כריסטין לגארד עוברת מראשות קרן המטבע לספסל הנאשמים בצרפת

כריסטין לגארד מואשמת ברשלנות ובהענקת פיצויים מוגזמים לאיש עסקים צרפתי. היא צפויה להמשיך בתפקידה כיו"ר הקרן גם במהלך המשפט

בלומברג
רויטרס
כריסטין לגארד
כריסטין לגארדצילום: בלומברג
בלומברג
רויטרס

בית המשפט הגבוה לערעורים בצרפת פסק בסוף השבוע כי יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), כריסטין לגארד, חייבת לעמוד למשפט בגין חלקה בהעברת תשלומים של 400 מיליון יורו מטעם המדינה לאיש העסקים ברנרד טאפי.

כשחתמה על העברת הכספים בניסיון להגיע להסדר פשרה נדיר עם טאפי מחוץ לכותלי בית המשפט היתה לגארד שרת האוצר של צרפת, והמהלך הזה עלה הרבה למשלמי המסים. בית המשפט דחה את ערעורה נגד ההחלטה שהתקבלה בדצמבר שלפיה תעמוד למשפט בפני בית המשפט המיוחד בצרפת שדן בעניינם של שרים שעברו לכאורה על החוק בזמן שכיהנו בתפקיד.

זו תהיה רק הפעם החמישית בהיסטוריה של בית המשפט המיוחד, שכולל שלושה שופטים ושישה חברים משני בתי הפרלמנט. המשפט עשוי להיפתח עוד לפני סוף השנה אם ניתן יהיה למצוא תאריך מתאים לשופטים ולחברי הפרלמנט, טען מקור במערכת המשפט.

עורך דינה של לגארד, פטריק מיסונב, הביע את צערו על ההחלטה ואמר כי הוא משוכנע שבמשפט יוכח כי לגארד חפה מפשע.

דובר מטעם קרן המטבע, גארי רייס, אמר כי דירקטוריון הקרן ממשיך לתת אמון ביכולת של לגארד לבצע את תפקידה. לגארד היא האשה הראשונה שעומדת בראש קרן המטבע שהוקמה אחרי מלמת העולם השנייה כדי לערוך תיאומים במדיניות מוניטרית בינלאומית ולהעניק הלוואות למדינות שמתמודדות עם גירעונות. יו"ר הקרן נבחר על ידי 24 חברי ההנהלה שמייצגים 189 מדינות.

כריסטין לגארד וג'נט ילןצילום: בלומברג

לפי הערכות, לגארד צפויה להתחמק מעונש מאסר ולהמשיך בתפקידה כיו"ר הקרן במהלך המשפט. התמיכה החזקה שמקבלת לגארד מקרן המטבע, והרכב השופטים של בית המשפט המיוחד מסמנים כי ככל הנראה יהיה מדובר רק בהסחת דעת מתפקיד מנהלת הגוף המוניטרי החשוב בעולם.

"אני לא חושב שיש מישהו שמרגיש שהנושא הזה יכול לפגוע ביעילות של לגארד וגם אם לגארד תקבל עונש מאסר נרחב, היא פשוט תמשיך בתפקידה", אמר אדווין טרומן, לשעבר בכיר במשרד האוצר האמריקאי שמשמש כיום כחוקר במכון פיטרסון לחקר הכלכלה הבינלאומית בוושינגטון.

אי אפשר לשלול לחלוטין את עונש המאסר, אך סביר יותר להניח כי לגארד תקבל קנס סמלי אם היא תורשע, אמר כריסטופר מסנו, עורך דין מפריז.

במסגרת תנאי מינויה של לגארד ב-2011, אחרי שערוריית היו"ר הקודם, דומיניק שטראוס-קאהן ואונס החדרנית לכאורה, נקבע כי אסור שיהיה אפילו "מראית עין של מעשים לא ראויים וכי דירקטוריון הקרן יכול לפטר אותה בכל עת".

ואולם הקרן ממשיכה להביע אמון בלגארד. "היא זוכה לאמון חברי הדירקטוריון ואני חושב שהיא תמשיך לקבל אותו", אמר אנדראה מונטנינו, לשעבר חברת דירקטוריון הקרן. "הבעיה היחידה שיכולה לצוץ היא אם לגארד תשהה זמן רב מחוץ לוושינגטון – ובעיקר בפריז כדי לעקוב אחרי הפרשה".

לגארד מואשמת ברשלנות בשימוש בכספי ציבור שבהם נעשה שימוש לא ראוי בשל האישור הלא מוסדר של העברת הכספים לטאפי, תומך של הנשיא השמרן לשעבר ניקולא סרקוזי.

ברנאר טאפי

בבוררות שנערכה בנושא בעבר נפסק לטובת טאפי ובית המשפט הורה למדינה להעביר לו את הכסף, אך מאז ביטל בית המשפט את לערעורים את ההחלטה. בית המשפט לערעורים בפריז הורה לטאפי להשיב למדינה את הכסף, אך איש העסקים הגיש ערעור נוסף בנושא, שעדיין לא התקבלה בו החלטה.

הפרשייה מתחילה עוד ב-1993, אז תבע טאפי את המדינה בדרישה לפיצויים אחרי שמכר את חלקו בחברת הספורט אדידס לבנק הצרפתי קרדיט ליון. הוא טען שהבנק הונה אותו אחרי שמכר מחדש את המניות בסכום הרבה יותר גבוה.

בדצמבר אמר השופט שתומך בהעמדתה למשפט של לגארד כי החלטתה לאפשר הסדר פשרה מחוץ לכותלי בית המשפט היא יותר מרשלנות מצערת. "קשה להסביר את מספר המחדלים של שר שמתעסק במחלוקות פיננסיות והליכים משפטיים אלא אם כן הוא רצה להגיע מההתחלה לתוצאה מסוימת", כך נטען לפי המקור שאמר השופט.

על אף שהפרשייה הטילה צל כבד על לגארד, היא מונתה בינואר לקדנציה שנייה של חמש שנים כיו"ר קרן המטבע.

הקריירה של לגארד משכה תמיד תשומת לב רבה, שתחילה כשעבדה כעורכת דין בחברה בארה"ב, אחר כך כשרה בממשלת צרפת ובאחרונה כיו"ר קרן המטבע.

היא זכתה לשבחים על תפקודה אחרי ששיכנעה את הקונגרס האמריקאי לאשר תוכנית רפורמה מקיפה שתעניק יותר זכויות הצבעה בקרן לסין ולמדינות מתפתחות נוספות והיא נחשבת לנושאת ונותנת מוכשרת מאוד.

בזמן שכיהנה בתפקיד שרת האוצר של צרפת בין 2007 ל-2011, היא שיחקה תפקיד חשוב בתגובה של אירופה למשבר הכלכלי העולמי.

אחרי שסיימה תואר שני בגיל 25 באנגלית ובמשפטים עם התמחות בחוקי עבודה, היא הצטרפה לחברת עורכי הדין בייקר אנד מקינזי, ומהר מאוד טיפסה לראש החברה בשיקגו – לפני שנכנסה לחיים הפוליטיים.

לגארד נולדה בפריז וגדלה בעיר הנמל הצפונית לה-הבר. היא נחשבת לתומכת נלהבת של מינוי נשים לתפקידים בכירים, ואמרה בעבר כי אם הבנק ליהמן ברדרס (האחים ליהמן) היה נקרא ליהמן סיסטרס (האחיות ליהמן), יכול להיות שהוא היה שורד.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?