עדכון גלובלי |

בורסת לונדון סגרה השבוע הטוב מ-2011; הגז הטבעי קפץ ב-12%; תשואות האג"ח בעולם בשפל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

זינוק בייצור בארה"ב; ירידה בהוצאות הבנייה

פעילות מגזר הייצור בארה"ב צמחה בחודש שעבר בקצב החד ביותר זה 15 חודשים אולם הוצאות הבנייה ירדו במפתיע זה החודש השני ברציפות, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

מדד פעילות מגזר הייצור של ארה"ב טיפס בחודש שעבר לרמה של 53.2 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז פברואר 2015 - לעומת רמה של 51.3 נקודות במאי, מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה למדד נמוך יותר של 51.2 נקודות. מדד מעל ל-50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

הוצאות הבנייה בארה"ב ירדו במאי ב-0.8% לאחר נפילה של 2% באפריל - שהיתה החדה ביותר מאז ינואר 2011 - מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 0.6% בהוצאות הבנייה לאחר ירידה של 1.8% שעליה דווח במקור באפריל.

וול סטריט בשבוע הטוב מנובמבר; הרלי דיווידסון קפצה ב-20%

בורסות וול סטריט השלימו את הזינוק השבועי החד ביותר השנה תוך מחיקת כמעט על הנפילות שרשמו בעקבות החלטת בריטניה לצאת מהאיחוד האירופי, על רקע התחזקות ההערכות כי בנקים מרכזיים בעולם ינקטו בצעדים לצמצום השפעת ברקזיט על הכלכלה הגלובלית, ולקראת סוף השבוע הארוך של יום העצמאות האמריקאי.

מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 0.2% בדרכו לזינוק שבועי של 3.2% - השבוע הטוב ביותר מאז נובמבר. המדד קפץ בכ-5% בארבעה ימי המסחר האחרונים לאחר שצלל ב-5.3% תוך יומיים בעקבות תוצאות משאל העם בבריטניה. המדד עלה ברבעון השני של השנה ב-1.9% - רבעון חיובי שלישי ברציפות.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.1% וקפץ בסיכום שבועי ב-3.1%; מדד נאסד"ק הוסיף 0.4% בדרכו לזינוק שבועי של 3.3%. ביום שני הקרוב, הרביעי ביולי, לא יתקיים מסחר בוול סטריט לרגל יום העצמאות האמריקאי.

נגיד בנק אוף אינגלנד, מארק קרני, אותת אתמול כי הבנק המרכזי עשוי להוריד את הריבית בבריטניה בחודשים הקרובים, והחוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בכלכלה הגדולה בעולם, מעניקים כעת הסתברות של פחות מ-10% להעלאת ריבית נוספת בארה"ב השנה. בה בעת, גורמים בגוש היורו אמרו אתמול כי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) שוקל לרכך את המגבלות על רכישות אג"ח שמבצע הבנק במסגרת תוכנית התמריצים שלו.

מניית הרלי דיווידסון קפצה ב-20% - הזינוק היומי החד ביותר זה שבע שנים - במחזורי מסחר גבוהים פי שבעה מהממוצע, על רקע שמועות לפיהן חברת ההשקעה הפרטית KKR עשויה להיות מעוניינת לרכוש את יצרנית האופנועים הגדולה בארה"ב.

צילום: בלומברג

מחיר הגז הטבעי קפץ ב-12% השבוע

מחיר הנפט הגולמי, אשר השלים אתמול את הזינוק הרבעוני החד ביותר מאז 2009, המשיך לטפס גם היום וגבוה כעת בכ-32% מרמתו בתחילת 2016, על רקע סימני הקלה בעודפי ההיצע בשוקי הנפט העולמיים. מחיר הגז הטבעי טיפס לשיא של למעלה משנה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 48.99 דולר לחבית, עלייה של 1.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי עלה מחיר החוזים ב-2.8%. מחיר הנפט קפץ ברבעון השני של השנה ב-26.1% - הזינוק הרבעוני החד ביותר מאז הרבעון השני של 2009.

החוזים על הגז הטבעי למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 2.987 דולר למיליון יחידות תרמיות בריטיות (Btu) - מחיר הסגירה הגבוה ביותר מאז מאי 2015 - לאחר עלייה של 2.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחיר הגז הטבעי ב-12.2%.

אסדת קידוח נפטצילום: בלומברג

הזהב בשיא של שנתיים; הכסף בשבוע הטוב מ-2013

מחיר הזהב השלים עלייה שבועית חמישית ברציפות ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה שנתיים, על רקע ביקוש מוגבר למתכת היקרה - הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר - בעקבות החלטת בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי. מחיר הכסף השלים את הזינוק השבועי החד ביותר זה כמעט שלוש שנים.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,339 דולר לאונקייה - הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-10 ביולי 2014 - לאחר עלייה של 1.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-1.3%, שבוע חיובי חמישי ברציפות. מחיר הזהב גבוה כעת בכ-26% מרמתו בתחילת השנה.

ג'ורג' מילינג-סטנלי, ראש אסטרטגיית השקעות בזהב בחברת סטייט סטריט גלובל אדווייזרס, העריך כי מחיר הזהב ימשיך לטפס במחצית השנייה של השנה. "לא קשה לראות מחיר של 1,400 דולר או אפילו 1,450 דולר עד סוף השנה", אמר מילינג-סטנלי בראיון לאתר החדשות "מרקטווץ'".

החוזים על הכסף למסירה בספטמבר נסגרה במחיר של 19.588 דולר לאונקייה - שיא של כמעט 22 חודשים - לאחר זינוק של 5.2% בניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחיר הכסף ב-10.1% - הזינוק השבועי החד ביותר מאז אוגוסט 2013.

צילום: בלומברג

אחרי ברקזיט: בורסת לונדון בשבוע הטוב מ-2011

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בתום שבוע מסחר הפכפך שבמהלכו מחקו את מרבית הירידות שרשמו בעקבות החלטת בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.1% בדרכה לקפיצה של 7.2% - הזינוק השבועי הטוב ביותר מאז 2011. פרנקפורט נסגרה בעלייה של 1%; פריז טיפסה ב-0.9%.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.7% בדרכו לעלייה שבועית של יותר מ-3% - השבוע הטוב ביותר מאז שלהי מאי. מאז המפולת בת היומיים שנרשמה בשווקים בעקבות החלטתה המפתיעה של בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי, אשר במהלכה צלל מדד סטוקס 600 ב-11% - הנפילה הדו-יומית החדה ביותר מאז 2008 - התאושש המדד ב-7.6%.

תשואות האג"ח בארה"ב, אירופה ויפן נופלות לשפל

המשקיעים בעולם ממשיכים לנהור אל אג"ח ממשלתיות הנחשבות להשקעה בטוחה יחסית, על רקע הערכות כי בנקים מרכזיים ברחבי תבל ינקטו בצעדים לצמצום השפעתה הכלכלית השלילית של החלטת בריטניה לצאת מהאיחוד האירופי. התשואות על האג"ח הממשלתיות בארה"ב, גוש היורו, יפן ובריטניה נפלו לרמתן הנמוכה מעולם.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים יורדת ב-0.05% לרמה של 1.43% לאחר שמוקדם יותר נפלה ב-0.11% לרמה של 1.37% - רמתה הנמוכה מעולם. התשואה על אג"ח אלו צנחה ב-0.29% ברבעון השני של השנה בדרכה לנפילה של 0.78% מתחילת 2016.

התשואה על האג"ח האמריקאיות ל-30 שנה נופלת ב-0.07% לרמה של 2.22% לאחר שמוקדם יותר צללה ב-0.11% לשפל של 2.18%. התשואה על האג"ח הממשלתיות בארה"ב נמצאת במגמת ירידה מתמשכת בשנתיים וחצי האחרונות, וירדה בשמונה מתוך 10 הרבעונים האחרונים.

שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב עלה ב-5.3% במחצית הראשונה של 2016 - שני הרבעונים הטובים ביותר מאז שנת 2011 - והשלים בכך עלייה בשמונה מתוך 10 הרבעונים האחרונים. הראלי מהווה חלק ממגמת עלייה מתמשכת שהחלה בשוק האג"ח בארה"ב בראשית שנות ה-80, לאחר שהתשואה על האג"ח ל-10 שנים זינקה לשיא של 15.84%.

התשואה על האג"ח הממשלתיות של יפן ל-10 שנים נפלה היום לרמה של מינוס 0.255% - רמתה הנמוכה מעולם, והתשואות על האג"ח היפניות לשנתיים ולחמש שנים נפלו אף הן לשפל. התשואה על האג"ח הממשלתיות של בריטניה ל-10 שנים נפלה לשפל לאחר שנגיד בנק אוף אינגלנד אותת אתמול על מדיניות מוניטרית מרחיבה יותר בעקבות תוצאות משאל העם. התשואה על האג"ח המקבילות של ספרד נפלה אף היא לרמתה הנמוכה מעולם.

נגיד בנק אוף אינגלנד, מארק קרני, אותת אתמול כי הבנק המרכזי עשוי להוריד את הריבית בבריטניה בחודשים הקרובים, והחוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בכלכלה הגדולה בעולם, מעניקים כעת הסתברות של פחות מ-10% להעלאת ריבית נוספת בארה"ב השנה. בה בעת, גורמים בגוש היורו אמרו אתמול כי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) שוקל לרכך את המגבלות על רכישות אג"ח שמבצע הבנק במסגרת תוכנית התמריצים שלו.

האבטלה בגוש היורו בשפל של 5 שנים

האבטלה בגוש היורו ירדה במאי לשפל של כמעט חמש שנים, בעוד שבפעילות הייצור נרשמה התאוששות חדה מהצפוי, כך לפי נתונים שפורסמו היום. מספר המובטלים ב-19 מדינות גוש היורו ירד במאי ב-112 אלף לעומת אפריל, מה שהוריד את שיעור האבטלה בגוש היורו ל-10.1% - הרמה הנמוכה ביותר מאז יולי 2011 ובהשוואה לרמה של 10.2% בחודש הקודם.

בנפרד מצא מדד מנהלי הרכש של חברת מרקיט כי פעילות הייצור בגוש היורו הואצה ביוני. המדד של מרקיט לגוש היורו עלה ל-52.8 נקודות ביוני לעומת 51.5 נקודות במאי. בגרמניה, הכלכלה הגדולה ביותר בגוש היורו, נרשמה עליה לשיא של 28 חודשים במדד. עם זאת, גם בכמה כלכלות אחרות בגוש היורו, בהן יוון, נרשמה עליה בפעילות. צרפת היתה המדינה היחידה בגוש היורו שבה נרשמה ירידה בפעילות, בין היתר בשל גל שביתות שהובילו איגודי עובדים במחאה על רפורמות בשוק העבודה.

עליות שערים באסיה

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בעליות שערים. טוקיו עלתה ב-0.6%; שנחאי עולה ב-0.2%; סיאול נסגרה בעליה של 0.9%; סידני עלתה ב-0.3%. הבורסות בהונג קונג ובתאילנד היו סגורות היום לרגל חגים.

מחירי הבתים בסינגפור ירדו ברבעון השני של השנה, זה הרבעון ה-11 ברציפות - רצף הירידות הארוך ביותר אי פעם - לאחר שהממשלה המשיכה בצעדיה לצינון השוק מחשש כי יתחמם מחדש. מדד העוקב אחר מחירי הבתים הפרטיים למגורים בסינגפור ירד ב-0.4% בשלושת החודשים שהסתיימו ב-30 ביוני בהשוואה לרבעון שעבר, לפי נתונים ראשוניים של רשות הפיתוח העירונית בסינגפור. זהו רצף הירידות הארוך ביותר מאז החל איסוף הנתונים ב-1975.

האטה בפעילות הייצור בסין

פעילות מגזר הייצור בסין האטה ביוני, בשעה שבפעילות של מגזר השירותים נרשמה האצה בחודש שעבר, כך לפי נתוני מדד מנהלי הרכש שפורסמו היום בסין. מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בסין ירד לרמה של 50 נקודות בחודש יוני, בהתאם לתחזיות. היה זה שפל של ארבעה חודשים במדד. לעומת זאת, המדד למגזר השירותים עלה לרמה של 53.7 נקודות, לעומת 53.1 נקודות בחודש מאי. כל רמה של יותר מ-50 נקודות במדד מראה על התרחבות בפעילות המגזר, בעוד שרמה נמוכה מכך מראה על ירידה בפעילות.

וול סטריט סגרו רבעון חיובי שלישי ברציפות

בורסות וול סטריט השלימו את העלייה התלת-יומית החדה ביותר מאז פברואר בדרכן לרבעון חיובי שלישי ברציפות, על רקע התחזקות ההערכות כי בנקים מרכזיים בעולם ינקטו בצעדים כדי לצמצם את השפעת החלטת בריטניה לצאת מהאיחוד האירופי על הצמיחה הכלכלית.

מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 1.4% בדרכו לעלייה רבעונית של 1.9% - רבעון חיובי שלישי ברציפות. המדד קפץ ב-3.5% בשני ימי המסחר הקודמים - הזינוק הדו-היומי החד ביותר זה ארבעה חודשים - לאחר שצלל ב-5.3% בשני ימי המסחר שקדמו להם בעקבות תוצאות משאל העם בבריטניה. מדד נאסד"ק הוסיף 1.3%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-1.3%.

נגיד הבנק המרכזי של בריטניה אמר היום כי הבנק עשוי לנקוט בחודשים הקרובים בצעדי מדיניות מוניטרית מרחיבים, ובכלל זה הורדת ריבית הקיץ. בה בעת, גורמים בגוש היורו אמרו כי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) שוקל לרכך את המגבלות על רכישות אג"ח שמבצע הבנק במסגרת תוכנית התמריצים שלו.

הנפט סגר הרבעון הטוב מאז 2009

מחיר הנפט נפל ביותר מ-3% היום אולם השלים את הזינוק הרבעוני החד ביותר זה שבע שנים על רקע סימני הקלה בעודפי ההיצע בשוקי הנפט העולמיים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 48.33 דולר לחבית, נפילה של 3.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר קפיצה של 7.7% בשני ימי המסחר הקודמים. בסיכום רבעוני קפץ מחיר הנפט ב-26.1% - הזינוק הרבעוני החד ביותר מאז הרבעון השני של 2009. מחיר הנפט גבוה כעת ב-30.5% מרמתו בתחילת 2016.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 49.68 דולר לחבית, ירידה של 1.8%, בבורסת ICE בלונדון. בסיכום רבעוני קפץ מחיר הברנט ב-25%.

חביות נפטצילום: רויטרס

הליש"ט צונחת בעקבות נאום קרני

הליש"ט מחקה את העליות שרשמה בתחילת היום מול הדולר וצונחת ב-1.5% מול המטבע האמריקאי, לאחר שנגיד הבנק המרכזי של בריטניה, מארק קרני, אותת כי בנק אוף אינגלנד עשוי לנקוט בצעדי הרחבה מוניטרית נוספים כדי לתת מענה להאטה הצפויה בצמיחה הכלכלית.

הליש"ט נחלשת כעת ב-1.5% לשער של 1.3224 דולר לליש"ט, לאחר שמוקדם יותר היום כבר התחזקה לרמה של 1.3497 דולר לליש"ט. בתחילת השבוע צלל המטבע הבריטי לשער של 1.3139 דולר לליש"ט - שפל של 31 שנים.

קרני ציין כי חוסר הוודאות סביב החלטת בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי צפויה לפגוע בצמיחה הכלכלית, תיאלץ את הבנק המרכזי לנקוט בצעדי הרחבה מוניטריים, ואמר כי לדעתו האישית יהיה צורך להוריד את הריבית בבריטניה במהלך הקיץ.

כלכלנים רבים צופים כי בנק אוף אינגלנד יודיע בקרוב על הורדת הריבית בבריטניה.

לקראת משאל העם שנערך בבריטניה לפני שבוע, הזהיר בנק אוף אינגלנד כי עלולה לחול האטה בצמיחה אם בריטניה תחליט לעזוב את האיחוד האירופי, בשל חוסר ודאות של צרכנים ועסקים לנוכח הקיצוצים הצפויים בהוצאות הממשלה.

צילום: רויטרס

הזהב קפץ ב-7% בסיכום רבעוני

מחיר הזהב נסוג משיא של כמעט שנתיים אולם זינק בקרוב ל-7% בסיכום רבעוני, בעוד המשקיעים ממשיכים להעריך את השלכות החלטת בריטניה לצאת מהאיחוד האירופי.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,320.6 דולר לאונקייה, ירידה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו ביום רביעי ברמתם הגבוהה ביותר מאז יולי 2014.

מחיר הזהב עלה בסיכום רבעוני ב-6.9% וגבוה כעת ב-24.6% מרמתו בתחילת 2016.

מטילי זהב

קרני הקפיץ את לונדון לשיא של 2016

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית זה היום השלישי ברציפות לאחר שנגיד בנק אוף אינגלנד אותת כי הבנק המרכזי של בריטניה עשוי להודיע בחודשים הקרובים על צעדי הרחבה מוניטריים כדי לתמוך בכלכלה לנוכח ההחלטה לצאת מהאיחוד האירופי.

בורסת לונדון, אשר מחקה כבר אתמול את כל הנפילות שרשמה בעקבות משאל העם בבריטניה, זינקה היום ב-2.3% ונסגרה ברמתה הגבוהה ביותר בשנת 2016, לאחר שנגיד בנק אוף אינגלנד, מארק קרני, אותת על הורדת הריבית בבריטניה הקיץ.

בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 0.7%; פריז טיפסה ב-1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של 1% בתום יום מסחר הפכפך שבמהלכו כבר ירד ב-0.9%. המדד השלים אתמול זינוק דו-יומי של 5.8% לאחר שנסגר ביום שני בשפל של ארבעה חודשים אחרי נפילה של 11% תוך יומיים - המפולת הדו-יומית החדה ביותר מאז 2008.

הצריכה הפרטית בצרפת התכווצה במפתיע במאי, לאחר שמשקי בית קיצצו בהוצאותיהם על ריהוט וחימום, כך לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה הצרפתית. הצריכה ירדה ב-0.7% במאי לעומת אפריל, אז נרשמה ירידה של 0.1%. אנליסטים צפו כי הצריכה הפרטית תישאר ללא שינוי.

מדד המחירים לצרכן בגוש היורו עלה קלות ביוני, אך האינפלציה עדיין נמוכה מיעד הבנק המרכזי של אירופה (ECB). המדד עלה ב-0.1% לעומת יוני 2015, וזאת לאחר שבמאי נרשמה ירידה של 0.1%. אנליסטים צפו כי המדד יישאר ללא שינוי ביוני.

גידול בתביעות אבטלה בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע שעבר בעיקר על רקע סיום שנת הלימודים בבתי הספר, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. מספר התביעות גדל ל-268 אלף לעומת 258 אלף בשבוע הקודם.

תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר במספר התביעות לרמה של 265 אלף. עם זאת, מספר התביעות המשיך להיות נמוך מרמה של 300,000 זה השבוע ה-69 ברציפות - הרצף השבועי הארוך ביותר מאז 1973.

הממוצע הארבע-שבועי של מספר תביעות האבטלה הראשונות, הנחשב לפחות תנודתי, נותר ללא שינוי ברמה של 266,750.

תור לראיון עבודה (אילוסטרציה) צילום: בלומברג

ההשקעות בבריטניה ירדו לקראת משאל העם

ההשקעות העסקיות בבריטניה ירדו ברבעון הראשון, לקראת משאל העם שבו הצביעו הבריטים בעד עזיבת האיחוד האירופי. לשכת הסטטיסטיקה של בריטניה דיווחה כי ההשקעות העסקיות ברבעון היו נמוכות ב-0.6% מאשר ברבעון האחרון של 2015, וב-0.8% לעומת הרבעון המקביל ב-2015. בנוסף, דיווחה הלשכה כי התמ"ג של בריטניה צמח ברבעון הראשון ב-0.4%, בהתאם להערכות הקודמות, אם כי הצמיחה השנתית היתה מעט מהירה יותר, 1.8% לעומת ההערכה הראשונית לצמיחה של 1.4%. את הצמיחה הובילו מגזר השירותים, הצריכה של משקי הבית והסחר, לפי לשכת הסטטיסטיקה.

קרן המטבע מזהירה את גרמניה

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) אמרה היום כי עזיבתה הצפויה של בריטניה את האיחוד האירופי תציב סיכון בפני כלכלת גרמניה, ואותתה בכך כי היא צפויה לתקן כלפי מטה את תחזית הצמיחה לכלכלה הגרמנית. הקרן קראה לממשלת גרמניה להאיץ את הרפורמות המבניות ולהשתמש במרחב התמרון הפיסקלי שלה למימון השקעות בתחבורה ובתשתיות אחרות. "המדיניות צריכה להתמקד בהעלאת פוטנציאל הצמיחה ואיזון מחדש, אשר יתמוך גם בכלכלה השברירית של גוש היורו", נכתב בדו"ח של הקרן.

בנפרד, דיווחה היום לשכת הסטטיסטיקה הגרמנית כי המכירות הקמעוניות במדינה עלו במאי ב-0.9% במונחים ריאליים לעומת אפריל. הנתון היה בהתאם לתחזיות אנליסטים, ולאחר ירידה של 0.3% במכירות באפריל.

ירידה בתפוקה ביפן

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות שערים, זה היום השלישי ברציפות, עם התפוגגות השפעת משאל העם בבריטניה. טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג מוסיפה 1.5%; שנחאי יורדת ב-0.1%; סיאול עלתה ב-0.7%; סידני עלתה ב-1.7%.

התפוקה התעשייתית ביפן נפלה במפתיע במאי, לפי נתונים שפרסם היום משרד הכלכלה, המסחר והתעשייה היפני. התפוקה ירדה ב-2.3% לעומת החודש הקודם, ירידה ראשונה מזה שלושה חודשים, אנליסטים צפו כי התפוקה תישאר ללא שינוי. עם זאת, לפי הערכה של משרד הכלכלה היפני, צפויה התפוקה לעלות מחדש ב-1.7% ביוני וב-1.3% בחודש יולי.

וול סטריט בזינוק החד זה 4 חודשים

בורסות וול סטריט השלימו את הזינוק הדו-יומי החד ביותר זה ארבעה חודשים על רקע הערכות כי בנקים מרכזיים בעולם ינקטו בצעדים לצמצום ההשפעות הכלכליות של יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי.

מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 1.7% בהמשך לזינוק של 1.6% אתמול - הזינוק הדו-היומי החד ביותר זה ארבעה חודשים - לאחר שצלל ב-5.3% בשני ימי המסחר הקודמים בעקבות תוצאות משאל העם בבריטניה. במהלך יומיים אלו נחתך שווי השוק המצרפי של החברות במדד S&P 500 ביותר מ-974 מיליארד דולר - הנפילה הדו-יומית השלישית הכי חדה בהיסטוריה - ושווי שוק המניות האמריקאי כולו נחתך ב-1.3 טריליון דולר. בסך הכל, נחתך שווי השוק המניות העולמי ב-3.6 טריליון דולר תוך יומיים.

מדד דאו ג'ונס נסגר היום בעלייה של 1.6%; מדד נאסד"ק קפץ ב-1.9%. מניית ג'נרל אלקטריק עלתה ב-2% לאחר שהרגולטור בארה"ב הודיע על הוצאתה של זרוע הפיננסים GE קפיטל מרשימת המוסדות הפיננסים ה"גדולים מכדי ליפול". מניית נייקי קפצה בקרוב ל-4% למרות שבעלת מותג הספורט הגדול ביותר בעולם דיווחה על מכירות והזמנות נמוכות מהצפוי בצפון אמריקה - השוק החזק ביותר של החברה.

נעלי נייקי מאגצילום: נייקי

הנפט על סף 50 ד'; הזהב בשיא של שנתיים

מחיר הנפט הגולמי השלים זינוק דו-יומי של 7.6% ונסגר על סף 50 דולר לחבית, בעקבות ירידה שבועית שישית ברציפות במלאי הגולמי בארה"ב, ועל רקע המשך התאוששות השווקים העולמיים מהמפולת שנרשמה בעקבות משאל העם בבריטניה.

מחיר הזהב השיב לעצמו את מרבית הירידות שרשם אתמול על רקע הערכות כי מדיניות הריבית הצפויה של הבנק הפדרלי תגביר את הביקוש למתכת היקרה בתור השקעה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 49.88 דולר לחבית - הרמה הגבוהה ביותר זה כמעט שבוע - לאחר זינוק של 4.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק. הקפיצה היום באה בהמשך לזינוק של 3.3% אתמול. מחיר הנפט גבוה כעת ביותר מ-34% מרמתו בתחילת 2016.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב נפל בשבוע שעבר ב-4.1 מיליון חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לירידה מתונה יותר של 2.5 מיליון חביות.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,326.9 דולר לאונקייה - הסגירה הגבוהה ביותר מאז יולי 2014 - לאחר עלייה של 0.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק. מתחילת השנה קפץ מחיר הזהב ביותר מ-25%.

חביות נפטצילום: רויטרס

בורסת לונדון מחקה את כל נפילות ברקזיט

שוקי המניות של אירופה נסגרו בעליות זה היום השני ברציפות, ובורסת לונדון מחקה את כל הירידות שרשמה מאז משאל העם שבו הוחלט על יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, על רקע הערכות כי בנקים מרכזיים בעולם ינקטו בצעדים לצמצום הנזק הכלכלי שייגרם בעקבות ברקזיט. מניות הסחורות, האנרגיה והבנקאות הובילו את העליות.

בורסת לונדון קפצה ב-3.6% תוך מחיקת כל הנפילות שרשמה בעקבות משאל העם בבריטניה. מדד FTSE 100 גבוה כעת ב-0.3% מהרמה בה נסגר ביום חמישי. פרנקפורט טיפסה ב-1.8%; פריז הוסיפה 2.6%; מדריד זינקה ב-3.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 קפץ היום ב-3.1% בהמשך לזינוק של 2.6% אתמול. המדד האירופי נסגר ביום שני בשפל של ארבעה חודשים לאחר שצלל ב-11% תוך יומיים - הנפילה הדו-יומית החדה ביותר מאז 2008.

הליש"ט מתחזקת ב-1.3% מול הדולר לרמה של 1.3512 דולר לליש"ט, לאחר שנפלה שלשום לשער של 1.3197 דולר לליש"ט - שפל של 31 שנים. היורו מטפס ב-0.4% מול הדולר לרמה של 1.1106 דולר ליורו.

מחירי הבתים בבריטניה המשיכו לגדול ביציבות בחודש יוני, על אף משאל העם. המחירים עלו זה החודש השלישי ברציפות ב-0.2%, לפי נתוני חברת המשכנתאות ניישנווייד. בהשוואה לחודש המקביל בשנה שעברה עלו המחירים ב-5.1% לממוצע של 204,968 ליש"ט (273 אלף דולר).

נפילה בחוזים למכירת בתים בארה"ב

החוזים למכירת בתים בארה"ב נפלו בחודש מאי ב-3.7% ונסוגו משיא של יותר מעשור אליו טיפסו באפריל, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR). כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר של 1%.

הכלכלן הראשי של NAR, לורנס יאן, ייחס את הירידה למספר החתימות על חוזים למכירת בתים למלאי הולך ומתדלדל בשוק. "פשוט אין מספיק בתים שיוצאים לשוק כדי לעמוד בביקוש ולהבטיח שהמחירים יעלו בקצב דומה יותר לאינפלציה ולעליית השכר", אמר יאן בעת פרסום הנתונים.

נתונים שפירסם NAR בשבוע שעבר הראו כי המכירות של בתים קיימים בארה"ב זינקו בחודש מאי לשיא של יותר מתשע שנים, אולם מחסור בהיצע הקפיץ את המחירים לרמתם הגבוהה מעולם, ופרק הזמן שחלף מהעמדתם למכירה של נכסים למכירתם היה הקצר ביותר מאז החל NAR לפרסם נתון זה בשנת 2011.

ארה"בצילום: בלומברג

האינפלציה בארה"ב - מחצית מיעד הבנק הפדרלי

הצריכה הפרטית בארה"ב טיפסה בחודש שעבר ב-0.4%, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. העלייה תאמה את תחזיות הכלכלנים. ההכנסה האישית גדלה במאי ב-0.2% - הגידול המתון ביותר זה שלושה חודשים.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב - טיפס בחודש שעבר ב-0.9% לעומת מאי 2015, האטה לעומת עלייה של 1.1% בשנה שהסתיימה באפריל, ופחות ממחצית מיעד של 2% שקבע הבנק המרכזי של ארה"ב.

המדד עלה במאי ב-0.2% לעומת החודש הקודם. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים יחסית, טיפס אף הוא ב-0.2% במאי.

ירידה בביטחון הכלכלי בגוש היורו

הביטחון הכלכלי בגוש היורו נחלש ערב משאל העם בבריטניה, שבו הכריעו האזרחים בעד עזיבת האיחוד האירופי. מדד ביטחון העסקים והצרכנים בגוש היורו ירד ל-104.4 נקודות לעומת רמה מתוקנת של 104.6 נקודות במאי, דיווחה היום הנציבות האירופית בבריסל. הנתונים נאספו לפני משאל העם שהתקיים ב-23 ביוני. אנליסטים צפו כי המדד יישאר ללא שינוי.

"אפשר לפרש את הנתון הזה כאינדיקציה לביצועים הטובים של כלכלת גוש היורו עם כניסתה לתקופה זו של אי ודאות", אמר לבלומברג ברט קולין, כלכלן בכיר לגוש היורו בבנק ING באמסטרדם. "באופן אירוני, חלק מהמדינות שלהן יותר סחר עם בריטניה, כמו בלגיה, הולנד, גרמניה ומלטה, רשמו שיפור בביטחון ביוני", לדברי קולין. בגרמניה הגיע המדד לרמה הגבוהה ביותר מאז דצמבר.

הבורסה הטורקית יורדת לאחר הפיגוע

הבורסה הטורקית מגיבה באדישות יחסית לפיגוע שאירע אתמול באיסטנבול. מדד BIST 100 של בורסת איסטנבול רושמת ירידה של 0.5% כעת, אשר משלימה ירידה של 6.4% עד כה במדד השנה. הלירה הטורקית מתחזקת ב-0.2% מול הדולר לרמה של 2.897 לירה לדולר.

36 אנשים נהרגו ו-140 נפצעו במתקפת טרור אתמול בנמל התעופה הבינלאומי אטאטורק שבאיסטנבול. שלושה מחבלים מתאבדים פוצצו עצמם בכניסות לטרמינל הבינלאומי ובמגרש החנייה, השלושה היו חמושים ברובי קלצ'ניקוב ופתחו בירי לפני הפיצוצים. לפי ההערכות ארגון דאעש הוא שעומד מאחורי המתקפה.

טוקיו עלתה ב-1.6%

בורסות אסיה רשמו עליות שערים זה היום השני ברציפות, ומחיר הנפט עולה. טוקיו עלתה ב-1.6%; הונג קונג מוסיפה 0.7%; שנחאי עולה ב-0.7%; סיאול עלתה ב-1%; סידני עלתה ב-0.8%.

ראש ממשלת יפן שינזו אבה קרא היום לבנק המרכזי של יפן להבטיח שניתן יהיה לסייע לחברות יפניות שפועלות בבריטניה ולעודד חברות בתוך יפן לאחר ההחלטה המפתיעה של בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי. "ישנם עדיין אי ודאות וחששות לגבי סיכונים", אמר אבה בפגישה בין ממשלתו לבין נציגי הבנק המרכזי של יפן. אבה, שמתכונן לבחירות שיתקיימו ביפן ב-10 ביולי, חושש שהברקזיט יגרום לטלטלה בשווקים ויוביל לזינוק נוסף בין, מה שיפגע בכלכלת יפן, שתלויה במידה רבה בייצוא.

הליש"ט נחלשת קלות מול הדולר

הליש"ט, שהחלה להתאושש אתמול לאחר שצנחה לשפל של 31 שנה בעקבות משאל העם בבריטניה, נחלשת ב-0.1% מול הדולר לרמה של 1.332 דולר לליש"ט. הין מתחזק ב-0.5% מול הדולר לרמה של 102.26 ין לדולר.

מחיר הנפט עולה על רקע שביתה של עובדי שדות הנפט והגז בנורווגיה, אשר מאיימת לפגוע בתפוקה. בנוסף, ישנם דיווחים על יצרניות נפט ובתי זיקוק בוונצואלה, אשר סובלת ממשבר כלכלי חמור, שמתקשים לעמוד בקצב התפוקה שלהם. החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט עולים ב-0.7% ל-48.18 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

עליות בוול סטריט לראשונה מאז ברקזיט

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית לראשונה מאז החלטת בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי ומדד S&P 500 התאושש מרמתו הנמוכה ביותר מאז מארס, על רקע התגברות ההערכות כי בנקים מרכזיים ברחבי העולם ינקטו בצעדים כדי לתמוך בשווקים הפיננסים ולעודד את הצמיחה הכלכלית. מניות הפיננסים, האנרגיה והטכנולוגיה הובילו את העליות.

מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 1.8% לאחר שצלל ב-5.3% בשני ימי המסחר הקודמים, שבמהלכם נחתך שווי השוק המצרפי של החברות במדד ביותר מ-974 מיליארד דולר - הנפילה הדו-יומית השלישית הכי חדה בהיסטוריה. שווי שוק המניות האמריקאי כולו נחתך ב-1.3 טריליון דולר תוך יומיים. מדד דאו ג'ונס טיפס היום ב-1.6%; מדד נאסד"ק זינק ב-2.1%.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מצביעים על כך בעקבות ברקזיט יש כעת הסתברות גבוהה יותר שהחלטת הריבית הבאה של הבנק הפדרלי תהיה הורדת ריבית, מאשר העלאת ריבית.

החוזים מצביעים כעת על הסתברות של 20% לכך שהפד יוריד את הריבית בארה"ב עד פברואר, וסיכוי של 9% בלבד לכך שיעלה את הריבית עד אז. לפני משאל העם בבריטניה, העניקו החוזים הסתברות אפסית להורדת ריבית עד פברואר וסיכוי של 52% להעלאת ריבית.

הנפט קפץ ב-3%

מחיר הנפט, אשר צלל ב-7.5% תוך יומיים בעקבות החלטת בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, התאושש היום על רקע דעיכת החששות כי ברקזיט יפגע בצמיחת הכלכלה העולמית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 47.85 דולר לחבית, עלייה של 3.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שצלל ב-7.5% בשני ימי המסחר הקודמים לשפל של שבעה שבועות.

עליית מחיר הנפט היום נרשמה בעקבות הודעת איגוד עובדי מגזר הנפט והגז בנורווגיה כי יפתח בשביתה בסוף השבוע - אשר עלולה לגרום לשיבושים בתפוקת הנפט במדינה.

עובדים במשמרת באסדת נפט נורווגיתצילום: בלומברג

הזהב נסוג משיא של שנתיים

מחיר הזהב נסוג משיא של כמעט שנתיים וירד לראשונה זה שלושה ימים על רקע דעיכת החששות שהתעוררו בעקבות החלטת בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, ואשר גררו מפולת בשווקים שחתכה את שווי שוק המניות העולמי בשלושה טריליון דולר תוך יומיים.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,317.9 דולר לאונקייה, ירידה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר המתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, זינק ב-4.8% בשני ימי המסחר הקודמים, ונסגר ביום שני ברמה של 1,324.7 דולר לאונקייה - הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-11 ביולי 2014.

"לאחר עליות פתאומיות מהסוג הזה, בדרך כלל יש תיקון, וזה מה שאנחנו רואים", אמר דיוויד לנוקס, אנליסט משאבים בפאט פרופטס. "אנחנו לא אומרים שאי-הוודאות הסתיימה, אז ייתכן שעדיין נראה את הזהב קופץ".

מטילי זהב

בורסות אירופה התאוששו מהמפולת החדה מאז 2008

בורסות אירופה התאוששו מהנפילה הדו-יומית החדה ביותר מאז שנת 2008, על רקע התגברות ההערכות כי בנקים מרכזיים ברחבי העולם ינקטו בצעדים כדי לתמוך בשווקים הפיננסים ולעודד את הצמיחה הכלכלית, בשל חוסר הוודאות סביב השלכות יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי. מניות המגזר הפיננסי הובילו את העליות.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 2.6%, במחזורי מסחר כמעט כפולים מהרגיל, לאחר נפילה של 5.6% ביומיים הקודמים. פרנקפורט טיפסה ב-1.9%; פריז קפצה ב-2.6%; מילאנו זינקה ב-3.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, אשר נסגר אתמול בשפל של ארבעה חודשים, התאושש היום ב-2.6%. המדד צלל ב-11% בשני ימי המסחר הקודמים - הנפילה הדו-יומית החדה ביותר מאז 2008.

הליש"ט מתחזק ב-0.4% מול הדולר לרמה של 1.3279 דולר לליש"ט, לאחר שנפל אתמול לשער של 1.3197 דולר לליש"ט - שפל של 31 שנים. היורו מטפס ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.1049 דולר ליורו.

העליות היום בבורסת לונדון נרשמו למרות שבריטניה איבדה היום את דירוג האשראי המושלם שלה, אבל לאנליסט טוני קרוס מטרסטנט דיירקט היה הסבר לכך: "נראה כי ייקח עוד זמן רב עד שהאבק ישקע, אבל מדד הפוטסי 100 של לונדון התחיל את היום בקפיצה. אם נסתכל על חצי הכוס המלאה, הורדת דירוג האשראי של בריטניה משמעותה גם שאי הוודאות מתחילה מעט להתבהר".

צמיחה גבוהה מהצפוי בארה"ב

כלכלת ארה"ב צמחה ברבעון הראשון של השנה בקצב גבוה מכפי שהוערך עד כה, הודות לשיפור במסחר בהשקעות של עסקים אשר פיצה על חולשה בצריכה הפרטית.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמחה ברבעון בקצב שנתי של 1.1%, לעומת הערכות קודמות לצמיחה של 0.8%, לפי נתונים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לצמיחה מעט יותר מתונה של 1%.

נתוני הצמיחה שפורסמו היום היו הנתונים הסופיים של הרבעון הראשון. נתוני צמיחה ראשוניים של הרבעון השני צפויים להתפרסם ב-29 ביולי. כלכלנים צופים צמיחה של 2.5% בתוצר ברבעון השנתי, וצמיחה של 1.9% בשנת 2016 כולה, לפי סקר כלכלנים שערך בלומברג בתחילת החודש.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הראשון של השנה בקצב שנתי של 3.2%צילום: בלומברג

הסיכוי להורדת ריבית בארה"ב - גבוה מהעלאה

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מצביעים על כך בעקבות ברקזיט יש כעת הסתברות גבוהה יותר שהחלטת הריבית הבאה של הבנק הפדרלי תהיה הורדת ריבית, מאשר העלאת ריבית.

החוזים מצביעים כעת על הסתברות של 20% לכך שהפד יוריד את הריבית בארה"ב עד פברואר, וסיכוי של 9% בלבד לכך שיעלה את הריבית עד אז. לפני משאל העם בבריטניה, העניקו החוזים הסתברות אפסית להורדת ריבית עד פברואר וסיכוי של 52% להעלאת ריבית.

שווי שוק המניות העולמי נחתך בכ-3.6 טריליון דולר מאז יום חמישי על רקע חששות כי הכרעת אזרחי בריטניה בעד יציאה מהאיחוד האירופי עלולה לשבש את התאוששות הכלכלה העולמית.

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילןצילום: רויטרס

עליות בטוקיו וסינגפור; הליש"ט מתאוששת

לאחר שנסחרו אתמול במגמה מעורבת, בורסות אסיה ממשיכות במגמה: טוקיו הוסיפה 0.1%; שנחאי עלתה ב-0.6%; סינגפור קפצה ב-1%; הונג קונג ירדה ב-0.3%.

הליש"ט מתחזקת לראשונה מאז תוצאות משאל העם ביום שישי, לאחר שירדה ב-11% בשני ימי המסחר האחרונים. הליש"ט עולה ב-0.8% לעומת הדולר, ונסחרת בשער של 1.3334 דולר לליש"ט. הין היפני שומר על יציבות מול הדולר ונסחר בשער של 102.06 ין לדולר.

מדד הסחורות של בלומברג מתאושש משפל של שלושה שבועות, בעקבות עליית הנפט מסוג ברנט ב-1.2% למחיר של 47 דולר לחבית, ועליית הנחושת ב-1.5%.

הבנק המרכזי הזרים 3 מיליארד ליש"ט לבנקים בסיטי

הבנק המרכזי של בריטניה הזרים 3 מיליארד ליש"ט לבנקים בסיטי. הכסף אמור לעזור לבנקים להתמודד עם השלכות הברקזיט. זו הפעם השלישית בתקופה האחרונה שהבנק נוקט צעד זה: לפני שבועיים לקחו הבנקים 2.4 מיליארד ליש"ט מהבנק המרכזי, ובשבוע שעבר לקחו הבנקים 370 מיליון ליש"ט בלבד – אף שהוצעו להם 2.5 מיליארד ליש"ט – אולי מפני שלא חשבו כי משאל העם יסתיים בברקזיט.

בשני ימי המסחר האחרונים איבד שוק המניות העולמי סכום עצום: אתמול נמחקו מהשווקים בעולם 930 מיליארד דולר, לאחר שביום שישי מחקו הירידות 2.03 טריליון דולר.

סורוס הימר נגד דויטשה בנק

המיליארדר ג'ורג' סורוס הימר ביום שישי – שבו התפרסמו תוצאות משאל העם בבריטניה – כי מניית דויטשה בנק תיפול בעקבות הברקזיט. קרן ניהול הנכסים של סורוס הימרה על פוזיציית שורט בשווי של 7 מיליון מניות נגד הבנק, בזמן שהמהומה בשווקים שלחה מטה את מניות הבנקים. הפוזיציה שוות ערך ל-0.5% ממניות הבנק.

מניית דויטשה בנק נפלה ב-14% ביום שישי. לאחר שהרחיבה את הפסדיה ביום שני, היא נסחרת בעלייה של 4.5%, נכון ליום שלישי בבוקר.

סורוס – שנודע בכך שעשה היסטוריה בתחום קרנות הגידור, כאשר ב-1992 הימר נגד הליש"ט ועשה הון עתק – דווקא הימר על הליש"ט לפני הברקזיט. דובר מטעמו אמר כי הוא הרוויח בהשקעות אחרות.

צילום: בלומברג

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות של עד 2.5%

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות של עד 2.5% כתוצאה מאפקט תוצאות משאל העם בבריטניה על שוקי העולם, ולאחר שהמדדים המובילים נפלו בעד 4% ביום שישי עם היוודע התוצאות. מדד דאו ג'ונס ירד 1.5%, מדד S&P 500 איבד 1.8% ומדד הנאסד"ק נפל 2.4%.

הדולר התחזק ב-0.9% מול היורו לשער של 1.102 וזינק ב-3.5% לשער של 1.32 מול הליש"ט, שספגה ירידת ערך של יותר מ-10% בשני ימי המסחר האחרונים.

הנפט מסוג טקסס מתוק ננעל בירידות של 2% למחיר 46.7 דולר לחבית. הזהב עלה ב-0.5% למחיר 1329.9 דולר לאונקייה.

משקיעים נוהרים לאג"ח הממשלתיות בארה"ב ובאירופה בעקבות אי הוודאות לגבי השלכות היפרדות בריטניה מהאיחוד. התשואה על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים ירדה ב-0.10% לשיעור של 1.458%. האג"ח הממשלתיות המקבילות גרמניה נסחרות בתשואה שלילית של -0.104%, כלומר משקיעים צריכים לשלם כסף כדי להחזיק בהן. התשואה על האג"ח הבריטיות ל-10 שנים נפלו היום לרמה הנמוכה אי פעם - 0.94%.

לונדון נפלה 2.5%; אירופה צנחה לשפל של 4 חודשים

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות חדות בעקבות אי הוודאות השוררת סביב הברקזיט. לונדון איבדה 2.5%; פרנקפורט ופריז נפלו 3%, מדד סטוקס 600 הכלל אירופי צנח 4.1% לשפל של ארבעה חודשים. ביום שישי, לאחר ההצבעה הגורלית אודות יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, נפלו המדדים בשיעורים חדים אף יותר.

במקביל יורדים המטבעות האירופים: הליש"ט צונחת ב-3.5% ל-1.31; דולר. היורו יורד ב-0.8% ל-1.10 דולר.

בורסת מדריד מחקה זינוק של 2.4% עם נצחון השמרנים בבחירות הכלליות וננעלה בירידות של 1.8% על רקע הברקזיט ולאחר שהתברר כי לשמרנים אין מספיק כח להקים קואליציית ימין.

מדד מניות הבנקים בבריטניה צלל 7.7% - הנפילה החדה מאז 2011. חברת הטיסות המוזלות איזיג'ט צללה 22.2% לאחר אזהרת רווח בעקבות הצבעת משאל העם. המתחרה ריינאיר צנחה 15% בבורסת דבלין.

ג'ורג' אוסבורן, שר האוצר הבריטי, אמר לאחר שלושה ימים של שתיקה, כי ממשלת בריטניה הכינה תוכניות חירום לייצב את השווקים, וכי הוא עומד בקשר עם נגיד הבנק המרכזי ליישמן.

גידול בגירעון הסחר של ארה"ב

גירעון הסחר של ארה"ב התרחב בחודש מאי מעל התחזיות, לפי נתונים של משרד המסחר הפדרלי. המאזן התרחב ל-60.59 מיליארד דולר, לעומת 57.53 מיליארד דולר חודש קודם ו-59.7 מיליארד ד' לפי סקר כלכלנים של מרקטווץ'. היבוא לארה"ב גדל ל-179.6 מיליארד דולר שעה שהיצוא הצטמצם קלות ל-119.04 מיליארד דולר. רוב הגידול ביבוא נבע מאספקה לתעשייה הקשורה לנפילה בנפט, לפי סטיבן סטנלי, הכלכלן הראשי של אמהרסט סקיוריטיז.

הליש"ט נופלת ב-3.5%; המסחר בכמה מניות בנקים הושהה לזמן קצר

מניות הבנקים חטפו את הפגיעה הקשה ביותר ביום שישי אחרי פרסום תוצאות משאל העם בבריטניה שהצביעו על רוב לתומכי היציאה מהאיחוד האירופי. גם היום נרשמות ירידות חדות במניות הבנקים בלונדון והמסחר במניות RBS וברקליס אף הושהה לזמן קצר.

מניית RBS נופלת בכמעט 15% והיא משלימה נפילה של יותר מ-30% מאז יום שישי. מחיר מניית RBS נוגע בשפל של חמש שנים. מניית ברקליס נופלת בכמעט 13% ומשלימה ירידה של יותר מ-28% מאז יום שישי. מניית HSBC נופלת בלונדון ב-1.75%.

הנפילות בליש"ט מחריפות והמטבע הבריטי מאבד כעת 3.5% לשער של 1.3203 דולר לליש"ט – שפל שנרשם באחרונה ב-1985. מול היורו נופלת הליש"ט ב-2.6% לשער של פחות מ-1.2 יורו לליש"ט.

הליש"ט ממשיכה ליפול; הבורסה בטוקיו מתאוששת

בורסות אסיה נסחרות בעליות חלקיות ביום השני למסחר אחרי תוצאות משאל העם בבריטניה שנערך ביום חמישי ושבו נרשם רוב לתומכים ביציאה מהאיחוד האירופי. הבורסות באסיה אמנם מתאוששות, אבל הליש"ט ממשיכה ליפול והמשקיעים ממשיכים לבחור באפיקי השקעה בטוחים כמו הזהב והין היפני.

טוקיו זינקה בסיום לסגירה בעלייה של 2.4%; הונג קונג יורדת ב-0.4%; שנחאי מתחזקת ב-1.2%; סיאול גירדה עלייה של 0.1% בסיום; סידני נסגרה בעלייה של 0.5%

הליש"ט יורדת ב-1.7% מול הדולר ונסחרת ב-1.3449 דולר לליש"ט. הין מתחזק מול הדולר ב-0.3% ונסחר סביב שער של 101.91 ין לדולר. היורו יורד ב-0.6% ל-1.106 דולר.

בשוק הסחורות, זהב למסירה באוגוסט עולה ב-0.6% ונסחר ב-1380 דולר לאונקיה למסירה מיידית. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט יורד ב-0.5% ונסחר תמורת 47.41 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט יורד ב-0.25% ל-48.29 דולר לחבית.

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק