הבנק הפדרלי הותיר כצפוי את הריבית ללא שינוי - אך ההחלטה התקבלה ברוב דחוק

בכירי הבנק צופים העלאת ריבית אחת של 0.25% עד סוף השנה ושתיים נוספות ב-2017 ■ מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי הורידו את תחזיות הצמיחה והאינפלציה בארה"ב ■ ג'נט ילן דחתה טענות טראמפ: "הבנק הפדרלי לא פוליטי"

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

הבנק הפדרלי הותיר כצפוי את הריבית בארה"ב ללא שינוי, זו הישיבה השישית ברציפות, אולם אותת על כך שתתבצע העלאת ריבית עד סוף השנה.

"הסיכונים בטווח הקצר לתחזית הכלכלית נראים בערך מאוזנים", נאמר בהודעת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שפורסמה בתום ישיבתה בת היומיים. "הוועדה מעריכה כי הצידוק להעלאת הריבית הפדרלית גבר אולם החליטה, לעת עתה, להמתין לראיות נוספות להמשך ההתקדמות לעבר יעדיה".

ההצבעה על ההחלטה בוועדה אושרה ברוב דחוק יחסית של שבעה בעד מול שלושה מתנגדים שתמכו בהעלאת ריבית בשיעור של 0.25%. זו הפעם הראשונה מאז דצמבר 2014 שהחלטת ריבית מתקבלת ברוב כה דחוק.

ג'נט ילן, יו"ר הבנק המרכזי של ארה"בצילום: רויטרס

יו"ר הבנק המרכזי, ג'נט ילן, תקיים מסיבת עיתונאים שצפויה להתחיל בשעה 21:30 שעון ישראל.

"העלאת ריבית אחד השנה ושתיים נוספות ב-2017"

בכירי הבנק הפדרלי צופים כעת קצב העלאת הריבית בארה"ב יהיה איטי מכפי שהעריכו קודם לכן, לפי תחזיות בכירי הבנק שפורסמו היום אשר צופות העלאת ריבית אחד של 0.25% עד סוף השנה. שלושה מבכירי הבנק צופים כי הריבית תישאר ללא שינוי השנה.

מקבלי ההחלטות בפד הנמיכו את תחזיות הריבית לשנת 2017 והלאה. התחזית החציונית של בכירי הבנק המרכזי צופה שתי העלאות ריבית ב-2017 לעומת תחזיתם הקודמת מחודש יוני לשלוש העלאות ריבית. בכירי הבנק צופים שלושה העלאות ריבית ב-2018 ושלוש נוספות ב-2019, אולם הנמיכו את יעד הריבית לטווח הארוך מ-3% ל-2.9%. היעד ארוך הטווח מתייחס לתקופה החל משנת 2020.

הבנק הפדרלי העלה בדצמבר את הריבית בארה"ב לטווח של 0.25%-0.5%, לאחר שהותיר אותה ברמה אפסית במשך שבע שנים. עם זאת, למרות הצהרות חוזרות ונשנות של מקבלי ההחלטות בבנק בדבר כוונתם לשוב ולהעלות את הריבית, בכירי הפד נמנעו מכך בכל ישיבותיהם השנה.

בכירי הפד הורידו את תחזיות הצמיחה והאינפלציה

בכירי הפד הורידו היום את תחזיות הצמיחה שלהם לכלכלת ארה"ב, וצופים כעת כי התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב יצמח השנה ב-1.8% לעומת תחזיתם הקודמת לגידול של 2%.

בכירי הבנק המרכזי גם הורידו את תחזיות האינפלציה לרבעון הרביעי של השנה ל-1.3% לעומת תחזית של 1.4% ביוני, אך שבו וצפו כי האינפלציה בארה"ב תגיע ליעד הבנק של 2% בשנת 2018.

ג'נט ילן וסגנה סטנלי פישר

שיעור האבטלה בארה"ב נותר בשנה החולפת סביב רמה של 5%, רמה הנחשבת לדעת כלכלנים רבים לכזו שמשקפת תעסוקה כמעט מלאה. בה בעת, האינפלציה, שנמצאת זה שנים מתחת ליעד הבנק הפדרלי של 2%, החלה להפגין סימני שיפור בחודשים האחרונים.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) טיפס ביולי ב-0.8% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה - ואשר נחשב למדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב - עלה ב-1.6%.

ילן דוחה טענות טראמפ: "הבנק הפדרלי לא פוליטי"

במסיבת עיתונאים שקיימה יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, היא דחתה את טענותיו של המועמד הרפובליקאי לנשיאות, דונלד טראמפ, כי הבנק המרכזי מבוסס על החלטותיו על שיקולים פוליטיים.

"אני יכולה לומר בנחרצות כי פוליטיקה מפלגתית אינה ממלא תפקיד כלשהו בהחלטותינו", אמרה ילן לכתב שביקש ממנה להתייחס לטענות במסיבת העיתונאים שקיימה לאחר פרסום הודעת הפד.

דונלד טראמפצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס/ ק

טראמפ טען לאחרונה כי הפד הותיר את הריבית נמוכה כדי לסייע לממשלו של הנשיא ברק אובמה. "אנחנו לא דנים בפוליטיקה בפגישות שלנו, ואיננו לוקחים בחשבון פוליטיקה בהחלטות שלנו".

תמריצים חדשים של הבנק המרכזי של יפן

הודעת הבנק הפדרלי באה לאחר שמוקדם יותר היום הפתיע הבנק המרכזי של יפן את חלק מהפרשנים כאשר הודיע על תמריצים חדשים. בנק אוף ג'פן אמנם הותיר את הריבית ללא שינוי, אולם הודיע על שינוי אסטרטגי במדיניות המוניטרית שלו: מיעדים קשיחים של הרחבת היצע הכסף לשליטה על עקום התשואה של אגרות החוב - כלומר, הריבית ארוכת הטווח לעומת הקצרה.

בכך שינה הבנק אסטרטגיה מיעד של אחזקת כמות מסוימת של אג"ח לפדיון מסוים למדיניות גמישה יותר שתאפשר לו לשלוט יותר בתשואות לטווחים שונים במשק היפני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"