בריטניה עוזבת את האיחוד |

בורסות אירופה ביום הגרוע מאז 2008; מניות הבנקים צללו ברחבי העולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

המשקיעים בעולם נמלטו לאג"ח ממשלתיות

המשקיעים בעולם נמלטו אל אג"ח ממשלתיות, הנחשבות להשקעה בטוחה יחסית, בעקבות הנפילות בשווקים הגלובליים. התשואה על האג"ח האמריקאיות רשמה את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה מחמש שנים, ותשואות האג"ח הממשלתיות של גרמניה ובריטניה נפלו לרמתן הנמוכה מעולם.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים צללה ב-0.16% לרמה של 1.58% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז נובמבר 2011 - לאחר שבמהלך המסחר כבר צנחה ל-1.42%. בסיכום שבועי ירדה התשואה על האג"ח ב-0.04% - שבוע רביעי ברציפות של ירידה בתשואות, ורצף הירידות השבועי הארוך ביותר זה שנה. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות לשנתיים צנחה ב-0.13% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז מארס 2009 - לרמה של 0.65%.

עליות חדות נרשמו גם בשוקי האג"ח הממשלתיות של גרמניה, יפן ובריטניה. התשואה על האג"ח הממשלתיות של בריטניה ל-10 שנים צללה ב-0.27% לרמה של 1.096% - רמתה הנמוכה מעולם. התשואה על האג"ח הממשלתיות של גרמניה (בונד) ל-10 שנים צנחה ב-0.13% לרמה שלילית של מינוס 0.042% - רמתה הנמוכה מעולם. התשואה על האג"ח המקבילות של יפן נפלה עמוק יותר לתחום השלילי, וצנחה ב-0.06% לרמה של מינוס 0.2%.

וול סטריט מחקה את כל עליות השנה

בורסות וול סטריט רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר זה 10 חודשים ומחקו את כל העליות של 2016, על רקע המפולת הגלובלית שחתכה שלושה טריליון דולר משווי השוק המניות העולמי בעקבות הכרעת בריטניה בעד יציאה מהאיחוד האירופי במשאל עם שנערך אתמול בממלכה.

מדד S&P 500, אשר נסגר ביום חמישי במרחק של פחות מ-1% מרמתו הגבוהה מעולם, צנח ב-3.6% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז אוגוסט - תוך מחיקת כל עליות השנה. בסיכום שבועי ירד המדד ב-1.6% - השבוע הגרוע ביותר מאז פברואר.

מדד נאסד"ק צלל היום ב-4.1% - הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט חמש שנים - בדרכו לירידה שבועית של 1.9%. מדד דאו ג'ונס נפל ב-3.4% ונמוך כעת ב-0.3% מרמתו בתחילת 2016. בסיכום שבועי איבד מדד מניות הבלו צ'יפ 1.6%.

מניות הבנקים רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה מארבע שנים בוול סטריט: מניית מורגן סטנלי צללה ביותר מ-10%; סיטי צנחה ביותר מ-9%; מניות בנק אוף אמריקה, גולדמן סאקס וג'י.פי מורגן צ'ייס נפלו בכ-7%.

הנפט צלל ב-5%

מחיר הנפט צלל בקרוב ל-5% לאחר שהחלטת בריטניה לצאת מהאיחוד האירופי, הגבירה את החששות מפני האטה בכלכלה העולמית וכתוצאה מכך ירידה בביקוש לאנרגיה. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 47.64 דולר לחבית, נפילה של 4.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר צללו ב-6.8% למחיר של 46.7 דולר לחבית. בסיכום שבועי נסוג מחיר הנפט ב-0.7%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 48.41 דולר לחבית, נפילה של 4.9% - הירידה היומית החדה ביותר זה למעלה מארבעה חודשים - בבורסת ICE בלונדון.

"אני לא מאמין שתהיה השפעה ארוכת טווח אבל בטווח הקצר, אנשים בלעו את המסטיק שלהם מרוב הפתעה", אמר מייקל לינץ', נשיא חברת המחקר סטרטג'יק אנרג'י אנד אקונומיק ריסרץ', לסוכנות הידיעות בלומברג. "אנשים לא רוצים להיות בפוזיציית לונג על שום דבר כרגע. יש בריחה את נכסים בטוחים יותר והדולר מתחזק".

הזהב קפץ ב-5% לשיא של שנתיים

מחיר הזהב זינק לשיא של כמעט שנתיים לאחר שהמפולת בשווקים בעקבות החלטת בריטניה לצאת מהאיחוד האירופי, הגבירה את הביקוש למתכת היקרה הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,322.4 דולר לאונקייה - הסגירה הגבוהה ביותר מאז יולי 2014 - לאחר זינוק של 4.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק. במהלך המסחר כבר נסק מחיר הזהב לרמה של 1,363 דולר לאונקייה. בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-2.1%.

מטילי זהב

בורסות אירופה ביום הגרוע מאז המשבר הפיננסי

בורסות אירופה, אשר פתחו את יום המסחר בנפילות החדות ביותר מאז 1987 בעקבות הכרעת בריטניה בעד יציאה מהאיחוד האירופי, התאוששו מעט במהלך יום המסחר ונסגרו לבסוף בירידה החדה ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי של שלהי עשור שעבר.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 3.2% לאחר שכבר צללה במהלך המסחר ב-8.7%. בורסת פרנקפורט צנחה ב-6.8%; פריז נפלה ב-8%. בורסות מילאנו ומדריד צללו ביותר מ-12%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בנפילה של 7% - היום הגרוע ביותר מאז שנת 2008 - לאחר שבמהלך יום המסחר רשם את הנפילה התוך-יומית החדה ביותר מאז אוקטובר 1987. המדד הכלל אירופי קפץ במצטבר ב-7.8% בחמישה ימי המסחר הקודמים לקראת משאל העם בבריטניה.

מדד מניות הבנקים הכלל אירופי נפל ביותר מ-14%, והבנקים הבריטים הם אלה ששילמו את המחיר הכבד ביותר: מניית HSBC, הבנק הגדול בבריטניה, נפלה ב-7.5%; מניית לוידס צללה ב-21%; ברקליס ורויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) נסגרו בנפילה של 18% לאחר שכבר צללו ביותר מ-30% במהלך יום המסחר.

הבנק המרכזי של בריטניה הגיב גם הוא לאירועים בממלכה בהודעה מיוחדת על נכונותו להזרים לשוק 250 מיליארד ליש"ט במידת הצורך - הודעה שגרמה להתמתנות הירידות לעומת פתיחת המסחר. "הבנק המרכזי של בריטניה עוקב בדריכות אחרי ההתפתחויות, וינקוט בכל הצעדים הנדרשים כדי למלא את האחריות שלו לשמירה על יציבות מוניטרית ופיננסית", נאמר בהודעה.

מניות הבנקים ברחבי אירופה צנחו אף הן. דויטשה בנק, הבנק הגדול בגרמניה, צלל בקרוב ל-14%; בנקו סנטנדר הספרדי צנח ב-20%.

בוריס ג'ונסון בעצרת של מחנה ברקסיט בצפון בריטניה, אתמולצילום: ED SYKES/רויטרס

הליש"ט ביום התנודתי מעולם; צלל ב-18% מול הין

הליש"ט צללה היום לשפל של ארבעה עשורים מול הדולר ורשמה את הנפילה החדה ביותר זה מחצית המאה מול הין היפני, לאחר שאזרחי בריטניה הכריעו בעד יציאה מהאיחוד האירופי במשאל עם שנערך אתמול בממלכה.

הליש"ט צונחת ב-7.3% מול הדולר - הנפילה היומית החדה מעולם - לרמה של 1.3795 דולר לליש"ט, לאחר שמוקדם יותר כבר צללה ביותר מ-10% לשער של 1.3238 דולר לליש"ט - השער הנמוך ביותר מאז 1985. לפני פרסום תוצאות משאל העם בבריטניה עוד טיפסה הליש"ט לשער של 1.5022 - רמתה הגבוהה ביותר בשנת 2016. התנודה היומית של הליש"ט מול הדולר היום היתה החדה מעולם, לפי נתוני בלומברג. מול היורו צונח הליש"ט ב-5.1% לשער של 1.2392 יורו לליש"ט.

התנודה החדה בתולדות הליש"טצילום: בלומברג

מול הין היפני, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, צולל המטבע הבריטי ב-10.5% לשער של 141.34 ין לליש"ט, לאחר שמוקדם יותר כבר קרס ב-18% מול הין - הנפילה התוך-יומית החדה ביותר מאז שהחל המעקב אחר נתון זה לפני 45 שנים - לרמה של 133.31 ין לליש"ט.

הין היפני פרץ היום את רף 100 ין לדולר לראשונה מאז נובמבר 2013, וקופץ כעת ב-3.5% מול המטבע האמריקאי לשער של 102.449 ין לדולר. מוקדם יותר כבר נסק הין ב-7.2% מול הדולר לשער של 99.02 ין לדולר. מול היורו קופץ הין היפני ב-5.6% לשער של 114.05 ין ליורו.

הפרנק השווייצי, הנחשב כמו הין למקלט עבור המשקיעים, מתחזק ב-2% מול הדולר ומזנק ב-5.7% מול הליש"ט לרמה של 1.3436 פרנק לליש"ט.

הבנק המרכזי של אירופה מנסה להרגיע; היורו מתאושש מעט

הדרמה בבריטניה דרשה גם את התערבותו של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) שחזה הבוקר בצניחת שער היורו. דבריו של הבנק המרכזי הצליח להרגיע מעט את שוק המט"ח, אך היורו נופל עדיין בשיעור חד מול הדולר.

ECB אמר כי הוא מוכן לפעולה אם יידרש לכך וכי הוא "עוקב בדריכות את השווקים הפיננסיים. "בעקבות תוצאות משאל העם בבריטניה, ECB עוקב מקרוב אחר השווקים הפיננסיים והוא נמצא בקשר הדוק עם בנקים מרכזיים אחרים. ECB מוכן לספק נזילות נוספת, אם הוא יידרש לכך, ביורו ובמטבעות זרים", נכתב בהודעת הבנק.

הודעה זו כמעט זהה בנוסח שלה להודעה שהוציא מוקדם יותר היום הבנק המרכזי של בריטניה.

אחרי פרסום ההודעה נופל היו מול הדולר ב-2.4% ונסחר סביב שער של 1.111 דולר ליורו. מול הליש"ט קופץ היורו ב-4.5% ונסחר סביב שער של 0.799 יורו לליש"ט. הליש"ט נופלת מול הדולר ב-6.5% ונסחרת סביב שער של 1.3910 דולר לליש"ט, אחרי שמוקדם יותר נפלה ביותר מ-10% ונגעה בשערה הנמוך ביותר זה 30 שנה.

ראש ממשלת בריטניה מתפטר

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הודיע כי הוא יעזוב את תפקידו לפני הסתיו. בהודעה שפירסם הוא אמר כי הוא גאה במה שעשה כראש ממשלה. הוא אמר שהוא תמיד חשב כי יש להתמודד עם החלטות חשובות ולא להתעלם מהן. הוא ציין את ההישגים של ממשלתו ואת משאל העם בסקוטלנד ב-2014 ואמר כי הוא נלחם גם למען קיום משאל העם הנוכחי. "המשאל לא היה בנוגע אלי", אמר. "אבל הציבור הבריטי בחר במסלול אחר, אז הם צריכים ראש ממשלה חדש".

הוא הוסיף כי הוא יעשה מה שידרש כדי "לייצב את הספינה". הוא לא ציין בדיוק מתי הוא יעזוב את תפקידו, אבל אמר כי יש למנות ראש ממשלה חדש עם פתיחת ועידת המפלגה השמרנית. לדבריו, ראש הממשלה החדש הוא זה שצריך להחליט מתי יש להפעיל את סעיף 50 באמנת האיחוד האירופי - הסעיף שמתחיל את תהליך היציאה של בריטניה מהאיחוד.

אחרי הברקסיט: נפילות באסיה; קריסה של הליש"ט וזינוק של הזהב

הדרמה באירופה נותנת את אותותיה גם בשווקים עם נפילות חדות באסיה ובחוזים העתידיים ביתר בורסות העולם. טוקיו קרסה ב-7.3%; הונג קונג נופלת ב-42%; שנחאי נחלשת ב-0.9%; סידני איבדה 3.2%; סיאול צללה ב-3.1%.

בשוק המט"ח נהנתה הליש"ט מעליות בימים האחרונים על רקע הערכות כי בריטניה תישאר באיחוד האירופי. אבל הבוקר נופלת הליש"ט בכ-7.9% מול הדולר האמריקאי ונסחרת סביב שער של 1.399 דולר לליש"ט - אחרי שמוקדם יותר צללה ביותר מ-10% ונגעה ברמתה הנמוכה ביותר מאז 1985. מול היורו נופלת הליש"ט ב-5.3% לשער של 1.2379 יורו לליש"ט. היורו נופל מול הדולר ב-2.7% ונסחר סביב שער של 1.107 דולר ליורו.

וכשחוסר הוודאות בשווקים משתולל - הזהב מרוויח. החוזים העתידיים על זהב למסירה באוגוסט קופצים בכ-4.5% ל-1,319.6 דולר לאונקיה. גם מחירי הנפט יורדים בעקבות ההחלטה הדרמטית של אזרחי בריטניה. נפט מסוג טקסס מתוק הנסחר בניו יורק יורד ב-5.2% ל-47.49 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט הנסחר בלונדון יורד ב-5.05% ל-48.34 דולר לחבית.

תוצאות סופיות בבריטניה: 51.9% מהמצביעים רוצים לצאת מהאיחוד

התוצאות הסופיות בבריטניה הוכרזו: 51.9% מהמצביעים תומכים ביציאה מהאיחוד האירופי מול 48.1% בלבד שהצביעו בעד הישארות. 16.1 מיליון אזרחים הצביעו בעד הישארות באיחוד מול 17.4 מיליון אזרחים שתמכו ביציאה.

בשבועות שלפני משאל העם שנערך אתמול נראה היה היה כי מחנה התמוכים בעזיבה מתחזק, אך הסקרים שפורסמו אחרי ההתנקשות בחברת הפרלמנט ג'ו קוקס בשבוע שעבר הצביעו דווקא על עלייה בתמיכה בהישארות.

סוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס הזהירה כי היא צפויה כעת להוריד את דירוג האשראי המושלם של בריטניה (AAA). מוריץ קריימר, מנהל דירוגי אשראי ראשי ב-S&P, אמר ל"פייננשל טיימס" כי שמירה על הדירוג המירבי תהיה כעת "בלתי אפשרית", לאחר שמשאל העם אתמול הכריע בעד עזיבת האיחוד האירופי. הסוכנות צפויה לתת לממשלת בריטניה התראה של 24 שעות לפני הורדת הדירוג.

מרין לה פן קוראת למשאל עם בצרפת; מוחמד אל עריאן מזהיר מ"הפרעות פוליטיות לכלכלה"

הניצחון של תומכי ההיפרדות הבריטית מהאיחוד האירופי גורר תגובות רבות ממשקיעים ואני פיננסים בכל העולם. מוחמד אל עריאן, היועץ הכלכלי הראשי של אליאנז, מזהיר כי התוצאות עשויות לחזק את אי היציבות הפיננסית בעולם – שגם ככה נפגעת ממדיניות הריביות השלילית, מחוסר הוודאות בסין ומהפופוליזם הפוליטי בארה"ב.

בראיון טלפוני לבלומברג, אמר אל עריאן כי "אם תומכי העזיבה ינצחו... ניתן לצפות לסערה כלכלית, פיננסית ופוליטית משמעותית". אל עריאן ציין גם את התפטרות נגיד הבנק המרכזי של הודו בשבוע שעבר ואת הפופולריות הגואה של המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב כדוגמאות לפגיעה במערכת הפיננסית העולמית.

"(התוצאות) צריכות לשמש קריאת השכמה לעסקים ולפוליטיקאים. הפוליטיקה יכולה להפריע לכלכלה וזה מה שאנחנו רואים עכשיו", ציין.

בינתיים, בצרפת, צייצה מרין לה-פן, מנהיגת הימין הקיצוני במדינה, כי היא מקבלת בברכה את תוצאות משאל העם בבריטניה וקראה לערוך משאל דומה בצרפת. דבריה של לה-פן משמים דוגמה לאחת מההשלכות שממנה חששו באירופה: התחזקות היורו-סקפטיים, כלומר גורמים שתומכים בהתפרקות האיחוד האירופי, מה שיוביל לשורה של משאלי עם במדינות נוספות.

ביל גרוס: האג"ח ירוויחו

ביל גרוס, שזכה לכינוי מלך האג"ח, טוען שהיציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי תסכן גם את מדיניות הסחר החופשי ומדיניות ההגירה של היבשת – וטוען כי האג"ח, שנחשב לכלי השקעה בטוח יחסית ייהנה מהטלטלה בשווקים.

"ברור שמקלטים בטוחים כמו אג"ח על חשבון מניות ירוויחו", אמר לבלומברג באמצעות הודעת מייל. גרוס מנהל 1.4 מיליארד דולר באמצעות קרן ג'אנוס גלובל אנקונדטריינד. "בשערי הסיטי של לונדון יש סערה פופוליסטית. אדם אחד/הצבעה אחת מחליפה את המנטרה הבריטית של ליש"ט אחד/קול אחד. "הכלכלות בעולם עשויות לפשוט במהירות את עורות הסחר החופשי שלהן ולסכן את מדיניות ההגירה".

הליש"ט בנפילה החדה אי פעם

הליש"ט צונחת ביותר מ-8% מול הדולר - הנפילה החדה ביותר אי פעם, למעלה מנפילה של 7% ב-2008 - לשער של 1.376 דולר לליש"ט והחוזים על המסחר בבורסת לונדון מורים על ירידה של יותר מ-7% במדד FTSE 100, עם זרימתן של תוצאות האמת הראשונות ממשאל העם, אשר מראות בינתיים רוב למחנה התומך בעזיבת האיחוד האירופי.

מספירה של 167 אזורי בחירה מתוך 382, עולה כי 51 מהם הצביעו בעד הישארות, לעומת 116 בעד עזיבה. המירוץ בינתיים עדיין צמוד מאוד, עם 51.5% תמיכה בעזיבה מול 48.5% תמיכה בהישארות.

היורו צונח ב-2.5% מול הדולר. במסחר באסיה נרשמות ירידות שערים חדות. טוקיו נופלת ב-3%; שנחאי יורדת ב-0.5%; הונג קונג נופלת ב-2.8%; סידני יורדת ב-2.4%.

הבנקים הובילו העליות בוול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית ומדד S&P 500 רשם את הזינוק החד ביותר זה חודש, על רקע הערכות המשקיעים כי אזרחי בריטניה הצביעו היום בעד הישארות באיחוד האירופי במשאל עם שהתקיים בממלכה.

מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 1.3% - הזינוק החד ביותר זה חודש - ומרוחק כעת בכ-1% בלבד מרמתו הגבוהה מעולם; מדד נאסד"ק טיפס ב-1.6%; מדד דאו ג'ונס הוסיף 1.3%.

מגזר הבנקאות רשם את היום הטוב ביותר זה חמישה שבועות, ומניות גולדמן סאקס, מורגן סטנלי ובנק אוף אמריקה קפצו ביותר מ-3%. מניית סיטי זינקה ביותר מ-4%. מניות ההיי-טק וחומרי הגלם נסחרו אף הן בעליות חדות.

הקלפיות בבריטניה ייסגרו בחצות שעון ישראל, אולם משקיעים שעוקבים מקרוב אחר משאל העם יאלצו להמתין לשעות הבוקר המוקדמות כדי לראות את תוצאות האמת הראשוניות, משום שבניגוד למערכות בחירות רגילות, רשתות השידור בבריטניה לא יפרסמו מדגמים עם סגירת הקלפיות הערב.

"אסור לזלזל בהשלכות של משאל העם על השווקים הפיננסים", הזהיר לי וויילד, ראש אסטרטגיית מניות בברוקראז' אינטראקטיב אינווסטור, בדו"ח למשקיעים. "הסקרים צמודים מכדי שניתן יהיה לנבא את התוצאות, אבל אין ספר שהכסף החם מהמר על שימור הסטטוס קוו וראלי נוסף לסיום השבוע", הוסיף.

"אנשים כבר נכנסו לפוזיציות לקראת ההצבעה", אמר פטריק ספנסר, סגן יו"ר חברת ההשקעות רוברט באירד המנהלת נכסים בהיקף של 151 מיליארד דולר. "השווקים שונאים חוסר ודאות ומחר סוף סוף תהיה לנו ודאות - נדע לאיזה כיוון אנחנו צועדים", אמר ספנסר בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג.

לראשונה זה שבועיים: הנפט מעל 50 דולר

מחיר הנפט נסגר מעל לרמה של 50 דולר לחבית, לראשונה זה שבועיים, על רקע הערכות כי אזרחי בריטניה יכריעו בעד הישארות הממלכה באיחוד האירופי במשאל העם שנערך היום.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 50.11 דולר לחבית, עלייה של 2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 50.91 דולר לחבית, עלייה של 2.1%, בבורסת ICE בלונדון.

חששות המשקיעים כי יציאה של בריטניה מהאיחוד תגרור זעזועים בכלכלה העולמית, פחתו היום לאחר ששני סקרים שפורסמו בבוקר משאל העם הצביעו על רוב לתומכי הישארות הממלכה באיחוד האירופי.

הקלפיות בבריטניה יסגרו בחצות שעון ישראל, אולם משקיעים שעוקבים מקרוב אחר משאל העם יאלצו להמתין לשעות הבוקר המוקדמות כדי לראות את תוצאות האמת הראשוניות, משום שבניגוד למערכות בחירות רגילות, רשתות השידור בבריטניה לא יפרסמו מדגמים עם סגירת הקלפיות הלילה.

דויטשה בנק סוגר רבע מסניפיו בגרמניה

דויטשה בנק הודיע היום כי הגיע להסכם עם ועדי העובדים לסגירת כרבע מסניפים הבנק בגרמניה בניסיון לצמצם את ההוצאות ובמסגרת ארגון מחדש של פעילותו בתחום הבנקאות הקמעונאית.

הבנק הגדול בגרמניה יסגור 188 סניפים בגרמניה, ובכך יקטן מספר סניפיו בכלכלה הגדולה באירופה ל-535. תהליך סגירת הסניפים יחל לפני סוף השנה, ומרבית הסניפים ייסגרו במחצית הראשונה של 2017.

דויטשה בנק נמצא בעיצומו של תהליך ארגון מחדש אסטרטגי, והודיע ב-2015 כי בכוונתו לקצץ 9,000 משרות, מהן 4,000 בגרמניה. בשלב ראשון יקצץ הבנק קרוב ל-3,000 משרות בגרמניה, 2,500 מהן בחטיבות הבנקאות הקמעונאית, בעוד השיחות עם ועדי העובדים לגבי קיצוצים נוספים נמשכות, נאמר בהודעה שפירסם היום דויטשה בנק.

דויטשה בנקצילום: בלומברג

משאל עם בבריטניה: לונדון עלתה יום חמישי ברציפות

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית זה היום החמישי ברציפות, בעוד אזרחי בריטניה הולכים לקלפיות כדי להכריע האם הממלכה תישאר באיחוד האירופי או תעזוב אותו. מניות הפיננסים, חומרי הגלם והטלקום הובילו את העליות.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.2%; פרנקפורט זינקה ב-1.9%; פריז קפצה ב-2%; מילאנו נסקה ב-3.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 6000 עלה ב-1.5% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר החודש, בעקבות סקרים שפורסמו ממש לפני פתיחת משאל העם בבריטניה ואשר הצביע על כך שרוב המצביעים תומכים בהישארות בריטניה באיחוד. המדד האירופי, אשר טיפס זה חמישה ימים ברציפות - הרצף החיובי הארוך מאז שלהי מאי - נמצא בדרכו לשבוע הטוב ביותר מאז שנת 2011.

הקלפיות בבריטניה יסגרו בחצות שעון ישראל, אולם משקיעים שעוקבים מקרוב אחר משאל העם יאלצו להמתין לשעות הבוקר המוקדמות כדי לראות את תוצאות האמת הראשוניות, משום שבניגוד למערכות בחירות רגילות, רשתות השידור בבריטניה לא יפרסמו מדגמים עם סגירת הקלפיות הלילה.

סקר של איפסוס מורי שפורסם ממש לפני תחילת משאל העם הצביע על רוב לתומכי ההישארות של בריטניה באיחוד האירופי. הסקר, שנערך עבור העיתון "איוונינג סטנדרד", הראה כי 52% מהבוחרים תומכים בהישארות, לעומת 48% שמעדיפים לעזוב את האיחוד האירופי.

הליש"ט בשיא של 2016 - בדרכו לשבוע הטוב זה 7 שנים

הליש"ט מתחזקת זה היום השני ברציפות ומטפסת לרמתה הגבוהה ביותר השנה, על רקע הערכות כי אזרחי בריטניה יכריעו בעד הישארות באיחוד האירופי במשאל עם שמתקיים היום בממלכה. הליש"ט נמצאת בדרכה לזינוק השבועי החד ביותר מול הדולר מאז שנת 2009.

הליש"ט מטפסת ב-1% מול הדולר לשער של 1.4849 דולר לליש"ט, לאחר שמוקדם יותר כבר התחזקה לרמה של 1.4947 דולר לליש"ט - השער הגבוה ביותר מאז ה-28 בדצמבר. מתחילת השבוע קפץ המטבע הבריטי מול הדולר ב-3.4% והשלים נסיקה של כ-8% מאז ה-29 בפברואר - אז נפל לשער של 1.3836 דולר לליש"ט, שפל של שבע שנים.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.7% לשער של 1.1376 דולר לליש"ט, ואילו הין היפני נחלש ב-1.2% מול הדולר לרמה של 105.683 ין לדולר.

הקלפיות בבריטניה יסגרו בחצות שעון ישראל, אולם משקיעים שעוקבים מקרוב אחר משאל העם יאלצו להמתין לשעות הבוקר המוקדמות כדי לראות את תוצאות האמת הראשוניות, משום שבניגוד למערכות בחירות רגילות, רשתות השידור בבריטניה לא יפרסמו מדגמים עם סגירת הקלפיות הלילה.

שלושה מתוך ארבעה סקרים שפורסמו אתמול הראו תוצאות צמודות מאוד במשאל העם היום, בעוד שהרביעי - של העיתון "דיילי מייל" ורשת הטלוויזיה ITV - הצביע על רוב ברור של 48% למחנה התומך בהישארות באיחוד.

צילום: HANNIBAL HANSCHKE/רויטרס

נפילה חדה בתביעות אבטלה בארה"ב

מספר תביעות האבטלה השבועי בארה"ב נפל בשיעור חד מהצפוי לרמתו הנמוכה ביותר זה שמונה שבועות - עדות לכך שמצבו של שוק התעסוקה האמריקאי ממשיך להיות איתן.

מספר תביעות האבטלה הראשונות צנח בשבוע שעבר ל-259 אלף לעומת 277 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר במספר התביעות השבועי לרמה של 270 אלף.

זה השבוע ה-68 ברציפות שבו מספר התביעות השבועי נמוך מ-300 אלף - רצף השבועות הארוך ביותר מאז שנת 1973.

הממוצע הארבע-שבועי של מספר התביעות, הנחשב לפחות תנודתי, ירד ל-267 אלף לעומת 269,250 בשבוע הקודם. מספר התביעות המתמשכות יחד אף הוא לרמה של 2.14 מיליון לעומת 2.16 מיליון בשבוע הקודם.

תור לראיון עבודה (אילוסטרציה) צילום: בלומברג

האטה בפעילות הכלכלית בגוש היורו

הפעילות הכלכלית בגוש היורו הואטה בחודש יוני, כך לפי מדד מנהלי הרכש של חברת המחקר מרקיט שפורסם היום. המדד המשולב למגזרי הייצור והשירותים ב-17 מדינות גוש היורו ירד ל-52.8 נקודות החודש – שפל של 17 חודשים – לעומת 53.1 בחודש הקודם ומתחת לתחזיות שצפו כי יירד ל-53 נקודות. עם זאת, כל רמה של יותר מ-50 נקודות מעידה על התרחבות בפעילות המגזר. בפעילות מגזר השירותים נרשמה האטה, בעוד שבמגזר הייצור נרשמה האצה בפעילות ביוני.

מניית טסקו עולה

מניית ענקית הקמעונות הבריטית טסקו עולה ב-2% בבורסת לונדון, לאחר שדיווחה על עליה חדה מהצפוי של 0.3% במכירות רשת המרכולים שלה בבריטניה זה הרבעון השני ברציפות. זוהי הפעם הראשונה בחמש שנים שטסקו מדווחת על שני רבעונים ברציפות של עליה במכירות.

עליות באסיה

המסחר במרבית בורסות אסיה התנהל הבוקר בעליות שערים קלות והליש"ט מתחזקת, לקראת פתיחת הקלפיות במשאל העם שיתקיים היום בבריטניה על המשך חברותה באיחוד האירופי. טוקיו עלתה ב-1.1%; הונג קונג מוסיפה 0.3%; שנחאי יורדת ב-0.4%; סיאול ירדה ב-0.3%; סידני עלתה ב-0.2%.

בשוק הסחורות, הנפט ממשיך להיסחר סביב 50 דולר לחבית. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט יורדים ב-1.1% ל-48.85 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. לעומת זאת הנפט מסוג ברנט, הנסחר בלונדון, עולה ב-0.6% ל-50.19 דולר לחבית.

וול סטריט נסגרה בירידות לקראת משאל העם בבריטניה

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות לראשונה זה שלושה ימים, בתום יום מסחר הפכפך, לקראת משאל עם על יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי שיתקיים מחר בממלכה. המדדים פתחו את יום המסחר במגמה חיובית אולם בהמשך מחקו את העליות בעקבות פרסום סקר בבריטניה שהצביע על יתרון קל לתומכים ביציאה מהאיחוד האירופי. מדד S&P 500 נסגר בירידה של 0.2% לאחר שכבר טיפס ב-0.5% במהלך יום המסחר; מדד נאסד"ק נסוג ב-0.2%; מדד דאו ג'ונס איבד 0.3%.

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, מסרה היום את עדותה החצי שנתית בפני ועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים האמריקאי, יום לאחר שהופיעה בפני ועדת הבנקאות של הסנאט. בעדותה אתמול נקטה ילן בלשון זהירה בתחזיותיה להתאוששות כלכלת ארה"ב והמשך העלאת הריבית הכלכלה הגדולה בעולם.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת הסתברות של 49% להעלאת ריבית השנה, לעומת סיכוי של 76% בתחילת החודש.

מניית טסלה צללה ביותר מ-10% במסחר בוול סטריט לאחר שיצרנית המכוניות החשמליות שבראשה עומד היזם המיליארדר אילון מאסק, הודיעה אמש כי הגישה הצעת רכש עבור יצרנית מערכות האנרגיה הסולארית הביתיות סולאר-סיטי שהיו"ר שלה הוא מאסק עצמו.

מניית אדובי סיסטמס נפלה בקרוב ל-6% לאחר שחברת התוכנה הזהירה כי הכנסותיה ברבעון הנוכחי עלולות להיות נמוכות מתחזיות האנליסטים בשל האטה בצמיחת מכירות מוצריה מבוססי הענן.

הכנסות הנפט של אופ"ק בשפל של 10 שנים

הכנסות מדינות ארגון אופ"ק מיצוא נפט נפלו לשפל של 10 שנים, לפי הדו"ח הסטטיסטי השנתי של קרטל יצואניות הנפט. הכנסות הקרטל מיצוא נפט צללו בשנת 2015 ב-45.8% לעומת השנה הקודמת, לרמה של 518.2 מיליארד דולר - הרמה הנמוכה ביותר מאז שנת 2005.

גידול בהיקף יצוא הנפט לא הצליח לפצות על נפילת המחירים. היקף יצוא הנפט גדל ב-1.7% לרמה של 23.6 מיליון חביות ביום, לעומת רמה של 23.2 מיליון חביות ביום בשנה הקודמת. עוד עלה מהדו"ח כי כמעט 62% מיצוא הנפט של אופ"ק הוא לאזור אסיה-פסיפיק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו היום במחיר של 49.88 דולר לחבית, ירידה של 1.5%, בבורסת ICE בלונדון. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 49.13 דולר לחבית, ירידה של 1.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

חביות נפט באיחוד האמירויותצילום: בלומברג

לקראת משאל העם: לונדון קפצה ב-5% מיום שישי

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית זה היום הרביעי ברציפות על רקע הערכות כי אזרחי בריטניה יכריעו בעד הישארות הממלכה באיחוד האירופי במשאל עם שיתקיים מחר. מניות הכרייה והסחורות הובילו את העליות.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.6% והשלימה בכך זינוק של יותר מ-5% בארבעה ימים; פרנקפורט טיפסה ב-0.6%; פריז הוסיפה 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של 0.4%, לאחר השלים אתמול את הזינוק התלת-יומי החד ביותר זה כמעט 10 חודשים על רקע סקרים בבריטניה שהצביעו על התחזקות תומכי ההישארות באיחוד.

הליש"ט מתחזקת מול הדולר ב-0.3% לשער של 1.4689 דולר לליש"ט, לאחר שבמהלך המסחר אתמול טיפסה לרמה של 1.4783 דולר - שיא של חמישה חודשים. המטבע הבריטי זינק ב-3.2% מול הדולר בחמישה ימי המסחר הקודמים. היורו מטפס מול הדולר ב-0.4% לרמה של 1.1285 דולר ליורו.

צילום: BEN STANSALL/אי־אף־פי

מכירות הבתים בארה"ב בשיא של עשור

המכירות של בתים קיימים בארה"ב טיפסו בחודש מאי לרמתן הגבוהה ביותר זה קרוב לעשור - עדות להמשך הביקוש האיתן בשוק הדיור האמריקאי.

מכירות בתים קיימים גדלו ב-1.8% בחודש שעבר לקצב שנתי של 5.53 מיליון בתים - קצב המכירות הגבוה ביותר מאז פברואר 2007 - מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR). לעומת חודש מאי 2015 גדלו המכירות ב-4.5%.

תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות מעט יותר גבוה של 5.55 מיליון בתים בחודש מאי, אולם נתוני חודש אפריל תוקנו כלפי מטה לקצב שנתי של 5.43 מיליון בתים לעומת קצב של 5.45 מיליון בתים שעליו דווח במקור.

המחיר החציוני של בתים קיימים שנמכרו בחודש מאי היה 239,700 דולרים - עלייה של 4.7% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת.

סוכנות ההימורים בטפייר: 76% שבריטניה תישאר באיחוד

סוכנות ההימורים באינטרנט, בטפייר, שאספה עד כה הימורים בסך עצום של 45 מיליון ליש"ט, נותנת הסתברות של 76% שבריטניה תישאר באיחוד. "גרדיאן" מצטט את הדוברת של החברה, שאומרת כי זהו האירוע הפוליטי הגדול בתולדותיה.

ובינתיים, ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, מצייץ: "נהדר לראות שדניאל קרייג הולך להצביע בעד הישארות באיחוד ביום חמישי".

שנחאי עלתה בכ-1%; טוקיו נסגרה בירידה של 0.6%

השווקים באסיה נסגרו במגמה מעורבת על רקע סקרים המראים כי משאל העם על הישארות בריטניה באיחוד, שייערך מחר, הולך להיות קרב צמוד.

טוקיו ירדה ב-0.6%; שנחאי עלתה ב-1%; הונג קונג טיפסה ב-0.6%; וסינגפור הוסיפה 0.2%.

הין מתחזק ב-0.3% לעומת הדולר, ונסחר ב-104.440 ין לדולר.

פינלנד מודאגת שתיפול למיתון בעקבות ברקסיט

ממשלת פינלנד מודאגת כי תיגרר למיתון אם בריטניה תעזוב את האיחוד. בכיר במשרד הכלכלה הפיני, מיקה קויסמנן, אמר במסיבת עיתונאים כי "מיתון הוא אפשרי. אבל אנחנו יכולים להגיע למיתון גם בלי ברקסיט. הצמיחה לא כל כך חזקה, וטלטלות חיצוניות אחרות גם יכולות לגרום לאותה השפעה".

המשרד צופה צמיחה של 1.4% בתמ"ג השנה, 1% בשנה הבאה ו-1.3% ב-2018.

הליש"ט מתקרבת לשיא של חמישה חודשים

הליש"ט מתקרבת לשיא של חמישה חודשים מול הדולר, על רקע הציפיות למשאל העם שייערך מחר בבריטניה. המטבע הבריטי עולה היום ב-0.2% מול הדולר, ונסחר בשער של 1.4681 דולר לליש"ט. השבוע עד כה הוא הטוב ביותר עבור הליש"ט בשש השנים האחרונות, ומאז אמצע יוני נסק המטבע ב-4%.

"אין ספק שהליש"ט תהיה תנודתית לפני ההצבעה", אומר רודריגו קאטריל, אנליסט מט"ח בבנק הלאומי של אוסטרליה. "לאחר הרצח של חברת הפרלמנט ג'ו קוקס התרחש תמחור מחדש של הליש"ט, בעקבות השינוי בסקרים, שלפני הרצח העידו בבירור על מגמה של עזיבת האיחוד האירופי".

וול סטריט נסגרה בעליות לאחר עדות ילן

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בתום יום מסחר הפכפך ומדד S&P 500 השלים עלייה דו-יומית ראשונה זה כמעט שבועיים, על רקע נימה זהירה יותר בה נקטה יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, ביחס לתחזית הכלכלית בארה"ב, ובעקבות התגברות ההערכות כי אזרחי בריטניה יכריעו בעד הישארות הממלכה באיחוד האירופי במשאל עם שיתקיים מחרתיים.

מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 0.3% לאחר שרשם ביום שני את הזינוק היומי החד ביותר זה כמעט ארבעה שבועות, לאחר שסקרים בבריטניה הצביעו על התחזקות התמיכה הציבורית בהישארות באיחוד. מדדי דאו ג'ונס ונאסד"ק טיפסו ב-0.1%.

דבריה של ילן היום בעדותה פני ועדת הבנקאות של הסנאט האמריקאי הצביעו על שינוי קל בתחזיתה לכלכלת ארה"ב לעומת תחזיתה מלפני פחות משבוע בעת פרסום החלטת הריבית של הבנק הפדרלי. מדבריה השתמע כי מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי עוקבים אחרי ההתפתחויות בכלכלת ארה"ב כדי לראות האם - ולא מתי - יהיו סימנים ברורים של שיפור בכלכלה.

"המשך העלתה הזהירה של הריבית תאפשר לנו להתמיד בתמיכה המוניטרית לצמיחת הכלכלה בעודנו מעריכים האם הצמיחה חוזרת לקצב מתון, האם שוק העבודה ימשיך להתחזק, והאם האינפלציה תמשיך להתקדם בכיוון של היעד של 2% שקבענו", אמרה היום ילן בעדותה.

לפני שישה ימים בלבד, נקטה ילן בלשון מעט אחרת כאשר אמרה כי העלתה הזהירה של הריבית "תאפשר לנו לוודא" כי חל שיפור בצמיחה, בתעסוקה ובאינפלציה.

יו"ר הבנק הפרדלי, ג'נט ילןצילום: אי־פי

הנפט נסגר בירידות; הזהב בשפל של שבועיים

מחיר הנפט ירד לראשונה זה שלושה ימים על רקע דיווחים על השגת הסכם הפסקת אש בין ממשלת ניגריה לבין מורדים שביצעו בחודשים האחרונים שורה של מתקפות נגד מתקני נפט במדינה. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 48.85 דולר לחבית, ירידה של 1.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים למסירה באוגוסט, שהחל ממחר יהיו החוזים הקובעים, נסגרו במחיר של 49.85 דולר לחבית, ירידה של 0.2%.

עוד בשוק הסחורות: מחיר הזהב - הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר - נפל לשפל של כמעט שבועיים על רקע התחזקות ההערכות כי אזרחי בריטניה יכריעו בעד הישארות הממלכה באיחוד האירופי, במשאל עם שיתקיים מחרתיים. החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,272.5 דולר לאונקייה, ירידה של 1.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

ביטקוין צולל ב-12%

ערך ביטקוין צולל בקרוב ל-12% ללא כל סיבה נראית לעין. "ביקוש מצד סוחרים בסין היה הסיבה לזינוק שרשם לאחרונה ביטקוין, ולכן סביר להניח שסוחרים סיניים, הידועים בהפכפכותם, הם אלו שמוכרים עכשיו, וגוררים מטה את ערכו", העריך הבלוג זירו הדג' (Zero Hedge).

ערך ביטקוין נופל ב-11.6% לרמה של 643.18 דולר לביטקוין, לפי נתוני חברת קוינדסק (Coindesk), ונמוך כעת ב-18% ממחיר של 785 דולרים אליו טיפס בשבוע שעבר.

ביום שישי נפל ערכו של המטבע הווירטואלי אתריום (Ethereum) - שהוכתר על ידי רבים בתור "ביטקוין הבא" - בעשרות אחוזים בעקבות פריצה לפלטפורמת אתריום שבמסגרתה נגנבו לפי ההערכות כ-80 מיליון דולר.

מטבעות ביטקויןצילום: בלומברג

מספר משתמשי אינסטגרם חצה את רף 500 מיליון

מספר המשתמשים החודשיים באפליקציית שיתוף התמונות אינסטגרם, שבבעלות ענקית הרשתות החברתיות פייסבוק, יותר מהוכפל תוך שנתיים בלבד ועולה כעת על מחצית המיליארד, או 500 מיליון משתמשים.

מספר המשתמשים גדל ב-100 מיליון מאז ספטמבר - פרק זמן קצר יותר מזה שנדרש ל-100 מיליון המשתמשים הקודמים. למעלה מ-80% ממשתמשי אינסטגרם הם כעת מחוץ לארה"ב.

מספר המשתמשים היומיים באפליקציה, כלומר כאלה שמשתמשים בה לפחות פעם ביום, עולה כעת על 300 מיליון.

פייסבוק רכשה את אינסטגרם בשנת 2012 תמורת כמיליארד דולר, ומאז רשמה האפליקציה צמיחה מהירה. מספר המשתמשים היומיים בפייסבוק הוא כמעט 1.1 מיליארד.

הבנקים באירופה בזינוק החד זה 4 שנים

בורסות אירופה השלימו את הזינוק התלת-יומי החד ביותר זה כמעט 10 חודשים על רקע התחזקות ההערכות כי אזרחי בריטניה יכריעו בעד הישארות הממלכה באיחוד האירופי, במשאל עם שיתקיים מחרתיים. מניות הבנקים הובילו את העליות גם היום, בדרכן לזינוק התלת-יומי החד ביותר זה כמעט ארבע שנים.

היורו נחלש מול הדולר לאחר שנשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, אמר היום כי לבנק יש תוכניות מוכנות למקרה שבו תוצאות משאל העם בבריטניה יגרמו לתוהו ובוהו בשווקים ויאיימו עת תחזית הצמיחה של כלכלת גוש היורו. המטבע האירופי נסוג ב-0.4% מול הדולר לשער של 1.1263 דולר ליורו.

בורסת לונדון נסגרה היום בעלייה של 0.4%; פרנקפורט טיפסה ב-0.5%; פריז הוסיפה 0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.7% והשלים זינוק של 5.8% בתוך שלושה ימים על רקע סקרים בבריטניה שהצביעו על ירידה בתמיכה ביציאת בריטניה מהאיחוד.

זינוק בביטחון הכלכלי בגרמניה

מדד הביטחון הכלכלי בגרמניה זינק באופן לא צפוי ביוני, מה שמחזק את האופטימיות לגבי הכלכלה הגדולה באירופה. מדד הביטחון של מכון המחקר ZEW זינק החודש ל-19.2 נקודות, לעומת רמה של 6.4 נקודות במאי, והרבה מעבר לתחזיות שצפו כי יגיע לרמה של 5.1. היתה זו העליה החדה ביותר מזה עשרה חודשים. כל רמה הגבוהה מאפס במדד מעידה על אופטימיות, בעוד שרמה שנמוכה מאפס מראה על פסימיות. גם המדד המתייחס לגוש היורו הפתיע עם עליה לרמה של 20.2 ביוני, לעומת 16.8 בחודש הקודם.

עליות באסיה

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בעליות שערים, בעקבות דעיכת החששות מעזיבתה של בריטניה את האיחוד האירופי ולקראת עדותה החצי שנתית של נגידת הבנק הפדרלי ג'נט ילן בפני הקונגרס היום. טוקיו עלתה ב-1.4%; שנחאי מוסיפה 0.3%; הונג קונג עולה ב-0.7%; סיאול עלתה ב-0.1%; סידני ננעלה בעליה של 0.4%.

פרוטוקול ישיבת ועדת הריבית של הבנק המרכזי של יפן מחודש אפריל שפורסם היום הראה כי מקבלי ההחלטות בבנק סבורים שכלכלות בעולם ימשיכו להציב סיכונים בפני המשך צמיחתה של הכלכלה היפנית ובפני המחירים.

הליש"ט נחלשת

הליש"ט נסוגה מהזינוק החד ביותר שלה מאז 2008, על רקע תוצאות צמודות מאוד של סקרים לקראת משאל העם לגבי המשך חברותה של בריטניה באיחוד האירופי, שיתקיים מחרתיים. סקר של YouGov ו"טיימס" שפורסם אתמול בערב הראה 44% תמיכה למחנה התומך בעזיבה לעומת 42% תמיכה בהישארות, בעוד שסקר ORB ו"דיילי טלגרף" הראה רוב של 53% להישארות ו-46% לעזיבה. הליש"ט נחלשת ב-0.3% מול הדולר לרמה של 1.465 דולר לליש"ט, לאחר שאתמול זינקה מולו ב-2%.

עליות בוול סטריט; הליש"ט קופצת ביותר מ-2%

התפוגגות החששות מיציאה אפשרית של בריטניה מהאיחוד האירופי עודדו גם את הסוחרים בניו יורק. ההמדדים המובילים בוול סטריט רשמו עליות חדות בתחילת יום המסחר, שדעכו לקראת לסגירה אחרי הסקרים שפורסמו בבריטניה בסוף השבוע ומצביעים על רוב התומך בהישארות באיחוד האירופי. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.7%; S&P 500 עלה ב-0.6%; נאסד"ק התחזק ב-0.8%.

מניית וול-מארט עלתה ב-0.2% אחרי שדווח כי החברה מעוניינת למכור את חטיבת הקמעונות המקוונת שלה בסין ל-JD – הקמעונאית המקוונת השנייה בגודלה בסין אחרי עליבאבא.

בשוק המט"ח, הליש"ט מזנקת ב-2.3% מול הדולר האמריקאי ונסחרת סביב שער של 1.469 דולר לליש"ט. גם היורו עולה ב-0.3% מול הדולר ונסחר סביב שער של 1.1306 יורו לדולר; הליש"ט מזנקת ב-2.1% מול היורו לשער של 1.2995 יורו לליש"ט.

הנפט זינק בכ-3%; הירידות בזהב התמתנו

מחיר הנפט רשם היום עליות חדות, והזהב נפל זה היום השני ברציפות, כשמהלך יום המסחר הוא רשם את הירידה בשיעור החד ביותר מזה חודש. המסחר בשוק הסחורות התנהל גם הוא על רקע סקרים בבריטניה שמראים רוב בעד הישארות באיחוד האירופי במשאל העם שיתקיים ביום חמישי – מה שמפחית את הביקוש לנכסי מקלט כמו זהב.

החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי עלו היום ב-2.9% ל-49.37 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. המחיר הגבוה ביותר מאז 9 ביוני. החוזים על הנפט מסוג ברנט עלו ב-2.7% ל-50.5 דולר לחבית במסחר בלונדון. החוזים על הזהב למסירה מיידית, לעומת זאת, ירדו ב-0.2% אחרי שבמהלך היום ירדו ב-1.4% ל-1,292.1 דולר לאונקיה.

מוחמד אל עריאן: "הבנק הפדרלי נגרר אחרי השוק"

מוחמד אל עריאן, היועץ הכלכלי הראשי של אליאנז, טוען כי הבנק הפדרלי בארה"ב מסתמך יותר מדי על מדדים לטווח הקצר – מה שעלול לבלבל את השוק. בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג, היום, אמר אל עריאן כי "יש לי סימפטיה לבנק הפדרלי. הוא מנסה להיות כן ושקוף ככל האפשר. ובגלל זה הוא מואשם בכך שלא רק שהוא לא עקבי, אלא בכך שהוא עבד של השוק".

בראיון בבלומברג אמר אל עריאן כי ג'נט ילן, יו"ר הבנק הפדרלי, צפויה להתמודד בעדותה מחר ומחרתיים בקונגרס עם שאלות קשות, אחרי שרמזה לפני כשבוע כי חלק מהגורמים שמונעים מהבנק הפדרלי להעלות את הריבית עשויים להימשך זמן רב.

"מה שבאמת דרוש עכשיו לבנק הפדרלי הוא חזון – חזון רב שנתי – להאמין בחזון הזה, להתחיל להוביל את השוק במקום להיגרר באופן מוגזם אחרי נתונים קצרי טווח", הוא אמר. "אם הוא ימשיך רק להגיב לנתונים קצרי טווח, הוא מסתכן בלהפוך למה שנהיה מהבנק המרכזי של יפן". אל עיראן מתייחס לעובדה שבכל פעם שהבנק הפדרלי רומז על העלאת ריבית אפשרית, מתפרסמים כמה נתוני מקרו שליליים – והבנק נסוג מההחלטה. דוגמה לכך, ניתן היה לראות אחרי שילן אמרה באפריל כי קיימת סבירות גבוהה להעלאת ריבית ביוני, אך אחרי פרסום דו"ח התעסוקה המאכזב במאי, ירדה מהפרק העלאת הריבית.

לונדון זינקה ב-3%; פריז קפצה ב-3.5%

בורסות אירופה ננעלו היום בעליות חדות, לאחר שהסקרים לקראת משאל העם בבריטניה מראים רוב להישארות באיחוד האירופי. בורסת לונדון קפצה ב-3%; פריז זינקה ב-3.5%; מדריד ב-3.4%; פרנקפורט 3.4%. היורו והליש"ט מתחזקים גם הם בשיעור חד, ומשקיעים נוטשים את המקלטים הבטוחים: הזהב יורד ב-0.5% ל-1,288 דולר לאונקיה.

בשורות טובות לכלכלה הגרמנית: משרד האוצר שם הודיע הבוקר כי הכלכלה רשמה פתיחה טובה לרבעון השני והתנופה תימשך. הכלכלה צמחה ב-0.7% ברבעון הראשון לעומת הקודם, הצמיחה הרבעונית החזקה ביותר זה שנתיים הודות לגידול בצריכה הפרטית, בבנייה ובהוצאות המדינה על מהגרים שקיזזו את החולשה בסחר חוץ. הממשלה מצפה לצמיחה של 1.7% השנה, בדומה לשנה שעברה.

לונדון מזנקת ב-3.2%

כמעט כל החברות במדד FTSE 100 של בורסת לונדון עולות בעקבות דעיכת החששות מעזיבתה של בריטניה את האיחוד האירופי. מניית רויאל בנק אוף סקוטלנד מזנקת ב-7.5%; לוידס עולה ב-6.4%; ברקליס קופץ ב-5.8%. מחזור המסחר של המדד כמעט כפול מהממוצע של 30 יום. סקר שפורסם אתמול בעיתון "מייל און סאנדיי", אשר היה הראשון שנערך לאחר הירצחה של חברת הפרלמנט ג'ו קוקס, הראה כי 45% מהבריטים תומכים בהישארות באיחוד האירופי במשאל העם ו-42% בעד עזיבה.

אסיה, הליש"ט והנפט עולים

מניות ברחבי אסיה רושמות עליות הבוקר בעקבות התחזקות מגמת ההצבעה להישארות בריטניה באיחוד האירופי בעקבות הטרגדיה בה נרצחה חברת הפרלמנט ג'ו קוקס. טוקיו זינקה ב-2.3%, הונג קונג ב-1.6% , אוסטרליה עלתה ב-1.7%; שנחאי ללא שינוי

נסיגת הין מסייעת לעליית מניות היצואניות בטוקיו: הין יורד ב-0.6% ל-104.76 ין לדולר. היורו מתחזק ב-0.6% ל-1.1348 דולר; הליש"ט מזנקת ב-1.6% ל-1.4583 דולר. הנפט הגולמי עולה ב-1% ל-48.53 דולר לחבית.

הצבעה המכונה Bremain (צירוף של בריטניה והישארות) תעודד את השווקים ותרגיע את הרוחות הסוערות בעקבות הסקרים שהראו בשבועות האחרונים יתרון לתומכי יציאת בריטניה מהאיחוד.

לקראת המסחר באירופה היום, בשורות טובות לכלכלה הגרמנית: משרד האוצר שם הודיע הבוקר כי הכלכלה רשמה פתיחה טובה לרבעון השני והתנופה תימשך. הכלכלה צמחה ב-0.7% ברבעון הראשון לעומת הקודם, הצמיחה הרבעונית החזקה ביותר זה שנתיים הודות לגידול בצריכה הפרטית, בבנייה ובהוצאות המדינה על מהגרים שקיזזו את החולשה בסחר חוץ. הממשלה מצפה לצמיחה של 1.7% השנה, בדומה לשנה שעברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי