ימין קיצוני? לפי העיתונאי היהודי מברייטבארט, טראמפ הוא הכי ידידותי לגייז, יהודים ונשים

העיתונאי אהרן קליין, ראש דסק ברייטבארט בישראל, הוא האיש שיכול ללמד אותנו להפסיק לפחד ולהתחיל לאהוב את טראמפ ואת יועצו האסטרטגי סטיב בנון, שאותו הוא מכיר כעשור ■ "אנחנו לא הממסד", הוא טוען גם לאחר הבחירות

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אהרון קליין
אהרן קליין. "טראמפ לא ישים את הבנייה בשטחים בראש סדר העדיפויות"צילום: אייל טואג
דפנה מאור
דפנה מאור

הדבר שהכי מרתיע את אהרן קליין במהלך שיחתנו הוא הרעיון שעכשיו, לאחר בחירתו לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ נהפך לממסד. "אנחנו לא הממסד", הוא חוזר ואומר, ומחייך כשהוא מבין מה הוא אומר. "אנחנו כן, אבל...".

קליין הוא עיתונאי בברייטבארט - שופר הימין הקיצוני (אלט־רייט) בארה"ב, כלי התקשורת המזוהה ביותר עם טראמפ. עלייתו המטאורית של ברייטבארט בשנים האחרונות בישרה את בחירתו של טראמפ. בחוגים ליברליים, ובחלק ניכר מהחוגים הרפובליקאים - אלה שאותם מכנה קליין ממסד רפובליקאי, ולא בחיבה יתרה - ברייטבארט נחשב לצד האפל של היקום, פלטפורמה רדיקלית שמקדמת שנאת זרים, שנאת נשים, וחביבה על אנטישמים וגזענים.

קליין הוא חבר קרוב של סטיב בנון, לשעבר יו"ר ברייטבארט ומנכ"ל הקמפיין של טראמפ, שהתמנה לא מכבר כיועצו האסטרטגי של הנשיא הנבחר. בנון תרם באחרונה למוניטין הצד האפל של ברייטבארט, כשאמר בראיון ל"הוליווד ריפורטר": "האפלה היא טובה. דיק צ'ייני. דארת ויידר. השטן. זה הכוח" ׁׁ(ראו תיבה על השקפותיו של בנון) ׁׁ.

התנגדותו של קליין ומחנהו להיותם מוגדרים כעת "ממסד" מבוססת על ההבנה שלפעמים הניצחון הוא הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לאנדרדוג, בוודאי רדיקלי כמו זה שאותו מייצג טראמפ. ניצחונו של טראמפ, בניגוד לכל הסיכויים והציפיות ממנו בבחירות הסוערות ביותר בארה"ב זה דורות, הושג בעזרת יציאתו נגד הממסד האמריקאי, שנתפש בעיני תומכיו של טראמפ כמושחת.

סטיב בנון (משמאל) משקיף על דונלד טראמפ במהלך מערכת הבחירותצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

שלושה רבי מכר

קליין הוא עיתונאי ותיק, ראש הדסק הישראלי של ברייטבארט. הוא משדר תוכנית רדיו בארה"ב שזוכה להצלחה רבה, לדבריו בשל היותו "אולי העיתונאי היחיד שמסקר ברדיו האמריקאי את המזרח התיכון". התוכנית שלו משודרת בפרישה ארצית וזוכה לרייטינג גבוה במיוחד בשידור בימי שישי בערב. הוא מחברם של שבעה ספרים, בהם שלושה שהגיעו לרשימת רבי המכר של "ניו יורק טיימס", חלק מהם מוקדשים לנשיא ברק אובמה ("The Manchurian President" - על "קשריו של אובמה לקומוניסטים, סוציאליסטים וגורמי אנטי־אמריקאים קיצוניים", ו-"Fool me twice" - "חשיפת תוכניותיו המזעזעות של הנשיא אובמה לארבע השנים הבאות"). לברייטבארט יש בישראל חמישה עובדים מלבד קליין, שניים מהם כתבים במשרה מלאה, כולל עלי ואקד, שהיה כתב השטחים של ynet.

קליין גויס לעבודה בברייטבארט על ידי בנון, שהכיר אותו במשך יותר מעשור. בנון נהפך לדמות השנואה ביותר על מתנגדי טראמפ, והפחד ממנו הסלים כשהתמנה לתפקיד רב חשיבות בממשל הנכנס. הוא הואשם באנטישמיות, אסלמופוביה, שנאת נשים וגזענות באופן כללי. קליין מבין מדוע "הממסד" מפחד מבנון, אולם מביע תסכול עמוק מתווית האנטישמי שהודבקה לידידו הטוב.

הממסד הוא נושא שחוזר ונשנה בדבריו של קליין וברטוריקה של תומכי טראמפ. הילרי קלינטון אמנם היתה מושא השנאה הבולט של מחנה טראמפ בבחירות, אבל כשקליין מדבר על הממסד הוא קודם כל מציין את הממסד הרפובליקאי, ואחר כך מתייחס לזה הדמוקרטי. השחיתות אינה עניין מפלגתי, של ימין או שמאל, הוא אומר.

עם כניסתו המתוכננת של טראמפ לבית הלבן, החל חיזור גורלי: תאגידים שמשנים תוכניות כדי להתאים אותן למדיניות המשוערת של איש הנדל"ן והתקשורת, פוליטיקאים רפובליקאים שהתנצחו אתו בקמפיין עולים לחלות את פניו, וכלי תקשורת ליברליים שמפרסמים התנצלויות בחצי פה או בפה מלא. הפרשן השמרני־יחסית של "ניו יורק טיימס", דיוויד ברוקס, קרא במאמר בעיתון ל"עמיתי מתנגדי טראמפ: תנסו להקשיב קצת". ג'ון סטיוארט, העיתונאי והסטיריקן, דיבר על הצביעות שבתיאורם של תומכי טראמפ כחבורת גזענים נקלים, כשנשיאים קודמים של ארה"ב כמו לינדון ג'ונסון וריצ'רד ניקסון היו בעצמם גזענים.

ואולם קשה להכחיש: הבחירה של טראמפ, שהשתמש בבחירות במה שקליין מכנה "טרולינג" - שימוש באמירות משלהבות ומסיתות כדי לעורר שיח בנושאים שלפי קליין לא העזו למתוח עליהם ביקורת, כמו הגירה והסכמי סחר - השיבה רוח במפרשיהם ויישרה את גבם של גזענים ברחבי ארה"ב: פשעי השנאה זינקו במספרם בימים האחרונים.

קליין טוען מנגד שגייז, נשים ומהגרים חוקיים לא צריכים לפחד כלל מטראמפ. הוא מציין שבברייטבארט, במנגנון העסקי של טראמפ ובקמפיין שלו יש נשים וגייז בתפקידים בכירים.

הפגנה נגד בחירתו של סטיב בנון ליועץ האסטרטגי של טראמפצילום: DAVID MCNEW/אי־אף־פי

הגיע לחודש, נשאר יותר מעשור

קליין, 38, הגיע לישראל ב-2005 לאחר סיום לימודיו בישיבה יוניברסיטי בניו יורק שם ערך את עיתון הקולג'. הוא התכוון להישאר כמה חודשים, ולסקר את פינוי גוש קטיף, "אבל נשארתי יותר מעשר שנים", הוא צוחק בהשתאות. "עד השנה שעברה עבדתי ב-WND.com, (וורלד נט דיילי - אתר חדשות שמרני). לפני כשנה פנה אלי בנון, וביקש ממני להקים את דסק ברייטבארט בישראל".

קליין מכיר את בנון יותר מעשר שנים, והכיר גם את אנדרו ברייטבארט, המייסד המנוח של אתר החדשות הימני, עוד לפני שברייטבארט הוקם ב–2009. "הסתובננו באותם חוגים", הוא מסביר.

אילו חוגים אלה?

"מה שאני מכנה עיתונות מדייקת, אבל בדרך כלל קוראים לזה עיתונות שמרנית. מדיה לא ליברלית, אין הרבה מאתנו".

בנון רצה משהו מאוד ספציפי מקליין. "הוא הביא אותי כדי שאוכל לכתוב ולסתור את השקרים שנכתבים נגד ישראל במדיה, ובמיוחד הוא רצה שאטפל בנושא BDS. הוא היה מודאג מאוד מהתפשטות האנטישמיות בקמפוסים בארה"ב, ורצה שאכתוב על האנטישמיות בארה"ב".

לקליין, שבתוכנית הרדיו שלו העלה לשידור ג'יהאדיסטים מהמדינה האסלאמית, חשוב מאוד להדגיש שבנון אינו אנטישמי. הוא מתוסכל מכך שהתקשורת, לדבריו, מכפישה את בנון, וחוזר ומספר על הקשר שלו אתו, על אהבתו של בנון לישראל, ועל כמה שטראמפ יהיה טוב לישראל.

כמי שמכיר אותו היטב, איך אתה רואה את בנון כאדם שלוחש על אוזנו של מנהיג העולם החופשי?

"הוא מבין היטב את הנושאים, הוא איש מבריק. אני לא מכיר מישהו שמתאים יותר לתפקיד. הוא שולט בנושאים של הגירה, ביטחון גבולות, מניעת כניסה של מהגרים לא חוקיים. מפחדים ממנו כי הוא רוצה למגר את השחיתות בשני הצדדים - הרפובליקאים והדמוקרטים. הוא מבין בכלכלה. האויב הגדול ביותר בעיניו הוא 'ממשלה גדולה' - ממשלה שמתערבת בכלכלה, כפי שקרה בשנים האחרונות".

"בשנים הקרובות", אומר קליין, ימנה בית המשפט העליון בארה"ב בין שופט אחד לשלושה שופטים חדשים. "זו עמדה רבת עוצמה. הוא רוצה שיהיו שם אנשים ששועים לחוקה של ארה"ב".

מה תאמר לגייז, לנשים, למיעוטים שחוששים מהרטוריקה המפחידה שנשמעה בבחירות?

"טראמפ הוא הרפובליקאי הכי פרו־גיי שהיה מעולם. אנחנו בברייטבארט מספקים מקום בטוח לרפובליקאים שהם גייז. העורך של ברייטבארט, מילו יאנופולוס, הוא גיי. מנהלת הקמפיין שלו היתה אישה. הוא קידם נשים וגייז ומיעוטים. בתו מנהלת את העסק שלו. מעולם לא חוויתי דעות קדומות מפיו של בנון".

אבל טראמפ אמר דברים נוראיים במערכת הבחירות.

שלט נגד מינוי בנון ליועצו האסטרטגי של טראמפצילום: DAVID MCNEW/אי־אף־פי

"דווקא בתקופת אובמה אמריקה נהפכה למפולגת יותר משהיתה בעבר - תראי את המהומות הגזעיות בפרגוסון ובבולטימור. אובמה מנהל במיקרו את אמריקה על בסיס של זהות דתית, גזעית. אמריקאים פונים זה נגד זה. התנועה בלאק לייבס מאטר (חיי שחורים נחשבים) היא יישות תומכת בטרור - הם תומכים באלימות נגד שוטרים. הם ניכסו את נושא הגזע כדי לקדם את האג'נדה שלהם, וזה חבל, כי באמת יש גזענות באמריקה.

"אני פשוט לא מבין את ההכפשות נגד טראמפ. הקשרים שלו לכאורה עם הקו קלוקס קלאן ודיוויד דיוק", קליין מגחך. "מי בכלל מקשיב לדיוק, חוץ מהמדיה הליברלית, שידעה להתעלם מהקשרים האנטישמיים של אובמה. הוא התפלל בכנסייה של ג'רמיה רייט (המטיף שהואשם באנטישמיות; אובמה ניתק את קשריו עמו) והקשרים שלו עם ביל איירס". (מרצה באוניברסיטת אילינוי שהיה בעבר חבר בתנועה מחתרתית שנחשדה בטרור).

אבל כשקוראים בברייטבארט כותרות כמו "אמצעי מניעה הופכים נשים ללא מושכות ומטורפות" או "הפתרון להטרדה באינטרנט: שנשים יתנתקו", קשה שלא להיבהל.

"הכותרות שאת מצטטת הן לא ידיעות חדשותיות אלא טורי דעה; הן סרקסטיות. כמעט כולן נכתבו על ידי מילו, עורך הטכנולוגיה. זוהי טקטיקה מהפכנית שטראמפ העלה לגדולה - טרולינג. לאנשים נמאס מתקינות פוליטית, אז הוא השתמש באמירות כל כך שערורייתיות שאנשים לא היו יכולים להתעלם ממנו, בניגוד למיט רומני וג'ון מקיין לפניו, שנכשלו בזה. אני לא בהכרח מסכים עם הדברים האלה, אבל הם בהחלט עוררו שיח שלא היה קודם".

ומה עם בנון שאמר שדארת' ויידר, השטן, הם הכוח האמיתי? בנון מגדיר את עצמו כלאומן, זו מלה שמעוררת זכרונות שקשורים לאירופה של טרום מלחמת העולם השנייה, גרמניה ואיטליה.

"בנון הוא איש שנשאר ברקע, והוא לא מחפש לעצמו כוח או תשומת לב. הוא רוצה לתקן את אמריקה ויש לו עכשיו הזדמנות. יש לנו קול והזדמנות - לראשונה יש לאומן בבית הלבן - היינו מושתקים במשך זמן רב.

"אני רוצה להסביר", הוא מוסיף. "זה לא שאנחנו באים להרוס ולבטל את כל ההתקדמות הליברלית שהיתה. אבל המטוטלת נעה יותר מדי שמאלה. הגבולות פתוחים מדי, האינטרנשונליזם חזק מדי, הבנקים של וול סטריט - יש להם אינטרסים לא־אמריקאיים, אלא בינלאומיים. הם בעד הגירה כי הם רוצים עובדים זולים. אנחנו רק רוצים להחזיר את המטוטלת מעט.

"אתם בישראל, בניתם גדר. ישראל היא חלוצה בתחום. זה לא מעשה קיצוני. זה דבר בסיסי".

הקמפיין של טראמפ היה בעל שורשים עממיים אמיתיים, פחות מאורגן ופחות מבוסס ביג דאטה וכסף משל הילרי קלינטון ושל אובמה ב-2008. מה היה סוד ההצלחה לדעתך?

"צוות הקמפיין של טראמפ היה אכן קטן מאוד. אבל המסר של טראמפ עורר הזדהות אצל האמריקאים. כולם היו בטוחים שהוא יפסיד בבחירות, אבל הבוחרים חששו ממצב הכלכלה, ודאגו בגלל נושאים כמו הגירה ומשרות שעוברות לחו"ל.

"טראמפ זיהה שהבוחרים מאסו בממסד, גם בממסד הרפובליקאי. אסיפות הבחירות שלו היו מלאות, עד שאלפי אנשים נותרו בחוץ. בחלק מהאסיפות של קלינטון הם בקושי הביאו 300 אנשים".

קליין מדבר על היישום של המדיניות של טראמפ. "הוא ידאג ליותר עבודה לאמריקאים. הייצור היה גולת הכותרת של הכלכלה האמריקאית במשך דורות. טראמפ יתמקד גם בהסכמי הסחר שמרמים את האמריקאים, וברפורמת מס שתפחית את הנטל, שמגיע עד 50% במקרים מסוימים. יש גם יותר מדי אנשים שמקבלים קצבאות וזה מרוקן את הקופה הציבורית".

מילו יאנופולוס, אתר ברייטבארטצילום: HILARY SWIFT / NYT

"אין דמיון בין השערוריות"

יום לאחר שיחתי עם קליין הכריז טראמפ כי הדבר הראשון שיעשה יהיה לבטל את הסכם הסחר הטרנס־פסיפי, שעליו חתמה ארה"ב עם 12 אומות לחופי האוקיינוס השקט, וטרם אושרר בקונגרס.

טראמפ מציע להחזיר משרות מסין לארה"ב. אם פועלים אמריקאים יקבלו שכר של פועלים סיניים, איך הם יוכלו לקנות טלוויזיות ענקיות? או שהטלוויזיות יעלו הרבה יותר.

"אני לא חושב שהשכר שלהם יירד כל כך, אולי קצת".

אתה חושב שטראמפ יוכל ליישם את זה? שיהיה לו כוח פוליטי ותמיכה בקונגרס?

"בגלל זה אמרתי שהמלחמה רק החלה. המינוי של ריינס פריבוס, יו"ר הוועדה הלאומית הרפובליקאית, נועד לכך שישמש איש קשר עם הרפובליקאים בקונגרס. אבל אני לא חושב שטראמפ מאמין שהוא יוכל לקבל את כל מה שהוא רוצה".

ברייטבארט פותחים עכשיו משרדים באירופה. אתה סבור שיקרו שם תהליכים דומים?

"כן, כבר רואים את זה באירועים כמו הברקזיט. יש התעוררות במקומות רבים, בגלל הגבולות הפתוחים, מהגרים בלתי־חוקיים וקיצונים אסלמיים שמנצלים את המהגרים. יש תנועה נגד האיחוד האירופי, שסובל מקשיים רבים. מועמדים שיוצאים נגד הממסד מצליחים יותר ויותר".

המדיה הליברלית, כמו "ניו יורק טיימס" ו־"וושינגטון פוסט", אמנם הפגינה הטיה מובהקת לטובת קלינטון, אבל בכל זאת פירסמה תחקירים חריפים עליה - על קרן קלינטון ומכונת הכסף שלה, על שערוריות העבר ועל האימיילים. האם ברייטבארט כתב על השערוריות של טראמפ?

"אין בכלל מקום להשוואה בין השערוריות של טראמפ לאלה של קלינטון, שסיכנה את הביטחון הלאומי במיילים שלה. אנחנו סיקרנו את סיפור האוניברסיטה של טראמפ (שהגיע להסדר פשרה השבוע עם התובעים), אבל זה משהו קטנטן לעומת המיליארדרים של קרן קלינטון, שהיא תרמית שגוזלת מהציבור האמריקאי. אנחנו עיתונאים עצמאיים בלי קשר לטראמפ או לקמפיין שלו. 'ניו יורק טיימס' התנצל כבר על ההטיה שלו. כתבת של 'פוליטיקו' הכניסה סיפורים שקידמו את קלינטון".

קליין סיקר באופן נרחב במהלך הקמפיין את סיפור התלונות לכאורה על תקיפות מיניות של ביל קלינטון. שעות ספורות לפני העימות הנשיאותי האחרון הוא העלה את הראיון עם לסלי מילווי, שטענה כי קלינטון תקף אותה, וראיין עם חואניטה ברודריק, שיצאה בהאשמות דומות.

"כשמדברים על המלחמה נגד נשים, אף אחד לא מדבר על החלק של הילרי קלינטון בעניין", הוא אומר. לדבריו, קלינטון השתתפה במאמץ השתקה נרחב לגבי "מאהבות ונשים" שהיו להן קשרים עם ביל קלינטון, עוד מתקופתו כמתמודד על תפקיד מושל ארקנסו, ובמשך הקריירה שלה. "אני מכיר אישית את הנשים האלה, והן בטראומה, החיים שלהן נהרסו".

אין חשש במחנה שלכם שטראמפ יקשיב לביקורת וירחיק את בנון?

קליין צוחק בקול: "אין סיכוי. הוא לא ירחיק את בנון. הוא לא נסוג מהמלחמה. הוא מבין שבנון לא אנטישמי. הרפובליקאים והדמוקרטים מפחדים מבנון. הם לא רוצים אותו בבית הלבן. זה פשיסטי, מה שהם עושים".

תומכי טראמפצילום: MIKE SEGAR/רויטרס

הצלחה נדירה בעולם העיתונות

"ברייטבארט ניוז" הוא הצלחה מטאורית לאתר חדשות, שנחשב עד לפני זמן לא רב לנישה אזוטרית כמעט של חובבי נשק ותיאוריות קשר. בחודש שבין 18 באוקטובר ועד 18 בנובמבר ביקרו בו 45 מיליון גולשים והוא זכה ל-300 מיליון דפים נצפים - עלייה של 164% תוך עשרה חודשים, ופי חמישה גולשים מלפני שנתיים.

בתחום אתרי החדשות הפוליטיות הוא האתר המצליח ביותר בטוויטר ובפייסבוק - במונחים של שיתופים, לייקים והערות. לפי נתוני חברת המחקר אלקסה (Alexa) מדורג ברייטבארט כאתר ה–127 בין כל סוגי האתרים בארה"ב, אך במדיה החברתית העיסוק בו פעיל ברמה של אתרי חדשות עולמיים, כמו BBC, "גרדיאן" ו"ניו יורק טיימס".

ברייטבארט נמצא בבעלות פרטית, ולא ידועים נתוניו הפיננסיים. "ניו יורק טיימס" שיער כי הוא ממומן מעזבונו של ברייטבארט, שהקים את האתר ב–2009 ומת מהתקף לב ב–2012, על ידי המנכ"ל שלו, לארי סולו, וכן משפחתו של רוברט מרסר, תורם שמרני עשיר ותומך טראמפ. בכיריו טוענים כי הצלחתו נובעת מפנייה לפלח מוזנח של הקהילה השמרנית - מתנגדי הגירה וסחר חופשי, שאין לדעותיהם קול בכלי התקשורת האחרים.

"המוקד אינו ימין־שמאל, אלא פופוליזם ולאומנות מול גלובליזם", אמר העורך הראשי אלכס מרלו בראיון ל"ניו יורק טיימס" באוגוסט. "פוקס ניוז", שהיה תמיד כלי התקשורת החביב על הממסד הרפובליקאי, איבד את הקשר שלו עם הקהל העממי בימין. במהלך תקופת הבחירות הפגין הערוץ ביקורתיות רבה כלפי טראמפ, ודחף צופים רבים לזרועות של מקורות חדשותיים קיצוניים יותר. ברייטבארט מתכנן להשיק אתרים בגרמניה ובצרפת, שבהן קהל גדול לתחושות זעם והתנגדות להגירה.

ברייטבארט הוא סיפור הצלחה של אתר חדשות בתקופה שבה הענף כולו נמצא במצור. מה התוכניות שלכם?

קליין לא יכול לספר על ההתרחבות המתוכננת מעבר למה שנכתב בתקשורת. "התעבורה שלנו זינקה בחודשים האחרונים. אנחנו מספר אחת במדיה החברתית. נמשיך לראות צמיחה גדולה. לאנשים נמאס לקבל מסר אחד ויחיד מהמדיה, החשיבה המשותפת הזאת של 'הכל אותו הדבר' של המדיה הליברלית. המדיה חוששת מהקול השונה הזה".

תוכנית הרדיו שלך בארה"ב זוכה להצלחה. מה התכנים שאתה מתמקד בהם?

"אני מקדיש 70% לענייני פנים של ארה"ב ו-30% למזרח התיכון".

אפשר לנחש שהמאזינים שלך לא קוראים את "הארץ" באנגלית?

"בענייני ביטחון 'הארץ' הוא העיתון הטוב ביותר בעיני בישראל. את עמוד הדעות אני לא ממש אוהב".

בוא נדבר על ישראל. אתה אומר שבנון וטראמפ יהיו טובים לישראל, באיזה מובן?

"קודם כל, בנון וטראמפ מבינים שאיראן גרעינית היא האיום הגדול ביותר - על העולם, ישראל והמזרח התיכון. צריך למנוע מאיראן התחמשות גרעינית. נושא שני הוא זה שאובמה תמך באויבים של ארה"ב, וחיזק את האויבים של ישראל. במצרים הוא תמך באחים המוסלמים, בלוב השמדנו את הגבולות, ועכשיו דאעש פועל ומתפשט משם. דאעש נמצא עכשיו על גבולות ישראל. טראמפ ובנון יצדדו בבעלי בריתנו.

"בעניין הפלסטיני - אני מאמין, או מקווה, שטראמפ לא ישים את הבנייה בשטחים בראש סדר העדיפויות. צריך לסיים את האלימות הפלסטינית ולהביא את הפלסטינים לשולחן הממשא ומתן. טראמפ גם מבין שצריך להעניק לפלסטינים הזדמנות לשפר את מצבם הכלכלי".

קליין מזכיר גם שטראמפ כבר מינה אנשים פרו־ישראלים לצוות המעבר שלו.

מה שטוב למדיניות של ממשלת נתניהו לדעתך טוב בהכרח גם לישראל? אם ירחיבו גושי התנחלויות, מה יהיה בעוד ארבע או שמונה שנים כשיהיה ממשל חדש וההתנחלויות מפירות את החוק הבינלאומי?

"בימים שלפני הפינוי בעזה עדיין בנו שם, ולמרות זאת פינו את גוש קטיף. ממשלת ישראל הבהירה שהיא תהיה מוכנה לדון בפינוי התנחלויות אם יהיה משא ומתן רציני".

צלב קרס על כרזת בחירות בארה"בצילום: Philip Sears/רויטרס

העולם על פי בנון

סטיב בנון, היועץ האסטרטגי של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, לשעבר יו"ר ברייטבארט ומנכ"ל הקמפיין של טראמפ, שטח את משנתו בנאום בכנס של המכון לכבוד האדם, שבו השתתפו נציגים מגופים שמרניים דתיים באירופה.

התעתיק של הנאום התפרסם באתר באזזפיד, והנה עיקריו:

1.אנחנו בעידן של משבר כלכלי.

מאז נפילת בריה"מ, העולם סיים את תקופת ה"פקס אמריקנה" של אמצע המאה ה-20, ונקלע למשבר בקפיטליזם. "הקפיטליזם ייצר עושר עצום, שהתחלק בין בני מעמד הביניים שהגיעו מסביבה של מעמד פועלים. המשבר הוא של הדת, של האמונה, של המערב, משבר של הקפיטליזם". במקום קפיטליזם נאור נשלט העולם בצורה "מטרידה של קפיטליזם ליברטריאני, שבו אנשים נחשבים לסחורות ואובייקטים לשימוש - כמו שחזה קארל מרקס".

2.המנהיגים הקפיטליסטים הטובים ביותר הם בעלי אמונות יהודיות־נוצריות(Judeo-Christian - מונח המתייחס לבני הדת הנוצרית והיהודית).

3.העולמות החילוניים והמוסלמיים הם שהביאו את המערב היהודי־נוצרי למשבר.

משבר הקפיטליזם, לפי בנון, הוא משבר של אמונה, היחלשות האידיאלים היהודיים־נוצריים, בעקבות התחזקות החילוניות והעולם המוסלמי. החילוניות היא משבר של הדור הצעיר, לדבריו, שמחלישה את המערב מול עלייתן של הדתות המזרחיות. "מתבשלת מלחמה גדולה, שהיא כבר מלחמה גלובלית, ועלינו להתמודד עם הסכנה כבר היום".

4.התוצר של המשבר באמונה ובקפיטליזם הוא עליית דאעש.

"אנחנו בתחילתם של שלבים ראשונים למלחמה גלובלית נגד פשיזם אסלאמי".

5.דאעש היא האיום הגדול ביותר. על המערב היהודי־נוצרי להתייצב בפניה בצורה אגרסיבית.

6.ההתקוממות הפופוליסטית (בארה"ב) היא תוצאה של חרדה כלכלית.

בנון דיבר על עלייה בנטל המסים על מעמד הביניים, בעוד שבנקאי השקעות חופשיים לפעול כרצונם. "כל השלל הולך לקרנות גידור ולבנקי השקעות, לקפיטליזם של מקורבים עם אופציות, מניות ובונוסים. אין להם שום אפשרות להפסיד כמעט, כי מי שיחלץ אותם זה המעמד הבינוני. זה מה שמתדלק את המרד הפופוליסטי - במידלנדס שבבריטניה, במרכז ארה"ב. לאנשים נמאס".

7.תנועת מסיבת התה הצליחה להשיג הצלחה באופן הדרגתי. ברייטבארט, לדבריו, הוא הביטוי המוצלח ביותר להצלחה בצעדים קטנים.

בנוסף, אמר בנון את הדברים הבאים בהזדמנויות קודמות:

8.פופוליזם שמרני יכבוש את העולם.

אחת הדוגמאות היא נרנדרה מודי בהודו. "אנחנו קולה של תנועת ההתנגדות להפלות, של הנישואים המסורתיים, ואנחנו מנצחים פעם אחר פעם".

9.הגזענות סולקה מתנועת האלט־רייט (ימין קיצוני).

"בכל מהפכה יש קבוצות קיצוניות, שלבסוף מכלות את עצמן, והתנועה נהפכת למרכז־ימין פופוליסטי".

10. פוטין הוא קלפטוקרט — אבל יש לו רעיונות מנהיגות טובים.

"איני מצדיק את ולדימיר פוטין והקלפטוקרטיה שהוא מייצג... אבל אני יכול להבין את ערכי המסורת ותמיכתו ביסודות הלאומנות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"