הלבנת כספים ענקית בהודו: ראש הממשלה ביטל שטרות - ההודים בפאניקה

מגבלה על היקף השטרות שמותר להחליף הולידה שיטות יצירתיות להלבנת מזומן שהוסתר: שוכרים עניים ומבקשים מהם להחליף את הכסף תמורת עמלה או שמשלמים מראש שכר של שנה לעוזרי בית

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
החלפת שטרות רופי לא חוקיים בהודו
החלפת שטרות רופי לא חוקיים בהודוצילום: רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כושר ההמצאה של האומה ההודית הועמד למבחן בבהלה להציל את "הכסף השחור" - מצבור של מאות אלפי, אולי מיליוני רופי שהוחבאו ללא ששולמו עליהם מסים. במשך עשורים, ההודים מילאו את המזרנים והבלטות בשטרות של 500 ו-1,000 רופי, הנפוצים ביותר במחזור, ושוויים כעת 7 ו-14 דולר בהתאמה.

ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, רצה להטיל מס על ההכנסות הללו. האסטרטגיה שלו לאלץ את בני ארצו לחשוף את מצבורי הכסף שלהם? להוציא את השטרות מהמחזור ולאלץ את החוסכים להחליף אותם בחדשים.

האיסור על השימוש בשטרות 500 ו-1,000 רופי הוכרז ב-8 בנובמבר, והכלכלה נקלעה לכאוס. ההודים יצאו למסע נואש למצוא דרך להלבין את הונם ולמנוע הפסדים קטסטרופיים.

עד סוף השנה מותר להחליף את השטרות האסורים תמורת שטרות בעלי ערך נקוב נמוך יותר או שטרות חדשים שמודפסים עתה. מכיוון שהודים עשירים יותר מורשים להחליף רק עד 250 אלף רופי ללא הוכחה ששילמו מסים, רבים מהם מעבירים עתה חבילות שטרות לעניים, ומשלמים להם סכום פעוט כדי שיחזיקו אותם בחשבונות שלהם לתקופה ואז יחזירו אותם. אחרים מסתערים עם מזוודות כסף על חנויות תכשיטים ובגדי מעצבים וקונים בשטרות המיושנים.

"במקום לזרוק כסף לבית השימוש, עדיף להשתמש בו לקנות תלבושות יפות", אמרה טינה טהיליאני פריק, מנהלת קבוצת אנסמבל, הבעלים של רשת חנויות אופנה הודית. יש אנשים שמשלמים מראש – שכר עובדי משק בית למשל – לשנה או שירותי יופי.

יש שהתייאשו וזרקו את הכסף לפח. שטרות של 1,000 רופי צפים עתה בנהר הגנגס. כשליש מכל העסקים בהודו מתבצע בשימוש בכסף שחור. תעשיות שלמות, כמו נדל"ן, מסחר, קמעונות יוקרה ושירותי חתונות תודלקו בכסף שחור זה דורות,ועתה סובלים מנסיגה.

רה"מ הודו, נרנדרה מודיצילום: בלומברג

ההודים עומדים בתורים של שעות להחליף את הכסף בשטרות של 2,000 רופי שמוצר להחזיק, ושטרות של 2,500 שאפשר למשוך מכספומטים. אולם האספקה עדיין קטנה מהביקוש.

ביום שישי סירב בית המשפט העליון של הודו לפסול תביעות שהובאו בערכאות נמוכות יותר נגד צעדו של מודי. בית המשפט אמר כי אנשים הגיעו למצב היסטורי, ויש סימנים לבעיה אמיתית. יו"ר איגוד הבנקים ההודי אמר ביום שישי כי כל הבנקים במדינה יגבילו את החלפת הכסף ויציעו רק לקשישים ולקוחותיהם שלהם להחליף, כדי להמשיך בבנקאות נורמלית.

הכלכלה ההודית כל כך תלויה בכסף שחור, אומרים אנליסטים, שהזעזוע היה בלתי נמנע. "בכלכלה מתעוררת כמו הודו, שבה השחיתות עמוקה ומושרשת, אין דרך ליישם רפורמה ללא שיבוש משמעותי בטווח הקצר", אמר אסוור ס פרסד, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת קורנל.

האיסור פגע קשות במיוחד בנדל"ן, מכיוון שבדרך כלל מחיר המכירה המוצהר במסמכים רשמיים נמוך מהמחיר האמיתי - לעיתים ב-60%. אדם אחד שקיבל רופי בשווי 51 אלף דולר בתמורה לדירה שמכר, גייס 14 עניים כדי להפקיד את 250 אלף הרופי שלו בשטרות ישנים כדי שלא יצטרך לשלם מס, ושהם יוכלו להחליף את הסכומים הקטנים יותר ללא שאלות. תחום נוסף שבו נפוץ הכסף השחור הוא החתונות הראוותניות שמקובלות במדינה.

ממשלתו של מודי הודיעה כי תפקח היטב על הבנקים כדי למנוע תרגילים כאלו, אולם העבר מעיד שהרשויות בהודו מתקשות להתמודד עם שחיתות כזו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן