למה ניסתה פייסבוק לסתום את פיה של ראש ממשלת נורווגיה

תמונה היסטורית שצונזרה, עיתון שמחה על הכישלון של צוקרברג כ"עורך רב העוצמה ביותר בעולם", ומחיקת פוסט של ראש ממשלת נורווגיה ■ כך התגלגלה שרשרת האירועים שעוררה סערה מחודשת לגבי השפעתה העצומה של פייסבוק על חופש הביטוי

דפנה מאור
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
גרדיאן

פייסבוק חזרה בה מהחלטתה להסיר מהרשת החברתית את הצילום זוכה פרס פוליצר של "ילדת הנפאלם" שצולם במלחמת וייטנאם על ידי צלם אי.פי, ניק אוט, משנת 1972 - אחד הצילומים המפורסמים ביותר בהיסטוריה - בטענה כי אינה מתירה פרסום צילומי עירום של ילדים. הרשת החברתית גם מחקה סטטוס של ראש ממשלת נורווגיה בנושא, ועוררה סערה עולמית סביב סוגיית הצנזורה שמבצעים האלגוריתמים ועובדי החברה, והאינטרסים שמניעים אותם לעשות כן.

"צילום של ילד עירום בדרך כלל מהווה הפרה של הסטנדרטים הקהילתיים שלנו, ובמדינות מסוימות אפילו עשוי להיחשב לפורנוגרפיית ילדים. במקרה זה, אנו מכירים בחשיבות ההיסטורית והעולמית של הצילום הזה בתיעוד רגע מסוים בזמן", נכתב בהודעה שפירסמה פייסבוק. "בשל מעמדו כצילום סמלי בעל חשיבות היסטורית, הערך במתן האפשרות לשיתופו עולה בחשיבותו על הערך של הגנת הקהילה על ידי הסרתו, אז החלטנו להשיב את הצילום לפייסבוק בכל המקרים שבהם הוסר, למיטב ידיעתנו".

צילום: NTB SCANPIX/רויטרס

למרות החרטה על ההסרה, אין לראות בכך שינוי כיוון או חשבון נפש מהותי. על מקלדת העריכה של כלי התקשורת הגדול ביותר בעולם, שמשמש ככלי ייצור רווחים והכנסות לתאגיד רב־לאומי ענק זה, מופקד מנכ"ל אחד, עושי דברו והאלגוריתם שלו.

מארק צוקרברג הוא יזם פרטי מצליח מאוד, ומהנדס תוכנה מוכשר. המטרה העיקרית שלו בחיים היא להשיא את רווחי התאגיד. הוא אינו עיתונאי בהכשרתו ומינויו, וככזה, אין לו מחויבות אתית או מקצועית, תיאורטית או מעשית, לחופש הביטוי או לשירות קוראיו.

למאבק סוף השבוע הזה, המינורי-לכאורה, אפשר למצוא הד גם במאבק על הסכמי סחר גלובליים בשנים האחרונות, שבהן מתחזק והולך מעמדם של תאגידים רב לאומיים מול ממשלות ריבוניות, כמו הסעיף בהסכמים שמאפשר לתאגידים לתבוע ממשלה שתחוקק חוק העלול לפגוע ברווחיהם.

פייסבוק מחזיקה במדיניות עמומה, כנראה במכוון, לגבי הסרת תוכן גולשים מהפלטפורמה שלה. בשנים האחרונות מצטברות עדויות לכך שאינטרסים מסחריים משתלבים בשיקולי העריכה, באופן שאינו עולה בקנה אחד עם חזונה של פייסבוק לסובלנות ופלורליזם. אולם המקרה של צנזור תמונת ילדת הנפאלם התחיל באופן שונה - גישה מכניסטית, אולי פוריטנית, מהסוג שהביא בעבר לצנזור תמונות של עוגיות תמימות בחשד שהן איבר מוצנע. ההמשך - השתקת כל ניסיון מחאה והתנגדות - מעורר דאגה אף יותר לגבי שיקול הדעת והעוצמה שיש לפייסבוק.

צילום "ילדת הנפאלם". "גם הילדים של ימינו צריכים ללמוד משגיאות היסטוריות"צילום: Nick Ut/אי־פי

תחילת הפרשה נרשמה כאשר פייסבוק מחקה פוסט שכתב הסופר הנורווגי טום אגלנד על צילומים ש"שינו את ההיסטוריה של הלוחמה", שכלל את הצילום מוייטנאם. בעקבות מחיקת הפוסט השעתה הרשת את חשבונו של אגלנד, ודבר המחלוקת בין הסופר לרשת החברתית דווח על ידי העיתון היומי הנפוץ ביותר בנורווגיה, "אפטנפוסטן", שהשתמש באותו צילום בעת פרסום הכתבה בפייסבוק.

פייסבוק הודיעה אז לעורך הראשי של "אפטנפוסטן", כי העיתון מתבקש "להסיר או לטשטש" את הצילום. העורך, אספן אגיל הנסן, סירב ופירסם בשער העיתון מכתב גלוי למארק צוקרברג, שבו טען כי מנכ"ל ומייסד פייסבוק כושל במילוי תפקידו כ"עורך רב־העוצמה ביותר בעולם".

ביום שישי בבוקר הסלימה פייסבוק את הסכסוך כאשר מחקה סטטוס שפירסמה ראש ממשלת נורווגיה, ארנה סולברג, ובו הביעה תמיכה בעיתון שהפר את תנאי השימוש של פייסבוק. סולברג היתה אחת בשורה של פוליטיקאים נורווגים ששיתפו בעמודיהם את צילום "ילדת הנפאלם". בעקבות השתקתה, קראה סולברג לפייסבוק "לבחון מחדש את מדיניות העריכה" שלה.

סולברג כתבה כי הצילום - שכותרתו היא "אימת המלחמה" (The Terror of War), שבו נראית הילדה בת התשע קים פוק נמלטת מהפצצת נפאלם של צבא ארה"ב - "עיצב את ההיסטוריה העולמית" כדבריה.

מארק צוקרברג (מימין) ואספן הגיל הנסן, עורך "אפטנפוסטן"צילום: ERIK JOHANSEN MONEY SHARMA/אי?

"אני מעריכה את המאמצים של פייסבוק וחברות מדיה אחרות למנוע תוכן וצילומים שמציגים אלימות והתעללות, אבל פייסבוק טועה כאשר היא מחליטה לצנזר צילומים מסוג זה".

בסטטוס שפירסמה כתבה סולברג גם כי החלטת הרשת החברתית "מסייעת להגבלת חופש הביטוי", והוסיפה: "אני מתנגדת לסוג זה של צנזורה".

עוד אמרה סולברג: "מאוד מצער שפייסבוק הסירה פוסט מעמוד הפייסבוק שלי. מה שהם משיגים על ידי הסרת צילומים כאלה, גם אם כוונותיהם טובות, זו עריכה של ההיסטוריה המשותפת שלנו. אני רוצה שגם לילדים של ימינו תהיה הזדמנות לראות וללמוד משגיאות ואירועים היסטוריים. זה חשוב.

"אני מקווה שפייסבוק תנצל את ההזדמנות הזו כדי לבחון מחדש את מדיניות העריכה שלה, ותתנהל באחריות כפי שמצופה מחברה גדולה שמנהלת פלטפורמת תקשורת רחבת היקף".

על ההחלטה למחוק את הפוסט של ראש הממשלה, אמר העורך הנסן: "לפחות אין אצלם אפליה, מגיע להם קרדיט על כך".

מו"לית "אפטנפוסטן", קבוצת שיבסטד מדיה הנורווגית, ביקרה אף היא בחריפות את ניסיונה של פייסבוק למנוע מהעיתון לפרסם את "אחד הצילומים החשובים ביותר של זמננו". מנכ"ל שיבסטד, רולב אריק רייזדל, אמר: "זה לא מקובל. הצנזורה של פייסבוק מהווה מתקפה נגד חופש הביטוי - ולכן גם נגד הדמוקרטיה".

רייזדל אמר כי כוחה של פייסבוק בשוק התקשורת של נורווגיה הולך וגדל, וכי הכנסותיה של הרשת החברתית מפרסום בשוק המקומי מגיעות ל-1.5 מיליארד קרונה נורווגית (182 מיליון דולר) בעודה משלמת "רק פירורי מסים בחזרה לחברה".

"קבוצת שיבסטד מדיה גורסת כי חשוב מאוד כעת שענף התקשורת בנורווגיה יפעל יחדיו כדי ליצור חלופה עצמאית לכוח העצום שצברה הענקית האמריקאית בשוק הפרסום", אמר. "אנחנו מדברים על תנאי הכרחי לקיומה של עיתונות עצמאית. היחס של פייסבוק כלפי עיתון 'אפטנפוסטן' היא הוכחה נוספת לחשיבות העניין".

לפני שפייסבוק הודיעה כי חזרה בה מהחלטתה למחוק את הצילום, מסרה דוברת פייסבוק: "אמנם אנו מכירים בכך שמדובר בצילום סמלי, אך קשה לאפשר פרסום של צילום ילד בעירום במקרה אחד, ולאסור זאת במקרים אחרים. אנחנו מנסים למצוא את האיזון הנכון בין היכולת לאפשר לאנשים להביע את עצמם לבין שמירה על חוויה בטוחה ומכבדת עבור הקהילה הגלובלית שלנו".

"הפתרונות שלנו לא תמיד מושלמים, אבל אני נמשיך לנסות לשפר את המדינית שלנו ואת הדרכים שבהן אנו מיישמים אותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים