הסכם הסחר הכי חשוב שלא שמעתם עליו

הסכם שכולל 23 מדינות, ובהן ישראל, צפוי להקל על התנאים שבהם יהיה אפשר לעבוד מחוץ למדינה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה של פעילי גרינפיס נגד כמה הסכמי סחר, בז'נווה, בספטמבר. עד כה פירסמה הקרן תחקיר נרחב אחד על הסכם הסחר טיס"א
הפגנה של פעילי גרינפיס נגד כמה הסכמי סחר, בז'נווה, בספטמבר. עד כה פירסמה הקרן תחקיר נרחב אחד על הסכם הסחר טיס"אצילום: REUTERS/Denis Balibouse
סוכנויות הידיעות

כשני תריסר מדינות התקוטטו בשלוש השנים האחרונות על הסכם סחר שיקבע את החוקים של סחר בשירותים בחלקים נרחבים של העולם בעשורים הבאים. אבל סביר להניח שלא שמעתם עליו.

הסכמי סחר עצומים אחרים גררו הפגנות ענק ברחבי אירופה, אבל הסכם הסחר של השירותים נמצא במשא ומתן ללא התנגדות פוליטית, ונראה כי הוא אף הגיע לישורת האחרונה.

הסבב ה-18 של המשא ומתן על TISA (הסכם הסחר בשירותים) הסתיים ב-3 ביוני, ובאוגוסט כבר התחיל סבב נוסף. החודש אמורים הצדדים להיפגש שוב בז'נווה, ופעם נוספת בדצמבר "בתקווה לסכם את הפרטים", אמר מקורב לעניין.

בהסכם נוטלות חלק, בין השאר, ישראל, אוסטרליה, קנדה, הונג קונג, ארה"ב, האיחוד האירופי, צ'ילה, קולומביה וטורקיה.

במהלך הדיונים ארה"ב פעלה להשאיר את סין מחוץ להסכם, כפי שעשתה עם הסכם הסחר הטרנס-פסיפי – שמשא ומתן בעניינו התנהל בין וושינגטון ל-11 מדינות נוספות. האיחוד האירופי רצה לצרף את סין להסכם, וכעת, אם סין תורשה להצטרף לאחר שהמסע ומתן על סף סיום, היא תצטרך לאמץ את חוקי TISA מבלי שתהיה לה יכולת לשנות בהם דבר.

אבל אפילו כשאתר וויקיליקס חשף טיוטות של פרקים מסוימים בהסכם ביולי, הפרסום לא עורר כמעט שום תגובה ציבורית. נראה כי התסכול האמיתי היחיד שמעורר ההסכם נמצא בחדרי המשא ומתן, בנושאים הקשורים לגישה למגזר הימי של ארה"ב, בחוקי הפרטיות של האיחוד האירופי ובמסחר מקוון.

TISA עוסק במכשולים של סחר בשירותים כמו למשל התנאים שבהם עורכי דין מנורווגיה יוכלו לעבוד בארה"ב, או מהנדסים גרמנים יוכלו לקבל ויזה למקסיקו בקלות.

אחת הקבוצות שהביעה דאגה לגבי ההסכם היא ארגון הצרכנים האירופי, BEUC. "אנו מודאגים מכך ש-TISA תגביל את היכולת של האיחוד לשמור על זכותו להסדרה בעתיד", אמר דובר הארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב