אמריקה בחרה נשיא |

דונלד טראמפ בנאום הניצחון: "אהיה הנשיא של כל האמריקאים"; נפילת הדולר התמתנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

טראמפ נשא נאום ניצחון; הודה לקלינטון

דונלד טראמפ בנאום הניצחוןצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

דונלד טראמפ נשא נאום ניצחון במטהו בניו יורק. בנאום סיפר טראמפ שקיבל שיחת טלפון מהילרי קלינטון שבירכה אותו על ניצחונו. טראמפ הודה לקלינטון על פועלה עבור ארה"ב ועל הקמפיין הקשה שניהלו היא ומשפחתה. טראמפ דיבר על החשיבות של אחדות העם ועל רצונו להיות נשיא של כל האמריקאים.

טארמפ גם הודה למשפחתו, לרודי ג'וליאני, לבן קרסון, שהתמודד מולו בבחירות לראשות המשפחה, ולכריס כריסטי, תומכו, מושל מדינת ניו ג'רסי. טראמפ הודה גם לאנשי השירות החשאי ולשוטרי ניו יורק.

"זה היה אירוע היסטורי, אבל כדי לעשות היסטוריה אנחנו צריכים לעשות עבודה טובה. ואנחנו נעשה עבודה טובה. ובסיום שנתיים או ארבע ואפילו שמונה שנים תגידו שזה היה משהו שהייתם גאים מאוד לעשות. אני יכול להגיד שהקמפיין הסתיים, אבל העבודה שלנו על בתנועה הזאת רק התחילה.

"מקווה שתהיו כל כך גאים בנשיא שלכם. אני אוהב את המדינה הזאת", חתם טראמפ את דבריו.

אפקט טראמפ: אתר ההגירה של ממשלת קנדה קרס

אתר ההגירה של ממשלת קנדה קרס היום בבוקר עם היוודע תוצאות הבחירות בארה"ב, ואחר כך פעל לסירוגין. לפנות בוקר הכריזה רשת CNN שכמה מדינות מפתח בארה"ב – ובהן מישיגן, אוהיו, וירג'יניה ופלורידה – עשויות להיות בידיו של המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ. (מאז הילרי קלינטון ניצחה בווירג'יניה וטראמפ ניצח בפלורידה).

גם בשעה זו עדיין לא ניתן לגלוש באתר.

מה זה אומר שטראמפ ינצח?

טראמפ ככל הנראה ינצח בבחירות, הבורסות באסיה מגיבות בירידות חדות, והפסו המקסיקאי קורס. אבל אולי לא יהיה כל כך נורא?

האמריקאים מעלים את שכר המינימום ב-4 מדינות

ככל שמתקדמת ספירת הקולות, נראה יותר ויותר ברור שדונלד טראמפ יזכה בבחירות בראש המפלגה הרפובליקאית – שצפויה גם לשמור על רוב בכל אחד משני בתי הקונגרס. עם זאת, נראה שאמריקאים רבים מעוניינים במדיניות הפוכה מזו של הרפובליקאים: למשל, 4 מדינות – וושינגטון, מיין וקולורדו (שכעת קלינטון מובילה בהן), וכן אריזונה (בה מוביל כעת טראמפ), צפויות להעלות את שכר המינימום בהצבעות בוחרים.

נפילות באסיה ובחוזים העתידיים בוול סטריט

ברוב בורסות אסיה, המסחר מתנהל בירידות שערים אחרי שנמחקו העליות שנרשמו בתחילת המסחר. טוקיו נופלת ב-4% אחרי שעלתה מקודם ביותר מ-1%; הונג קונג מאבדת 2.8%; שנחאי יורדת ב-1.3%; סיאול יורדת ב-3%; סידני יורדת ב-2.2%. הדולר צונח מול הין ב-3.2% ונסחר סביב שער של 101.8 ין לדולר. הפסו המקסיקאי קורס ביותר מ-10% ונסחר סביב שער של 20.3 פסו לדולר. מול היורו נופל הדולר ב-1.9% ונסחר סביב שער של 1.125 דולר ליורו.

השווקים מקווים עדיין לניצחון של הילרי קלינטון בבחירות כדי שתכניס יציבות למערכת הפיננסית בארה"ב, אחרי שבתקופת כהונת הנשיא ברק אובמה ירד שיעור האבטלה בחדות ל-4.9% לאחר המשבר הכלכלי החמור שהחל בתקופתו של ג'ורג' בוש.

החוזים העתידיים בוול סטריט מצביעים על נפילה חדה. דאו ג'ונס נופל ב-3.6%; S&P 500 מאבד 4.2%; נאסד"ק משיל 4.3%.

הלם בכיכר טיימס

כתבת TheMarker בניו יורק, ענבל אורפז, שלחה את התמונה המצורפת שמראה אנשים מתגודדים ליד כיכר טיימס בניו יורק וצופים בהלם במסכים ובהם עדכונים על תוצאות הבחירות בארה"ב. ניו יורק היא מדינה דמוקרטית, וממטה קלינטון מתקבלים דיווחים על תקווה מהולה בעצב בסיומה של מערכת הבחירות המשוגעת הזו.

צילום: ענבל אורפז

ניו יורק טיימס: 95% לניצחון של טראמפ

ב"ניו יורק טיימס", שתמך באופן גלוי בקלינטון, כבר מעניקים סיכוי של יותר מ-95% לניצחון של טראמפ. במפת האלקטורים הנוכחית, קלינטון מובילה על טראמפ עם 197 אלקטורים מול 187 אלקטורים, אבל בחישוב הזה לא מופיעות מדינות רבות שנטותו לטובת טראמפ - ועדיין לא הוכנסו לחישוב הכללי.

לפני פחות מ-24 שעות, מרבית האתרים חזו ניצחון לקלינטון. לפני כשלוש שעות, החלו בהדרגה יותר ויותר אתרים לשנות את תחזיותיהם, בעוד יותר ויותר תוצאות הצביעו על מרוץ צמוד בהרבה מהצפוי. כעת גם האתרים בהם ההובלה של קלינטון הייתה החדה ביותר (דוגמת ניו יורק טיימס) וגם האתרים בהם הפרשנות לסקרים הייתה השמרנית ביותר (דוגמת הבלוג 538 של הסטטיסטיקאי נייט סילבר, שחזה נכונה את מערכות הבחירות האחרונות, גם כאשר אחרים טעו), שינו את הערכותיהם והינם פסימיים לגבי סיכוייה של קלינטון. הסקר של "אל.איי.טיימס", שזכה ללעג מסויים כאשר היה כמעט בודד לחלוטין בהיאחזותו בהובלה של טראמפ לאורך כל הדרך, נראה כעת כמדוייק ביותר.

פלורידה הוכרזה לטובת טראמפ

כלל הקלפיות בארה"ב ננעלו כעת. לאחר 3 שעות של התנדנדות, סוכנות הידיעות אי-פי הכריזה על פלורידה לטובת טראמפ, ובכך הוסיפה לו 29 קולות אלקטורליים. הכרזה זו מגדילה את מספר האלקטורים שהוכרזו לטובת טראמפ ל-197, לעומת 131 לטובת קלינטון, שזכתה בינתיים בקולורדו. קלינטון עדיין מובילה בכ-1% בספירת כלל קולות המצביעים, אך בשיטת הבחירות האלקטורלית נתון זה חסר משמעות. בסקרים לפני הבחירות הובילה קלינטון בכ-4%, מה שנחשב היה פער בטוח למדי. עם זאת, המציאות מעידה כי גם 4 אחוזים אלה לא מספיקים לניצחון בטוח.

אוקלהומה הצביעה בעד עונש מוות

בעוד אנו מחכים להכרעת המירוץ לנשיאות ארה"ב – האמריקאים הצביעו היום על מגוון נושאים מקומיים. בין היתר, באוקלהומה אישרו עונש מוות, ובנברסקה הצביעו הבוחרים להחזיר את עונש המוות. עוד כמה מדינות הצביעו על לגליזציה של מריחואנה, ואחרות על המתת חסד רפואית. התוצאות הסופיות טרם התבררו.

קלינטון מכינה את הקרקע להפסד

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות העלתה ציוץ שמראה שהיא ככל הנראה מבינה שהלילה הזה היה כישלון עבורה. גם אם היא תנצח בסופו של דבר, היא תהיה ברווז צולע, וכל הסקרים שפורסמו באוקטובר והעניקו לה ניצחון גורף הטעו ככל הנראה את הציבור.

"לצוות הזה יש כל כך הרבה דברים שהוא יכול להיות גאה לגביהם. לא משנה מה יקרה הערב, תודה על הכל".

כמה ימי כיפור כבר אפשר לתת לסוקרים?

אחד מהסיפורים המעניינים של הבחירות בארה"ב יהיה בוודאי הסיקור התקשורתי. לאורך כל הקמפיין נראה היה בבירור שכלי התקשורת המרכזיים בארה"ב נוטים לטובת קלינטון. הגדיל לעשות אתר פוליטיקו שבמשך רוב יום הבחירות וגם אחרי סגירת חלק מהקלפיות שמר על הכותרת: "טראמפ זקוק לנס". עכשיו הכותרת באתר היא: "טראמפ שומר על מרוץ צמוד".

במהלך הקמפיין טראמפ לא היסס לתקוף כלי תקשורת מרכזיים כמו "ניו יורק טיימס" וושינגטון פוסט" שפירסמו תחקירים נגדו. אפילו כלי תקשורת ימניים כמו "פוקס ניוז" לא חיבקו אותו כפי שעשה. אבל מה שקורה הלילה והבוקר בארה"ב הוא ללא ספק דרמה. הסוקרים, שהעניקו עם פתיחת הקלפיות סיכויים של 70% לניצחון לקלינטון, יצטרכו גם לתת את הדין. הם אותם סוקרים שחזו שלא יהיה ברקזיט ואותם סוקרים שחשבו שבנימין נתניהו לא ינצח בבחירות. קלינטון עדיין יכולה לזכות בבחירות האלה, אבל הניצחון הזה יהיה דחוק, ויהיה לה קשה מאוד לתפקד עם תוצאות הבחירות לסנאט ולבית הנבחרים.

טראמפ מוביל במישיגן - אות מבשר רעות לקלינטון

פלורידה, כתמיד, מושכת את מרבית תשומת הלב. אך בינתיים, יתכן כי טראמפ יבצע מהפך משמעותי יותר במדינה אחרת – מישיגן. אמנם יש לה 16 קולות אלקטורליים, לעומת 29 של פלורידה, אך מישיגן נחשבה למדינה ב"חומת האש" של קלינטון, שסיפקה לה רשת ביטחון כנגד הפסד במדינות כפלורידה ואוהיו. לאחר ספירת כחמישית מהקולות במישיגן, טראמפ מוביל 49.7% לעומת 45% לקלינטון. משמעות הובלה זו היא שקלינטון אינה יכולה להרשות לעצמה להפסיד את פלורידה, צפון קרוליינה, וניו המפשייר, שבכולן כעת היא מפגרת אחר טראמפ.

המרוץ צמוד במדינות המתנדנדות

המצב כרגע די מסובך. על הנייר, טראמפ כעת מוביל עם 123 קולות אלקטורליים, לעומת 97 קולות אלקטורליים לקלינטון. עם זאת, רוב הקולות האלקטורליים טרם נספרו, כאשר בחוף המערבי הקלפיות טרם ננעלו.

בין היתר, קלינטון הוכרזה עד כה כמנצחת בוורמונט, מסצ'וסטס, רוד איילנד, ניו ג'רזי, מרילנד, דלאוור ווישנגטון הבירה. כולן מדינות שצפוי היה שהיא תנצח בהן. בנוסף, היא הוכרזה כמנצחת באילינוי, מדינה שנטתה לקלינטון. טראמפ ניצח על פי CNN באינדיאנה, קנטקי, וירג'ינה המערבית, טנסי, מיסיסיפי ואוקלהומה. חלק מהרשתות כבר הכריזו על טקסס, על 38 הקולות האלקטורליים שלה, לטובת טראמפ.

הקרב האמיתי כעת הוא במדינות המתנדנדות - פלורידה, פנסילווניה, אוהיו וצפון קרולינה, שבהן הכל עוד יכול לקרות. בפלורידה נספרו 91% מהקולות, וטראמפ מוביל בה 49.2%, לעומת 47.6% לקלינטון.

הרפובליקאים צפויים לשמור על שליטה בבית הנבחרים

הרפובליקאים צפויים לשמור על שליטה בבית הנבחרים, ויתכן וישמרו גם על שליטתם בסנאט. הדמוקרטים רשמו לעצמם אמנם ניצחון חשוב באילינוי - טאמי דאקוורת הצליחה לזכות מחדש במושבו לשעבר של ברק אובמה בסנאט, אך בינתיים הרפובליקאים הצליחו לשמור על מושבים בכמה מרוצים צמודים - בהם בפלורידה, שם מרקו רוביו הצליח לשמור על מושבו בקלות יחסית, במיוחד בהתחשב במירוץ הצמוד בין קלינטון לטראמפ על הנשיאות במדינה.

וירג'יניה המערבית של דונלד טראמפ

CNN ופוקס ניוז צופים ניצחון לדונלד טראמפ בווירג'יניה המערבית. בצפון קרולינה המרוץ צמוד מדי בשלב זה כדי לפרסם הערכה מבוססת

לאחר ספירת 30% מהקולות - קלינטון מובילה בפלורידה

לאחר ספירת 30% מהקולות בפלורידה קלינטון מובילה על טראמפ, אך בפער זעיר. פלורידה, לה 29 קולות אלקטורליים, נחשבת למדינה חשובה עבור כל אחד מהמועמדים. קלינטון כעת עם 49.7% מהקולות, בעוד לטראמפ 47.7%.

60 אלקטורים מונחים עכשיו על הכף

הקלפיות בקנטאקי ובאינדיאנה נסגרו, וממש עכשיו נסגרות קלפיות נוספות במדינות מפתח כמו פלורידה וניו המפשייר. 60 אלקטורים מונחים כרגע על הכף, כשהמועמדים צריכים להגיע בסך הכל ל-270 אלקטורים כדי לזכות בבחירות.

לפי המדגם של CNN, קלינטון ניצחה בוורמונט וזכתה ב-3 אלקטורים. טראמפ ניצח באינדיאנה וקיבל ממנה 11 אלקטורים; טראמפ זכה בקנטאקי וקיבל ממנה 8 אלקטורים. בג'ורג'יה, מדינה חשובה מאוד בעלת 16 אלקטורים, המרוץ צמוד מאוד וב-CNN אמרו כי מוקדם עדיין לחזות מי ינצח בה. מדובר בחדשות טובות מאוד לקלינטון מכיוון שג'ורג'יה סומנה ברוב הסקרים כמדינה אדומה - כלומר של טראמפ. בפוקס ניוז אומרים כי גם המרוץ בדרום קרולינה, מדינה רפובליקאית מובהקת, קרוב מדי להכרעה וכך גם בווירג'יניה - מדינה של קלינטון.

מדונה לא מפסקה לצייץ

הזמרת מדונה נחשבת לאחת התומכות הבולטות ביותר של קלינטון ואתמול היא אפילו ערכה הופעה בהפתעה ברחובות ניו יורק כדי להביע את התמיכה שלה במועמדת הדמוקרטית. גם היום ממשיכה מדונה להיות פעילה מאוד בטוויטר ודוחקת במצביעים לתמוך בקלינטון.

גם הזמרת דולי פרטון התייחסה היום לבחירות וצייצה: "אמרו לי כמה פעמים שאני צריכה לרוץ לנשיאות, אבל אני חושבת שגם ככה יש מספיק ציצים במרוץ גם ככה". אי אפשר להבין מהציוץ במי היא תומכת, אבל הוא משעשע.

בנפרד, לפי אתר 538, הסיכויים לניצחון של קלינטון באתרי ההימורים עלו ל-85% בשעות האחרונות. שילוב של הנתונים מאתרי ההימורים הפופולריים PredictIt ו-BetFair מראה כי המהמרים סבורים כי הסיכויים של קלינטון עלו ב-2% בכמה השעות האחרונות.

הקלפיות בשתי מדינות - קנטאקי ואינדיאנה - ננעלו

הקלפיות ננעלו בשתי המדינות הראשונות - קנטאקי ואינדיאנה. בינתיים בספירת הקולות, לטראמפ יתרון ברור בשתי מדינות אלה. לאחר ספירת כ-1% מהקולות בכל אחת מהן, טראמפ מוביל עם כמעט 70% מהקולות. לשתי המדינות יחדיו 19 קולות אלקטורליים מתוך 538. כדי לזכות בבחירות חייב מועמד לזכות ב-270 מהקולות בקולג' האלקטורלי.

ירידה של 2% בשיעור המצביעים הלבנים לפי המדגמים

לפי מדגמי הטלוויזיה שהתפרסמו בחצות, חלה ירידה של 2% בשיעור המצביעים הלבנים מתוך כלל המצביעים – ל-70% בלבד – לעומת הבחירות הקודמות. גידול בשיעור המצביעים מקבוצות מיעוטים כמו היספנים ושחורים ככל הנראה ייטיב עם קלינטון ועשוי להטות את הכף במדינות כפלורידה ונוואדה.

עוד לפי המדגמים, 59% מהמצביעים אינם חושבים שקלינטון היא אדם ישר. 65% חושבים שטראמפ אינו ישר. קלינטון מובילה על טראמפ בכל הנוגע לתפישת הבוחרים לגבי כישורים ומזג מתאים לתפקיד. 53% מהבוחרים אמרו כי לקלינטון ישנם הכישורים, ו-56% אמרו כי יש לה מזג מתאים – לעומת 37% ו-34% במקרה של טראמפ.

הכלכלה הייתה הנושא המוביל בחשיבותו עבור מרבית המצביעים גם בבחירות הנוכחיות – אך יותר מצביעים מרוצים מהמצב הכלכלי כיום מאשר לפני 4 שנים. 54% מהמצביעים אמרו כי הם רואים בחיוב את תפקודו של ברק אובמה כנשיא.

נדחתה תביעה של קמפיין טראמפ במדינת נוואדה

לפי דיווחים בארה"ב, שופטת של בית המשפט המחוזי במדינת נוודאה דחתה תביעה שהגיש הקמפיין של טרמאפ - שהוגשה לאחר שמצביעים במחוז קלארק, שנחשב דמוקרטי, הורשו להצביע עד שעה מאוחרת.

"ההפרות מצד המחוז לא היו אקראיות וניטרליות באפקט שלהן, ובהחלט נראה כי הן תואמו עם אקטיביסטים דמוקרטים במטרה להטות את הקולות באופן בלתי חוקי לכיוון המועמד הדמוקרטי", נכתב בתלונה.

הקמפיין ביקש כי קולות המצביעים הללו יופרדו משאר הקולות עד שהעניין ייבחן, אף שחוקי המדינה קובעים כי מצביעים מורשים להטיל את קולם גם לאחר מועד סגירת הקלפי כל עוד נכנסו לתור לפני מועד סגירת הקלפיות.

במהלך הדיונים, השופטת שאלה את נציגי הקמפיין של טראמפ "האם אנחנו לא אמורים לספור את הקולות האלה? מה אתם מנסים להגיד? למה אנחנו פה?". בתגובה לבקשת הקמפיין כי יפורסמו פרטים על עובדי הקלפיות, היא אמרה כי "אין בכוונתי לחשוף את האנשים האלה - שעושים את חובתם האזרחית ומסייעים לאנשים אחרים להצביע - לתשומת לב ציבורית, ללעג ולהטרדות".

ההאשמות באות על רקע טענות חוזרות מצד הקמפיין של טראמפ שלפיהן תוצאות הבחירות יזויפו.

דיווח ממטה קלינטון בניו יורק

כתבת TheMarker, ענבל אורפז, יצאה לקור הניו יורקי ועמדה בתור לכניסה למה שאמור להיות אירוע הניצחון של הילרי קלינטון.

קלינטון או טראמפ לא ישחזרו את ההישג של ניקסון, רייגן או רוזוולט

ההיסטוריה האמריקאית מלאה בתהפוכות. לא תמיד מדינות הדרום היו מזוהות כל כך עם המפלגה הרפובליקאית, ובחלק ממערכות הבחירות הניצחון היה כל כך סוחף עד שבמפת האלקטורים שלט צבע אחד.

במערכת הבחירות הקודמת זכה ברק אובמה ב-332 אלקטורים, לעומת 206 אלקטורים למיט רומני הרפובליקאי, והצליח לקטוף מדינות חשובות כמו פלורידה, איווה ואוהיו. רק כדאי להזכיר שהסקרים שפורסמו לפני הבחירות ניבאו מרוץ צמוד מאוד בין השניים, והניצחון הסוחף של אובמה היה מפתיע. בבחירות של 2008 הניצחון של אובמה היה סוחף אפילו יותר כשזכה ב-365 אלקטורים, לעומת 173 אלקטורים למקיין.

בבחירות 1988 הצליח ג'ורג' בוש האב לכבוש את ארה"ב ולזכות ב-426 אלקטורים, לעומת 111 אלקטורים למייקל דוקאקיס הדמוקרטי. התמיכה הגורפת בבוש לא עזרה לו לזכות בבחירות 1992, אז ספג מפלה מוחצת והפסיד אפילו במדינות "רפובליקאיות מסורתיות" כמו לואיזיאנה, ארקנסו וטנסי. קלינטון היה אהוד מאוד בדרום אחרי שכיהן כמושל ארקנסו לפני שנבחר לנשיאות.

אחד הניצחונות המוחצים ביותר בבחירות היה של רונלד רייגן ב-1984, אז התמודד לכהונה השנייה שלו אחרי שהביס את הנשיא המכהן ג'ימי קרטר ב-1980. בבחירות השניות שלו לנשיאות הפסיד רייגן רק במישיגן ובוושינגטון הבירה וזכה ל-525 אלקטורים.

גם ריצ'רד ניקסון הרפובליקאי ניצח ביתרון מוחץ ב-1972 כשזכה ב-520 אלקטורים והפסיד רק במסצ'וסטס ובוושינגטון הבירה. ניצחון סוחף נוסף היה של פרנקלין דלאנו רוזוולט הדמוקרטי בבחירות לכהונה השנייה שלו ב-1936, אחרי שהציל את הכלכלה האמריקאית מהשפל הגדול של תחילת שנות ה-30 – אז זכה ב-523 אלקטורים, לעומת שמונה אלקטורים בלבד לאלפרד לנדון הרפובליקאי.

מסתמן שיעור הצבעה גבוה מהרגיל

יתכן כי מערכת הבחירות הנוכחית הצליחה למשוך יותר אמריקאים מאי פעם לקלפיות – נתונים רשמיים נקבל רק עם סגירת הקלפיות, אך נתונים ראשוניים בכמה מחוזות הצבעה כבר מעידים על שיאים בשיעור ההצבעה, ורבים מדווחים על תורים ארוכים בקלפיות במגוון מדינות.

לפי ווטקאסטר, כלי התחזית המתעדכן בזמן אמת של אתר סלייט, בפלורידה, אחת המדינות המתנדנדות שעשויות להכריע את הבחירות, כבר הצביעו יותר אנשים משהצביעו בבחירות ב-2012. אחוזי הצבעה גבוהים מדווחים גם במדינות ניו המפשייר, נוואדה ואלבמה. חלק מהעלייה בינתיים נובעת משיעור גבוה של הצבעה מוקדמת במדינות בהן זה התאפשר.

גם נתונים עקיפים שמגיעים מגוגל עשויים להעיד כי שיעור ההצבעה גבוה מהרגיל – מספר החיפושים של מיקומי קלפיות נמצא בשיא כל הזמנים.

החיפושים בגוגל על מיקומי קלפיות עלו לשיא בבחירות הנוכחיותצילום: גוגל

האם שיעור הצבעה גבוה מהרגיל ייטיב עם קלינטון או עם טראמפ? הקמפיין של טראמפ ניסה לפנות לקבוצת אוכלוסיה שאינה מצביעה בדרך כלל (ועיקרה גברים לבנים ללא השכלה גבוהה), ומספר מצביעים גדול מהרגיל עשוי להעיד כי הצליח בכך. אך יתכן גם כי שיעור ההצבעה הגבוה נובע מהצבעה גבוהה מהרגיל של האוכלוסיה ההיספנית, המתנגדת חריפות להצעות של טראמפ בנוגע לרפורמה במערכת ההגירה, ותומכת בעיקר בקלינטון.

עליות קלות בוול סטריט

המסחר בוול סטריט נסגר בעליות שערים לאחר פתיחה שלילית, שעה שאזרחי ארה"ב מצביעים בבחירות לנשיאות וסיכוייה של הילרי קלינטון לזכות גדולים על פי הסקרים. האמריקאים יבחרו היום את הנשיא או הנשיאה ה-45 של ארצם, וכן 34 מ-100 מושבי הסנאט, 435 מושבים בבית הנבחרים ומושלים ב-12 מדינות.

מדד דאו ג'ונס עלה 0.4%, מדד S&P 500 טיפס 0.4%, מדד הנאסד"ק עלה 0.5%. אתמול ננעלו המדדים בעליות חדות של 2%, לאחר שה-FBI ניקה את הילרי קלינטון מפלילים בפרשת האימיילים.

הדולר ללא שינוי מול היורו בשער של 1.049 דולר ליורו. הפסו המקסיקאי נחלש ב-0.1% מול הדולר לרמה של 18.622 פסו לדולר, לאחר שזינק בשלושת ימי המסחר הקודמים ב-4.2%.

אנליסטים בנומורה הולדינגס אומרים כי הפסו עלול ליפול ב-25% עד סוף השנה אם המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ ינצח בבחירות. כזכור, טראמפ מאיים לנהל משא ומתן מחודש על הסכמי הסחר בין ארה"ב למקסיקו ולבנות חומה בין שתי המדינות.

אתר סלייט: קלינטון מובילה ברוב המדינות המתנדנדות

רבות דובר על החשיבות של המדינות המתנדנדות – מדינות שבהן הוודאות לניצחון של מי מהמתמודדים אינה ודאית. בין המדינות האלה ניתן למנות את פלורידה, שלה 29 אלקטורים, ואת איווה, שחוזה כמעט תמיד את המנצח בבחירות. בנוסף, התוצאות אינן ברורות בנוואדה, ניו המפשייר, אוהיו, פנסילווניה וויסקונסין.

באתר "סלייט האמריקאי", מפרסמים תחזיות חיות של התפלגות הקולות בכל אחרת מהמדינות האלה ביחד עם הסטארט-אפ ווט-קאסטר. בכך שובר האתר את הטאבו של רשתות הטלוויזיה והעיתונים הגדולים בארה"ב שמסרבים לפרסם את תוצאות המדגמים שלהם לפני סגירת הקלפיות בכל מדינה.

לפי התחזיות של סלייט, קלינטון מובילה על טראמפ בכ-300 אלף קולות במדינת פלורידה – לפחות בשעות ההצבעה המוקדמות, באיווה, מדינה קטנה בהרבה, מובילה קלינטון בכ-20 אלף קולות, אך מספר המצביעים במדינה עד כה הגיע לכמיליון – נתונים נמוכים משמעותית משיעור ההצבעה הכולל בבחירות ב-2012.

בנוואדה שומרת קלינטון על יתרון של כ-6,000 קולות; בניו המפשייר, מדינה קטנה עם ארבעה אלקטורים, אך בעלת חשיבות אסטרטגית, מובילה קלינטון על פי התחזית הזו בכ-15 אלף קולות, באוהיו מובילה קלינטון בכ-30 אלף קולות, בפנסילווניה מובילה קלינטון בכ-100 אלף קולות ובוויסקונסין מובילה קלינטון בכ-130 אלף קולות.

אם התחזיות האלה יתממשו, הסיפור למעשה סגור וקלינטון תהיה הנשיאה הבאה של ארה"ב כשטראמפ לא יוכל אפילו לערער על התוצאות אם יתגלו אי סדרים באחת מהמדינות. ואולם כדאי לזכור שהתחזיות מהסוג הזה אינן תמיד מדויקות וכי בסקרים האחרונים איווה ואוהיו, הוביל טראמפ בשיעור ניכר על פני קלינטון.

טראמפ מסרב להצהיר כי יקבל את תוצאות הבחירות

המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, התראיין לפני כמה דקות לרשת החדשות הימנית פוקס ניוז סירב להגיד אם הוא יקבל את תוצאות הבחירות וטען כי ישנם דיווחים על אי סדרים בחלק מהקלפיות שבהן מחליפים קולות של רפובליקאים בדמוקרטים.

"בסך הכל אנחנו קרובים לשוויון אני מניח", אמר טראמפ בראיון שהתייחס לתוצאות ההצבעה. ל-CNN אמר טראמפ: " יש דיווחים שכמישהו מצביע לרפובליקאים, כל הכרטיס הופך לדמוקרטי. אלה המכשירים", אמר.

עד כה התקבלו דיווחים מהפרבר לבנון במדינת פנסילווניה שליד פיטסבורג על תקלות בכמה ממכונות ההצבעה שגרמו לכך שכרטיסי הצבעה רפובליקאים סומנו כדמוקרטים. פנסילווניה היא מדינה חשובה, ואם התוצאות יהיו צמודות – ייתכן שטראמפ מבסס לעצמו ערעור לבית המשפט העליון בארה"ב או דרישה לספירה חוזרת של התוצאות – מה שיגרום לעיכוב בהכרזה הסופית על המנצח או המנצחת בבחירות.

לוח הזמנים המלא לבחירות

ברוכים הבאים לבלוג החי לסיקור הבחירות בארה"ב. היום מתקיימות הבחירות לנשיאות ארה"ב,ל-34 מתוך 100 מושבים בסנאט ולכל 435 מושבי בית הנבחרים. בנוסף, נערכות היום בחירות לתפקיד המושל ב-12 מדינות.

לוח הזמנים לפי שעון ישראל:

23:00 סגירת הבורסה בוול סטריט

01:00 קלפיות ראשונות נסגרות באינדיאנה וקנטקי

02:00 הקלפיות נסגרות באלבמה, פלורידה, ג'ורג'יה, ניו המפשייר, דרום קרולינה, ורמונט ווירג'יניה

02:00 פתיחת בורסת טוקיו

02:30 הקלפיות נסגרות בצפון קרולינה, אוהיו ומערב וירג'יניה

03:00 הקלפיות נסגרות בקונטיקט, דלאוור, וושינגטון הבירה, אילינוי, קנזס, מיין, מרילנד, מסצ'וסטס, מישיגן, מיסיסיפי, מיזורי, ניו ג'רזי, צפון דקוטה, אוקלהומה, פנסילווניה, רוד איילנד, דרום דקוטה, טנסי וטקסס

03:30 הקלפיות נסגרות בארקנסו

03:30 פתיחת בורסת הונג קונג

04:00 – הקלפיות נסגרות באריזונה, קולורדו, לואיזיאנה, מינסוטה, נברסקה, ניו מקסיקו, ניו יורק, ויסקונסין, וויומינג

05:00 סגירת קלפיות באיידהו, איווה, מונטנה, נוואדה, אורגון ויוטה

06:00 סגירת קלפיות באלסקה, קליפורניה, הוואי ומדינת וושינגטון והכרזת תוצאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית