מארה"ב לסין: הלהיט הנרקוטי החדש

בארה"ב נלחמים במגפת ההתמכרות למשכך הכאבים החזק שבו השתמש פרינס לפני שמת, ובסין השימוש בו רק נעשה נפוץ יותר

לוגו בלומברג
בלומברג
כדורי אוקסיקונטין
כדורי אוקסיקונטיןצילום: Toby Talbot/אי־פי
לוגו בלומברג
בלומברג

לסין יש חוקים נוקשים נגד שימוש בסמים ממכרים והיסטוריה כואבת של מגפת התמכרות לאופיום במאה ה-19, ולכן היא לא המקום הראשון שיקפוץ לראש אם מנסים לחשוב על שוק שבו משכך הכאבים אוקסיקונטין יכול לשגשג. זו התרופה שגם עמדה במרכזה של התפרצות התמכרות לאופיואידים (המשתייכים לקבוצת הסמים המדכאים את מערכת העצבים המרכזית) בארה"ב.

ובכל זאת, אוקסיקונטין, שבו השתמש הזמר פרינס לפני שמת, נהפכת ללהיט בסין שסובלת מעלייה בתחלואה מסרטן ומהזקנות האוכלוסייה. חברת התרופות שמייצרת את אוקסיקונטין מנסה לתת דחיפה נוספת להצלחה ועובדת עם הרופאים ועם בת בריתם – ממשלת סין.

אוקסיקונטין נמכרת בסין על ידי מונדיפארמה, המקושרת לפורדו פארמה האמריקאית, שמוכרת את האופיואיד בעל הפעולה הממושכת בארה"ב. שתי החברות הן חלק מרשת עולמית של חברות עצמאיות בבעלות פרטית, שמוחזקות על ידי קרנות בבעלות משפחת סאקלר, אחת מהמשפחות העשירות בארה"ב, שלפי "פורבס" מחזיקה בהון של 13 מיליארד דולר.

מאחר שקל יותר כיום להשיג בסין את משכך הכאבים, המדינה צריכה להתמודד עם הסיכונים הכרוכים בשימוש בתרופה באמצעות מערכת הבריאות שלה שמנוהלת על ידי המדינה.

מונדיפארמה מקיימת הכשרות לעשרות אלפי רופאים מקומיים בסין שבהן היא מציגה מחקרים שמפחיתים בסיכון להתמכרות לאופיואידים כדי להדגיש את היתרונות של אוקסיקונטין. מונדיפארמה אומרת שהיא לא הכינה את החומרים האלה בעצמה, ונראה כי היא נהנתה מהמעורבות שלה בתוכנית להקלה על כאבים של משרד הבריאות בסין.

בחינת נתוני המכירות בסין מראה כי מכירות האוקסיקונטין עלו בחדות בכמה בתי חולים בסין שהיו חלק מהתוכנית של משרד הבריאות. לפי ראיון שנערך עם מנכ"ל מונדיפארמה בסין ופורסם באתר האינטרנט של החברה, מונדיפארמה טוענת כי היא מחזיקה בנתח שוק של 60% בטיפולים להקלה על כאב לחולי סרטן בסין.

פרינס. מת ממנת יתר של פנטניל, סוג של אופיאטצילום: BERTRAND GUAY/אי־אף־פי

ארגון הבריאות העולמי ממליץ על טיפול לכאבים בסרטן באמצעות אופיואידים חזקים רק כשטיפולים אחרים התגלו כלא יעילים. בנוסף הארגון אומר כי רופאים צריכים להזהיר את המטופלים לגבי תופעות הלוואי של התרופה.

"ברור שהרופאים והמטופלים צריכים להיות מודעים אם הם משתמשים באופיואידים חזקים שלגביהם קיים סיכוי קטן, אך משמעותי לפיתוח תלות בהם", אמר ניקולס קלארק מהמחלקה להתמכרויות ובריאות הנפש בארגון הבריאות העולמי. "אם מרפאים את הסרטן או שתוחלת החיים של המטופל צפויה להיות טובה, התלות באופיואיד תדרוש טיפול נפרד".

מונדיפארמה מסרה באמצעות הודעת מייל כי יש לה חוקים פנימיים נוקשים שאמורים להבטיח שהיא עומדת בחוק הסיני ופועלת באופן אחראי כדי לשפר את הטיפול בכאב. החברה אמרה גם כי חומרי ההכשרה הוכנו על ידי מומחים וכי הם מפוקחים על ידי משרד הבריאות הסיני.

מנציבות הבריאות הלאומית ותכנון המשפחה בסין, שאליה מוזג ב-2013 משרד הבריאות הסיני, לא נמסרה תגובה.

לפי נתונים של חברת הייעוץ פרסיסטנס מרקט ריסרץ', שוק האופיואידים הגיע ב-2015 להיקף של 35 מיליארד דולר, עלייה של 3% לעומת 2014. השוק הזה כולל שורה של טיפולים הנרקחים מאופיום – החל מטיפולים בפרג ועד לתרופות מסונתזות. בשנה שעברה חלו בסין 4.3 מיליון בני אדם בסרטן, מה שעשוי להפוך את המדינה ליעד רווחי להתרחבות בפעילות.

בניגוד לארה"ב, בסין אין כיום התפרצות של התמכרות למשככי כאבים, אף שהשימוש בהם במדינה עולה. על רקע העלייה בשימוש באופיואידים, הרופאים במדינה יידרשו להבטיח כי הם רושמים את התרופה לפי הצורך כדי שלא תופץ ברבים. מכירות מונדיפארמה עלו בשנה שעברה ב-45% לכ-100 מיליון דולר. ואולם החברה לא מפרסמת בנפרד את מכירות האוקסיקונטין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?