חקירת ה-FBI: המיילים של קלינטון התגלו בבדיקת התכתבויות מיניות של חבר קונגרס

11 יום לפני הבחירות הודיע ראש הבולשת הפדראלית כי הסוכנות תחקור תכתובות נוספות של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ותבדוק אם הן מכילות מידע מסווג

רויטרס
הארץ
הילרי קלינטון
הילרי קלינטון צילום: Joe Burbank/אי־פי
רויטרס
הארץ

הבולשת הפדראלית בארה״ב (אף-בי-איי) הודיעה היום (שישי) כי היא תחקור תכתובות דואר אלקטרוני חדשות שהתגלו בקשר לפרשת שרת הדוא״ל הפרטי של הילרי קלינטון. בחודש יולי השנה הודיעה הבולשת כי היא ממליצה לא להגיש כתבי אישום בנושא נגד שרת החוץ לשעבר, ולחקירה של מיילים נוספים עשויה להיות השפעה גדולה על הבחירות לנשיאות ארה״ב, שיתקיימו בעוד 11 יום.

ראש הבולשת ג׳יימס קומי הודיע על ההחלטה לחקור את המיילים החדשים במכתב ששלח לכמה ראשי ועדות בבית הנבחרים. קומי ציין כי תכתובות אלו התגלו במסגרת ״תיק שאינו קשור לפרשה״, וכי החקירה נועדה לבדוק אם הן מכילות מידע מסווג. ״הבולשת למדה על קיומים של אימיילים הנראים רלוונטיים לחקירה זו״, לשון המכתב. המכתב של קומי לראשי ועדות בית הנבחרים:

על פי הניו יורק טיימסֿ המיילים החדשים התגלו לאחר שהבולשת החרימה מכשירים אלקטרוניים השייכים לעוזרת בכירה של קלינטון, הומה אבדין, ובעלה אנתוני וינר - חבר הקונגרס לשעבר שהסתבך בסקנדל מסרונים מיניים (סקסטינג – Sexting). הבולשת חוקרת הודעות טקסט שווינר שלח לבת 15 מצפון קרוליינה, דיווח הניו יורק טיימס. על פי בכיר בבולשת, מספר המיילים החדשים שהתגלו מגיע לאלפים.

קומי ציין במכתבו כי הוא תודרך אתמול בנוגע לאימיילים החדשים וכי הוא ״מסכים כי על האף-בי-איי לנקוט צעדים הולמים כדי לקבוע אם הם כוללים מידע מסווג״. כמו כן כתב ראש הבולשת כי על אף שהוא אינו יכול להעריך כמה משמעותי החומר החדש עשוי להיות וכמה זמן תימשך החקירה, הוא חושב שיש צורך ״לעדכן את ועדות בית הנבחרים בנוגע למאמצי הבולשת, לאור עדותו בנושא״.

הממשלה בארה״ב אוסרת להעביר מידע מסווג מחוץ לצינורות מאובטחים. עם זאת, לאחר כהונתה של קלינטון כשרת חוץ בין השנים 2009 עד 2013 התגלה כי היא השתמשה בשרת דואר פרטי למטרות עבודה, וכי בחלק מהתכתובות שלה נכללו סודות מדינה. הבולשת חקרה במשך שנה את הנושא ובין היתר תשאלה את קלינטון עצמה. בחודש יולי השנה הודיעה הבולשת כי אין להגיש כתבי אישום נגד קלינטון, אך כי הפוליטיקאית הבכירה ועוזריה היו ״רשלניים באופן קיצוני״.

קומי הודיע על החלטתו לחקור את המיילים הנוספים פחות משבועיים לפני הבחירות לנשיאות ארה״ב. המועמדת הדמוקרטית מובילה על פני טראמפ בממוצע הסקרים, אך פרשת המיילים רדפה אותה לאורך כל הקמפיין שלה ועשויה כעת לטלטל את הקמפיין שלה ברגעיו המכריעים. ‎קלינטון נאמה היום דקות ארוכות באיווה, אך לא התייחסה להודעת הבולשת. עם זאת, יו״ר הקמפיין שלה, ג׳ון פודסטה, קרא לראש הבולשת לפרסם מיד פרטים נוספים בקשר לראיות החדשות שהסוכנות חוקרת. לדבריו, התקשורת בארה״ב מציגה את הודעתו של קומי כ״פתיחה מחודשת״ של החקירה, על אף שמכתבו לבית הנבחרים אינו מתאר את הדברים באופן זה.

המועמד הרפובליקאי לנשיאות, דונלד טראמפ, מיהר לברך על הודעת הבולשת בנאום שנשא הערב בניו המפשייר, ואמר כי התנהגותה של יריבתו מסכנת את ביטחון ארה"ב. "השחיתות של הילרי קלינטון היא בקנה מידה שמעולם לא ראינו כמותו", הכריז טראמפ, "אסור לנו לתת לה לקחת את התנהגותה העבריינית לחדר הסגלגל. יש לי כבוד גדול לאף-בי-איי על כך שיש להם את האומץ לתקן את הטעות הגדולה שעשו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"