למה הישראלי שדיווח לרשות ני"ע בארה"ב מסרב לקבל פרס של 8 מיליון דולר?

אריק בן ארצי, לשעבר עובד דויטשה בנק, דיווח לרשויות כי הבנק הסתיר הפסדים של מיליארדים כדי להימנע מחילוץ ממשלתי בשיאו של המשבר הפיננסי; כעת הוא מסרב לקבל את התגמול מכיוון שאף מנהל בבנק לא הועמד לדין

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

ישראלי שעבד כמנהל סיכונים בענק הבנקאות דויטשה בנק הודיע כי הוא מסרב לקבל פרס בסך 8.25 מיליון דולר מרשות ניירות הערך בארה"ב (SEC) על כך שדיווח לרשויות כי הבנק הסתיר הפסדים של מיליארדים בשוק הנגזרים. הסיבה לסירובו לקבל את התגמול הכספי: ה-SEC לא העמידה לדין אף מנהל בכיר בבנק בעקבות הפרשה.

קנס בסך 55 מיליון דולר שהוטל על דויטשה בנק במסגרת הסדר עם ה-SEC במאי 2015 אמנם היווה למעשה עונש לבעלי המניות, אך המנהלים הבכירים של הבנק פרשו עם בונוסים של מיליונים ונותרו ללא פגע, כתב אריק בן ארצי במאמר שפירסם היום בעיתון "פייננשל טיימס".

גורמים בדויטשה בנק סירבו להגיב. פנייה טלפונית ואי-מייל לחברה הישראלית בונדאיט (BondIT), בה עובד בן ארצי, לא זכו לתגובה. דובר מטעם פירמת עורכי הדין הניו יורקית לבטון סשרוב, שייצגה את בן ארצי בעת שחשף את התנהלות דויטשה בנק, סירב להגיב לפניית בלומברג.

"הגשנו את כל האישומים על סמך הראיות ועל פי חוק, והם אושרו פה אחד על ידי הרשות", אמר ראש מחלקת אכיפה ב-SEC, אנדרו סרסני.

סניף דויטשה בנק בלונדוןצילום: רויטרס

הרשות קבעה בשנה שעברה כי סיכונים ממשיים להפסדים בהיקף של מיליארדי דולרים בשוק הנגזרים, הושמטו מהדו"חות הפיננסים של דויטשה בנק בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי. הבנק ניפח את שווי השקעותיו בנגזרים שבאמצעותם רכש הבנק ביטוח נגד הפסדים בשל חדלות פירעון. בן ארצי ועובדים נוספים שדיווחו לרשויות על הסתרת ההפסדים אף טענו כי בזכות הסתרת ההפסדים הצליח הבנק להימנע מחילוץ ממשלתי בעת המשבר העולמי.

לא מוכן "לבזוז"

בן ארצי, מתמטיקאי ולשעבר עובד גולדמן סאקס, אמר כי הוא אינו מעוניין לקבל את חלקו בתגמול כספי כולל של 16.5 מיליון דולר, מפני ש"אני לא מוכן להצטרף לבזיזה של אותם האנשים שעליהם הייתי אמור להגן במסגרת עבודתי". עם זאת, הוא הוסיף כי אשתו לשעבר ועורכי דינו דורשים לקבל את חלקם בסכום, מבלי לפרט מעבר לכך.

בן ארצי תבע ב-2012 את דויטשה בנק בגין פיטורים שלא כדין. איש מחברי דירקטוריון הבנק באותם ימים אינו נמצא כיום בתפקידו. מנכ"ל דויטשה בנק, ג'ון קריאן, התחייב לנקות את מאזני הבנק ולפתור את הבעיות המשפטיות העיקריות במטרה להשיב את הבנק לרווחיות. הבנק שילם יותר מ-10.5 מיליארד דולר בקנסות ובהסדרים מחוץ לבית המשפט מאז תחילת 2008, לפי חישובי בלומברג. נכון לסוף יוני, הסתכמו הקצאות הבנק לכיסוי הוצאות משפטיות ב-5.5 מיליארד יורו (6.2 מיליארד דולר).

מנכ"ל דויטשה בנק, ג'ון קריאןצילום: בלומברג

החקירה שניהלה רשות ני"ע בארה"ב נגד הבנק כללה שיתוף פעולה עם הרשויות הפיננסיות בגרמניה ובבריטניה, מסרה ה-SEC במאי 2015. דויטשה בנק לא נדרש להודות בממצאי החקירה או להכחיש אותם, מסרו באותה עת הבנק וה-SEC.

"בשיאו של המשבר הפיננסי, הדו"חות הפיננסים של דויטשה בנק לא שיקפו את הסיכון המשמעותי בפוזיציות גדולות, סבוכות ובלתי נזילות אלו", אמר סרסני בעת ההודעה על הקנס שהוטל על הבנק. "דויטשה בנק כשל בהפעלת שיקול דעת סביר בעת הערכת שווי הפוזיציות שלו ונעדר מנגנוני בקרה פנימיים חזקים על דיווח פיננסי".

דויטשה בנק הודיע בשנה שעברה כי כהוקרה על שיתוף הפעולה של הבנק עם חקירת ה-SEC, הרשות לא הגישה אישומים אישיים נגד איש מהבנק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן