הכירו את ברייטבארט: אתר השוליים שנהפך לקולם של מצביעי טראמפ

אתר ימני קיצוני שמקדם תיאוריות קשר, עליונות לבנה ושנאת זרים זוכה להצלחה חסרת תקדים בארה"ב, לאחר שנהפך לשופר התעמולה הראשי של דונלד טראמפ ■ האתר אף זכה לקידום מכירות חינם מהילרי מקלינטון

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום מסך של ברייטבארט ניוז
צילום מסך של ברייטבארט ניוז. דף הבית של האתר זכה ל– 18 מיליון מבקרים בחודש שעברצילום: Breitbart.com
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ברייטבארט ניוז, אתר חדשות ודעות, היה פעם קוריוז בשולי הימין האמריקאי. כיום הוא נהפך יותר ויותר לקול רב־עוצמה ומקום מפגש עבור מיליוני שמרנים מאוכזבים שהזניקו את דונלד טראמפ לעמדת המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב.

ברייטבארט עשה את שמו כמי שמנגח את הממסד הרפובליקאי הישן. כיום האתר עומד במרכז מסע הבחירות של המפלגה. היו"ר הוותיק שלו, סטיבן באנון, התמנה באחרונה לראש הקמפיין של טראמפ, שעמדותיו הלאומניות ורוויות תיאוריות קשר, משקפות את עמדותיו של ברייטבארט.

בפייסבוק, ברייטבארט מתחרה בארגוני חדשות גדולים, ובהם וושינגטון פוסט ויאהו. השפעתו על מסע הבחירות מתחרה בזו של גופים שמרניים אהודים כמו פוקס ניוז, אם כי לא בגודל הקהל.

עורך הטכנולוגיה של האתר, מילו יאנופולוס. סולק מטוויטר לאחר שהוביל מסע הטרדה מקוון נגד שחקנית "סאטרדיי נייט לייב"צילום: HILARY SWIFT / NYT

ביום חמישי קיבל האתר את קידום המכירות הגדול ביותר שלו עד כה - בביקורת נוקבת שמתחה עליו בנאומה הטלוויזיוני הילרי קלינטון. המועמדת הדמוקרטית זיהתה את ברייטבארט כאויב המדיה מספר אחת של המפלגה הדמוקרטית, והזהירה מ"מיזוג דה פקטו" בין הקמפיין של טראמפ לבין האתר שאותו תיארה כגזעני, רדיקלי ופוגעני.

עבור קלינטון, היתה זו התקפה אסטרטגית שקישרה את טראמפ ישירות למובילי הקו הנוקשה בימין הפוליטי בארה"ב. ואולם עבור העיתונאים האידיאולוגים של ברייטבארט, דבריה היוו חותמת כשרות. "זה היה רגע גדול", אמר העורך הראשי של האתר, אלכסנדר מרלו, 30, בראיון לניו יורק טיימס ביום שישי. "מועמדת ראשית לנשיאות שמדברת עלינו כך, נוקבת בשמנו ישירות - זה היה מרגש".

מקום 11 בפופולריות בפייסבוק

עלייתו של ברייטבארט ניוז, שהוקם לפני עשור על ידי הפרובוקטור אנדרו ברייטבארט, שהלך לעולמו ב-2012, היא תוצאה מפתיעה לאתר חדשות קטן ומבוזר עם חיבה למריבות פנימיות. על אף גודלו הצנוע, הוא מעורר מחלוקת רבה בקרב ליברלים ואפילו שמרנים מסורתיים, באמצעות פרסום תוכן שנחשב לקסנופובי (שנאת זרים) וגזעני.

באתר נכתב על "כנופיות אנסים מהגרים" באירופה, והיה בין הראשונים שפירסם שמועות לא מבוססות על בריאותה הרופפת לכאורה של קלינטון. כותביו מנאצים תדירות את תנועת "Black Lives Matter" (תנועה נגד אלימות שוטרים כלפי שחורים), ומדגישים את ריבוי הפשעים בקרב שחורים, ומתארים "צעירים מוסלמים במערב" בתור "פצצת זמן מתקתקת עולמית".

לפני מותו של אנדרו ברייטבארט, האתר נודע לשמצה כנושא דגל של תנועת מסיבת התה, שפירסם סרטון מטעה של שירלי שרוד, פקידה בכירה שחורה במשרד החקלאות, שבו לכאורה הביעה טינה כלפי חוואי לבן. שרוד פוטרה, אך לאחר מכן הבית הלבן התנצל על הטעות.

בחודש שעבר, מילו יאנופולוס, עורך הטכנולוגיה של האתר, סולק מטוויטר לאחר שהוביל מסע הטרדה מקוון נגד שחקנית "סאטרדיי נייט לייב" לסלי ג'ונס. השבוע התפרסמו כתבות על אישומי אלימות משפחתית בעקבות גירושיו ב-1996.

תומכי האתר טוענים כי נכונותו לאמץ עמדות שנחשבות מחוץ לשיח הפוליטי המכובד הן המקור להצלחתו - באותו אופן שהרעיונות הקיצוניים יותר של טראמפ, כמו איסור כניסת מוסלמים לארה"ב, בנו את הצלחתו.

כמו טראמפ, ברייטבארט מצטיין במדיה החברתית. בחודש שעבר הוא דורג במקום 11 ברשימת האתרים הפופולריים בפייסבוק, לפי נתוני חברת המחקר ניוזשיפ. לפני שנה, דף הפייסבוק שלו זכה לפחות ממיליון עוקבים - כעת יש לו יותר מ-2.3 מיליון.

דף הבית של ברייטבארט זכה ל-18 מיליון מבקרים בחודש שעבר, בערך כמו פוליטיקו, לפי נתוני קומסקור. הוא מנצח מתחרים שמרניים כמו דיילי קולר, אם כי אתרי מיינסטרים כמו CNN מושכים עשרות מיליוני מבקרים יותר בחודש.

ברייטבארט נמצא בבעלות פרטית, וסירב למסור נתוני הכנסות. ככל הנראה הוא ממומן מעזבונו של ברייטבארט ועל ידי המנכ"ל שלו, לארי סולו, וכן ממשפחתו של רוברט מרסר, תורם שמרני עשיר ותומך טראמפ, לפי מסמכים של התאגיד ושני מקורות מקורבים.

עובדים ותיקים התפטרו

עבור מרלו, העורך הראשי, הצלחת האתר מגיעה ממשיכת פלח מוזנח של הקהילה השמרנית - מתנגדי הגירה וסחר חופשי שאין לדעותיהם קול בכלי התקשורת האחרים.

באתר חדשות שמרני, אמר מרלו, "המוקד היה לא ימין־שמאל, אלא פופוליזם ולאומנות מול גלובליזם". לדבריו, פוקס ניוז, שהיה תמיד כלי התקשורת החביב על הממסד הרפובליקאי, איבד את הקשר שלו עם הקהל העממי בימין. הרשת, לדבריו, חוזרת ודנה בנושאים ישנים, כמו ההתקפה על השגרירות האמריקאית בבנגזי, לוב. בעלי הרשת, רופרט מרדוק, אינו מוכן לבקר בגלוי את מדיניות ההגירה.

"פוקס ביקורתי כלפי טראמפ ורבים מהערכים שבוחריו מאמינים בהם", אמר מרלו. "הרבה שמרנים חשים נבגדים". פוקס ניוז זכה לרייטינג שיא השנה בזכות הקמפיין, וטראמפ מופיע תכופות בתוכניות בו. "ניתן לתוצאות השיא שלנו השנה לדבר בעד עצמן", הגיב הערוץ ביום שישי.

עבור אנשים שעוקבים אחרי קבוצות הסתה, ברייטבארט מעורר חלחלה. "ברייטבארט התמקד בשנה האחרונה בנושאים של הימין הקיצוני - ה-alt-right", אמרה היידי בייריץ', מנהלת פרויקט המודיעין למרכז המשפט הדרומי לעוני. אלט־רייט הוא כינוי לתנועה מקוונת שכוללת לאומנים קיצוניים ותומכים של טראמפ.

בייריץ' אמרה כי ברייטבארט התגלה לה כשעקבה אחרי אתרים של תנועת העליונות הלבנה, כמו Daily Stormer, שמקשרים יותר ויותר למאמרים של ברייטבארט. "עבור האנשים בימין הקיצוני, שנדחקו החוצה מהמערכת הפוליטית וספגו השמצות, מדובר בהצלחה גדולה מאוד", היא אמרה. "הדעות שלהם סוף-סוף במיינסטרים".

בשל כך החליטו בקמפיין של קלינטון להתייחס ישירות לברייטבארט. "חשוב שאנשים יבינו מה טראמפ מייצג, ומה הקבוצות האלה מייצגות, ושהוא משקף את דעותיהן", אמר גלן קפלין, דובר קמפיין קלינטון.

ברייטבארט הוציא ביום חמישי הודעה שהתייחסה לדבריה של קלינטון כאל "אחד מהנאומים הכי ביזאריים, פרנואידיים ושוחרי קונספירציות שאפשר לזכור במרוץ לנשיאות". ביום שישי האתר פרסם רשימה של "20 השקרים הגדולים בנאום ה'אלט-רייט' של הילרי".

לא כל מי שקשור לברייטבארט מרוצה מההתפתחויות האחרונות. כמה עובדים ותיקים התפטרו בתחילת השנה, ואמרו כי באנון הפך את האתר שהוקם כאנטי-ממסדי לשופר תעמולה דה פקטו של טראמפ.

"אני לא חושב שאנדרו ברייטבארט היה מתגאה בזה שהאתר שלו מקדם רעיונות של עליונות לבנה באינטרנט", אמר בן שפירו, אחד מהעורכים שהתפטרו ביום שישי.

לשאלה אם ציפה שברייטבארט יהיה נושא לנאום של מועמדת לנשיאות של מפלגה גדולה, השיב שפירו: "זה לא הפתיע אותי. אני פשוט מופתע מזה שהיא לא טעתה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון