הריבית בארה"ב ללא שינוי; ילן: "משאל העם בבריטניה היה שיקול בהחלטה"

זינוק במספר בכירי הפד שצופים רק העלאת ריבית אחת השנה בארה"ב ■ הפד הוריד את תחזית הצמיחה לכלכלת ארה"ב ■ "יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי תשפיע על התחזית לכלכלת ארה"ב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנק הפדרלי הותיר היום כצפוי את הריבית בארה"ב ללא שינוי, בטווח של 0.25%-0.5%, וציין כי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו בשישה השבועות האחרונים בכלכלה הגדולה בעולם היו מעורבים.

"חלה האטה בקצב השיפור בשוק העבודה בעוד שנראה כי הצמיחה בפעילות הכלכלית צברה תנופה", נאמר בהודעת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), שפורסמה בתום ישיבתה בת היומיים.

הבנק הפדרלי ציין כי מצד אחד חלה האטה בגידול במשרות בשוק התעסוקה, באינפלציה ובהשקעות של עסקים, אולם מצד שני חל שיפור בצמיחה הכלכלית, נרשמה התחזקות בצריכה הפרטית ובמגזר הדיור, ופחתה החולשה בייצוא.

עם זאת, האינפלציה ממשיכה להיות נמוכה מיעד הבנק הפדרלי של 2%, נאמר בהודעה שאושרה פה אחד על ידי חברי ועדת השוק הפתוח - לראשונה מאז ינואר.

הבנק הפדרלי הוריד את תחזית הצמיחה בתוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב השנה מ-2.2% ל-2%.

ג'נט ילן וסגנה סטנלי פישר

זינוק במספר בכירי הפד שצופים רק העלאת ריבית אחת השנה

יחד עם הודעת הבנק הפדרלי פורסמו היום התחזיות הכלכליות הרבעוניות וכן תחזיות קצב העלאת הריבית של בכירי הבנק המרכזי. מהתחזיות עולה כי פחת מספר בכירי הבנק הפדרלי שצופים כי הבנק המרכזי יעלה את הריבית יותר מפעם אחת השנה.

התחזית החציונית של 17 מקבלי ההחלטות בפד נותרה ללא שינוי וצופה כי יבוצעו שתי העלאות ריבית של 0.25% השנה, אולם מספר הבכירים שצופים העלאת ריבית אחת בלבד גדל לשישה, לעומת רק אחד בתחזית הקודמת בחודש מארס.

בעת פרסום התחזיות הקודמות בחודש מארס, נחתכה תחזית העלאות הריבית החציונית של מקבלי ההחלטות בפד לשתי העלאות ריבית של 0.25% השנה, לעומת תחזית קודמת לארבע העלאות ריבית.

העובדה כי בכירי הפד דבקו בתחזיותיהם לשתי העלאות ריבית השנה בשעה שהשווקים צופים העלאת ריבית אחת לכל היותר, עשויה לאלץ את המשקיעים לשקול מחדש את הערכותיהם.

מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי צופים כעת שלוש העלאות ריבית הן בשנת 2017 והן בשנת 2018 - לעומת תחזית לארבע העלאות ריבית בכל אחת מהשנים הללו, בתחזית הקודמת בחודש מארס.

בדצמבר האחרון העלה הבנק הפדרלי את הריבית בארה"ב לראשונה זה כמעט עשור, מרמה של עד 0.25% לטווח של 0.25%-0.5%, והכריז אז כי בכוונתו להעלות הריבית ארבע פעמים ב-2016, אך הטלטלה העולמית ביחד עם הקיפאון באינפלציה בארה"ב הובילו את הבנק להימנע מהחלטה להעלות שוב את ריבית עד כה.

לקראת הודעת הבנק הפדרלי היום, החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, העניקו הסתברות של 2% להעלאת ריבית היום, וסיכוי של 21% להעלאת ריבית בישיבתו הבאה של הבנק הפדרלי, ביולי. דצמבר היה החודש הראשון שלגביו הצביעו החוזים על סיכוי של יותר מ-50% להעלאת ריבית.

"משאל העם בבריטניה היווה שיקול בהחלטת הריבית בארה"ב

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, אמרה במסיבת עיתונאים שקיימה לאחר החלטת הריבית, כי משאל העם שיתקיים בשבוע הבא בבריטניה לגבי יציאתה או הישארותה של הממלכה מהאיחוד האירופי, היווה שיקול בהחלטת הפד היום להותיר הריבית בארה"ב ללא שינוי.

"זו החלטה שיכולה להיות בעלת השלכות על התנאים הכלכליים והפיננסים בשווקים הפיננסים העולמיים", אמרה ילן. אם במשאל העם יחליטו הבריטים לצאת מהאיחוד האירופי "יכולות להיות לכך השלכות על התחזית הכלכלית בארה"ב", הוסיפה.

ישיבת הבנק הפדרלי היום נערכה בצל התגברות חוסר הוודאות לגבי עתיד בריטניה באיחוד האירופי. ביום חמישי הבא (23 ביוני) יתקיים משאל עם בו יכריעו אזרחי הממלכה האם בריטניה תצא מהאיחוד האירופי, והסקרים האחרונים שפורסמו מצביעים על רוב שתומך ביציאה מהאיחוד.

נתוני מקרו מעורבים בארה"ב

ישיבת הבנק הפדרלי נערכה גם על רקע נתוני מקרו כלכליים מעורבים שפורסמו לאחרונה בארה"ב, אשר כללו איתותים סותרים לגבי מידת חוסנה של הצמיחה בכלכלה הגדולה בעולם.

דו"ח התעסוקה שפורסם בתחילת החודש הצביע על הגידול המתון ביותר זה שש שנים בשוק העבודה האמריקאי, אולם נתונים אחרים שפורסמו הצביעו על כך שהצריכה הפרטית צוברת תנופה וכי בטחון הצרכנים נותר גבוה.

בה בעת, המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה נותר השנה ברמה ממוצעת של 1% - מחצית מיעד של 2% שקבע הבנק, אך גבוה בהרבה מממוצע של 0.3% בשנת 2015.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות