מיהם האמריקאים שהובילו את טראמפ לניצחון?

טראמפ זכה להצלחה בקרב ילידי ארה"ב לבנים ופחות משכילים ובאזורים כפריים; הנשים לא התגייסו בהמוניהן לתמוך בקלינטון

הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, אמש
הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, אמשצילום: Evan Vucci/אי־פי

דונלד טראמפ הביס את הילרי קלינטון בבחירות לנשיאות ארה"ב בין היתר בזכות קואליציה של בוחרים שבעבר לא תמכו במועמדים רפובליקאים בהתלהבות כה גדולה. מיהם אותם בוחרים שהעניקו לטראמפ את הניצחון? בבלומברג ניתחו על פי נתוני מפקד האוכלוסין את פלחי האוכלוסיה שבהן זכה להצלחה הרבה ביותר.

בוחרים לבנים למען טראמפ

טראמפ הצליח להשיג ניצחון במדינות מפתח רבות הודות לכוחו, ולחולשתה של קלינטון, בקרב בוחרים לבנים. הוא ניצח את קלינטון ב-62 לעומת 33 מחוזות שבהם לפחות 85% מהתושבים לבנים. זה הזיק לקלינטון, משום שאף שהיא למעשה הצליחה יותר מאובמה במחוזות שבהם לפחות 60% מהאוכלוסיה אינה לבנה, זה לא היה מספיק כדי לסגור את הפער בקרב הבוחרים הלבנים.

פערים בקרב מעמד הביניים

טראמפ זכה להצלחה גדולה במיוחד במחוזות שבהם ההכנסה החציונית היא בין 25 אלף דולר ל-30 אלף דולר בשנה. הוא קיבל 52% מהקולות במחוזות האלה, וניצח את קלינטון בפער של 9%. לשם השוואה, אובמה ניצח במחוזות האלה בהפרש של 1% לפני ארבע שנים. קלינטון הצליחה, כצפוי, במחוזות עשירים יותר.

הנשים לא נרתמו למען קלינטון

על אף הערותיו הפוגעניות של טראמפ כלפי נשים וההזדמנות לעשות היסטוריה, רק 54% מהנשים תמכו בקלינטון, לעומת 42% לטראמפ, ואלה לא היו נתונים שונים משמעותית לעומת הבחירות של 2012. אז, 55% מהנשים תמכו באובמה ו-44% במיט רומני.

נשים מפגינות מול מגדל טראמפ,היוםצילום: Drew Angerer/אי־אף־פי

טראמפ שלט באזורים הכפריים

הבוחרים הדמוקרטים בדרך כלל מרוכזים בערים, וקלינטון הצליחה לשפר את ההישג של אובמה מ-2012 במחוזות עירוניים ביותר ממיליון בוחרים. אבל זה לא שינה - הקול הכפרי יצא והצביע לטראמפ. קלינטון קיבלה פחות מ-30% מהקולות במחוזות שבהם יש פחות מ-20 אלף אנשים.

פחות משכילים - פחות קולות לקלינטון

ההצלחה הגדולה ביותר של קלינטון היתה באזורים משכילים יותר, שהם בדרך כלל אזורים עירוניים ועיירות אוניברסיטאיות. היא זכתה ב-55% מהקולות במחוזות שבהם לפחות 40% מהאוכלוסיה מחזיקה בתואר אקדמי. עם זאת, זהו הישג פחות מרשים משל אובמה מלפני ארבע שנים. טראמפ פיצה על הפער הזה באזורים הכי פחות משכילים, וזכה ב-70% מהקולות במקומות שבהם לפחות מ-20% מהאוכלוסיה יש תואר אקדמי.

הקול האמריקאי הלך לטראמפ

כמעט אחד מכל שבעה אמריקאים נולד מחוץ לארה"ב, אבל יש בה עדיין אזורים רבים שבהם 97% מהאוכלוסייה הם ילידי ארה"ב. באזורים אלה, טראמפ ניצח את קלינטון ברוב של 65% מול 30%, בהתאמה. כשהתבקשו במפקד האוכלוסין לתאר את השורשים שלהם, 22 מיליון תיארו אותם כ"אמריקאים". טראמפ ניצח בגדול - 70% מול 27% לקלינטון - במחוזות שבהם לפחות 20% מהתושבים תיארו את עצמם כאמריקאים.

כשהתבקשו במיפקד האוכלוסין לתאר את השורשים שלהם, תיארו 22 מיליון אותם כ"אמריקאים". טראמפ ניצח בגדול - 70% מול 27% לקלינטון - במחוזות שבהם לפחות 20% מהתושבים תיארו את עצמם כאמריקאים.

עצרת של טראמפ בניו יורק. לפי טראמפ, חומה בגבול מקסיקו תעצור גם הברחותצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"