ילידי שנות ה-80? נולדתם בעשור הלא נכון

דו"ח בריטי מאשש את מה שמרגישים צעירים גם בישראל: הם מרוויחים פחות מההורים שלהם והסיכוי שלהם לרכוש בית נמוך יותר. מתברר שאפילו להיוולד רק עשור אחד קודם היה משפר את מצבם של ילידי שנות ה-80 באופן משמעותי

לארי אליוט, גרדיאן - פרשנות
לארי אליוט, גרדיאן
לארי אליוט, גרדיאן - פרשנות
לארי אליוט, גרדיאן

הצניחה בשיעור הבעלות על בתים והפנסיות הנדיבות הרבה פחות הובילו לכך שלמי שנולד בתחילת שנות ה-80 יש מחצית מההון שיש למי שנולד רק עשור אחד קודם באותו שלב בחיים.

באוסף נתונים חדשים על הגידול בפערים הבין-דוריים בבריטניה, המכון למחקרים פיסקליים בבריטניה (IFS) טוען כי ההון הממוצע של משקי בית שבראשם עומדים בתחילת שנות ה-30 לחייהם מגיע ל-27 אלף ליש"ט. סכום זה כולל בעלות על נדל"ן, שווי הפנסיה והשקעות פיננסיות נוספות.

מדונה צילום: אי־פי

המכון טוען כי מי שנולד בתחילת שנות ה-70 לחייהם היה הון ממוצע של 53 אלף ליש"ט באותו שלב בחיים. עוד הוסיף המכון כי גם ההון של מי שנולד אז היה נמוך משמעותית מההון של ילידי שנות ה-60 בשלב הזהה של חייהם.

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הדגישה את הקשיים שעמם מתמודדים צעירים שמעוניינים לקנות בית, כחלק מרשימת העוולות החברתיות שמנתה כשנכנסה לתפקידה. ועדת העבודה וגמלאות של בית הנבחרים הבריטי עורכת בימים אלה חקירה בנושא של "ההוגנות הבין-דורית" – נושא שהועלה על ידי IFS.

הדו"ח מצא כי מי שנולדו בתחילת שנות ה-80 היו בני הדור הראשון שאחרי מלחמת העולם השנייה שלא נהנו מעלייה בהכנסות בשנות הבגרות הראשונות, לעומת מי שנולד בעשורים הקודמים. "בגיל 30, ההכנסה השנתית הממוצעת של ילידי שנות ה-60 היתה גבוהה ב-5,000 ליש"ט בשנה לעומת ילידי שנות ה-50, וההכנסה השנתית הממוצעת של ילידי שנות ה-70 היתה גבוהה ב-7,000 ליש"ט לעומת ילידי שנות ה-60", נטען בדו"ח של IFS.

"לעומת זאת, ההכנסות הממוצעות של ילידי תחילת שנות ה-80 היו דומות להכנסות של ילידי שנות ה-70 בגיל הזה במהלך שנות העבודה שלהם עד אז, ועכשיו, אם כבר, ההכנסות ירדו קצת".

הקיפאון בהכנסות והגידול במחירי הנדל"ן מקשים על צעירים לרכוש בתים, אמרו ב-IFS. לפחות 55% מילידי שנות ה-50, ה-60 וה-70 רכשו בית משלה בשנות ה-30 המוקדמות. ואולם השיעור הזה צנח ל-40% בקרב ילידי תחילת שנות ה-80. שיעור הבעלות על בתים בקרב ילידי תחילת שנות ה-80 דומה לנתון של ילידי שנות ה-30 כשהגיעו לגיל 30.

בני "דור השכירות" מוציאים יותר ביחס להכנסתם על דיור לעומת בעלי בתים. הריבית הנמוכה במיוחד מפחיתה את עלות המשכנתאות, כך שיוצא שבעלי בתים בסוף שנות ה-20 לחייהם מוציאים כ-15% מהכנסת משק הבית על דיור, לעומת שיעור של 30% בקרב השוכרים.

גם השינויים בפנסיות פוגעים במי שנולדו אחרי שנות ה-70, בשל הפסקת השימוש בתוכניות פנסיה תקציבית לעובדי המגזר הציבורי. לפי IFS, פחות מ-10% מעובדי המגזר הפרטי שנולדו בתחילת שנות ה-80 חברים פעילים בתוכניות פנסיה תקציביות, לעומת שיעור של 15% בקרב ילידי שנות ה-70 וכמעט 40% מילידי שנות ה-60.

במסגרת השינויים בפנסיות, עובדים מוכנסים באופן אוטומטי לקרנות פנסיה צוברות, מה שאומר שההפרשות של בני הדור הצעיר לפנסיה גבוהות יותר מאלה של הדורות הקודמים, אך הקצבאות שיקבלו יהיו דומות או אפילו נמוכות יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה