האיתות המאכזב של ילן: מה יקרה לכלכלת ארה"ב

שינוי קל בנוסח תחזית יו"ר הבנק הפדרלי מעיד על זהירות רבה יותר; "יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי תהיה בעלת השלכות כלכליות משמעותיות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'נט ילן, אמרה היום כי ניצחון של תומכי יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי במשאל עם שיתקיים מחרתיים בממלכה, עלול להגדיל משמעותית את הסיכונים לכלכלת ארה"ב וליציבות השווקים הפיננסים העולמיים.

"הצבעה בריטית בעד יציאה מהאיחוד האירופי עשויה להיות בעלת השלכות כלכליות משמעותיות", אמרה ילן בעדותה בפני ועדת הבנקאות של הסנאט האמריקאי.

לדבריה, קיימת עצבנות בקרב המשקיעים ברחבי העולם ועלול להתחולל "שינוי פתאומי בתיאבון לסיכונים" לאור האקלים הגלובלי הנוכחי של "צמיחה חלשה, אינפלציה נמוכה ומדיניות מוניטרית שכבר מאוד מרחיבה" במדינות רבות.

יו"ר הבנק הפרדלי, ג'נט ילןצילום: אי־פי

"אפילו ברמת פגיעות פיננסית בינונית בלבד, מספר זעזועים חיצוניים אפשריים, ובהם החלטת של בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי במשאל עם, עלולים להוות סיכון ליציבות הפיננסית", נאמר בדו"ח נפרד של הבנק הפדרלי שצורף לנוסח עדותה של ילן.

התאוששות כלכלת ארה"ב: כבר לא שאלה של מתי - אלא האם?

בה בעת, חל גם שינוי קל בתחזיתה של ילן לכלכלת ארה"ב לעומת התחזית מלפני פחות משבוע בעת פרסום החלטת הריבית של הפד. מדבריה של ילן היום השתמע כי מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי עוקבים אחרי ההתפתחויות הכלכליות כדי לראות האם - ולא מתי - יהיו סימנים ברורים של שיפור בכלכלת ארה"ב.

"המשך העלתה הזהירה של הריבית תאפשר לנו להתמיד בתמיכה המוניטרית לצמיחת הכלכלה בעודנו מעריכים האם הצמיחה חוזרת לקצב מתון, האם שוק העבודה ימשיך להתחזק, והאם האינפלציה תמשיך להתקדם בכיוון של היעד של 2% שקבענו", אמרה היום ילן בעדותה.

לפני שישה ימים בלבד, נקטה ילן בלשון מעט אחרת כאשר אמרה כי העלתה הזהירה של הריבית "תאפשר לנו לוודא" כי חל שיפור בצמיחה, בתעסוקה ובאינפלציה.

היום הוא היום הראשון מבין שניים בעדותה החצי שנתית של ילן בקונגרס. מחר תופיע ילן בפני ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים.

עדותה של ילן מגיעה ימים ספורים אחרי ישיבת הבנק הפדרלי, שבה הוחלט להשאיר את הריבית ללא שינוי, בטווח של 0.25%-0.5%. זו גם ההזדמנות האחרונה של חברי הקונגרס לשאול את ילן שאלות בפומבי לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב שיתקיימו בנובמבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות