדר האוסטרלי גם את חבריו של נתניהו הבן שהצטרפו לחופשה, כך על פי הדיווח. בפברואר האחרון טס יאיר נתניהו לחופשת סקי באספן, קולורדו, והשתכן באחוזתו המפוארת של פאקר, שלא שהה שם באותו זמן. בנוסף, כך פורסם הערב בחדשות 10, כאשר הגיעה בשנה שעברה לישראל לישראל הזמרת מריה קארי - אז בת זוגו של פאקר - רכש המיליארדר כרטיסים בשווי עשרות אלפי שקלים, מהם העביר עשרה לשרה נתניהו ושבעה לראש המל"ל דאז וראש המוסד היום, יוסי כהן.

פאקר, 48, הוא בנו של איל המדיה קארי פאקר, שעד מותו ב–2005 היה איש העסקים העשיר והמשפיע באוסטרליה. פאקר הבן ירש ממנו אימפריית תקשורת הכוללת את רשת הטלוויזיה NINE ואת חברת המדיה וההוצאה לאור CMH. בתחילת 2015 הוערך הונו האישי ב–4.7 מיליארד דולר במגזין "פורבס אסיה", סכום שהופך אותו לאדם הרביעי בעושרו במדינה. הסכום התכווץ בשנים האחרונות ב–2.2 מיליארד דולר, שאותם הפסיד בהשקעות בארה"ב במשבר הפיננסי. מאז מותו של אביו, התרחק פאקר מעסקי התקשורת של המשפחה והחליט לפתח אימפריית הימורים חובקת עולם.

החברות בין פאקר וראש הממשלה, שעל פי דיווחים נרקמה הודות למפיק העל ההוליוודי ארנון מילצ'ן המקורב לנתניהו, התהדקה בשנתיים האחרונות בעוד הקשר הישראלי של פאקר מופיע בתדירות גוברת בתקשורת העולמית. באוגוסט 2014 דווח כי פאקר מתכוון לחזור ללאס וגאס ולבנות מלון על השטח שבו תיכננו יצחק תשובה ונוחי דנקנר להקים קזינו - פרויקט יומרני שבוטל בעקבות המשבר והסב לחברות הציבוריות שבהן שלטו השניים הפסדים של כ–600 מיליון דולר.

המניע לעניין הפתאומי שהחל לגלות פאקר בישראל עדיין לא הובהר. בעיתון "ג'ואיש ביזנס וורלד" נכתב כי פאקר מחפש הזדמנויות עסקיות במגזר ההיי־טק הישראלי, אם כי בינתיים לא דווח על השקעה כלשהי שלו בענף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"